Ερώτηση για μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας

ρε θελει χρονο
ξεκινα να γρατζουνας κ βλεπεις…:stuck_out_tongue:

παντως εγω επειδη επαιζα καμια δεκαρια χρονια πληκτρα οταν ξεκινησα κιθαρα επαιζα για 3 χρονια μονος (επειδη ηξερα και μουσικη κτλ)…
Απ οταν βρηκα δασκαλο δεν το συζηταω για ταχυτητα εξελιξης κτλ…

θα σε βοηθησει πολυ-τουλαχιστον μεχρι να τον βρεις προσπαθησε να κανεις βασικα πραγματα οπως να συνηθισεις την ταστιερα, να βαζεις τα δαχτυλα σου σωστα κτλ( απλα πραγματακια που θα σου δωσουν ενα απλο αλλα σοβαρο υποβαθρο) …
και μην απογοητευεσαι επισης-ολοι το τρωμε το κεφαλι μας καθημερινα:wink:

α και εφοσον θες ηλεκτρικη μην πας κλασικη
υ.γ. φυσικα και υπαρχουν αυτοδιδακτοι οι οποιοι ειναι και πολυ respect-απο κει και περα οτι νομιζεις…

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις μαγκες! ΘΑ παω το απογευμα να ρωτησω στο Αττικο και αμα ειναι θα παω. Παντως μονος η με ωδειο σκοπευω να ξεκινησω. Αν χρειαστω κατι θα σας ρωτησω!

Οταν παρεις πληροφοριες απο Ωδειο ποσταρε πλζ !

Πηγα στο Αττικο και μου ειπαν 110 το μηνα και 80 η εγγραφη. ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΛΕΨΙΜΟ! Για μονο 4 ωρες το μηνα. Αλλα μου ειπαν πως αν παω τωρα θα πληρωσω 105 το μηνα μεχρι τον Ιουνιου χωρις εγγραφη… - 5 ευρω. Τρομερη εκπτωση :stuck_out_tongue: Οποτε καταληγω πως θα παω για κλασσικη εκει με τα 15 ευρω απο Σεπτεμβριο και μετα απο κανα 6μηνο αγοραζω ηλεκτρικη και μαθαινω μονος μου μιας και θα εχω γνωσεις κιθαρας.

Πηγα στο Αττικο και μου ειπαν 110 το μηνα και 80 η εγγραφη. ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΛΕΨΙΜΟ! Για μονο 4 ωρες το μηνα. Αλλα μου ειπαν πως αν παω τωρα θα πληρωσω 105 το μηνα μεχρι τον Ιουνιου χωρις εγγραφη… - 5 ευρω. Τρομερη εκπτωση Οποτε καταληγω πως θα παω για κλασσικη εκει με τα 15 ευρω απο Σεπτεμβριο και μετα απο κανα 6μηνο αγοραζω ηλεκτρικη και μαθαινω μονος μου μιας και θα εχω γνωσεις κιθαρας.

Επισης (επειδη ετυχε να βρεθω μπροστα) μπηκα απο περιεργεια σε 1 μαγαζι του Νακα. Ηταν τρεις μεσα που επαιζαν κιθαρα. Ειπα πως δεν εχω χρονο για ωδεια και ιδιαιτερα και αν μπορουν να μου πουν κανα καλο βιβλιο. Μου εδωσαν 2 εκει αλλα απ’ οτι καταλαβα ο ενας εκανε ιδιαιτερα και ηθελε οπωσδηποτε να βρει μαθητη. Εγω τους ρωταγα για βιβλιο και αυτος στο ταμειο ελεγε στον αλλο “το παιδι θελει ιδιαιτερα”. Τους ειπα τελος παντων, γιατι με ρωτησαν, οτι θελω ροκ/μεταλ στυλ και μου ειπαν ειναι αρκετα ευκολο. Στο τελος ο ενας μου ζητησε να του δωσω τηλ και του ειπα οχι γιατι δε με ενδιαφερει τωρα για ιδιαιτερα και δεν εχω χρονο. Ε πσιλοστραβωσε και εκει που δε μου ελεγε τιμη (μου ελεγε “θα τα βρουμε μωρε…”) μου ειπε 30 ευρω η 1 ωρα. Εγω για πσιλοβλακες τους εκοψα… ΕΛΕΙΝΟ ΒΓΑΙΝΕΙ 10 ΕΥΡΩ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΩΔΕΙΟ…

