Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Φυσικά οι φιλοζωοί θα πουν το κομμάτι τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει τπτ. Ας συνεχίσουμε λοιπόν έτσι, αφού φταίνε άλλοι πάντα και εφόσον έχουμε έμεις το moral highground όλα μέλι-γάλα. Τα ζωάκια να είναι καλά οι κονσέρβες να πουλάνε ας δούμε και κανα κωλαράκι σε κανα μπλόγκ και όλα καλά.

Πολύ απλά οι ιδιοκτήτες σκυλιών που επιτιθενταί θα πρέπει να δικάζονταί για το αποτέλεσμα. Φόνος εξ αμελίας. Αμέλησαν το σκυλί τους το οποίο τραυμάτισε ή σκότωσε. Αποζημιώση απο αυτούς.

Κι εκει που λέμε απογορεύσεις κτλ. Αλλό πράγμα να απογορεύσεις, πχ μια ουσία, που οι μπαφάκηδες θα σου πούν απογορευσέ και τα πότα. ? Ναι αν το κάνανε όμως φίλε μπαφάκια πάλι θα φώναζες οτι δεν σ αφήνουν να πάρεις ενα μπυρόνι το βράδυ κτλ. Γιατι εδώ είμαστε οδηγώ και πίνω, πινω κ οδηγώ. Στο Βορρά σε πολλές χώρες, αν πάς σε κανονικά μαγαζιά μπυρά ? 2 %. Αν θες κανονική πας σε ειδικά μαγαζιά με ξύδια. Και άλλο να απογορεύεις ουσίες που προκαλούν απώλεια συνείδησης και αντίδρασής ή να επιτρέπεις αποχαρακτηρίζωντας μια απο αυτές (λχ μπάφος) και άλλο να πείς απογορεύω τα σπορ αυτοκίνητα. Με πιο επιχείρημα ακριβώς ? Δεν προσφέρουν μετακίνση αυτά ? Μην προσπαθούμε να πιαστούμε απο παραλογισμούς για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Οπώς σε μύρρια όσα άλλα πράγματα.

Πως διαφέρει αυτό από την άποψη των ζωόφιλων ότι δεν φταίει το ζώο αλλά ο ιδιοκτήτης;

2 Likes

Ε, ο ιδιοκτήτης προφανώς (μπορεί) να είναι και ζωοφιλός.
Το θεμα είναι να μην ψάχνεις για εξιλαστήρια θύματα κάθε φορά. Αν συμβεί κάτι ανέλαβε την ευθύνη.
Και χωρίς παραλογισμούς. Βλέπουμε εδώ μια λιντσαριστική νοοτροπία στα πάντα.
Στην περίπτωσή του Κωστόπουλου πχ, μια οικογένεια να ζητάει φονό με δόλο, λες και ο τυχαίος μπάτσος που πήγε εκεί, ηξέρε ποιος ήταν και είχε ξυπνήσει με σκοπό να τον σκοτώσει.
Η οικογένεια του Παντελίδη να προσπαθεί να μην πληρώσει τα σπασμένα, σε 2 τραυματίες, ενώ ο υιός τους οδηγούσε μεθυσμένος. Προσπαθώντας να κάνει το ασπρο μαύρο. Ας έλεγε, οκ αλλα μπήκαν εθελούσια ας τα βρούμε.
Ολοί προσπαθούν να αποποιηθούν ευθηνών και να χρησημοποιήσουν καταστάσεις προς οφελός τους.
Για να γυρίσουμε στα σκυλιά… θες κάποιο μεγαλοσωμό επιθετικό σκυλί ? οκ πάρε αδειά, υπέγραψε οτι ευθύνεσαι για τυχον τραυματισμούς κτλ. Δείξε οτι μπορείς να το κουλαντρίσεις ανα 10 έτη. Πχ, δεν έχει νόημα να είσαι 90 και να έχεις ενα ροτβαίλερ. Και αν συμβεί κάτι μην προσπαθείς να πείς οτι φταίει ο γείτονας.
Αν λχ χτυπήσω έναν πεζό με αυτοκίνητο, εκτός διαβασής, αλλα έχω φρενάρει κτλ κτλ επειδή “πετάχτηκε” χωρίς να έχω παραβιάσει ΚΟΚ ναι μεν θα πάω για εξ αμελίας αν καταλήξει, αλλά δεν θα έχω φταίξιμο.
Πρέπει να παίρνουμε ευθύνη των πραξεών μας βάσει των κειμένων νόμων και κανόνων.

2 Likes

Όχι δεν ξέρανε ποιος είναι αλλά τα χτυπήματα και όσα έχουν καταγραφεί δεν δείχνουν να τον δέρνανε καταλάθος ενώ ήταν στο έδαφος. Ιδιοκτήτης, “δήθεν περαστικός” και 7 αστυνομικοί.

