Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εκεί που εστιάζω είναι τα ημίμετρα που μπορούν να οδηγήσουν σε παραλογισμό, σε ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ χώρους και σε χώρους που θα έπρεπε να εξαιρούνται πχ τα ψυχιατρεία ξανατονίζω. Στην τελική μας απασχολεί το παθητικό κάπνισμα, ο μιμητισμός και τα πρότυπα που δίνουμε? ή αν όντως νοιάζονται για την υγεία μας? ή αν θα κυνηγάνε όλους εμάς ενώ οι ίδιοι και οι φίλοι τους θα χαίρουν ασυλίας? γιατί αυτό θα γίνεται.

Το οτι υπαρχουν κι αλλα εγκληματα κοινωνικης υποστασης και διαπαιδαγωγησης ομως, δε σημαινει οτι δεν ειναι κι αυτο. Χαιρομαι που διαπαιδαγωγεις το παιδι σου σωστα παντως. Δυστυχως υπαρχουν πολλοι καπνιστες που δεν το κανουν. Οι περισσοτεροι φιλοι μου απο αυτους που καπνιζουν, καπνιζουν μονο και μονο επειδη μεγαλωσαν με γονεις που καπνιζαν.

Στην Ελλαδα ισως. Σε παγκοσμο επιπεδο, οι καπνοβιομηχανιες ειναι εκεινες που βγαζουν το κερδος. Με την προστασια του κρατους και των ασφαλιστικων.

Πραγματικά φαίνεται μια αξιόλογη προσπάθεια… μωρέ έχουν να φάνε μαύρο φαγαδικα στην περιοχή που θα πάει σύννεφο!

1 Like

Μπα, πιστεύω ότι ο καπνός φορολογείται πάρα πολύ βαριά σε όλον τον δυτικό κόσμο. Τα τσιγάρα είναι πολύ πιο ακριβά στο εξωτερικό, πιστεύω ότι είναι θέμα φόρων κατά κύριο λόγο.

Ας εστιάσουμε στο τι γίνεται σήμερα :wink:.

Ας εστιάσουμε στο τι γίνεται σήμερα :wink:.

Πρωτοπόροι. Έδειξαν το δρόμο πριν 40 χρόνια: Αυστηρά σε αμάξι με κλειστά παράθυρα

4 Likes
1 Like

Υπαρχουν απειρα ντοκιμαντερ για τις καπνοβιομηχανιες, και μερικες πολυ καλες ταινιες επισης. Το να αρνουμαστε οτι οι καπνοβιομηχανιες βγαζουν τρελα κερδη και τυγχανουν ευνοιας απο τις κυβερνησεις επειδη βγαζουν και οι δυο κερδος, ειναι λιγο σουρρεαλιστικο. Οσο υψηλη φορολογια και να εχουν, και παλι βγαζουν μεγαλο κερδος. Οι περισσοτερες μαρκες τσιγαρων τι νομιζεις οτι ειναι στην Ελλαδα και την Ευρωπη? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

μα η υψηλή φορολογία δεν είναι κάτι που έχει αντίκτυπο κυρίως στον καταναλωτή ;;

Δεν ειμαι σιγουρος για τις λεπτομερειες, αλλα οταν το πακετο τσιγαρα εδω περα κανει δεκαπεντε δολλαρια, προφανως υποθετω οτι η εταιρια βγαζει μεγαλο κερδος, ακομα κι αν πληρωνει αρκετα σε φορους.

η εταιρεία μπορεί να πουλάει 1,5 με 2 ευρώ το πακέτο παράδειγμα στην Ελλάδα . Αλλά στο περίπτερο το αγοράζεις 5,5 με 6 ή όσο έχει φτάσει

Αυτή την διαφορά μπορεί να την αποδίδει στο κράτος η εταιρεία , αλλά ο καταναλωτής την πλήρωσε . Μια ζωή 1,5 με 2 ευρώ έπαιρνε . Είτε κόστιζε 3 ευρώ πριν 10 χρόνια είτε 5 σήμερα

Από τα 4 ευρώ της μέσης τιμής, τα 3,5 είναι φόροι στην Ελλάδα.

