Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Ρε μαγκες μια ερωτησουλα,θα παω Ρωμη 19-22 Ιανουαριου.Μπαρακι να παιζει ροκ-μεταλ γνωριζει κανενας (αν εχει παει)?Ψαχνω στο ιντερνετ αλλα τζιφος

Evil, ο φρηκ ξερει να σου πει για αυτα. Εχει μεινει Ταιλανδη και Καμποτζη. Αμα θες να σας φερω σε επαφη στειλε pm.
Απο οτι γνωριζω επισης, πολυς κοσμος τον συμβουλευεται για φτηνα εισιτηρια.

Έχει Hard Rock Cafe (γελάει ο κόσμος) δεν είχα βρει κι εγώ κάτι πάντως, αν και είναι αλήθεια ότι δεν το είχα ψάξει και ιδιαίτερα

Σε ευχαριστώ αλλά ολα τα βρήκαμε πολυ ευκολα:)
Το ταξίδι στη Μιανμάρ ηταν εμπειρία ζωής- η Μπαγκαν συγκλονιστική . Παρα πολυ ωραία και η Καμπότζη όμως , μιας και το Ανγκορ Βατ ηταν μεγάλο απωθημένο . Μπανγκογκ και Κουάλα Λουμπούρ κάναμε μόνο στάσεις για 3 μέρες στη καθεμία .

Μόλις γύρισα από road trip στο Μαρόκο όπου ηταν επίσης μαγικά . Μαρακές - Εσαουιρα - Φεζ .

3 Likes

Αγαπητοί φίλοι, αγαπητές φίλες:
σα παιδιά και μεις ετοιμαζόμαστε για τριπ -on the rocky road to Dublin. Το ερώτημα είναι το εξής: έχουμε εφτά νύχτες και σκεφτόμαστε να τις σπάσουμε ανάμεσα σε Δουβλίνο και Ιρλανδική επαρχία. Μπέλφαστ αξίζει; Γενικά καμιά πρόταση από κάποιον που γνωρίζει/έχει πάει; Ευχαριστώ <3

Μείνετε Δουβλίνο 2 βράδια.

Μετά πιάστε ωκεανό και τραβάτε προς Cork, Kerry, Galway, Mayo, Donegal. Περάστε τα σύνορα, μείνετε Derry ένα βράδυ (αν γουστάρετε και ιρλανδική ιστορία θα πάθετε σοκ με τη πόλη) και καταλήξτε Belfast. Προσωπικά το Belfast μ’ αρέσει αν και αντικειμενικά είναι αρκετά μίζερη πόλη. Αλλά αυτή είναι και η γοητεία της κατ’ εμέ.

Τώρα για διαμονές πέρα απο αυτά που προανέφερα θα σύστηνα σίγουρα Galway. Cork δεν έχω ξετρελαθεί ακόμα οπότε θα τολμήσω να προτείνω μια πιο μικρή πόλη στο county, e.g. Baltimore, Kinsale κλπ. Δεν έχω πάει προς τα κει αλλά τα τοπία είναι απίστευτα οπότε θεωρώ θα αξίζει και μια διανυκτέρευση εκεί γύρω.

Σχετικά με το Kerry, το Killarney συστίνεται ανεπιφύλακτα για διανυκτεύρεση, πέρασα εκεί μια Δευτέρα βράδυ και είχα περάσει και γαμώ γενικά (trad sessions παντού, IRA songs, ο κόσμος απίστευτος, τα pints δε τελείωναν) και πρέπει οπωσδήποτε να δείτε Dingle και προσωπικό αγαπημένο απ΄το νησι γενικά το Gap of Dunloe. Αυτό το 'χω κάνει με αμάξι αλλά πεζοπορία είναι δέκα φορές καλύτερο. Απίστευτα τοπία και πάλι.

Μετά όπως είπα Galway διαμονή θα περάσετε γαμώ, Cliffs of Moher έχει να δείτε επίσης. Ανεβαίνοντας βόρεια είχα μείνει στο Westport (County Mayo) αλλά δεν έχω περάσει πολύ χρόνο εκεί πάνω. Donegal επίσης είναι καλή φάση.

Γενικά το καλό με την Ιρλανδία είναι ότι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και να πας τα τοπία είναι απίστευτα. Ειδικά το δυτικό κομμάτι (Wild Atlantic Way) εφ’ όσον έχετε και αμάξι είναι highly recommended. Τα midlands είναι ωραία (Kilkenny, Tipperary) αλλά σε σχέση με τον ωκεανό χάνουν κατά πολύ.

Ότι άλλο στη διάθεση σου.

