Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δε νομιζω οτι εχω διαβασει αρθρο του Καισαρη που να ΜΗΝ τα λεει καλα. Δεν εχω διαβασει και ολα του τα αρθρα βεβαια.

Για ξερολας, πολυ καλος ειναι.

Ξερόλας είναι αυτός που νομίζει ότι ξέρει τα πάντα. Ο Καίσαρης γράφει με στόμφο και υπεροψία μόνο για τα θέματα που όντως ξέρει άψογα. Έχει προκλητικό υφακι? Σίγουρα. Δεν θυμάμαι όμως να ασχολείται με κάτι που δεν το ξέρει καλά και να προσπαθήσει να πείσει κόσμο ότι ξέρει καλύτερα. Επίσης, είναι πανέξυπνος.

2 Likes

χωρις να θελω να το παιξω ειδικος και απλα επειδη παρακολουθησα για 3 ωρες την πορεια τις φωτιας απο μακρυα -ημουν στην δουλεια- να σου πω οτι κατα την γνωμη μου οντως καποιος μαλακας εκανε καποια εργασια και αρπαξε φωτια, δεν υπηρχαν πολλα μετωπα

η φωτο δειχνει προς πεντελη τραβηγμενη απο σπατα και ειναι η 1η εστια

μετα απο 2 ωρες ειχε κατεβει προς ραφηνα

συν οτι ο αερας ηταν κατι το τρομακτικο εκει χαμηλα που ημουν εγω ποσο μαλλον πιο ψηλα.
αυτα.

κριμα για τους ανθρωπους.

1 Like

Τι εννοεις δεν υπηρχαν πολλα μετωπα? Υπηρχε φωτια στην Κινετα που ειναι απο την αλλη μερια, ενω υπηρχαν δυο διαφορετικες εστιες στις περιοχες κοντα στην Ραφηνα, μια στο Ματι και μια καπου αλλου (δε θυμαμαι τωρα την ονομασια της περιοχης).

Για να μην αναφερουμε και τις φωτιες σε Κρητη και αλλες περιοχες της Ελλαδας. Για μενα δεν υπαρχει καμια αμφιβολια πως προκειται για εμπρησμο προσωπικα.

Η δασική περιοχή στα Γεράνεια Όρη είχε ζητηθεί να αποψιλωθεί από τον όμιλο μυτιληναίου για εξόρυξη βωξίτη και η περιβαλλοντική μελέτη είχε απορριφθεί. Προχθές η έκταση αυτή αποψιλώθηκε μόνη της.

1 Like

καλα γραψε λαθος, εστιες ηθελα να πω και μιλαω για την φωτια προς ραφηνα

η φωτια ξεκινησε απο το μερος στην 1η φωτο, δεν υπηρχε αλλου ξεκινημα φωτιας, πως να το γραψω
οι εστιες που δημιουργηθηκαν ηταν απο αυτη την φωτια και τον αερα.

καλα θα δουμε βασικα τι ακριβως εγινε μετα τις ερευνες που θα κανουν.

παντως σαν παρατηρητης μετα το ξεκινημα της φωτιας στο 10λεπτο ακουσα σειρηνες που πηγαιναν κατα εκει, αλλα τι να προλαβεις με τετοιο αερα. αεροπλανα ηρθαν μετα απο 1μιση ωρα.

Ένα κείμενο που βρήκα σοβαρό ανάμεσα στα χιλιάδες ασόβαρα ελληναράδικα που διάβασα αυτές τις μέρες. Αξίζει τον κόπο νομίζω.

2 Likes

Ρε μαλάκες… πριν μια ώρα διαβάζω ότι έχει βροχές στα βόρεια προάστια και βλέπω αυτή τη φωτό από Μαρούσι:

και πριν λίγα λεπτά βλέπω αυτή, από το ίδιο πάρκινγκ:

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ;

1 Like

που στο μαρουσι ειναι αυτο, εκει στην αγιου κωνσταντινου απεναντι? τι διαολο, σημερινη ειναι η φωτο η απο αλλου καμια μανδρα παλια?

