Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μα φυσικά ήταν επιθετική κίνηση, δεν διαφωνώ σε αυτό. Και αυτό λέω, ότι συμφωνώ με αυτήν την επιθετικότητα, αιχμηρότητα, προκλητικότητα

Αλήθεια, αυτό για τον συγκεκριμένο χρόνο τι σημαίνει; Έχει κάτι η τωρινή συγκυρία σε σχέση με μια παρέλαση πέρσι ή του χρόνου;

1 Like

Και το εν λόγω σκετς πάντως την απαξίωση του κράτους προς όσους αποκομισαν ψυχολογικά από τον πόλεμο καυτηρίαζε. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή του. Εξαιρετικά ευφυές. Δεν ήταν απλά καλλιτεχνική παρέμβαση, ήταν πλήρως πολιτικοποιημένη.

5 Likes

Α όχι, εννοούσα “συγκεκριμένο χρόνο και τόπο” την παρέλαση κι όχι κάποια άσχετη πλατεία κλπ.

Αυτό διάβασα που το υποστήριζε ο Γαβριηλίδης, αλλά δε το βρήκα πουθενά αλλού στο internet. Και οι ίδιοι οι Monty Python, όταν τους βρήκα να μιλάνε για το σκετσάκι, δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο στο σκεπτικό τους. Είμαστε βέβαιοι πως ισχύει η θεωρία αυτή για το shell shock των Άγγλων στρατιωτών ως πηγή έμπνευσης του σκετς;

Από την πρώτη φορά που το είχα δει, με το shell shock το είχα συνδέσει γιατί προκαλούσε ακριβώς αυτού του τύπου τους βηματισμούς. Δηλαδή πάντα έτσι το είχα συνδεδεμένο στο μυαλό μου χρόνια τώρα, έτσι μου το είχε μεταφέρει και ο πατέρας μου να καταλάβεις :confused:
Νομίζω και εκείνη την εποχή στην Αγγλία η γραφειοκρατια ήταν εις βάρος των βετεράνων, για αυτό και φτιάξανε και σχετικό υπουργείο στην σειρά. λολ το κινητό

1 Like

Η σημαία είναι ιερό σύμβολο της πατρίδας. Η σημαία δεν έχει καμια σχέση με τις κυβερνήσεις.Η σημαία συμβολίζει τους αγώνες και το αίμα που χύθηκε απο κάποιους για να μπορούμε εμείς να πίνουμε τα τσίπουρά μας και τις μπύρες μας. Οι παρελάσεις υποτίθεται ότι είναι ένας φόρος τιμής στους ανθρώπους αυτούς (όχι σε μας ρε που πίνουμε μπύρες :stuck_out_tongue: ) Η Ελλάδα γεωγραφικά έχει και γαμώ τους γείτονες…
Δυστυχώς δεν έχω δίπλα μου τον Γάλλο ή τον Ελβετό αλλά τον Τούρκο και τον Αλβανό. Είμαι ενάντια στο να φανατίζουν παιδιά γυμνασίου λυκείου αλλά δεν με χαλάει στον στρατό να τους ψιλοπορώνουν μέχρι ένα σημείο. Αν γίνει καμιά “στραβή” προτιμώ έναν με εθνική/πατριωτική συνείδηση παρά έναν προοδευτικό.

Όχι όμως.
Οι παρελάσεις ειναι επίδειξη στρατιωτικής δύναμης.
Αν θελουν να τιμήσουν τους ανθρώπους που πολέμησαν να πάνε κανένα στεφάνι στον τάφο τους ξέρω γω.

4 Likes

Ναι διαθέτουμε τρομερή στρατιωτική δύναμη που χρήζει άμεσης προβολής.Συμφωνώ στο κομμάτι με το στεφάνι

Δεν είναι επίδειξη για τους “ξένους”, αλλά για εσωτερική κατανάλωση.

5 Likes

Δεν διαφωνώ. Προσωπικά είπα ότι δεν είναι κακό να τονίζουμε κ λίγο την εθνική μας συνείδηση λόγο γειτόνων

Φίλε μου Benjamin Breeg, που κατά τ’ άλλα τα λες πολύ ωραία, η σημαία μάλλον έχει και λιγουλάκι σχέση με τις κυβερνήσεις, πράγμα που διαπιστώνεται εύκολα αν αναλογιστεί κανείς από πόσα κύματα πέρασε αυτή που ξέρουμε σήμερα ως ελληνική σημαία. Δεν είναι τυχαίο ότι κυβερνήσεις έβαζαν ή έβγαζαν σύμβολα από τη σημαία (π.χ. το βασιλικό στέμμα), επέλεγαν τη σημαία του ναυτικού ή του πεζικού ανάλογα με το τι στάση κράτησαν οι ένοπλες δυνάμεις σε σρατιωτικές δικτατορίες κλπ. κλπ.

