Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Κανένα ζώο δεν φταίει… μόνο οι ιδιοκτήτες του
Κανένα ζώο δεν γεννιέται κακό και δεν γίνεται κακό… μόνο άγριο
Δυστυχώς τώρα την ασχετοσύνη και την ανευθυνότητα του ιδιοκτήτη την πλήρωσε ένα μωρό.

Στην υπόλοιπη καθημερινότητά μας άνθρωποι πατάνε επίτηδες το γκάζι για να λιώσουν στο δρόμο γάτες ή σκύλους, βασανίζουν με ότι τρόπο μπορείς να φανταστείς οποιοδήποτε ζώο πέσει στα χέρια τους και βγάζουν το όπλο για να σκοτώσουν επειδή αυτό είναι το χόμπυ τους.

Εννοείται περισσότερο στεναχωριέμαι για οποιοδήπτε νεκρό και βασανισμένο ζώο… γιατί γεννιέται και πεθαίνει με μυαλά αθώου παιδιού. Για να στεναχωρηθώ για άνθρωπο πρέπει να είναι δικός μου

1 Like

Συζητάμε ποιος τον σκότωσε. Αυτό κάνουμε.

Μετα απο αυτα τα βιντεο σταματαει καθε κουβεντα.

2 Likes

Πολύ σωστά τα λένε οι εκπαιδευτές-εκτροφείς,πόσοι όμως κάνουν αυτά που λένε? σχετικά με το edit: και ζώο στο αμάξι μπορεί να κάνει ό,τι έκανε το μωρό, το μωρό όμως ποτέ δε θα κάνει αυτό που έκανε ο σκύλος. Στην περίπτωση του ροτβάιλερ υπάρχει ηθικός αυτουργός, το παράθυρο στο αμάξι είναι καθαρό ατύχημα.

2 Likes

Σε καταλαβαίνω πώς τοποθετείσαι, απλά η συζήτησή μας είναι τοποθετήσεις - χρήσιμες ενίοτε. Αυτό με τον άστεγο και το αδέσποτο, πίστεψέ με μπορεί να ξεκαθαριστεί με πολύ απλότητα και καθαρότητα από ένα παιδί, χωρίς καν να διαχωριστεί. Ας μην καταλήγουμε καλύτερα σε τέτοιες συγκρίσεις, όχι επειδή δεν έχουν νόημα, αλλά επειδή είναι θέματα που θέλουν και μια διάκριση πριν τ’ αναπτύξουμε. Κι επειδή, πολύ ωραία το έθεσες στο τέλος “προτεραιότητα είναι ο άνθρωπος”, ας δει ο καθένας μας τον εαυτό του πως στέκεται και πως θα στεκόταν στη θέση του ενός και του άλλου. Θέλουν όλα λεπτότητα, όχι απολυτότητα. :slight_smile:

2 Likes

Συμφωνω απολυτα, αυτο που λεω ειναι ομως οτι αν ενα σκυλι το μαθεις λαθος και το τρελανεις, ειναι πολυ πιο επικινδυνο οταν αυτο το σκυλι εχει τις σωματικες δυνατοτητες να σκοτωσει ανθρωπο, γι’αυτο εκανα τον διαχωρισμο.

2 Likes

Αν το μάθεις και το τρελάνεις, έχεις μια τεχνητά εξελικτική επίδραση πάνω του. Το ίδιο λεμε! Αν είχαν κάνει το ίδιο και στην οικογένεια του 2 φορές χειρότερα. Αν το υιοθετήσανε χωρίς τα αδέρφια του 3 φορές χειρότερα.

Έχουμε μάθει να τα βλέπουμε όλα εργαλειακά και ανθρωποκεντρικά. Όχι εμείς εδώ μέσα, γενικά. Όλα είναι για να μας εξυπηρετούν, εμάς δεν μας κοστίζει τίποτα, εμ έλα που δεν είναι έτσι. Υπάρχει μια συμπληρωματικότητα που επειδή είμαστε νοητικά και κοινωνικά πιο προηγμένοι θα έπρεπε να φροντίζουμε να έχει σωστές αναλογίες.

