Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

δεν έχω ενημερωθεί για το τι έγινε σήμερα στην Ελλάδα, επομένως διατηρώ επιφυλάξεις για το αν θα παρεξηγηθώ :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως, το σκεπτικό των περισσότερων σου ανέλυσα. Αν πιστεύεις πως έχουν άλλο σκεπτικό και λέω μαλακίες, μπορείς να το παραθέσεις. Δεν είναι κακό:wink:

Το αν διαφωνείς και το θεωρείς μαλακία σκεπτικό, είναι καθαρά δικό σου δικαίωμα και καλά κάνεις και εφαρμόζεις αυτό που πιστεύεις:wink:

Εντιτ: δεν πήγαινε σε εμένα το quote, οκ. όπως σου είπα, δεν έχω ενημερωθεί ακόμα τι έχει γίνει στην Ελλάδα… :frowning:

Μανο, εννοειται οτι η δολοφονια του παιδιου δικαιολογει την βια. Απλα νομιζω οτι πλεον δεν ειναι κατι αυθορμητο, για αυτο καλυτερα να γινει μια αλλαγη στο τροπο αντιδρασης.

Εννοείς βία προς την αστυνομία ε? Αν ναι τότε δε θα διαφωνήσω

Κάνε τουλάχιστον quote …Μυαλό χρειάζεται…μπορείς να αφήσεις τη μύγα σου ελευθερη…
Είναι τραγικό πώς απο ένα γεγονός του οποίου τις παραμέτρους τις αγνοουν όλοι μπορείς να βγείς με ρετσινιά…λέμε τώρα…
Η καταθεση απόψεων πρέπει να είναι ελευθερη…Η ελευθερία της άποψης επιβάλλει όχι να δέχεσαι την άποψη του άλλου αλλα τουλάχιστον να την σέβεσαι…
De ma part το μη αριστερο παρελθον μου δεν με κανει απαραίτητα δεξια…δεν είναι όλα πόλωση.Δεν υπάρχει μαυρο και ασπρο ΜΟΝΟ…Η ιστορία που με τοσο σθενος ισχυρίζεστε οτι διαβάζετε έχει δείξει οτι υπάρχει και η μέση οδός…
Καταδικάζετε οσοι καταδικάζετε όλο το Σωμα της ελληνικής αστυνομίας χωρίς ουσιαστικά να γνωρίζετε απο ποιούς αποτελείται…Γνωρίζετε οτι φαίνεται…It sucks δε λέω…Αδιάφορο αν κάποος απο εδώ είναι μπατσος έχει γονιό ή αδερφο μπατσο,γιατί η αποψη σας αποτελεί τεκμήριο…υπάρχει μια σχετικά πρόσφατη έκφραση που λέγεται Political correctenes συνώνυμο του σεβασμού και της αυτοσυγκράτησης όταν μιλάς δημόσια.
Για αυτή την ελευθερία της έκφρασης και της βούλησης έχουν αγωνιστεί οι γονείς μερικών απο μας στα Πολυτεχνεία…για την αποφυγή της ταμπελοποίησης…την οποία τόσο αψήφιστα καθιερώσατε σε ένα τόσο θεωρητικό τοπικ ενός χώρου ελέύθερης ανταλλαγης απόψεων.Αν αυτό είναι ένδειξη οποιασδήποτε κουλτούρας και πολιτικής συνειδητοποίησης …
Συγνώμη που αρνούμαι να αποδεχτώ οποιονδήποτε γιαλαντζί επαναστάτη γιατί η επανάσταση για εμένα ξεκινά με τη λέξη ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι με τα πόσα έκαψες …η ευαισθησία επίσης δεν κρίνεται απο το πόσο οργισμένος δείχνεις ανήμερα ή την επόμενη του γεγονότος(…αλλά κατα πόσο σε άλλαξε…
Και επίσης να απολογηθω πουθεωρώ όλες οι θεωρίες συνομωσίας που με τόσο σθένος υπαρασπίζονται όσο αληθοφανείς και αν είναι είναι θεωρίες…μέχρι απόδειξης τους…Εχω κ αλλα να πω αλλα βαριεμαι…
Τους αγωνιστικούς μουχαιρετισμούς σε όλους τους πολιτικούς αναλυτεςτου φορουμ και σε όσους ξέχασαν πως η αναρχική κοινωνίας είναι η αλλη οψη του φασισμού…Βαριέμαι να σας γράψω άλλα…

Α!!!Αυτονόητο θελω να φανταζομαι οτι αισθανομαι απέχθεια απέναντι στο γεγονός με το παιδί και σε όσα αυτή η πράξη πρεσβευει…Αυτονοητο μεν αλλα νιωθω ενα αγχος να σας το πω…Αυτη ειναι μαλλον η δημοκρατία που αγαπάτε…
Θα συνεχίζω να γραφω στο τοπικ γτ λατρευω τα οργισμενα ποστ σας και εχω καβα απο ΠΟΠ ΚΟΡΝ:p

Εννοω βια. (σκετο)

και τη τυφλή βία;

Ρε συ καρβου, δε ξερω αν απλα το ρωτας επειδη δε το διαβασες ή δε το ειδες πιο πριν, αλλα η τυφλη βια ξεκινα και τελειωνει απο τους κουκουλοφορους που “χανονται” μεσα στον κλοιο των ΜΑΤ. Δλδ οι φωτογραφιες και τα ντοκουμεντα δε σου μιλανε??