Σε αυτη τη χωρα πρεπει να βγει νομος και συνεργασια με καποιο βουντου η προσευχη των παπαδων η ξερω γω τι αλλο η φυση να σταματησει οποιαδηποτε λειτουργεια της … Μη βρεχει - μη φυσαει - ακομα και σε λιακαδα προβληματα θα υπαρχουν… Καταντια για ενα κρατος ανυπαρκτο εδω και τοσα χρονια

Αντιθέτως μια χαρά υπαρκτό είναι το κράτος. Όταν πέταγε τσιμέντο σε ρέματα, μάντρωνε ακτογραμμές και όταν νομιμοποιούσε αυθαίρετα.

Βγήκε ο άλλος που 'χει μαντρώσει την ακτογραμμή για να 'χει πριβέ παραλία και περνιέται για ήρωας επειδή λέει άφησε τη καγκελόπορτα ανοιχτή.

Αηδία.

3 Likes

και μας ειπε και για το κωλοπρασινο φυσικα. Ασε εχω κατι νευρα απο χτες που ειδα το βιντεο

Καλά είπε, αφού μέχρι εκεί ξέρει τι να σου πεί? Ας τον υποχρέωνε ο δήμος που έχει την ευθύνη να καθαρίσει το κτήμα του, να αραιώσει τα δέντρα του κλπ κλπ. Αν ήταν να περιμέναμε από το διανοητικό επίπεδο του καθένα να κάνει ότι χρειάζεται τότε καληνύχτα. Οι πολίτες είναι μωρά by default, ο μπαμπάς είναι ο δήμος/το κράτος. Αμα είναι μαλάκας ο μπαμπάς μην κατηγορείς τα παιδιά. Σ αρέσει δεν σ άρεσει έτσι είναι, δεν είναι άποψη μου, είναι η πραγματικότητα.

1 Like

Να μην ακουμπησει κανενα δεντρο. Ας μην εχτιζε αναμεσα σε πευκα αμα φοβαται. Αλλα τωρα κομπλε, θα παρει την αποζημιωσουλα του, θα χτισει την εξοχικαρα του πανω στο κυμα και δεν θα εχει και το κωλοπρασινο πια να τον αγχωνει.

"Τον Ιούλιο του 1995, το Ντράφι αποτεφρώνεται, όπως και όλη η ΝΑ πλευρά του Βουνού, από φωτιά οι οποία ξεκίνησε από χωράφι στην περιοχή του Αγ. Πέτρου. Μαυρηνόρα, Καλλήσια, Ντράφι, Καλλιτεχνούπολη, Νέος Βουτζάς, όλα στάχτη. Συντηρητικοί υπολογισμοί της εποχής έκαναν λόγο για 100.000 στρέμματα καμένου δάσους.

Ο ανταποκριτής του BBC στην Αθήνα Malcolm Bradant νιώθει…τύψεις (!) που ζεί στο Ντράφι. Σας καλώ όλους να κατανοήσετε το δράμα αυτού του ανθρώπου, δεν είν’ αστείο:

«Ανέκαθεν ένιωθα κάποιες ενοχές που ζούσα στο Ντράφι. Η οικοδόμηση του μικρού σπιτιού που νοικιάζουμε στο συγκεκριμένο προάστιο κατέστη δυνατή μόνο μετά την εκδήλωση μιας τρομερής πυρκαγιάς πριν από 10 χρόνια, η οποία κατέστρεψε το παρθένο δάσος της περιοχής. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις υπόλοιπες οικίες που έχουν ξεπηδήσει ανάμεσα στα δέντρα στους πρόποδες της Πεντέλης. Η αγαλλίαση που νιώθαμε μπροστά στο εκπληκτικό ορεινό τοπίο με την πιο καθαρή ατμόσφαιρα στον ρυπαρό αττικό ουρανό και το δροσερό αεράκι, μετριαζόταν από την επίγνωση ότι επωφελούμαστε από έναν εμπρησμό που επέτρεψε σε αδίστακτους εργολάβους να πλουτίσουν χτίζοντας εκεί που πριν από μια δεκαετία υπήρχε δάσος.