Θα με ενδιαφέρει μια έρευνα επ αυτού, γιατί εγώ ξέρω ότι τα σκυλιά που είναι ζώα με υψηλή νοημοσύνη έχουν προσωπικότητα και χαρακτήρα

Για αυτό και η σχετική εκπαίδευση .

Γι’αυτό και καμία φορά όταν γερνάνε γίνονται είτε πιο ήρεμα είτε πιο παράξενα κλπ ( όπως συμβαίνει με τον άνθρωπο δλδ )

Γι’αυτό μαθαίνεις τα όρια του στην εκπαίδευση, τον ρόλο μέσα στην οικογένεια ( έχουν πολλές φορές αρχηγική τάση )

Μια χαρά καργιολιτσα σκατοζηλιαρα είναι το κοκερακι της κοπέλας μου , ασχέτως που δεν είναι επιθετική και μια χαρά αγγελούδι είναι το Ακίτα του κολλητού που το καβαλάει το μωρό και δεν αντιδρά καθόλου η καημένη

Μπορεί και όχι. Έχω αλλεργία στο τρίχωμα και δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο

Δεν υπάρχουν επιθετικές ράτσες ρε, και ένα κανίς μπορεί να είναι επιθετικό αν το μεγαλώσεις για να είναι επιθετικό. Απλά το κανίς δε θα σε φάει. Το ροτβάιλερ θα σε φάει.

Και τον άνθρωπο αν τον μεγαλώσεις για να είναι επιθετικός, ο χειρότερος από όλα τα ζώα στον πλανήτη θα βγει. Που είναι ήδη ο χειρότερος. Τα ζώα δρουν και ζουν με βάση το ένστικτο.
Ο σκύλος ειδικά εξαρτάται 100% από το αφεντικό του. Το αφεντικό του ευθύνεται για το ζώο που μεγαλώνει.

Μη λέτε πράγματα έτσι επειδή σας τη βάρεσε.

2 Likes

Τον σκότωσε το γεγονός ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα η απαγόρευση για τις επικίνδυνες ράτσες σκύλων. Το κράτος που δεν νομοθετεί την απαγόρευση και όλοι αυτοί που είναι εναντίον της απαγόρευσης (οι σιχαμένες φιλοζωικές οργανώσεις και οι κάθε είδους μισάνθρωποι αυτοαποκαλούμενοι φιλόζωοι). Αυτοί τον σκότωσαν. Όλοι αυτοί έχουν μερίδιο ευθύνης και είναι ηθικοί αυτουργοί στο φόνο. Πληρώνουν αθώοι άνθρωποι τη λόξα ορισμένων με τους σκύλους.

Για να τελειώνουμε με το θέμα σκύλος. Αφήστε τις εξυπνακίστικες σοφίες που διαβάζουμε στο ίντερνετ “το παιδί σου και το σκυλί σου όπως το μάθεις”. Άλλο το παιδί που είναι άνθρωπος και έχει νου και άλλο ένα ζώο το οποίο έχει ένστικτο. Αφήστε την καραμέλα της εκπαίδευσης. Αφήστε τα “δεν φταίει το σκυλί, φταίνε μόνο οι ιδιοκτήτες”. Αυτές τις ίδιες καραμέλες πιπιλάνε κάθε φορά οι φιλόζωοι μετά από ένα τέτοιο τραγικό γεγονός.

Επίσης σταματήστε να πετάτε τη μπάλα στην εξέδρα και να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Τι σχέση έχει που κάποιοι άνθρωποι είναι εμπρηστές (καίνε τον Αμαζόνιο) ή είναι δολοφόνοι ή λωποδύτες. Το θέμα μας εδώ είναι η επικινδυνότητα που αφορά κάποιες ράτσες σκύλων και τι μπορεί να γίνει για αυτό.

