Στρατευμένη Τέχνη ή απλά μια αρπαχτή?

Ε? Τι εχεις ακουσει απο Queensryche?

Δεν εχω ακουσει πολλα για να πω την αληθεια… Αλλα απ’ οτι νομιζω δεν ειναι και Pink Floyd στο θεμα της πολιτικοποιησης… Αν εχω λαθος πειτε μου…

+1

ανέφερες και Body Count,οπότε +1000000

Εχεις.
Βασικα ολοι τους οι δισκοι απο Warning μεχρι και Promised Land που εχω, ειναι πολιτικοποιημενοι.

Βασικα, απο που εχει προκυψει οτι οι Pink Floyd ηταν ενα καργα πολιτικοοιημενο συγκροτημα? Ειχαν καποια τραγουδια με στιχουν που θα τους ελεγε κανεις πολιτικοποιημενους αλλα η πλειοψηφια των κομματιων δεν ηταν τετοια. Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε κατι να μη λεμε κουταμαρες. Ενα Us & Them δεν κανει ενα συγκροτημα πολιτικοποιημενο…

Επίσης όμως, για να είναι ένα συγκρότημα πολιτικοποιημένο (δλδ να έχει πολιτική άποψη), δε σημαίνει ότι πρέπει ανγκαστικά όλα τα τραγούδια του να μιλάνε γι αυτό… Ούτε καν η πλειοψηφία των τραγουδιών του

Συμφωνώ! Δεν λαμβάνω υπ`όψιν τους στίχους ενός γκρουπ, αλλά την μουσική (απόδειξη το ότι μου αρέσουν οι
Burzum, αλλά θεωρώ τους φασίστες υπανθρώπους). Όμως αν μου αρέσει ένα γκρουπ και έχει και στίχους που μου αρέσουν τότε κερδίζει κάτι στην εκτίμηση μου. Και αν ένα γκρουπ δεν μου αρέσει ή μου είναι αδιάφορο και έχει στίχους που μου τη δίνουν πέφτει κατά πολύ στην εκτίμηση μου.

M’ αρέσει που το παίζεις αντιφασίστας και χρησιμοποιείς μία λέξη που μόνο στη Ναζιστική ρατσιστική θεωρία αναφέρεται. Ωραίος ρε, εύγε…

Σε αυτό έχεις κάποιο δίκιο αλλά απ’ την άλλη μιλάμε για ανθρώπους που σε περίπτωση που το δερματάκι σου ήταν λίγο πιο σκούρο ή που ο μπαμπάς σου ήταν εβραίος,δεν θα σε αφήναν ήσυχο.Δλδ όταν ακούς τον Πλεύρη να μιλάει πως να τον αποκαλέσεις?Δεν γεννήθηκε έτσι,επέλεξε να γίνει έτσι,αυτή είναι η μεγάλη διαφορά.Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.8)

Δηλαδή πως θα χαρακτήριζες κάποιον που θεωρεί απόλυτα φυσιολογικό και επιβεβλημένο το να ξεπαστρεύει εκατομμύρια Εβραίους, Ρομ, Μάρτυρες του Ιεχωβά, μαύρους, αριστερούς, ομοφυλόφιλους, ανάπηρους κλπ. μόνο και μόνο λόγω καταγωγής/πεποιθήσεων/σεξουαλικού προσανατολισμού/αναπηρίας ?
Εγώ πάντως δεν θα τον έλεγα άνθρωπο. Τώρα αν εσύ θες να χαιδεύεις τους φασίστες και να τους συναναστρέφεσαι με γειά σου με χαρά σου.

Δεν χαϊδεύω τα αυτάκια κανενός. Αλλά όταν βλέπω κάποιον που συνέχεια διατείνεται για τα αντιφασιστικά του αισθήματα και χρησιμοποιεί τους ίδιους χαρακτηρισμούς που υποτίθεται κατακρίνει τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Κάνω λάθος?

Νομίζω ότι οι παραπάνω απαντησεις ήταν ξελ’αθαρες:wink: 8)

Kαλά ΟΚ, sorry. Στο κάτω κάτω σχήμα λόγου ήταν. Ήθελα να πώ ότι τέλοσπαντων εγώ τους φασίστες δεν τους χωνεύω καθόλου, όχι ότι θα τους σαπουνοπιήσω ή τίποτα τέτοιο και μου ήρθε αυτή η λέξη στο μυαλό. Στο κάτω κάτω πιστεύω στην ελευθερία της σκέψης, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ελεύθερα ότι θέλει δεν θα επιβάλλω τίποτα, απλά είπα τη γνώμη μου κάπως υπερβολικά χοντρά.

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς και το σχόλιο δεν το έκανα για να στην πω, ούτε για για να σε πείσω να συμπαθήσεις όσους ασπάζονται την φασιστική ιδεολογία. Αλίμονο.
Απλά ήθελα να καταδείξω την έντονη ειρωνεία της φράσης σου. Βασικά πιστεύω ότι δεν ήξερες καν τι σημαίνει η λέξη που χρησιμοποίησες οπότε δεν φταις εσύ.

Γνωρίζω πως χρησιμοποιόυνταν από τους ναζιστές και δεν την χρησιμοποίησα με αυτή τη σημασία.
Τελοσπάντων, καταλαβαίνω ότι παρασύρθηκα, ΟΚ, τέλος καλό όλα καλά.:wink:

Όσοι ασχολούνται στο στίχο τους με διάφορα θέματα και απλά πετάξουν κι ένα πολιτικοποιημένο πιστεύω πως ναι μεν θα το θυμόμαστε γιατί έκανε την διαφορά αλλά παίζει να μην είναι πραγματικό.
Από κει και πέρα το ότι κάποιοι τραγουδάνε για πολιτική δε σημαίνει πως είναι μούφες. Ο καθένας εκφράζεται όπως μπορεί και θέλει. Ο Morello με τον τραγουδιστή των SOAD έχουν την axis of justice, οργάνωση για τ’ανθρώπινα δικαιώματα αν θυμάμαι καλά. Οι R.A.T.M. γενικότερα έχουν κάνει διάφορα πλην της μουσικής τους μέσω της οποίας ενημερώνουν τον κόσμο (δείτε βιντεο κλιπ τους ή το the battle of mexico city όπου γίνονται αναφορές για τους zapatistas ή και πιο απλά διαβάστε τον στίχο των τραγουδιών τους). Έχουν δώσει χρήματα σε οργανώσεις, έχουν τραγουδήσει τζαμπέ σε πορείες και ο de la rocha όταν διαλύθηκαν οι RATM ανέβηκε στα βουνα της λατινικής αμερικής και δίδαξε σε παιδιά γράμματα (έτσι μου είπαν για το τελευταίο). Κάποια κομμάτια που έβγαλε μετά συνεχίζουν να έχουν πολιτικοποιημένο στίχο (March of death πχ). Γνκ υπάρχουν πολλοί που περνάνε και πιο ποιητικά και υποσυνειδήτα τα πολιτικοποιημένα μνμ τους.
Συνοψίζοντας όταν οι άνθρωποι μιλάνε συνέχεια γι’αυτά τα θέματα δε γίνεται να μην το πιστεύουν. Έστω και λιγότερο απ’ότι μας δείχνουν.