Στους πρωταθλητές είναι η Ραφήνα, σε 13 παράνομους οικισμούς της οποίας έχουν ξεφυτρώσει 2.408 αυθαίρετα, και ακολουθούν: η Νέα Μάκρη με 1.513 αυθαίρετα σε 12 οικισμούς, τα Μέγαρα με 1.005 οικήματα σε 23 οικισμούς, η Ανοιξη με 935 αυθαίρετα σε 4 οικισμούς, ο Κάλαμος με 625 αυθαίρετα σε 14 οικισμούς, αλλά και περιοχές υψηλού βιοτικού επιπέδου όπως η Πεντέλη, όπου σε 7 οικισμούς εντοπίζονται 496 αυθαίρετα, η Κηφισιά, όπου σε 5 οικισμούς έχουν ανεγερθεί 82 αυθαίρετα, η Δροσιά, όπου σε έναν οικισμό υπάρχουν 110, και πάει λέγοντας…

Oγδόντα χιλιάδες στρέμματα φυσικών εκτάσεων έγιναν βίλες και αυθαίρετα μέσα σε είκοσι χρόνια. Συνολικά την περίοδο 1987-2007 περισσότερα από 180.000 στρέμματα πευκοδάσους στην Αττική «εξαφανίστηκαν» από τον χάρτη και στη θέση τους εμφανίστηκαν κυρίως οικισμοί και αγροτικές γαίες. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή είναι η οικιστική επέκταση περιμετρικά του Πεντελικού όρους και κυρίως στις ανατολικές περιοχές όπου τα οικόπεδα «αντικρίζουν» τη θάλασσα.

Στη θέση του δάσους, ξεφυτρώνουν βίλες. Στα καμένα του 1995 και του 1998, οι οικοδομικοί συνεταιρισμοί έχουν ήδη υψώσει πολυτελείς κατοικίες. Και φυσικά, τα καμένα, μετατρέπονται σταδιακά σε αγροτεμάχια και σταδιακά σε οικισμούς ολόκληρους και αναπτύσσονται μια σειρά από… δραστηριότητες, που φτάνουν μέχρι και τη δημιουργία «πίστας αγώνων καρτ»!

«Κάθε σπιθαμή γης θα αναδασωθεί και πάλι», δήλωνε ο πρωθυπουργός Κ. Σημίτης, τον Αύγουστο του 1998, μετά την πυρκαγιά που έκαψε 90.000 στρέμματα δάσους. Ομως η απόφαση 5147 της Περιφέρειας (ΦΕΚ 7, 18 -1-1999, τεύχος 4ο) κήρυξε αναδασωτέα μόνο 25.850 στρέμματα. Αλλά και από αυτά εξαιρέθηκαν και αποχαρακτηρίστηκαν 7.140 στρέμματα.

«Ολες οι δασικές εκτάσεις που κάηκαν κηρύσσονται άμεσα αναδασωτέες» δήλωνε ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής στις 28 Ιούλη 2005, μιλώντας πριν ακόμα τεθεί υπό έλεγχο η μεγάλη πυρκαγιά που σάρωνε για μία ακόμη φορά την Πεντέλη.

Μόλις, όμως, 37 μέρες αργότερα, με αποφάσεις του περιφερειάρχη, εξαιρέθηκαν μεγάλα τμήματα των καμένων δασικών εκτάσεων από την υποχρεωτική αναδάσωση.