Λουνατικ, δε θα παραθεσω το ποστ σου, αλλα αυτο περι χαιρετισμων, μου αρεσε :χερακια σημιτη: (:

Ως τυφλή βία εννοώ, αυτήν που παρέθεσα λίγα ποστ πιο πάνω μιλώντας στον Vedder, γιατί για μένα “δεν εννοείται πως είναι δικαιολογημένη” αυτή η μορφή της βίας από το θάνατο του παιδιού…

Όχι και «μαλακίες» βρε αδερφέ! Αν εγώ πω ότι είσαι λίγο ανεύθυνος θα παρεξηγηθείς;

Δηλαδή, δεδομένου του κλίματος, η κάθε διαδήλωση γίνεται νέα ευκαιρία για νέες συγκρούσεις και νέα καψίματα. Μια μεγάλη διαδήλωση θα δώσει πολλαπλάσιες τέτοιες ευκαιρίες. Κάθε μέρα τα ίδια βλέπουμε. Βγαίνει ο αγαθός πολίτης να διαδηλώσει, τον επιβλέπουν οι αστυνομικές δυνάμεις (ως οφείλουν, από το νόμο, το Σύνταγμα και την κοινή λογική), παρεμβαίνουν καταστροφείς (όποιοι κι αν είναι) και ξεκινούν επεισόδια με όμηρο τον αγαθό πολίτη. Το είδαμε μία, το είδαμε δύο, το είδαμε εκατό φορές, κάηκε η Αθήνα, αθώοι πήγαν στα νοσοκομεία (και ξέρω τέτοιους) και ακόμη δεν καταλάβαμε ότι αυτό δεν ωφελεί κανέναν…

Πάλι «μαλακίες» λέω; Αν μου πεις ναι, θα συμπεράνω ότι απλά είμαι τρελός, γιατί αυτά που λέω μου φαίνονται λογικότατα.

Τους μπάτσους που εδώ πάνω τραυμάτισαν αναίτια 3 διαδηλωτές από τους οποίους ο ένας βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο νοσοκομείο (δε θα πώ για εμάς που απλά αρπάξαμε γκλοπιες γιατί θα μπορούσαμε να βρισκόμαστε και εμείς στο νοσοκομείο αντί για τον άλλο) γιατί δεν θα τους τιμωρήσει κανείς?

Από που κι ως πού αυτό? Η αναρχική κοινωνία δεν έχει καμμία σχέση με τα μπάχαλα…
Κατά τη γνώμη μου είναι δυστυχώς όμως ουτοπικό να στηθεί αμέσως μετά τον καπιταλισμό μία τέτοια κοινωνία, αλλά το ότι δεν αποδέχομαι τον αναρχισμό δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να τον εξισώνω με τον… φασισμό…

Είσαι τρελός, γιατί μιλάς στο γ πρόσωπο!!! :lol::lol:

Δεν είμαι τρελός, είμαι γιατρός! χαχαχαχαχα :p#-o

Sorry!

edit: Σβήσε τα τώρα το διόρθωσα, καλέ μου Στάλιν.

Δεν ταυτισα ποτε τους αναρχικους με τα μπαχαλα…Και δεν μιλησα για εξισωση…Η διαφορετικη οψη του ιδιου νομισματος αναφερεται σε 2 ακραιες καταστασεις…:wink:

Δυστυχώς Σάρουμαν, εφόσον δε τους έπιασε κανείς ως τώρα και εκμεταλλευόμενοι αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες μέρες, από ότι φαίνεται θα τη γλιτώσουν. Η αιτία που δε θα τους τιμωρήσει κανείς, είναι γιατί ακόμα τίποτα δεν έχει αλλάξει από το Σάββατο στην ΕΛΑΣ. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Αλλά δε μπορεί να αλλάξει, πηγαίνοντας στον αστυνομικό της απέναντις πολυκατοικίας στο σπίτι μου στο Χαλάνδρι και πλακώνοντας τον στο ξύλο.

Και όπως έχω γράψει πολλές φορές, όσο συνεχίζουν τα επεισόδια και με αυτά ασχολείται η κοινή γνώμη, τόσο δε θα αλλάζει τίποτα και θα αποφεύγουν κυβέρνηση, ΜΜΕ και αστυνομία να κάνουν αυτοκριτική.