1 Like

Καλά θα κάνουν. Και το λέει ένας που καπνίζει 20 και βάλε χρόνια. Αν λέμε ότι υπάρχει αντικαπνιστικος νόμος, αυτός θα πρέπει κάποια στιγμή να μπει σε εφαρμογή όπως συμβαίνει στην Ευρώπη.

2 Likes

Σχετικά με το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους κλπ… θα ξεκινήσω με μερικές προσωπικές εμπειρίες που έτυχαν τα τελευταία χρόνια:

1η περίπτωση: Πάμε με παρέα (όλοι μη καπνιστές) σε καφε-μπαρ ένα βράδυ, καλοκαίρι εποχή πρέπει να ήταν, όπου υπήρχε και εσωτερικός χώρος και πολλά τραπέζια έξω. Ρωτάει ένας από την παρέα μας ψαρωτικά τη σερβιτόρα “επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα στο μαγαζί;” και αυτή με μια φυσικότητα απαντάει “ναι φυσικά!” και η απάντηση που έλαβε “εμείς όμως δεν καπνίζουμε!” και μετά η σερβιτόρα είπε ότι ο… χώρος για μη καπνίζοντες είναι στα έξω τραπεζάκια (όπου γύρω κάπνιζαν ήδη οι μισοί!). Είπαμε ότι παρανομεί ο εργοδότης της και φύγαμε!

2η περίπτωση: Αποφασίσαμε ένα μεσημεράκι να περάσουμε από τα εξάρχεια με την τότε έγκυο γυναίκα μου και πάμε σε μια από τις φλωρο-καφε της πλατείας. Φυσικά ρωτάμε που είναι ο χώρος μη καπνιστών μέσα, και μας έδειξε μια γωνία (όπου πάλι γύρω κάπνιζαν άλλοι!).

Μπορώ να συνεχίσω με πολλά τέτοια παραδείγματα όπου ο αρχικός λεγόμενος αντικαπνιστικός νόμος δεν εφαρμόζεται καθόλου. Ειδικά σε νοσοκομεία και λοιπές υγειονομικές και μη υπηρεσίες, καπνίζουν πίσω από κλειδωμένες πόρτες (επειδή τελευταία υποτίθεται θα γινόταν αυστηρός έλεγχος σε τέτοιους χώρους).

Προσωπική άποψη:
Σε κάθε δημόσιο κλειστό χώρο πρέπει να απαγορεύεται εντελώς το κάπνισμα και το άτμισμα. Πρέπει να γίνει νοοτροπία σε κάθε καπνιστή (όπως γίνεται σε αρκετές χώρες του εξωτερικού) - με απειλή προστίμων κλπ για τα πρώτα χρόνια, και φυσικά εφαρμογή τους - ότι αν σε τέτοιους χώρους θέλει να καπνίσει, θα βγαίνει έξω.
Όσον αφορά ανοιχτούς χώρους, σε παιδικές χαρές, σχολεία, προαύλιους χώρους νοσοκομείων σε κάποια απόσταση από εισόδους και παράθυρα, επίσης πρέπει να απαγορεύεται εντελώς το κάπνισμα.

Έχω προλάβει εποχές που κάπνιζαν σε αεροπορικές πτήσεις. Τραγικό, αλλά τότε θεωρούνταν νορμάλ κιόλας!

Ας φτιάξουν γενικά, όπως στα αεροδρόμιο, κλειστούς χώρους για να κλείνονται οι καπνιστές με την ησυχία τους και να μην ποτίζουν αέρα, ρούχα και μαλλιά με τον καπνό τους.

Η τωρινή νομοθεσία προβλέπει πολλά, αλλά ποτέ δεν εφαρμόστηκε. Κυρίως επειδή δεν υπάρχει μηχανισμός ελέγχου. Κάποτε έψαξα για την τηλεφωνική υπηρεσία για καταγγελίες καταστημάτων που δεν εφαρμόζουν τον νόμο αυτό, αλλά δεν έχουν καν άτομα για να πάνε για έλεγχο και να επιβάλλουν πρόστιμα.