Ειδικότερα, οι αποφάσεις 2781 και 2782 του γενικού γραμματέα της Περιφέρειας, Χ. Μανιάτη (ΦΕΚ 942, τεύχος τέταρτο, 20 Σεπτέμβρη 2005), υποτίθεται ότι κήρυξαν ως αναδασωτέες εκτάσεις 10.185 στρεμμάτων (Ν. Βουτζάς, Ν. Πόντος, Καλλιτεχνούπολη, Σπάτα). Ωστόσο, περιέχουν αρκετές σημαντικές εξαιρέσεις, που ουσιαστικά ανατρέπουν και ακυρώνουν την οποιαδήποτε αναδάσωση. Συγκεκριμένα, μεταξύ των άλλων εξαιρούνται «ανέκαθεν αγροτικές εκτάσεις», «εκτάσεις που… άλλαξαν νόμιμα χρήση γης», «εκτάσεις που κατά την ημέρα της πυρκαγιάς δεν έφεραν δασική βλάστηση», δηλαδή προφανώς είχαν καεί σε προηγούμενες πυρκαγιές και είχαν εκχερσωθεί κλπ.

http://www.asda.gr/elxoroi/penteli.htm
"

Τα σιχτήρια ξέρετε όλοι προς τα πού να τα στέλνετε, δυστυχώς δεν έχουμε την δύναμη να κάνουμε τίποτα πιο χειροπιαστό, αυτό κανονικά είναι δουλειά της τωρινής κυβέρνησης και της δικαιοσύνης, ΑΝ βρεί τα αρχίδια και τον χρόνο να το κάνει. Το υπενθυμίζω απλά γιατί από ότι βλέπω ένα τεράστιο ποσοστό συμπολιτών μας, κυρίως νέων, έχουν σοβαρή εγκεφαλική βλάβη, σχεδόν ισάξια με τους 500.000 που ψήφισαν ΧΑ. Τους φταίει η “αριστερή” κυβέρνηση αλλά όχι οι σοσιαλιστές και οι δεξιοί, ούτε οι μπάσταρδοι οι πατεράδες τους και οι μανάδες τους που τα σιγόνταραν όλα αυτά τα χρόνια είτε ηθελημένα είτε λόγω βλακείας.

12 Likes

είναι από αυτά που έλεγα προχτές " δεν είναι η ώρα κατάλληλη , μπορούμε να πούμε πολλά "

Φωτιές και πλημμύρες σε 2 μέρες . Να μας κάνει και έναν σεισμό ο πλανήτης , να μας αποβάλλει δια παντώς :confused:

Ασε αμα γινει και σεισμος θα αρχισω να πιστευω τον παπαροκα για την οργη του Θεου που προκαλεσε ο Μπρους :stuck_out_tongue:

3 Likes

Στην Ελλαδα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι οι παρτακηδες ειναι απλα παρα πολλοι. Ισως και οι περισσοτεροι.

2 Likes

Όχι ίσως, σίγουρα είναι οι περισσότεροι και για αυτό φταίνε οι λιγότεροι που δεν τους ρίχνουν φάπες όταν τους βλέπουν μπροστά τους.

Προχτές για παράδειγμα μιλούσα στο τηλέφωνο την ώρα που οδηγούσα (Είμαι μαλάκας, thanks!!) , και μπαίνει ένα μηχανάκι μπροστά μου, γυρνάει το κεφάλι του, με κοιτάει επιδεικτικά και μετά μου κουνούσε το δάκτυλό του αριστερά δεξιά, δλδ διακριτικά μου έλεγε “όχι, δεν πρέπει να το κάνεις αυτό”. Και εγώ ντράπηκα γιατί συνήθως εγώ είμαι αυτός που τους επικρίνει όλους και τώρα έκανα ακριβώς την ίδια μαλακία. Αλλά χάρηκα που είδα κάποιον να ενδιαφέρεται να διορθώσει τα κακώς κείμενα που βλέπει γύρω του. Αν με αγνοούσε απλά θα έκανε αυτό που κάνουν οι περισσότεροι και δεν αλλάζει τίποτα στο τέλος.

3 Likes