Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

έχω απορία επειδή δεν ασχολούμαι με σκυλιά

αν αφήσεις ένα ροτβαιλερ ελεύθερο να ζήσει μόνο ως αδέσποτο π.χ. , ας δεχθούμε για την απορία μου ότι θα επιβιώσει γιατί αντικειμενικά είναι δύσκολο , θα είναι επικίνδυνο ;;; Δλδ ισχύει το δεν υπάρχουν κακά και άγρια σκυλιά αλλά κακοί ιδιοκτήτες και όπως το μάθεις ;;;

2η απορία , όταν λέμε ότι το σκυλί δεν είναι δολοφόνος αλλά φταίει το αφεντικό το λέμε με την ίδια έννοια που ένας ψυχικά ασθενής που δεν έχει καμία λογική & κριτική σκέψη διαπράττει ένα ειδεχθές έγκλημα πχ ;;; Το πάμε με την έννοια της έλλειψης λογικής ;;;

Η σταση αυτη που εχει ομως πηγαζει στο οτι εζησε αυτη την ασχημη εμπειρια με το παιδι του.
Κανουμε αναλυσεις και θεωριες αλλα στο τελος οι γονεις περνανε το γολγοθα τους , εκει πιστευω θελει να καταληξει. Και οι δυο πλευρες εχουν τα δικια τους, αλλα στη τελικη χαθηκε μια ψυχη και καταστραφηκε μια οικογενεια.

Η σωστή σύγκριση είναι με ένα 2-3χρονο παιδί, όχι με έναν ψυχικά ασθενή.

2 Likes

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια τα περι κλωνοποίησης αλλά ότι τα SS στη ναζιστική Γερμανία χρησιμοποιούσαν αυτού του είδους τα σκυλιά για να τρομάξουν τον κόσμο αυτό είναι πραγματικότητα.

Alsatians were often used by the SS in Nazi Germany to scare people (άρθρο από το BBC).

εντάξει αυτό , αν και δεν συμφωνώ λόγω σωματικής δύναμης ενός βρέφους με ένα σκύλο , αλλά η απορία είναι αν η απαλλαγή απ τις ευθύνες έχει να κάνει με την λογική και την έλλειψη αυτής βασικά …

και γενικότερα γιατί δεν ευθύνεται το ζώο . Αυτό θέλω να μου εξηγήσετε ή να συζητήσουμε

Αν αφήσεις ένα ροτβάϊλερ ελεύθερο να ζήσει μόνο ως αδέσποτο, μάλλον θα προσπαθήσει να μπει σε κάποια αγέλη. Αυτή είναι η φύση του. Η εξημέρωση έχει “καταλαγιάσει” τα αρχέγονα ένστικτά του, όμως σε περίπτωση που οι συνθήκες το ευνοήσουν, τα ένστικτα αυτά είναι πολύ πιθανό να προλάβουν να βγούνε στην επιφάνεια.

Όχι, δεν το λέμε με την έννοια ενός ψυχικά ασθενή, σε καμία περίπτωση. Όπως είπε ο @pao1979, το λέμε με την έννοια ενός μικρού παιδιού, του οποίου τη συμπεριφορά σε πολύ μεγάλο βαθμό διαμορφώνει ο κηδεμόνας.

Μια άλλη σκέψη που κάνω, και πάλι ίσως απλοϊκή, είναι το πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρνει κάποιος με 4 μικρά παιδιά και με έναν μεγαλόσωμο σκύλο.

Αυτό που θα πρέπει να συζητήσουμε και να σου εξηγήσουμε είναι το γιατί ευθύνεται το ζώο, όχι το γιατί δεν ευθύνεται.