30 ευρω η ωρα!!!8O 8O #-o
Αυτοι νομιζαν οτι επειδη δεν ξερεις μπορουν να σε πιασουν κοτσο…παντως να ξερεις οτι στα ιδιαιτερα η μια ωρα ειναι περιπου τα μισα!!!το πολυ που εχω δει ειναι να ζητανε 20 Ε την ωρα και μιλαμε για κιθαριστες που διπλα τους θα κατσεις και θα μαθεις πραμα…
Παντως αν εισαι φοιτητης πανε σε κανα δημοτικο ωδειο…εκει οι φοιτητες δικαιουνται 50% εκτπωση

50 % εκπτωση??? 8O Ρε φιλε ξερεις καποιο να μου πεις? (Αθηνα παντα) Σ’ ευχαριστω πολυ!

Οχι φιλε μ δυστυχως σευ ατο δεν μπορω να σε βοηθησω…Αλλα μπορεις να πας στην σχολη και να ρωτησεις,και λογικα θα σου πουν αν συνεργαζονται με καποιο ωδειο ή κατι,μπορεις επισης να ρωτησεις οσους συμφοιτητες σ πανε ωδειο(οχι απαραιτητα κιθαρα…)να σ πουν που πανε και ποσα πληρωνουν,αν εχουν εκπτωση και ετσι…

Α οκ τοτε. Αυτο θα κανω. Κατι αλλο. Σε περιπτωση που δεν ξερουν, αν παω απο Σεπτεμβριο σ’αυτο που ειναι και κοντα στο σπιτι μου για κλασσικη κιθαρα (δυστυχως δεν διδασκουν ηλεκτρικη…) θα μπορεσω μετα απο λιγους μηνες να παρω μια ηλεκτρικη και να μαθω μονος μου να παιζω καποια κομματια? Θα εχω γνωσεις κιθαρας απο την κλασσικη και θα ξερω να διαβαζω ταμπλατουρες, παρτιτουρες κτλ…

εγω πληρωνω 25 ευρω νομιζω το μαθημα…αλλα κανω με καθηγητη που αλλοι κανουν 250 χιλιομετρα την βδομαδα για να κανουν μαθημα μαζι τ,και μου μαθαινει πραγματα που δεν τα ξερει ο καθε καθηγητης,π.χ. arpeggios…

και εγώ μια απο τα ίδια με τον papardelas

Kαι εμενα ο καθηγητης ειναι πολυ καλος,αλλα λογω της εκπτωσης πυ εχω ως φοιτητης πληρωνω 27,5 Ε το μηνα…
Τωρα στα Αrpegios δεν εχω φτασει ακομα…:lol:

27,5 το μηνα? Μια χαρα εισαι! Ιδιαιτερα κανεις? Εγω τελικα θα παω στο δημοτικο ωδειο για κλασσικη, και μετα απο καποιους μηνες θα αγορασω οπωσδηποτε ηλεκτρικη και θα μαθω μονος μου (θα ξερω ηδη κιθαρα δλδ). Και στα ιδιαιτερα δικαιουσαι εκπτωση και στα ιδιωτικα ωδεια?

Καλησπέρα. Άποψη μου είναι να ψάξεις να βρεις κατευθείαν ηλεκτρική μια και η κλασσική με την ηλεκτρική είναι άλλο όργανο. Οκ έχουν κοινές τις νότες αλλά έχουν διαφορετικό πιάσιμο, διαφορετικό παίξιμο, διαφορετική τεχνική, πολλά πράγματα. Π.χ. το πιο απλό, ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις στην κλασσική είναι ότι πρέπει η παλάμη να μην ακουμπάει το μπράτσο της κιθάρας. Μόνο που στην ηλεκτρική αυτό δεν ισχύει. Και 1002 άλλες λεπτομέρειες.