Όσον αφορά αυτό που διάβασα ότι “δεν υπάρχουν ράτσες επιστημονικά επιθετικές”, δεν είναι θέμα επιστήμης ρε μάγκες. Τα περιστατικά που αφορούν θανάτους από ράτσες όπως πίτμπουλ και ροτβάιλερ είναι άπειρα. Τα διαβάζουμε στα νέα σχεδόν καθημερινά. Δεν είναι κάτι που αποδεικνύεται από την επιστήμη αυτό.

Όσον αφορά την άλλη την καραμέλα που λέει ότι “δεν υπάρχουν επιθετικές ράτσες γιατί κι ένα κανίς μπορεί να γίνει επιθετικό”, παιδιά χεστήκαμε αν το κανίς μπορεί να γίνει επιθετικό. Αφού και μόνοι σας το λέτε ότι το κανίς δεν θα σε φάει, ενώ το ροτβάιλερ ή το πίτμπουλ θα σε φάει. Το πρόβλημα λοιπόν είναι με τις ράτσες οι οποίες είναι δολοφονικές και σε τρώνε. To πρόβλημα είναι με τα ροτβάιλερ και τα πίτμπουλ λοιπόν και όχι με τα κανίς και τα τσιουάουα.

Πάμε πάλι στην καραμέλα της εκπαίδευσης. Λέει ο άλλος “εγώ έχω πίτμπουλ και το έχω εκπαιδεύσει και είναι πολύ φιλικό με τους ανθρώπους”. Παίδες δεν γίνεται να πάρουμε αποφάσεις με βάση το τι λέει ο καθένας για το σκύλο του. Στην τελική μία φορά θα στην κάνει ο σκύλος και πολύ πιθανό να είναι μοιραία. Και κάποιοι άλλοι στην Αμερική -και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού- έχουν για κατοικίδια πύθωνες και τίγρεις. Τι θα πούμε τώρα? Ναι αλλά η δικιά μου τίγρης είναι καλή? Η δικιά μου τίγρης είναι εκπαιδευμένη?

Και στην τελική, πώς εγώ μπορώ να ξέρω ότι ο κάποιος εκεί έξω που κυκλοφορεί με το σκύλο του το έχει εκπαιδευμένο? Ποιος με διαβεβαιώνει εμένα? Υπάρχει κάποιο χαρτί πάνω του που να το αποδεικνύει? Ή θα πρέπει να τον εμπιστευτώ επειδή το λέει ο ίδιος? Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Κυκλοφορούν στο δρόμο με τους φονιάδες τους χωρίς καν φίμωτρο και ανά πάσα στιγμή μπορεί ο σκύλος τους να τους φύγει και να επιτεθεί σε έναν ανυποψίαστο περαστικό. Λες και δεν έχουμε διαβάσει τόσες φορές ανάλογα περιστατικά. Εδώ βλέπεις κάποιους που αντί να ελέγχουν το σκύλο τους με το λουρί, τους τραβάει ο σκύλος και αυτοί σέρνονται πίσω του.

Είναι έγκλημα να κυκλοφορούν τέτοιοι σκύλοι μέσα στον κόσμο (σε εμπορικά κέντρα για παράδειγμα, mall etc) χωρίς καν ένα γαμημένο φίμωτρο. Κι αν τους κάνεις και παρατήρηση σε ειρωνεύονται και σου επιτίθενται κιόλας. Το έγραφε πρόσφατα κάποιος στο facebook ένα τέτοιο περιστατικό για μια τέτοια ηλίθια ανεγκέφαλη.

Για να συνοψίσουμε: Απαγόρευση στις επικίνδυνες ράτσες. Το έχουν κάνει και στην Κύπρο και σε άλλες χώρες. Όποιος είναι ενάντια στην απαγόρευση είναι συνυπεύθυνος για κάθε τέτοιο περιστατικό όπως αυτό με το μωράκι τώρα.