1 Like

έμενα η ένσταση μου είναι στις απόψεις που ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει κακό σκυλί ή άγριο ή δολοφονος

εγώ δεν συμφωνώ με την άποψη αυτή . Είναι ένα έμβιο ον με νοημοσύνη και προσωπικότητα / χαρακτήρα / ψυχολογία όπως θέλετε πείτε το

το “γιατί” εν προκειμένω είναι κάτι πολύ δύσκολο να ανακαλύψουμε

:stuck_out_tongue:

@Rebel χωρίς να απαντάω στην ερώτησή σου θέλω απλά να σχολιάσω το εξής. Η ιδέα της ευθύνης και της σύνδεσης αιτίου αποτελέσματος είναι απόρροια της συνείδησης μας σαν είδος και σαν κοινωνικά όντα, δηλαδή της λογικής μας, ίσως και ορθολογισμού να πεί κανείς αλλά συζητήσιμο.
Δεν μπορείς να εφαρμόσεις μια τέτοια λογική πάνω σε ένα ζώο που δεν την αντιλαμβάνεται και αυτήν και την πραγματικότητα όπως εσύ. Δηλαδή δεν μπορεί να ευθύνεται κάποιος ή κάτι που δεν ξέρει τι ακριβώς έχει συμβεί και δεν λειτουργεί με το ίδιο αξιακό σύστημα.

Διάβασα πάντως πως στο δυστύχημα, το σκυλί ζήλευε το μωρό. Καταλαβαίνετε λοιπόν για τι λάθος ανατροφή μιλάμε; Υπάρχει μια διαδικασία κοινωνικοποίησης στην οποία συνυπάρχουμε με τα άλλα όντα και την οποία στις κοινότητες (πόλεις) μας την ελέγχουμε και την καθοδηγούμε.

edit: Το ότι τα ζώα σχηματίζουν ομάδες αγέλες, έχουν ένστικτα κλπ, δεν τα κάνει όμοια με εμάς σε θέμα αντίληψης και συνείδησης . Ας προσπαθήσουμε να μην προβάλλουμε ανθρώπινες αξίες πάνω τους γιατί τα αδικούμε και αυτά και εμάς που μας εξισώνουμε με αυτά. Θέλω να πιστεύω πως όταν φταίει ξεκάθαρα το πλαίσιο και υπάρχει αυτουργός είναι αρκετά προφανές ποιος φταίει.

5 Likes

Χωρίς ευθύνη για τις πράξεις του όμως.

3 Likes

τα ερωτήματα πάντως ήταν άσχετα μεταξύ τους απλά στο ίδιο ποστ

η απάντηση του @apostolisza8 με έχει καλύψει μια χαρά

edit : απορίες ήταν όχι ερωτήματα. Να μάθω ήθελα πρωτίστως

2 Likes

Έχουμε σκυλί στο πατρικό μου, ζει σε αυλή και είναι φιλικότατο. Όταν παίζουμε μαζί του με τα ανήψια μου ή με άλλα παιδάκια, έχω πάντα τον νου μου, μα ΠΑΝΤΑ. Δεν πα’ νά 'ναι και το καλύτερο και το πιο ήρεμο σκυλί του κόσμου, εμπιστοσύνη 100%, δεν του έχω. Μπορεί να κάνει κάτι που το ίδιο να θεωρεί ότι είναι παιχνίδι ή ότι δεν είναι “κακό”, αλλά να πληγώσει ή να τρομάξει πάρα πολύ το παιδάκι που μπορεί να παίζει μαζί του. Μπορεί το παιδί να κάνει κάτι που δε θα αρέσει στο σκυλί και η αντίδραση του σκυλιού να πληγώσει ή να τρομάξει το παιδί. Ό,τι από αυτά κι αν συμβεί, την ευθύνη θα την έχω εγώ. Δε θα την έχει ούτε το σκυλί, ούτε το παιδί, γιατί κανένα από τα δύο δεν μπορεί να καταλάβει πόσο “κακό” είναι κάτι που κάνει. Το παιδί μεγαλώνοντας, (μάλλον) θα καταλάβει. Το σκυλί από την άλλη, δε θα καταλάβει ποτέ, για τους λόγους που είπε ο @apostolisza8.

5 Likes

Γιατι τα είχαν μάθει, εκπαιδευσει έτσι οι Ναζί ώστε να τρομάζουν τον κόσμο.

