Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Εχω ακουσει καλα λογια κι εγω και θα ηθελα να παω καποια στιγμη Βελιγραδι.
Οσον αφορα το ετερο ζητημα, φανταζομαι πως οπως συμβαινει κ εδω στην ταυλανδη, σου χαμογελανε και σου μιλανε στον δρομο (οσες γνωριζουν αγγλικα τουλαχιστον lol).
Ψηλες ομως, οχι, δεν ειναι εδω, αν εξαιρεσεις καποια ladyboy :stuck_out_tongue:
Εδω φαι τρως με 1 εως 2 ευρω και 3 με 4 αντε 5 στα καλα ρεστωραν. Και η χαμηλοτερη θερμοκρασια ειναι 30 ολο το ετος.
Θα μου πεις το καθε πραγμα εχει την γοητεια του. Εχω ακουσει οτι οι σερβες ειναι σουπερ :stuck_out_tongue:

Αυριο παω Καμποτζη για δυο τρεις μερες, Θα εχει ενδιαφερον φανταζομαι.

Κανονιζω κανενα city break αρχες Οκτωβρη.
Οπου εχει πιο φθηνα εισητηρια βασικα, αλλα κοιταμε προς Bergen(NOR) και Madrid.
Σιγουρα τα εξοδα θα ειναι μερα με τη νυχτα, αλλα και τα δυο εχουν τη μαγεια τους.
Κανενα τιπ ?
Μαδριτη μας κοβω αραγμα στη πολη και μουσεια/εκθεσεις/sightseeing και Bergen μια μερα σιγουρα κανενα Fjord daily trip.

Απο που θα φυγεις? Ελλαδα?

Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα μερη αυτα και εαν εχει καποιος παει/να δωσει κανα ινφο.

Μαδρίτη ! Η πόλη μου . Έχω παει 3 φορές . Εκπληκτική . Ωραίοι άνθρωποι , εξυπηρετικοί οδό δεν παει . Φτάνω μπαράχας και περνώ ταρίφα για το κέντρο . Ισπανός δεν μιλούσε αγγελικά . Τα βρήκαμε ωραιότατα . Η πρωτη μου επίσκεψη ηταν στο παλάτι που ειναι το πιο μεγάλο της Ευρώπης . Η πλατεία σολ ειναι μαζι με την πλατεία του Κολόμβου αυτες που μαζεύουν κόσμο αβέρτα . Η μια με την άλλη ειναι δέκα λεπτά περπάτημα .
Επίσης να δεις το πάρκο ρετιρο που ειναι φανταστικό , και την υπέροχη πλατεία με τα μπαλκόνια . Καργα γραφική . Όπως επίσης αν εισαι στη σολ ( που εκει θα γυρνάς κάθε μέρα ) ακριβώς απέναντι και μεσα στα στενά ειναι μια απο τις πιο όμορφες συνοικίες της Μαδρίτης . Κατι σαν τα εξαρχεια να φανταστεις αλλα στο πιο κυριλέ και χωρις μπάτσους . Εκει θα φας και θα πίνεις χωρις αυριο . Προτείνω παεγια με οτι να ναι και ποικιλίες κρεάτων . Πλαζα μαγιορ . Θα πας και θα κλαις !! Μην παραλείψεις να σου κάνουν και μια ζωγραφιά τη μουτσούνα σου σε κατι σαν πλακάκι .
Παμε για λίγο πιο κυριλέ ; Λα λατινα η περιοχή μας . Κατι σαν Κολωνάκι Κηφισιά και γκάζι μαζι . Υπερβολικά κυριλέ κοσμος και μαγαζάρες με καθαρά ποτά . 10 λεπτά απο τη σολ και αυτο . Να δουμε και τα ψώνια ; Γκραν βία και η αγορά με τους εμπορικούς δρόμους που οδηγούν στη σολ . Μεσα στα στενά εχει και δισκάδικα που μπορεί να βρει βρεις τίποτα καλο . Εγω βρήκα το Tokyo tapes πρωτη κοπή !!
Η γκραν βία ενώνει το κέντρο με την πλατεία του Κολόμβου και τον σταθμό τρένων της Μαδρίτης . Πάρε το τρένο και κανε μια βόλτα στο τολεδο . Απο μουσεία εχει το ξακουστό πραντο. Και εκει θα κλαις . Ελπιζω να σε κάλυψα .
Υγ - τα ποτά και τα φαγητά στα στενά πισω απο τη σολ ειναι πάμφθηνα . Γενικά η μαδριτη ειναι φτηνή και καθαρή πόλη .