1 Like

Μη τρελαίνεσαι, έχεις κάποιο δίκιο μεν, κυρίως όσον αφορά την έλλειψη κάποιου είδους νομοθεσίας στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες αλλά μη ξεχνάς ότι είναι ένα πολύπλοκο θέμα και αντιμετωπίζεται ανά χώρα ή ανα state στην Αμερική.

Δεν υπάρχει καμία επιστημονική βάση ή λογική πίσω από την γενική απαγόρευση ράτσας μεν αλλά κάπως πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιουργείται από τις “επικίνδυνες” ράτσες ΕΞΑΙΤΙΑΣ των ανθρώπων όμως.

Κοινώς το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο και όχι στο ζώο, πάνω κάτω η ζημιά θα γίνει είτε από ένα pitbull ή ένα ροτβαιλερ είτε από οποιοδήποτε άλλο σκύλο ανάλογου μεγέθους και βάρους σε άνθρωπο εφόσον το ζώο αυτό είναι μεγαλωμένο με λάθος τρόπο από τον ιδιοκτήτη του.

Το ότι το pitbull ή το ροτβαιλερ ή ακόμη και ένας ποιμενικός μπορούν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά δεν δικαιολογεί με την καμία απαγόρευση της ράτσας τους, ΑΛΛΑ λόγω του ότι κάπως πρέπει να γίνει κάτι για να αντιμετωπιστούν πολιτικά/νομοθετικά τα διάφορα περιστατικά ανα τον κόσμο και επειδή είναι πολύ πιο δύσκολο να επιβάλεις στον εκάστοτε ιδιοκτήτη το πώς θα μεγαλώσει το ζώο του αναγκαστικά ο νομοθέτης επιβάλει απαγόρευση σε συγκεκριμένες ράτσες.

Στην ουσία γίνεται μια τρύπα στο νερό γιατί αφήνει τον μεγάλο υπαίτιο, δλδ τον άνθρωπο, εκτός της λύσης του προβλήματος.

Οπότε δυστυχώς το παιδάκι το σκότωσαν οι γονείς του, κανένας σκύλος και κανένας φιλόζωος δεν φταίει για την πνευματική υστέρηση του καθένα. Οποιοδήποτε σκυλί μεγαλωμένο για τόσο καιρό σε ένα μπαλκόνι 2χ3 θα μπορούσε να είχε κάνει ζημιά σε ένα τρίχρονο. Ίσως σε κάποιο άλλο σύμπαν θα μπορούσες να προσθέσεις σαν φταίχτη και το κράτος γιατί δεν μερίμνησε ώστε ο κάθε ιδιοκτήτης μεγαλόσωμων σκύλων (δλδ όχι κανίς :P) να περάσει από ειδικές εξετάσεις πριν πάρει σκύλο και επίσης δε μερίμνησε ώστε να ελέγχει τον ιδιοκτήτη ανα τακτά χρονικά διαστήματα για την κατάσταση του σκύλου του από έμπειρους εκπαιδευτές.

5 Likes

Οι γονεις φταινε 100% και κανενας αλλος.Αν εχεις εκπαιδευσει το σκυλο σωστα,του βαζεις φαγητο και δεν το πλησιαζει αν δεν του δωσεις την αδεια.Αν εισαι ασχετος και δεν γινεις αρχηγος αγελης τοτε θα γινει ο σκυλος και θα σε βλεπει σαν ακόλουθο.Μετα ειναι θεμα χρόνου να σου κανει ζημια γιατι σε βλεπει κατωτερο.

Το τραγικο ειναι οτι το 90% που εχουν σκυλο,νομίζουν πως ειναι τα αφεντικα επειδη κρατανε την αλυσιδα.Στην πραγματικοτητα ειναι ακολουθοι.Τους σερνει ο σκυλος.