Αν θα πάνε αστυνομικοί ή άλλοι για να ελέγχουν, είναι ζήτημα κυβερνητικό και με αφήνει αδιάφορο ποιος θα εφαρμόζει τον νόμο. Στο αμέρικα από όσο ξέρω η αστυνομία επεμβαίνει κανονικότατα για under 21 στα μπαρ και δεν ξέρω τι γίνεται με τα υπόλοιπα, θα μας διαφωτίσει κάποιος που μένει εκεί.

7 Likes

Αν και υπαρχουν δεκαδες μπαρ που δε θα σου ζητησουν ταυτοτητα αν φαινεσαι για πανω απο 21, στα περισσοτερα ζητανε ταυτοτητα ακομα κι αν εισαι 49 ξερω γω. Ειδικα στο Manhattan που ειναι λιγο πιο proper και αυστηρα τα πραγματα.

Οσον αφορα το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους, δεν υπαρχει καποιο ερωτημα για να θεσεις, περι παρεμβασης της αστυνομιας. Δεν χρειαζεται καμια παρεμβαση της αστυνομιας πουθενα, γιατι πολυ απλα δεν καπνιζει κανενας σε εσωτερικους χωρους, και το καπνισμα θεωρειται γενικα ΒΡΩΜΙΑ. Οι καπνιστες το θεωρουν αυτονοητο πως θα βγουν εξω για να καπνισουν, ακομα και οταν εξω εχει -17 βαθμους. Δεν εχω δει ποτε κανεναν να καπνιζει σε εσωτερικο χωρο*. Απλα does not compute.

  • Οι μονοι που εχω ακουσει στα 10 χρονια που ειμαι εδω να γκρινιαζουν, ειναι οι Ελληνες. Κανενας αλλος. Και το μονο μερος στο οποιο καπνιζουν κανονικα σε εσωτερικο χωρο, ειναι ενα ελληνικο γραφικο κλαμπακι με το ονομα Caprice. Στο οποιο παιζει ελληναδικα και γινεται ντουμανι μετα τις 2 τα ξημερωματα. Φτανει παντου η χαρη μας.
3 Likes

Ωραίος @St_Anger που φεύγεις από τα μαγαζιά. Κι εγώ θα ήθελα να φεύγω από τα μαγαζιά που καπνίζουν, αλλά συνήθως έχω μόνο λίγες μέρες στην Αθήνα για να δω όσους φίλους προλαβαίνω και συχνά πάω εγώ να τους βρω σε μαγαζιά που διάλεξαν. Αναγκαστικά κάθομαι να μάθω τα νέα των φίλων μου, αλλά την λέω στους υπεύθυνους, ξοδεύω το ελάχιστο δυνατόν ποσό και την λέω και στους φίλους μου που πάνε σε τέτοια μαγαζιά :yum:

Πρέπει να το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα κάποτε, αλλά το επαναλαμβάνω γιατί πολύς κόσμος (καπνιστές/μη καπνιστές) το ξεχνούν: όσο δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός τόσο οι εργαζόμενοι στον χώρο εστίασης/διασκέδασης θα πρέπει να εργαστούν για 8+ώρες σε ανθυγιεινό περιβάλλον δίχως επιδόματα ανθυγιεινής εργασίας, ενώ όσες εγκυμονούν θα πρέπει να παραιτηθούν από τη δουλειά τους και από το δικαίωμα της μελλοντικής αποζημίωσης τους. Οι εργοδότες στα μαγαζιά αυτά πρέπει να σταματήσουν να κάνουν τα χατήρια των λίγων καπνιστών τόσο εύκολα και να εναρμονιστούν με τις εργασιακές συνθήκες που όλοι οι πελάτες τους (καπνιστές/μη καπνιστές), θέλουμε στις δικές μας εργασίες. Και δε βρίσκω καμιά ντροπή να γινόματε εμείς οι “περίεργοι” και να ζητήσουμε σε φίλους μας να μην ανάψουν τσιγάρο σε εσωτερικό χώρο.

3 Likes

Μιας και συνηθως ερχομαι καλοκαιρι Ελλαδα και μου ειναι σχετικα πιο ευκολο, αλλα οταν ειναι να βρεθω με παρεες μου, τους λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθουμε σε μαγαζι που καπνιζουν σε εσωτερικο χωρο. Αν επιμεινουν, απλα δε θα με δουν. Ολοι κερδισμενοι. Αυτοι φιλτραρουν το ποιοι φιλοι τους νοιαζει να δουν, ενω εγω φιλτραρω το ποιοι φιλοι θελουν να με δουν και τον καρκινο απο τα πνευμονια μου.

