Υποτιμημενα τραγουδια

Και λιγα λες. Ειπα να τ’ αναφερω και γω, αλλα μετα σκεφτηκα αστο καλυτερα. :lol:

Στα πολυ αγαπημενα μου Priest το συγκεκριμενο. Και γενικα μ φαινεται πως το Killing Machine ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο του British Steel.

Στα των Jester’s March, να μη το αποκλειεις. Δεν εχω ακουσει, αλλα ψηνομαι. Με τι ξεκιναμε;

Και το Stained Class καλύτερο του Killing Machine

+αλλος ενας για Jester’s March!!!

Τι παίζουν αυτοί?

Για υποτιμημένες μπάντες θα μπορουσαμε να μιλάμε για μέρες…Εγω θα αναφέρω ενδεικτικά τους Γερμανούς progressive metallers Soul Cages που μας προσφεραν 2 διαμάντια λυρικού και τεχνοκρατικού progressive (τα Sοul Cages και moments) και που ενώ λέγαμε oτι βρέθηκαν οι διαδοχοι των Eloy (και λόγω Γερμανικής καταγωγής αλλα και μουσικής προσέγγισης) η μπαντα ποτε δεν πηρε την αναγνωριση που της αξίζει με αποτελεσμα να μην υπάρξει ανάλογη συνέχεια…(το Craft ηταν και αυτό καλό album αλλα δεν προσεγγιζε τα 2 πρώτα…)

Το ακούσαμε κι αυτό. Μου λέει για το αγαπημένο μου συγκρότημα ο Maiden-άς!

Τράβα ρε να ακούσεις το “Number of the Beast” για εκατομμυριοστή φορά!

Χωρίς πλάκα, προσκυνώ κι εγώ ταπεινά Defenders. Δεν το θεωρώ αψεγάδιαστο, ούτε το καλύτερο των Priest, αλλά μπορεί να το’ χω και στα 3-4 πρώτα και έχει τόσα έπη που δε με χαλάνε καθόλου τα λιγότερο καλά του.

Επίσης +1 για το Some Heads… :thumbup:[/SPOILER]

8O

Μισό λεπτό να καθαρίσω τους τοίχους απ’ τους “λεκέδες”… Με έφτιαξες με αυτή την περιγραφή!

=P~

Thanx a million! Θα τους τσεκάρω όποτε μπορέσω! :slight_smile:

Θέλω κι εγώ να τσεκάρω τα πιεμ μου.

Δεν έχεις και πολλά περιθώρια σχετικά με το που θα κάνεις την αφετηρία σου. 2 Albums βγάλαν όλα και όλα. Το Beyond του 91 και το Acts του 92. Το Beyond το θεωρώ αρκετά ανώτερο αλλά και το Acts είναι δύναμη.

Ακούω τώρα το Beyond και είναι πραγματικά πολύ όμορφο.

Sepultura - Slave new world
Slayer - Behind the crooked cross
Mastodon - Capillarian crest

Ε, όχι και υποτιμημένο το ‘‘Slave new world’’. Και video έχει, και σε κάθε συναυλία το παίζουν, και hit- άκι γενικώς.

νομιζω το this is the place απ το by the way κ το this velvet glove απ το californication…red hot chili peppers παντα.

Metallica - Fixxxer.-

Για Priest τα περισσότερα έχουν αναφερθεί και κατα τη γνώμη μου είναι

The Rage - πάνω από όλα, το British Steel μπορει να περιέχει τα μεγάλα χιτ, σκαλοπάτι όμως ανεβαίνει εξαιτίας αυτού του κομματιου (αντε και του You Don’t Have to Be Old to Be Wise)

Night comes down - Αρτιο, μελαγχολικο απίστευτα αδικημένο κομμάτι ίσως το κορυφαίο του Defenders

Blood Red skies - O Τζιμι Πατίκας των Priest songs. Αστοχία, ατυχία, η κακιά η ώρα και δεν ξέρω γω τι άλλο το οδήγησαν σε ένα από τα πιο μέτρια άλμπουμ τους με φυσική συνέπεια να χαντακωθεί μάζι αυτό. Θεώρω ότι ανήκει στην κατηγορία των ανυπέρβλητων…

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το επίσης εξαιρετικό Out in the Cold με τη διαφόρά όμως οτι τελικά το βρίσκω πολύ καλό άλμπουμ το Turbo με διαφορετικό όμως στυλ που για αυτό το έφαγε η μαρμάγκα

Τελος για τα Desert Plains, Heading out to the highway, Before the Dawn τι να πω, δεν βρίσκω λογική εξήγηση γιατί δεν βρίσκονται στα όρια των μυθικών σχεδόν 30 χρόνια μετά…

Κομμάτι ανατριχιλα…

πάντως στο metal works: 73-93, την καλύτερη κατά την γνώμη συλλογή των Priest, βρίσκονται όλα αυτά τα κομμάτια που αναφέρεις.

(η οποία ήταν και ένα από τα πρώτα μου cd όταν κυκλοφόρησε!)

Πάντως το desert plains είναι όντως ένα από τα καλύτερα κομμάτια των Priest, και εγώ τουλάχιστον δεν το είχα αντιληφθεί με την μία.

από τα επόμενα, νομίζω ότι το Bullet Train είναι ένα κομμάτι που ίσως θα έπρεπε να είχε γίνει κλασσικό.

Γενικα το Jugulator ειναι αρκετα αδικημενο… εχει κι αυτο το Cathedral Spires δηλαδη…

Nαι υπάρχουν, δεν λέω ότι δεν είναι γνωστά, πολλά είχαν τυχει και αρκετής προώθησης απο τους Priest. Νομίζω οτι τα έχει υποτιμήσει ο κόσμος σε αντίθεση με τους Maiden που οι ίδιοι δυστυχώς υποτιμούν τη μουσική τους…

ωραίος ο davidian! είχα ακούσει το moments παλιότερα, φοβερή δισκάρα…

To Savage των Πριστ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η κομματάρα δεν θεωρείται κλασικός ύμνος.