Αλλά αυτό είναι μάλλον επουσιώδες. Το ουσιαστικότερο ζήτημα που δεν εξηγεί η τοποθέτηση σου περί “σημαίας υπεράνω όλων”, είναι πώς γίνεται από το ‘40 και μετά, και μέχρι τη Μεταπολίτευση, ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού (που κατά το ίδιο έχυσε αίμα για αυτήν τη σημαία) να αποκλειστεί τυπικά και ουσιαστικά από τη συμμετοχή του σ’ αυτό που αποκαλούμε “εθνική κοινότητα”. Χαρακτηρίστηκε προδοτικό, βουλγαρόφιλο κλπ. Αυτοί οι “ηττημένοι”, με τη σειρά τους, κατηγορούσαν την άλλη πλευρά ως αμερικανόδουλη και πρώην γερμανοτσολιάδικη. Ποιανού ήταν η σημαία, ρε παιδιά;

Κατά τ΄άλλα, όπως προείπα, τα λες πολύ ωραία για το στρατό. Κι εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να τους “ψιλοπορώνουμε”. Τώρα αν από την πολύ “ψιλοπόρωση” πάρει κανένας και κανένα όπλο, τη δει Rambo και δημιουργήσει θερμό επεισόδιο, ε τι να κάνουμε η πόρωση τα έχει αυτά. Αλλά στην “στραβή”, όλα κι όλα! Εκεί θέλουμε πορωμένους στρατιώτες, όπως λες, όχι τίποτα ευαισθητούληδες. Κι αν χρειαστεί να σκοτώσουν και κανένα ανήλικο, αν χρειαστεί να βιάσουν και καμιά γυναίκα, ε τι να κάνουμε η πόρωση τα έχει αυτά (κι αν σε κάποιον φαίνονται ακραία τα παραπάνω, ας μην πάει μακριά χρονολογικά και τοπικά, μόνο 25 χρονάκια πίσω στη γειτονική Γιουγκοσλαβία).Το θέμα είναι μην έχουν ηθική συνείδηση, ρε φίλε. Γιατί ο πόλεμος είναι πόλεμος, σωστά;

Απλά ξέρεις που κολλάω, ρε Benjamin; Ενώ συμφωνούμε σε όλα αυτά, γιατί την τελευταία εβδομάδα βλέπω σε όλα τα ελληνικά Μ.Μ.Ε. ρεπορτάζ που κράζουν τον Erdogan που πορώνει το λαό του με τον πόλεμο; Που βάζει ποδοσφαιριστές, απλό λαουτζίκο και νεολαίους να βγαίνουν και να λένε “είμαστε όλοι στρατιώτες”; Καλά δεν κάνει; Πόλεμο δεν έχουν; Γιατί, δηλαδή, αυτοί να μην ντοπάρονται την κρίσιμη στιγμή; Oh wait, κάτι για γείτονες μάλλον θα λένε κι αυτοί…

7 Likes

Δεκτή η άποψή σου αλλα κρατάω την δική μου.Το αν την σημαία την “συνέδεσαν” με τις κυβερνήσεις δεν αναιρεί το γεγονός ότι η σημαία είναι σύμβολο αγώνων.όσα σπίτια φέρουν την Ελληνική σημαία στα μπαλκόνια τους δεν το κάνουν για να δηλώσουν υποταγή στο κράτος αλλά κάτι αλλο…μαντεψε τι…(Η σημαία μας btw είναι για τις αγγλικές αποικίες.) Ζω σε παραμεθόριο περιοχή και έχω δει πολλά.Επίσης αυτα περι παιδιών και βιασμών που αναφέρεις τα βρίσκω αστεία και δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να σου απαντήσω μιας και δεν έθιξα ποτέ τέτοια θέματα. Περί στρατού και ψιλοπώρωσης επιμένω και λέω τα περί γειτόνων. Γεωγραφικά είμαστε σε ασταθή περιοχή. Χρειαζόμαστε εθνική συνείδηση. Είμαι υπερ του πατριωτισμού (αγαπάω την χώρα μου ) και κατά του εθνικισμού (αγαπάω την χώρα μου και μισώ όλους τους άλλους) Αυτό δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τον ράμπο που αναφέρεις ειρωνικά. Μιλάμε για αυτονόητα πράματα. Χρειάζομαι στρατο για προστασία όχι γιατί είμαστε ιμπεριαλιστές .Περί Τουρκίας δεν έχω να σου πω κάτι. Μιλάμε για μια χώρα που καταρρέει οικονομικά και πρέπει να συσπειρωθεί. Μάντεψε τι κάνει ο Ερντογαν για να το πετύχει αυτό.