4 Likes

Κατατοπιστικότατη η απάντηση σου, σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ! Προσανατολιζόμαστε προς Γκάλγουει και γενικα ιρλανδόφωνα χωριά (φιλόλογοι, ιστορικοί, ανθρωπολόγοι κλπ στην παρέα θέλουν να το ζήσουν λόκαλ) και είμαστε ανάμεσα σε Βόρεια Ιρλανδία, που οι φήμες λένε πως υπάρχει μία πιθανότητα να δεις Βόρειο Σέλας, και νότιο κομμάτι. Θα εκτιμούσα κάθε πρόταση για οτιδήποτε θεωρείς πως είναι ενδιαφέρον για μια μεγάλη παρέα όπου πλειοψηφούν κοπέλες. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

Για σέλας καλύτερα πηγαίντε καμιά Σκανδιναβία :Ρ. Μπορείς να το δεις απ΄το βορειότερο κομμάτι του νησιού αλλά ντάξει, χώρια ότι δε θα 'ναι τόσο έντονο, πρέπει να 'σαι και πολύ κωλόφαρδος.

Βόρεια Ιρλανδία δεν έχω γυρίσει πολύ και ίσως είναι καλύτερα λόγω χρόνου να ζήσετε παρά να δείτε απλώς πράγματα. Θα σου έλεγα ότι τραβάτε βορρά μόνο άμα γουστάρετε την ιστορία των τελευταίων 40 ετών (Troubles κλπ) γιατί πέρα από μερικά μέρη σε Derry/Belfast δε ξέρω και πολλά.

Πιο συγκεκριμένα για το νότιο κομμάτι, μπορώ να κάνω μια λίστα με things to do/see/go από αυτά που χω δει εγώ γενικά και μ’ αρέσουν (και τσεκάρεις κι εσυ google/tripadvisor etc) αλλά άμα πραγματικά θέλετε το λόκαλ στοιχείο, δουβλίνο μη μείνετε πάνω από 2 βράδια. Τη πόλη τη λατρεύω αλλά αυτό που υπάρχει εκεί έξω είναι μαγικό.

Τι περίοδο θα έρθετε;

1 Like

Δουβλίνο, πολύ όμορφη πόλη, όπως λέει και ο @freedomofrock είναι για 2 βράδια γιατί την γυρνάς πολύ εύκολα με τα πόδια. Εννοείται πρέπει να πας Trinity College, στο Κάστρο και στα λοιπά τουριστικά μέρη (Temple Bar κτλ. ) εμείς φτάσαμε μέχρι και το νεκροταφείο Glasvelin όπου ένα δέος το νιώθεις. Δυστυχώς έκατσα λίγο και δεν πρόλαβα να δω την φανταστική επαρχία της Ιρλανδίας, πέσαμε και στον τυφώνα Οφηλία και χάσαμε μια μέρα καθώς όλα ήταν κλειστά, αλλά είχε την φάση του.

1 Like

με τις αποσκευες στη ryanair τι ακριβως παιζει πλεον γιατι εχω χασει τη μπαλα

Αν δε πληρωσω κατι επιπλεον, μπορω να παρω μαζι μου στο αεροπλανο μονο μια μικρη τσαντουλα;
Το μικρο τσαντακι που κρεμαω γυρω απ τον ωμο πιανεται κι αυτο χειραποσκευη;

Ό,τι ίσχυε εξακολουθεί να ισχύει. Μια τσαντα μικρη και μια χειραποσκευή. Απλά την βαλίτσα που παλιά έπαιρνες μαζί σου απάνω την βάζεις κάτω δωρεάν. Πχ με μια βαλίτσα (των γνωστών εδώ κ χρόνια συγκεκριμένων διαστάσεων) και ένα backpack είσαι κομπλέ. Τώρα αν είναι πολύ μικρό το τσαντάκι δεν νομίζω να έχεις θεμα. Το πολύ πολύ να το βάλεις στο backpack (μπαμπούσκα φάση :stuck_out_tongue:) για να περάσεις τον έλεγχο στην πύλη

4 Likes

3 ερωτησεις για Λονδινο

  • για να αλλαξω συναλλαγμα στη τραπεζα ελλαδας χρειαζεται κατι αλλο εκτος ταυτοτητας;

  • με τη κλασικη χρεωστικη της εθνικης μπορω να τραβηξω λεφτα απο ΑΤΜ στο Λονδινο;

  • καποιος που εχει εμπειρια τι συμφερει πιο πολυ απ τα δυο;

Θενκς

η ανάληψη στη χώρα προορισμού συνήθως συμφέρει περισσότερο αλλά μιας και δεν εχω εθνική ρώτα τους πόσο χρεώνουν ανά ανάληψη, σε κάποιες τράπεζες είναι ένα στάνταρ ποσό (πχ 2ευρώ) + ένα ποσοστό επί την ανάληψης. Εξαιτίας αυτού σχεδόν πάντα συμφέρει να μη βγάζεις πολλές φορές.

  1. Ο φτηνότερος τρόπος να αλλάξεις συνάλλαγμα εδώ είναι σε ανταλλακτήριο. Η Ομόνοια είναι γεμάτη. Η τράπεζα είναι πιο ακριβή.

  2. Ναι (αλλά καλύτερα επιβεβαίωσέ το κιόλας μαζί τους).