πρώτη φορά πήγα το 1998 για priest στο Palacio Deportes. μαδρίτη! λατρεία μέχρι πριν μερικά χρόνια… και μια μεγάλη πίκρα σε εκείνο το 3-0 από τη ρεάλ την επόμενη χρονιά…

συμφωνώ με dallas για φαι/ποτό στα στενά πίσω από τη sol, έχει και πολλά με live jazz εκεί πέρα, α και στο teatro albeniz είχα δει χαρούλα το 2008 με όλο το θέατρο να την αποθεώνει :slight_smile: Παλιότερα υπήρχαν πολλά μικρά μεταλ κλαμπ, τώρα έχουν μείνει ελάχιστα… Στο παλιό κομμάτι της πόλης θα βρεις γενικά πολλά bars/pubs που ξεφυτρωσαν στα 80ς με το που πέθανε ο σκατόψυχος franco), στα περισσότερα έπαιζε παλιά ποπ/ροκ χιτάκια…

α όχι ταξί από/προς αεροδρόμιο, μια χαρά πάει το μετρό

και γω γουστάρω retiro, τσέκαρε όμως και το Parque del Oeste πίσω από το παλάτι για το Templo de Debod.

όσο για μουσεία δεν είναι μόνο το prado, αξίζει και το reina απέναντι (έχει μια…guernica…) αλλά και πολλά μικρότερα, αλλά τα 2 μεγάλα φτάνουν την πρώτη φορά.

Μα ξέχασα τη γκουερνικα ρε ; Ήμαρτον , τι άμπαλος !!

tha xeis pm to vradaki

τι pm μωρε, μπορεί να θελει και καποιος αλλος να παει

Bergamo κανείς?

Για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα. Το Σαβ/Κυριακο θα εξορμησω στην Σιγκαπουρη ξανα!

FREAKHOOD kapoia stigmh prepei na katseis na mas peis ap thn arxh thn istoria sou, an thes. Pou hsoyn, giati eisai ekei pou eisai, genikws giati

e tha steilw kai ston allon. oi analiseis tou praktoreiou mas einai prsarmosmenes stis anagkes kai ta thelw twn pelatwn, de leme generic papatzes

ή και όχι :-s

Ευχαριστω πολυ παιδες για τις πληροφοριες! Πολυ χρησιμες και για τα δυο μερη.
Bergen μας κοβω, αλλα Μαδριτη στα υποψιν για πιο μετα :slight_smile:

Θα παω λονδινο, εχει να προτεινει κανεις καλα δισκαδικα με βινυλια (metal - rock)

Σιγουρα βολτα Brick Lane και Rough Trade shop. Μπορει να μην ειναι τοσο ψαγμενο πλεον, αλλα για τη φαση και την ιστορικοτητα αξιζει.

οι τελευταίες καλές ευκαιρίες σταμάτησαν στα late 1990s ας μη κρυβομαστε… όταν έπαιρνα manilla road με μια λίρα. Πλέον δεν υπάρχει τίποτα άξιο λόγου ώστε να κουβαλάς βινυλια από κει

Βασικα την προηγουμενη φορα περυςι στο brick lane ηταν ολα πολυ ακριβα, μονο στο camden ειχα βρει ενδιαφεροντα πραγματα και σε λογικες τιμες. Το rough trade δεν ξερω που ειναι αλλα θα το ψαξω

κανείς ιδέα από Μιλάνο? ξενοδοχείο, χόστελ κλπ. ποιες περιοχές κοιτάω. γενικά είναι ακριβή πόλη?

Μετριούρα.