Απορίες τεχνικής φύσεως για κιθάρα

γεια χαρα!
τελικα τον εβαλα ετσι τον μαγνητη χωρις το καπακι.οι πολοι του ειναι ανισοπεδοι και μερικοι δεν βγαιναν πανω απο το καπακι.υπαρχει προβλημα να τον αφησω ετσι;

Κουρδισα την κιθαρα μ σε Ρε κ τωρα εχει πεσει το τρεμολο, με συνεπεια τις χορδες να ακουμπανε σχεδον στην ταστιερα κ να μην μπορω να παιξω… Καμια λυση???

οταν αλαζεις παχος χορδων η κουρδισμα(κουρδιζεις πιο χαμηλα η πιο ψηλα απο οτι ησουν) η κιθαρα θελει οπως κ διποτε SET UP οποτε παιρνεις την κιθαρα σου κ την πας σε ενα τεχνικο να στην κανει τζετ!:wink:

αλλη μια απορια:
οταν μιλαμε για προενισχυση,τι ακριβως ενουμε;
ειναι κατι που γινεται πανω στην κιθαρα πριν ο ηχος φυγει για ενισχυτη,ή κατι που γινεται εξω απο την κιθαρα;

Εγώ εκτός από drop D tuning κουρδίζω ακόμα χαμηλότερα - περίεργα

ενδεικτικά

1 - E
2 - G-
3 - G
4 - C
5 - G
6 - C

8O8O8O…ας είναι καλά οι Soundgarden που σε κάθε τραγούδι (εκτός από το μεγαλύτερο ποσοστό που είναι σε drop D) είναι άλλα αντί άλλων.

Έχω 10άρες χορδές και στην ακουστική και στην ηλεκτρική.
Τώρα που η ηλεκτρική είναι σεταρισμένη για normal κούρδισμα τι ακριβώς «χάνω»?..ξεκουρδίζεται πιο εύκολα?
Από το συνεχές χαλάρωμα - τέντωμα των χορδών «χαλάνε» γρηγορότερα?..με συνέπεια πιο χάλια ήχο?
Καλά ότι είναι χλάπα χλούπα με το παραπάνω παράδειγμα στο παίξιμο το καταλαβαίνω…:lol:…αλλά σε drop d είναι οκ.

Βασικά έπιασα τις κιθάρες μετά από 10 περίπου χρόνια και θέλω να ξανασχοληθώ.
Αξίζει να πάω την ηλεκτρική για service και άλλαγμα τα ηλεκτρικά μαγνήτες ή να πάρω καλύτερα καινούργια?
Έχει πάρει λίγο το μπράτσο και το ποτενσιόμετρο του ήχου δεν δουλεύει καλά…δεν κάνει καλή επαφή.
Είναι μια απλή yamaha 120d για αυτό λέω μήπως αξίζει να πάρω καινούργια.

Στην ακουστική πρέπει να αλλάξω κλειδιά γιατί 2-3 έχουν τζόγο και το κούρδισμα είναι σπαστικό.
Επίσης πρέπει να αλλάξω τον καβαλάρη που έχει σπασίματα.

ήδη τα δάχτυλα άρχισαν να ξανά γδέρνονται.:slight_smile:

:anyone:

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια σε κατι!!!Ειχα παει την κιθαρα μου σε ενα μαγαζι εδω στην πολη μου που πουλαει κιθαρες να μου αλλαξει την μι την ψηλη γτ εσπασε.Και επειδη οι χορδες ηταν λιγο ανεβασμενες τον ειπα να τις κατεβασει και λιγο κιολας.και τορα η σι οταν πιανω στο προωτο ταστο ακουγεται τελειως αθλια και συνεπως δεν μπορω να παιξω συγχορδιες οπως λα,ντο και μου σπαει τα νευρα!!!
Μηπως ξερει κανεις πως θα τις ανεβασω μονος μ…Εχω μια behringer απο αυτες που ειναι στο σετ που πουλαει το μουσικοραμα

εχει κανεις κιθαρα με fender strat με μαγνητες samarium cobalt noisless?
ξερει κανεις τι διαφορα εχουν στον ηχο απο τον seymour duncan ssl-1?
θα με βοηθουσε πολυ αν απαντουσε καποιος που να ξερει, ή εστω καποιο site που να εχει συγκριτικα για μαγνητες.

γινεται το ιδιο και οταν παιζεις με ενισχυτη?

Ναι…τασταρει μονο στο 12ο ταστο στην μι την ψιλη,οπου εκει δεν ακουγεται καν νοτα.
Και τασταρει επισης στο 1ο ταστο της σι.Αλλα εκει λιγοτερο…

ρωταω γιατι και εγω τις ειχα κατεβασει αρκετα αλλα με ενισχυτη δεν ειχα προβλημα στον ηχο…νομιζω θα τις κατεβασεις με ενα αλενακι ριθμιζοντας κατι βιδες στο bridge…

καπου σε ξερω εσενα…#-o#-o#-o

:-k:-k:-k Κατσε να σκεφτω…τσικνοπεμπτη γνωρισα μια μελαχρινη σε ενα παρτυ μασκε…της αρεσαν οι λινκιν παρκ…αλλα δεν νομιζω να εισαι αυτη…
Το σαββατο γνωρισε αλλη μια.Που της αρεσαν οι λινκιν παρκ…Μηπως εισαι αυτη???
Γτ δεν μπορω να σκεφτω αλλο πιθανο ατομο…:p:p:p:p

Tωρα οσον αναφορα την κιθαρα.Εγω το ειχα παθει την παραμονη των Χριστουγεννων.Την επομενη μετα που ανοιξαν τα μαγαζια την πηγα στον Νακα(τον βριζουμε τον βριζουμε,αλλα ο ανθρωπος μου την ψιλοσυμμορφωσε και δεν μ πηρε και φραγκο).Κατι εκανε με την βεργα και το αλλεν που λεσ και ειναι πιο υποφερτο μπορεισ να παιξεισ χωρισ να σε ενοχλει το τασταρισμα…Βεβαια και λιγο στα αρχιδια μ γτ θα παρω καινουρια κατα το πασχα

xaxaxax!κουφαλιτσα!!μαθε το φειντ και μη μιλας!!δες στο προφαιλ σου!σου χω στειλει εκει!