Κάποτε καπνίζαν στα αεροπλάνα, κάποτε δεν υπήρχαν ζώνες ασφαλείας στα αμάξια, κάποτε δεν υπήρχε GDPR.

Σήμερα δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι κάποτε οι άνθρωποι καπνίζαν στα αεροπλάνα, ότι δεν υπήρχαν ζώνες ασφαλείας στα αμάξια και σύντομα δεν θα μπορούμε να πιστέψουμε πως ζούσαμε στην εποχή της πληροφορίας χωρίς καμία προστασία και ευαισθητοποίηση.

Πρέπει απλά να βάλει ο καθένας το λιθαράκι του, στους φίλους μας, στα μαγαζιά, όπου μπορούμε σιγά σιγά να σταματήσει το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους.

4 Likes

Το καλοκαίρι είναι ευκολότερο να φιλτράρεις το πού πας. Αλλά τον χειμώνα, δεν είναι το ίδιο. Ειδικά για την παρέα μου που έχουμε κι άλλα κριτήρια (π.χ. καλή πρόσβαση για αναπηρικό αμαξίδιο ή κοντά στις δουλειές/μωρά φίλων). Μέχρι και πολλά winebars επιτρέπουν το κάπνισμα, πράγμα κόντρα στο concept του winebar! Αν έρθεις και χειμώνα και πας σε Χριστουγεννιάτικο πάρτι στην Αθήνα που να διοργανώνεται από Έλληνες του εξωτερικού (ακόμη και σε σπίτι), θα δεις πως μια φορά στις δύο υπάρχει ομίχλη από το τσιγάρο. Λες και αυτό μας λείπει από την Ελλάδα: ο ήλιος και οι παραλίες το καλοκαίρι, και η τσιγαρίλα τον χειμώνα.

3 Likes

Το ίδιο συμβαίνει και στην πόλη όπου ζω στην Γερμανία, ο μοναδικός εσωτερικός χώρος στον οποίο μπορεί κάποιος να καπνίσει, ειναι ένα Ελληνικό εστιατόριο. Χωρίς να το γνωρίζουμε από πριν έχοντας πάει με μια πολυ-εθνική παρέα και όταν ένας έβγαλε το πακέτο για να στρίψει ένα τσιγάρο πριν βγει έξω, ο σερβιτότρος έφερε τασάκι στο τραπέζι.

Μετά το αρχικό “σοκ” μας και την μεγάλη χαρά από τους καπνιστές της παρέας, κανείς τους δεν ένιωσε τύψεις και “απόλαυσαν” κάτι πρωτόγνωρο για αυτούς, χωρίς να τους “τρώει” το κρύο έξω κάθε λίγο.

Πάντως και στην Γερμανία δεν σέβονται απόλυτα τους δημόσιους χώρους, δεν γνωρίζω για παιδικές χαρές γιατί δεν έχω εικόνα αλλά π.χ σε σταθμούς τραίνων (υπαίθριους και μη) έχουν αυτους τους χαρακτηριστικούς χώρους…

Όπου βλέπετε δεν είναι ένας απομωνομενος χώρος, ούτε και κλειστός και όμως ένα μεγάλο ποσοστό καπνίζει οπουδήποτε σε όλο τον διάδρομο και απλά πηγαίνουν σε αυτό το “κουτί” για να σβήσουν το τσιγάρο.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό γιατί οι χώροι είναι τεράστιοι, έστω και κλειστοί. Σε κάποιους θα κακοφανεί ειδικότερα σε πολυσύχναστους σταθμούς (αεοροδρομίων πχ)

1 Like

Που είναι ο Γράκχος, ρε γαμώτο, τώρα που βλέπουμε τους ΠΑ.Μ.-ίτες με αντισφυξιογόνες μάσκες, να τον κοροϊδέψουμε λίγο; Πάνε οι εποχές που “ο λαός πρέπει ν’ αναγνωρίζει στα πρόσωπα των επαναστατών την πρωτοπορία του”;;;

1 Like