Λυντσάρισμα έγινε που βγήκε λαικό δικαστήριο περί κλέφτη ναρκομανή πριν αποφανθεί η δικαιοσύνη και βγουν τα αποδεικτικά.

Ένα χρόνο μετά και ούτε δικάσιμος έχει ορισθεί νομίζω, ούτε τα αποτελέσματα της ΕΔΕ μάθαμε, αλλά τα ΜΜΕ και όλοι την είχαν έτοιμη την ετυμηγορία.

Στα άλλα που λες δεν διαφωνώ.

1 Like

Αν προσέθετες και το Σύνταγμα, θα παρέθετες, σε μία πρόταση, τη βασική αιτία για τις κατά καιρούς “κρίσεις” που βιώνουμε σαν χώρα, από την ανεξαρτησία του κράτους κι εντεύθεν.

Εκτός και αν κάποιος πιστεύει ότι φταίνε οι “κύκλοι” της οικονομίας για ό,τι βιώσαμε ή/και βιώνουμε.

Ε ο ιδιοκτήτης, καλώς η κακώς, (κακώς) του επιτεθηκέ, μετα την εξόδο, αλλά ας πούμε οτι είχε το βρασμό ψυχής, καταστροφής περιουσίας. Ο ασχετός περαστικός, ας πάει για επίθεση, γιατί ποτε δεν “απειλήθηκε”.
Οι αστυνομικοί τώρα βρήκαν τον ΖΚ, σε μια κατάσταση εξαλή να απειλεί ατομά με ενα κομμένο τζάμι, επομένως ναι να περάσουν κάποιο πειθαρχικό. Κανένα χτύπημα δεν θεωρήθηκε “τελειωτικό”. Αρα δεν μπορείς να επιρρήψεις ευθύνη σε έναν, ή σε όλους και δη με δόλο (δλδ οτι είχαν προσχέδιο) εξ αμελείας σε αστυνομικούς με ελαφρυντικά και στον ιδιοκτήτη (εν βρασμώ). Ο μονος εντελώς ξεμπαρκός ήταν ο άλλος. Το θέμα είναι οτι βγήκε ο καθένας να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Πχ οτι οι κοσμηματοπώλες είναι κλεπταποδόχοι, (λες και στο σύνταγμα δεν είναι) οτι το ένα, κι οτι το άλλο, βγήκαν μετά ατομά στο χαλάνδρι να “εκδικηθούν” και δεν ξέρω γω τι άλλο. Ας μην παραλογιζόμαστε.
Εγω εχω πεί οτι θα ήθελα αν πράξω κάτι λάθος κατα τη διαρκειά υπηρεσίας να έχω ποινή. Σκοτωσές κάποιον, πανω στο καθήκον ? Μονιμή μειώση μισθού, ώστε να αποφεύγονται ακραία φαινόμενα. Δημιουργεία ταμείου υποστήρηξης οικογενείων σε τετοιες καταστάσεις κτλ. Δεν φέρνει τον ανθρωπό πίσω, αλλά φρονώ οτι προσπαθεί να λειάνει λίγο τις καταστάσεις και να αποφύγει την προκλησή τους.

Το οτι δεν έχουμε σοβαρή δομη κράτους, προφανώς φταίει, για το οτι βρεθήκαμε σε δεινη οικονομική κατάσταση. Οτι πολιτικοί αδειάζανε τα ασφαλιστικά ταμεία, ή βάζανε ατομα χωρίς εισφορές πάνω για να αποκτήσουν ψηφοφόρους, δεν τους το επέβαλε κάποιος και δυστηχώς δεν αντιμετωπίστηκε και νομικά.
Το οτι υπήρχε κατασπατάληση χρημάτων, οτι δημοσιοι λειτουργοί υπαιξερούσαν, χωρίς ποινές κτλ. Δεν φταίνε ουτε οι Γερμανοί, ουτε οι Αγγλοί οι Γάλλοι ή οι Πορτογάλλοι. Το μόνο που μπορεί να πεί κανεις είναι οτι οι Γερμανοί φερονταί αδικα στο θέμα των αποζημιώσεών και στο γεγονός οτι επέτρεπαν σε συχνά ημι-κρατικές εταιρίες να χρηματίζουν ξένες για να γίνονται μπίζνες. Που αν είσαι αδέκαστος, δεν θα υποκύψεις.

Τον χτυπούσαν ενώ ήταν κάτω. Αφού τον έριξαν κάτω. Υπάρχουν βίντεο. Μετά του περάσανε και χειροπέδες (οκ ασχολίαστο)

Κανένα χτύπημα δεν θεωρήθηκε τελειωτικό ως χτύπημα. Δημιούργησαν αιματώματα όμως και μάλλον (:wink: προκαλέσανε το σοκ που τον σκότωσε. Υπάρχει η έκθεση να την διαβάσεις. Ο δόλος ήταν σαφής όταν ο άλλος ήταν κάτω.