1 Like

Κοίτα , απ’ τη μικρή συναναστροφή που έχω με σκυλιά , η διαπίστωση μου είναι ότι τα σκυλιά ξέρουν ότι τα δόντια τους είναι εργαλείο που προκαλεί πόνο και ζημιά κλπ

Όλοι μας έχουμε παρατηρήσει ότι πάνω στο παιχνίδι το σκυλί μας δαγκώνει τόσο όσο για να μην μας βλάψει και νομίζω αντιλαμβάνεται ότι μπορεί και δυνατότερα και δεν το κάνει

Αυτό που δεν κατανοούμε οι περισσότεροι είναι ότι δεν έχουν ανθρώπινες ανάγκες…το χάδι είναι αδιάφορο πχ για κάποια . Το χτύπημα στο κεφάλι ίσως τα ενοχλεί κιόλας κλπ κλπ

Είναι πολλά που μπορεί να είναι ενοχλητικά ενώ σε ανθρώπινο επίπεδο να είναι διαφορετικά

Αυτό που δεν κατανοούν ορισμένοι - και πραγματικά με τρελαίνει - είναι ότι τα σκυλιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Όπως είπε ο Αποστόλης πιο πάνω, το ότι ζούνε στην ίδια κοινωνία με εμάς, δε σημαίνει ότι έχουν και το ίδιο αξιακό σύστημα με την ανθρώπινη κοινωνία. Είναι ζώα. Ζούνε βάση ενστίκτου. Θέλουν εκπαίδευση. Ανάλογα με την εκπαίδευση που θα λάβουν, τέτοια θα είναι και η συμπεριφορά τους. Δε μπορεί να καταλογίσεις σε ένα σκυλί την ευθύνη για ένα θάνατο, όσο τραγικό και να είναι. Ο σκύλος θα δράσει όπως έχει μάθει. Το ότι αγαπάνε, ζηλεύουν, παίζουν, πεινάνε και ξέρω ‘γω ό,τι άλλο μοιάζει με δικό μας συναίσθημα ή ανάγκη, δε σημαίνει ότι είναι με την ανθρώπινη λογική. Είναι Ζ Ω Α, έχουν δικό τους αξιακό σύστημα, έχουν δική τους λογική. Αν θες εσύ να κάνουν παρέα με το ενός έτους μωρό σου πρώτον είναι δικό σου πρόβλημα και δεύτερον φρόντισε τουλάχιστον να του έχεις δώσει την ανάλογη εκπαίδευση. Όταν έχεις μάθει ένα σκυλί τέτοιας ράτσας το κλασσικό πια "πάρ’ τον!" και το έχεις μονίμως στην τσίτα ή δεν το βγάζεις βόλτα ποτέ για να κοινωνικοποιηθεί και το έχεις σε μια βεράντα 2x3m (δηλαδή σε ένα ΚΛΟΥΒΙ), ε τότε είναι πιθανό κάποια στιγμή να σε πάρει και να σε σηκώσει από το ίδιο σου το ζώο.

6 Likes

Κάθε τρεις και λίγο διαβάζουμε για επιθέσεις σκύλων από τις συνήθεις ύποπτες ράτσες. Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μιλάμε για μεμονωμένα περιστατικά. Να θυμηθούμε πριν 3 χρόνια στη Βέροια το μόλις 5 χρονών αγοράκι που το κατασπάραξαν οχτώ ροτβάιλερ? Το πέταξαν στον αέρα και το κατασπάραξαν. Φρικτός θάνατος. Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς.

Αντί όμως να δούμε στο δια ταύτα τι μπορεί να γίνει, ώστε να μην κινδυνεύσουν άλλοι αθώοι άνθρωποι, αυτό που διαβάζουμε στο ίντερνετ είναι για εγχειρίδια εκπαίδευσης σκύλων, ψυχολογίας σκύλων, ανάγκες των σκύλων, για το τι πρέπει να γνωρίζουν οι σκυλομπαμπάδες και οι σκυλομαμάδες αυτού του κόσμου και όλα αυτά που στο ελάχιστο δεν ενδιαφέρουν τους ανθρώπους που δεν έχουν σκυλιά και δεν ασχολούνται με τα σκυλιά.

Μόλις 1 μήνα πριν είχαμε την παρακάτω είδηση. Τι την ενδιαφέρει τώρα αυτή την οικογένεια η ψυχολογία του σκύλου? Ποιος θα αποζημιώσει αυτή την οικογένεια? Ο Δήμος? Οι σκατοφιλοζωικές? Η Σταματίνα Σταματούκου? Ποιος…??? Και τι να την κάνεις την αποζημίωση αν το πίτμπουλ σου σακάτεψε το πόδι? (θέλω να ελπίζω πως όχι). Πείτε μου τι φταίει αυτό το αγοράκι που βγήκε να παίξει στο πάρκο και του επιτέθηκε το αιμοβόρο πίτμπουλ στα καλά καθούμενα.