1 Like

Το ίδιο και για οποιον θέλει να αποκτήσει παιδί

Πάντως να ξέρετε πως το να μεγαλώσεις ένα παιδί αποφεύγοντας όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις για το παιδί δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά για να δείχνουμε με το δάχτυλο. Το ατύχημα μπορεί να έρθει από οπουδήποτε και ποτέ κανένας γονιός δε μπορεί να είναι επαρκώς προετοιμασμένος. Εγώ περισσότερο λυπάμαι τους γονείς του μωρού παρά έχω θέμα με όσους έχουν μεγάλο δυνατό σκύλο. Μωρά έχουν πεθάνει και από γάτες (ίσως πιο σπάνια περίπτωση αλλά βρήκα αμέσως μία περίπτωση στο ιντερνετ το 2017) ενώ πολλά παραπάνω μωρά πρέπει να έχουν πεθάνει από γαστρεντερίτιδα που ήρθε από εκτός οικογένειας (π.χ. συνάδελφος/φίλος γονιού που δεν έμεινε σπίτι έως να γίνει καλά). Για να απαγορεύσουμε στους νέους γονείς να έχουν σκύλο, θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και με τι συχνότητα τα σκυλιά ήταν η αιτία των ατυχημάτων. Και να ξεκαθαρίσω πως τα ροντβάιλερ εγώ τα φοβάμαι όσο φοβάμαι και τα φίδια. Φεύγω πολύ μακριά και γρήγορα αν δω ένα.

Σε μια ελαφρώς γενικευμένη και απλοποιημένη μορφή της άποψής μου, το σκυλί υπάρχει μόνο και μόνο επειδή το θέλει ο άνθρωπος. Οι γέννες είναι ελεγχόμενες. Και αν υπάρχουν “επικίνδυνες ράτσες σκύλων”, είναι επειδή το θέλει ο άνθρωπος, ο οποίος και τις κατασκεύασε ή τις συντηρεί. Δε μιλάμε για ένα άγριο ζώο, που αναπαράγεται κατά βούληση. Όποιος παίρνει τέτοιο σκυλί, δεν το βρίσκει στον δρόμο.

Οπότε, χωρίς να έχει απολύτως καμία σχέση με το αν κάποιος είναι φιλόζωος ή “φιλόζωος”, το σκυλί δε φταίει πουθενά. Οι άνθρωποι φταίνει, που έχουν υποτίθεται και τη νοημοσύνη.

2 Likes
1 Like

Δε με τρομάζει κανένα ροντβαιλερ ή οποιαδήποτε άλλο αγριο “κακο” σκυλί, ζώο.
Ανθρωποειδή σαν τον/την ΜΜΑ Pagratio που είδα στο πιο πάνω άρθρο να απαντάει με τρομάζουν. Και κυρίως η σκέψη ότι αυτοί κυκλοφορούν ελεύθεροι ανάμεσα μας. Η απερίγραπτη αηδία, τοξικοτητα των social media με τον κάθε μαλακα, να λέει την παπαρια του και να παιρνει δεκάδες likes δείγμα του πόσοι αλλοι μαλακες υπαρχουν και πόσο επικίνδυνα είναι εκεί έξω…

Τι ακριβως σε τρομαξε στην απαντηση του?
Δε το λεω για να παρω θεση, αλλα δε μου φανηκε οτι εγραψε κατι ακραιο - μια προσωπικη εμπειρια γραφει (τα περι κλωνοποιησης τα παραβλεπω).

Εγώ όμως δεν το παραβλέπω. Όπως και τους άλλους χαρακτηρισμούς που κάνει, δαιμονισμένο, καταραμένο και λοιπά. Που δείχνουν την ψυχική κατάσταση του συγκεκριμένου ατόμου και όλων όσων του έδωσαν like.

Επισης, την εγραψε περιπου 100 φορες.