  3. Το δεύτερο, με την υποσημείωση που σου είπε ο @mindcremeK. Είναι το πιο βολικό και θα είσαι και σίγουρος ότι τα χαρτονομίσματα θα είναι ΟΚ. Απλώς, να βγάλεις από ATM τράπεζας και όχι από κάποιο από τα ATMs που συναντάς σε σούπερ μάρκετ κλπ, γιατί αυτά κρατάνε προμήθεια. Και η τράπεζα κρατάει, αλλά ένα ποσό ανά ανάληψη - γι’ αυτό κάνε όσο λιγότερες αναλήψεις μπορείς. Βγαίνει και με μία. Την έχω βγάλει και με καμία νομίζω, μόνο με πλαστικό χρήμα :stuck_out_tongue:.

epeidi gurisa prin 1 vdomada apo agglia einai kalutera na xeis cash. i trapeza sou krataei moneys me ka8e sunalagi (so 8a sou fugoun polla keratiatika stin trapeza + oti ka8e fora sta allazei me to sunalagma tis meras ekeinis kai me polu xamilotera rates). opos eipe kai o pantelis79 ta adalaktiria einai u’r best choice an kai vrisko pos ta adalaktiria ston peirea (ekei ston sta8mo tou trenou koda) exoun kalutera rates apo tis omonias (diladi oti 8a pareis perisotera pounds gia ta idia euros). an alla3eis pano apo ena poso (suni8os megalo like 1000 euros borei omos kai ligotera feel free to ask) den sou kratane promi8eia so mia volta sta adalaktiria 8a sou lisei oti apories borei na exeis (exo xronia ebirias me allagi sunalagmatos).

Μη το ψαχνετε, η καλυτερη περιπτωση ειναι να βγαλεις μια καρτα Revolut και να κανεις οτι συναλλαγμα θες μεσω αυτης. Θα σου δωσει το καλυτερο δυνατο συναλλαγμα-αυτο που λεει στο γοογλε- απλα πρεπει να χρησιμοποιεις τη καρτα (οποτε κανεις λιγα λιγα).
Η Revolut με εχει σωσει πραγματικα σε ταξιδια με διαφορετικο συναλλαγμα, γιατι προσπερνας τους μεσαζοντες/τραπεζες/ανταλλακτηρια.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ γινονται πλεον με καρτα στην Αγγλια(και στις περισσοτερες χωρες) οποτε αυτη η υπηρεσια ειναι πραγματικα απιστευτη.

1 Like

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου :smiley:

Λονδίνο επιβιώνω τα τελευταία χρόνια χωρίς ούτε μια δεκάρα ρευστό. Στην περίπτωση που χρειαστείς μετρητά θα είναι για συναλλαγές όπως πχ βρώμικο στο δρόμο. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν είτε προφανώς μηχανάκι για κάρτα είτε υπηρεσίες όπως Apple Pay (ή το αντίστοιχο Android) όπου βάζεις μέχρι και το tip.

Όσον αφορά τις κάρτες, μην κάνεις το λάθος να χρησιμοποιήσεις κάρτα ATM γιατί στις συναλλαγές (δεν ξέρω για ανάληψη, μιλάω τώρα να πληρώσεις με κάρτα ΑΤΜ) έχει - πλην του exchange rate που είπαν κ οι από πάνω - κ εφάπαξ κόστος συναλλαγής αρκετά ψηλό, πχ 1 ευρώ ανά συναλλαγή. Μόνο πιστωτική! Απλά κάνε έλεγχο με την τράπεζά σου ότι είναι ΟΚ για συναλλαγές εκτός ευρωζώνης κ αν χρειαστεί ανέβασε το όριό της.

Συνοψίζοντας:

  • Αν θες να βγάλεις μετρητά όπως κ να έχει, βγάλε λίγα. Προσπάθησε να τα χαλάσεις κ να μην τα πάρεις μαζί σου στο γυρισμό (στην ανάγκη βάλε τα υπολοιπόμενα σε μια Oyster card, δε θα τα χάσεις αν ξαναπάς).
  • Κατά 90% όλα γίνονται με κάρτες. Χρησιμοποίησε μόνο πιστωτική γιατί αλλιώς θα βρεθείς προ εκπλήξεων λόγω εφάπαξ κόστους συναλλαγής.
1 Like

Απλα καθε φορα που χρησημοποιεις ελληνικη καρτα εξω υπαρχει μια fixed ταριφα ασχετα απο το ποσο, οποτε προσωπικα πιστευω οτι μπορεις να κανεις μια μπαζα μετρητα απο ATM μια φορα για να εχεις και τα αλλα μεσω καρτας (Revolut φαση).

Χρεωστική, όχι πιστωτική. Με την πιστωτική το μόνο που υπάρχει είναι ένα ποσοστό (μικρό) αν η συναλλαγή δεν είναι σε ευρώ.

1 Like

δεν εχω πιστωτικη γαμωτο
και δε νομιζω οτι προλαβαινω να βγαλω τωρα, σε μια βδομαδα φευγω

ειστε σιγουροι για την προμηθεια στις χρεωστικες; γιατι σ ενα ποστ που ειχα δει στο travelstories εγραφε ο αλλος οτι στην εθνικη δεν εχει προμηθεια.

Καλα θα τους παρω να τους ρωτησω κιολας