Οι ψευδείς καταθέσεις των αστυνομικών για μαχαίρια , η παράλειψη διεξοδικού ελέγχου στο μέρος μετά το συμβάν, η εκκαθάριση των αποτυπωμάτων επί τόπου, και η στάση τους ενώ αυτός ήταν στο έδαφος μόνο δόλο δείχνουν, υπάρχουν μαρτυρίες και καταθέσεις για αυτά.

Το μαγαζί δεν είχε κάμερες πάντως και τα περί κλεπταποδόχων, χωρίς να τα επικυρώνω, έχουν βάση για τα μαγαζιά της περιοχής. Λαικό δικαστήριο δεν κάνω οπότε δεν συνεχίζω.

Τον ιδιοκτήτη θα τον αφήσω ασχολίαστο.

Το να εχεις εναν ανθρωπο δεμενο με χειροπεδες και να τον κλωτσας θεωρειται “πανω στο καθηκον”?

Για τα περι φιλοζωων δεν τα σχολιαζω καν, δεν βλεπω κανεναν αντισπισιστη εδω μεσα και τα περισσοτερα απ’οσα λες τα εχουμε πει μερες τωρα, εχεις φτιαξει ενα strawman μεχρι εκει πανω και απαντας δεν ξερω και εγω σε ποιον.

BTW διάβασα από έγκυρη πηγή ότι το αμάξι αυτό με το οποίο μπούκαραν κοστίζει μια περιουσία καθότι είναι συλλεκτικό και έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε ελληνικές ταινίες του '60 (προφανώς από τότε έχει υποστεί lifting).

1 Like

Η αλήθεια είναι ότι είναι απ’ τις λίγες φορές που δεν το παίζουμε δικαστές … Αυτή τη φορά το παίζουμε διάδικοι . Είναι πρωτότυπο μπορώ να πω

Θεωρώ ανούσιο να “δικάσω” τον ιδιοκτήτη, τους αστυνομικούς κλπ και να πω τι πρέπει να συμβεί στον καθέναν. Απλά θεώρησα χρήσιμο να αναφέρω τα μέχρι τώρα ευρήματα/καταθέσεις.

Αν η ερμηνεία μου για δόλο, εμπίπτει στην κατηγορία “διάδικοι” ζητώ συγγνώμη. Νόμιζα είναι προφανή αυτά.

Ας ορισθεί ημερομηνία (1 χρόνο μετά ξαναλέω και τίποτα) για την δίκη και ό,τι βγει. Τη προσωπική μου εκτίμηση την κρατάω για μένα. Απλά ήθελα να υπενθυμίσω μερικά στοιχεία.

ε ναι αυτο λεμε…πηγαν με ενα αμαξι που κοστιζει 80.000€ + για να κανουν μια ληστεια 1.000€ (3-4 playstation)…Δηλαδη τι να πουμε…

1 Like

Ναι οκ έκανα τη διευκρίνιση γιατί αν δεν πατήσεις στο βίντεο, δεν είναι αυτονόητο με τι είδους αμάξι μπούκαραν… Προφανώς δεν ήξεραν τι αμάξι είχαν στην κατοχή τους αλλά, από την άλλη, το να μην καταλαβαίνεις ότι μια Mustang κοστίζει παραπάνω από 3 playstation σημαίνει ότι ή είσαι εντελώς πιτσιρίκι ή βρίσκεσαι σε κατάσταση που δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά…

1 Like

Γιατί δικό τους ήταν να το λυπηθούν ;;:stuck_out_tongue:

1 Like

Τουλάχιστον πήραν τα Pro; Ή πήραν τα slim; :rofl:

2 Likes

Αχαχα δεν το λέω γι’αυτό…

2 Likes

Eκτός Ελλάδας ζει και διαμένει πλέον η πρώην ανακρίτρια Πειραιά Καλλιόπη Μάντακα, η οποία μεταξύ άλλων διενεργούσε την ανάκριση για το Noor 1. Όπως ενημερώνει το dikografies.blogspot.com η Κα. Μάντακα δεν υπέβαλλε απλώς την παραίτηση της από το Δικαστικό Σώμα, αλλά όπως έγινε γνωστό έφυγε από την χώρα και πλέον μαζί με τα δύο παιδιά της διαμένει στις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου ήδη διέμενε και εργαζόταν ο σύζυγός της.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ

2 Likes

Αυτή η υπόθεση δεν υπάρχει, απλά δεν υπάρχει. Ο Νονός ζει δίπλα μας και κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε.

4 Likes

Από τα τσιμεντένια παπούτσια, προτίμησε την άλλη άκρη του Ατλαντικού.

1 Like