Τον είδα στο μετρο όταν γύρναγα την Δευτέρα.

Ο χρήστης Ryuzaki. λέει:
Το αίμα τιμή χρυσή αυγή ειρωνικό είναι?
Ο χρήστης*…*λέει:
katholu
Ο χρήστης …*λέει:
mn to xanapeis auto
Ο χρήστης Ryuzaki. λέει:
προχθές τι έκανες στο κεντρο?
Ο χρήστης*…*λέει:
xavale
Ο χρήστης …*λέει:
les na pigena na fonaza
Ο χρήστης *…*λέει:
xrisi augi ekei mesa?
Ο χρήστης*… λέει:
ime trelos??
Ο χρήστης *… λέει:
gemato antifa itane
Ο χρήστης … λέει:
to meros
Ο χρήστης Ryuzaki. λέει:
Πάνε κι άλλοι χρυσαυγίτες?
Ο χρήστης*…*λέει:
ego prosopika ixera kapia atoma
Ο χρήστης …*λέει:
ta opoia
Ο χρήστης*… λέει:
katevikan
Ο χρήστης Ryuzaki. λέει:
αυτοί μαζί σου ήταν χρυσή αυγή?
Ο χρήστης … λέει:
oxi
Ο χρήστης*Ryuzaki. λέει:

Γιατί σπάνε οι χρυσαυγίτες?
Ο χρήστης …*λέει:
gia xavale

Χαχαχαχ. Ξέρει άτομα που κατέβηκαν και δεν ασχολείται καν σοβαρά με το θέμα, που να ξερε κόσμο…

εντιτ: Ο φίλος του και γνωστός μου όταν τους είδα στο μετρό είχε αίματα στα χέρια οπότε είναι σίγουρο ότι σπάγανε σε περίπτωση που το αμφισβητήσει καμιά λουνατικ σε φάση “μπορεί απλά να το λέει για να το παίξει κάτι” :stuck_out_tongue:

2 αποδείξεις λοιπόν.

Πρώτον ότι έχει ενεργοποιηθεί το παρακράτος για να αποδεχθεί η κοινωνία κλίμα αστυνομοκρατίας και δεύτερον ότι οι χρυσαυγίτες είναι τσιράκια της ασφάλειας… (χωρίς να το ξέρουν οι περισσότεροι)

Ρε γαμώτη μου, ωρες-ωρες σκέφτομαι ν’ανοίξω 3ο θρεντ με τίτλο “τιτανοτρισμέγιστες μαλακίες των πολιτικών την ώρα που ο κόσμος χάνεται”!!!

Δείτε σήμερα τι είχαν να συζητήσουν τα βλαστάρια/μοσχάρια μας στη Βουλή:

Μόνο ο Παναγιωτόπουλος ξεκίνησε να λέει κάτι σωστό, αλλά κάπου στην 20ή λέξη τα σκάτωσε κι αυτός… [-X

Δεν είμαι τόσο βέβαιος πως η Λούνατικ απορρίπτει την ιδέα πως εκεί μέσα υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Απλά δεν αποδέχεται έτσι εύκολα, επειδή το είδε ποσταρισμένο στο ίντερνετ και όλοι μιλάνε για αυτό, πως αυτή είναι η κύρια αιτία των επεισοδίων. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα δηλαδή, αυτό που υποστηρίζει η Λούνατικ κι αυτό που νομίζεις εσύ πως πιστεύει:wink:

Αν είμαι λάθος, θα μιλήσει και η ίδια…

Εγώ πιστεύω ότι δε θα δώσει πολλαπλάσιες ευκαιρίες μια διαδήλωση που θα έχει 200.000 κόσμο από μία που θα χει 50.000. Αυτοί που είναι παντα εκεί για να τα σπάσουνε δεν αυξάνονται ανάλογα με τον αριθμό που μαζεύουν οι πορείες . Αυτό έχω καταλάβει εγώ από τις πορείες των τελευταίων ετών…

Ελπιζω αυτη τη φορα η εικονα να φαινεται.

Εδω βλεπουμε τους αγαπημενους μας ασφαλιτες, με μιαα νρτιπροσωπευτικη του ειδους τους αμφιεση, να εχουν συλλαβει ενα παλικαρι. Εχω απλα μια απορια. Ο δεξια οπως κοιταμε ασφαλιτης , τι κουβαλα στην τσαντα πλατης του?? Μην ειναι μπακλαβαδες?? Μην ειναι κοα κολες (οπως λεει ο Βακ) ?? Μην ειναι μολοτωφ οπως λεω εγω???

εδιτ για απο κατω σχολιο πρωτη φορα κανω…αυτο εκανα Mr. Karvou.