Εγώ βρήκα το ωδείο καλλιθέας (για την ακρίβεια είναι κοντά στο σπίτι μου και με βολεύει) αλλά δεν ξέρω αν έχει καλό τμήμα για ηλεκτρική κιθάρα. Αν έχει ακούσει κάποιος κάτι ας μας πει. Να πως ότι δε μ ενδιαφέρει απλά να διαβάζω ταμπλατούρα, θέλω να μάθω και μουσική. Επίσης σκεφτόμουν και τη λύση του Φακανά (αν και είναι λίγο μακριά) αλλά δεν έχω ιδέα από τιμές, έχω ακούσει όμως ότι έχει αξιόλογους καθηγητές. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;

Φίλε Eddie καλησπέρα!
Διάβασα με προσοχή τα μηνύματά σου και αποφάσισα να επκοινωνήσω μαζί σου. Διαβάζοντάς σε, αισθάνομαι σαν να μιλάς εκ μέρους μου! Θέλω κι εγώ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξεκινήσω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας και είμαι στο επίπεδο που είσαι κι εσύ, δηλαδή δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έβγαλες άκρη και αν κατέληξες σε κάποια λύση. Εγώ ακόμα αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό να μάθω κατευθείαν ηλεκτρική κιθάρα. Επειδή όμως το θέλω πολύ, όπως εσύ, θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου. Επίσης, μια σκέψη λέω, ενδεχομένως να μπορούσαμε να κάναμε μαζί το μάθημα με το δάσκαλο, ώστε να μοιραστεί και το κόστος. Αυτό το λέω γιατί κι εμένα με ενδιαφέρουν οι μπάντες που αναφέρεις. Αν θες, στείλε μου email στο cardano1980@gmail.com
Σε ευχαριστώ πολύ!

παιδια οποιος θελει να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα,αρχιζει μαθηματα για ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα…μην ακουτε αυτα που λενε οτι θα αρχισω κλασικη και μετα θα γυρισω ηλεκτρικη…τεραστιος μυθος

η αληθεια ειναι πως οποιος πηγαινε κλασσικη κιθαρα και καποια στιγμη αποφασισε να αλλαξει ροτα και να παει ηλεκτρικη εχει ενα μεγαλο αβανταζ σε σχεση με αλλους που αρχιζουν τωρα…γιατι τα 2 οργανα εχουν αμεση σχεση.Απλα καποιος που παιζει 5 χρονια ηλεκτρικη και καποιος που παει 3 χρονια κλασικη και 2 ηλεκτρικη,ο πρωτος θα ναι καλυτερος σε σχεση με δευτερο…

Και σε εμένα το ίδιο ήπανε για την κλασική αλλά την παράτησα μετα απο 1 μηνα κε πείρα ηλεκτρική…μετα φισικά έμαθα πως ήταν χιροποίητη και πανάκριβη κε πως η γιαγιά μου με αγαπούσε πολυυυ που μου την είχε δόσει^^

Επίσης για τον Eddie, δεν έχει σημασία τι κιθάρα θα έχεις για το κάθε τραγούδι. Μια καλή κιθάρα είναι μια καλή κιθάρα και μια κακή είναι μια κακή. Σημασία έχει τα effects που βάζεις
με τον ενισχυτή και με τα πετάλια σου.

Aυτο με τα πεταλια για αρχη αστο…
Απλα παρε μια καλη κιθαρα.Παντα συμφωνα με τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις υπαρχουν και αξιολογες κιθαρες…και ενα καλο ενισχυτη…
Aυτα με τα πεταλια δεν ξερω δεν μ αρεσουν(τουλαχιστον οχι ακομα…) ενα καλο ενισχυτη και ενα footswitch…
Plug ‘n’ Play και αγιοσ ο θεος…

kalhspera se olous.teleytaia thelo na ma8o hlektrikh kithara.enas filos m edose thn dikh toy gia na ksekinhso alla eimai pantelos asxetos k den exo xrono na kano mathimata.yparxei kapoio biblio h site me to opoio tha mporousa na ksekinhso? :-k
exo kapoious filous pou mporoun na m deiksoun kapoia pragmata alla 8elo k kati akoma gia monos.
eyxaristo ek ton proteron

Πες στους φίλους σου να σου δείξουν τα βασικά, δηλ. συγχορδίες, κάποιους ρυθμούς για το δεξί κλπ. Ασχολήσου πάρα πολύ για να πάρεις μπρος, και βρες το Guitar Pro, θα σου δώσει υλικό για να ασχολείσαι.
Αν δεις τώρα ότι μαθαίνεις και σ’αρέσει, αλλά κάπου καλλάς, βρες και ένα δάσκαλο, θα σε βοηθήσει να μάθεις πιο γρήγορα και πιο σωστά.