Όσοι είναι κάτοχοι τέτοιων σκυλιών είναι υπεύθυνοι για ό,τι συμβεί σε αυτούς και την οικογένεια τους. Ο αθώος και ανυποψίαστος άνθρωπος που βγαίνει να πάει στη δουλειά του ή να κάνει τη βόλτα του, τι φταίει όμως?

Επίσης τι σχέση έχουν τα ζώα συντροφιάς με ράτσες σκύλων τύπου πρέσα κανάριο. Αυτού του είδους τα σκυλιά είναι άγρια θηρία, καμία σχέση δεν έχουν με ζώα συντροφιάς. Αν εσείς θεωρείτε το παρακάτω ζώο συντροφιάς, τότε κι εγώ θεωρώ τα πούμα, τα τσακάλια και τις ύαινες.

H μόνη λύση -όπως έχουν έρθει τα πράγματα- είναι η απαγόρευση σε συγκεκριμένες ράτσες που έχουν αποδειχθεί επανειλημμένα επικίνδυνες. Να νομοθετηθεί επιτέλους και στην Ελλάδα. Για να σταματήσουμε να έχουμε θύματα. Αλλιώς κάθε φορά θα συζητάμε τα ίδια.

Βέβαια δεν περιμένω από άτομα που τους ενδιαφέρει μόνο η πάρτυ τους να συμφωνήσουν με την απαγόρευση. Σου λέει ο άλλος και τι με νοιάζει εμένα για το random αγοράκι που θα του επιτεθεί ο σκύλος? Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω την καύλα μου και το κομμάτι μου. Αυτοί θα συνεχίσουν να λένε ότι τα πρέσα κανάριο και τα ροτβάιλερ είναι αθώα χαριτωμένα σκυλάκια και το μόνο που χρειάζονται είναι φροντίδα, εκπαίδευση και προδέρμ.

Τέσπα, ορίστε η λίστα με τις απαγορευμένες ράτσες ανά χώρα. Άντε και στην Ελλάδα!

https://petolog.com/articles/banned-dogs.html?fbclid=IwAR2TWe0S-XodqrJbha4z9iHZPlmlqZXaAjU2KJcKoVX0-Ihgm3wyr4I_vDY#france

1 Like

Ο αθώος και ανυποψίαστος άνθρωπος που βγαίνει να πάει στη δουλειά του δε φταίει σε τίποτα και θα τον αποζημιώσει ο ιδιοκτήτης του σκύλου, ο οποίος και είναι ο υπεύθυνος. Ούτε ο “Δήμος”, ούτε οι “σκατοφιλοζωικές”, ούτε η “Σταματίνα Σταματούκου”.

Το αν η νομοθεσία για την κατοχή σκυλιών πρέπει να αλλάξει και να απαγορευτεί σε συγκεκριμένες ράτσες σκύλων να υπάρχουν στην Ελλάδα ή σε συγκεκριμένους καθυστερημένους ανθρώπους να έχουν σκύλο, είναι λίγο διαφορετικό θέμα.

Και εγω οταν βγαινω με το ποδηλατο τρεμω την ωρα και την στιγμη που καποιος ασυνειδητος η καποιος παππους θα με ππερασει απο πανω γιατι δεν προσεχε η δεν τηρουσε τους κανονες ασφαλειας. Εγω λεω να απαγορεψουμε τα αυτοκινητα λοιπον, χιλιες φορες καλυτερη θα γινοταν η ζωη μας αν απαγορευαμε τα αυτοκινητα στις πολεις αντι για τα ροτβαιλερ.

3 Likes

Εγώ προτείνω να απαγορέψουμε τον άνθρωπο, αυτός είναι η πηγή του κακού. Χωρίς τον άνθρωπο ούτε τα αυτοκίνητα, ούτε τα μαχαίρια, ούτε τα σκυλιά θα ήταν επικίνδυνα.

Ναι στα μαρούλια και στα ροτβάιλερ, όχι στον άνθρωπο!

1 Like