4 Likes

Ο ορισμός του read between the lines :smiley:

Εντάξει πολιτισμένες συζητήσεις κτλ αλλά την ειρωνεία και τους “εξυπνάκηδες” δεν τους μπορώ. Σεβαστή η γνώμη του καθενός

1 Like

Το λαβαρο της επαναστάσεως ήταν κόκκινο, βαμμένο απο το αίμα, απλά το χρώμα του Οθωνα ήταν το μπλέ.

Σε κάθε περίπτωσή, με το να περνάνε σαν παρτσακλές (τι mosw) δεν κάνουν τπτ άλλο απο το να δείξουν ασέβεια. Και εγώ δεν γούσταρα τη φάση, ούτε το γεγονός οτι πετάγανε στραγάλια σε παρελάσεις κτλ, αλλά οκ. Τώρα αν θες να είσαι εθνικά υπερήφανος καλώς, αν θες να μην είσαι πάλι καλώς. Αγαπώ την ακαιραιότητα της χώρας μου, και τον πολιτισμό της. Δεν εκτιμώ την ελλειψή οργάνωσης της και την προσκληση της στο παρελθόν. Απλά πρέπει να υπάρχει μαι πειθαρχεία. Θα έπεπε να επιτρέπεται η εξαίρεση απο παρελάσεις, αλλά αν κάποιος το έκανε με σκοπο να ειρωνευτεί, να αποπεμπόταν απο το σχολείο με αποβολή, ωστε να πρέπει να φοιτησεί άλλου. Το να ακολουθείς καποια πράγματα είναι αναγκαίο για τη λειτουργία της κοινωνίας, της οποίας αποδεχεσαι οτι είσαι μελός. Αλλιώς τράβα και κάτσε σε καποιο βουνό. Και παρότι έχω φίλους Τουρκούς, ο ερντογάν κτλ, είναι καραγκιόζης. Και εχθρός της πατρίδας μου και φερεται απανθρωπά σε πολλές κοινωνικές ομάδες, εντος (γκιουλενιστές) και εκτός Τουρκίας (βλ Κουρδους/Κυπριους κτλ). Για την Κύπρο φταίει Η Ελλάδα, που επέτρεψε να γίνει αυτό, η τοτε Χουντική κυβέρνηση. Απο εκει και πέρα, δεν νομίζω οτι τους παίρνει να κάνουν και πολλά όμως. Παίζει και το ΗΒ σαν 3η δύναμη, εκτος Ελλάδος και Τουρκίας και σε οποιαδήποτε επιχείρηση, θα δημιουργούταν ενα πολυ περιέργο μίγμα, το οποίο θα μπορούσε να αποβεί και κατά της Τουρκίας. Παρά την επιρρόη/δύναμη που έχει.

3 Likes

Γιατί φίλε μου η Τουρκία ξεκινάει πολέμους, ήδη ξεκίνησε έναν, και ανα πάσα στιγμή μπορεί να ξεκινήσει κι άλλον γιατί είναι μια χώρα που έχει επεκτατική πολιτική, η Ελλάδα δεν έχει τέτοια.

1 Like

Οι μαθητικές παρελάσεις είναι από τα χειρότερα και πιο εμετικά πράγματα που έχουμε σε αυτή την χώρα. Το silly walk που είδα πριν 2-3 μέρες είναι μια από τις καλύτερες και ομορφότερες αντιδράσεις απέναντι σε αυτή την μαλακία. Μακάρι να το αντιγράψουν οι μαθητές και να το κάνουν συνεχώς όλο και πιο πολλοί μέχρι να καταργηθεί εντελώς.

Κανένας σεβασμός δεν είναι απέναντι σε όσους έχουν δώσει την ζωή τους. Γελάω όταν διαβάζω τέτοιες χαζομάρες. Και δεν θα πιάσω καν τα μιλιταριστικά, ντοπαρίσματα και κολοκύθια με την ρίγανη που είναι ακόμα μεγαλύτερος εμετός και όπως κατάλαβα δεν θα βρούμε άκρη με τίποτα. Ένα ηλίθιο παιχνίδι εξουσίας στα σχολεία είναι μεταξύ περήφανων γονέων που θέλουν το καμάρι τους να πάρει την σημαία και να βγει μπροστά.

Και πάντα έτσι ήταν. Στο δημοτικό, όταν ακόμα εγώ πήγαινα σε αυτό θυμάμαι περιστατικό που εγώ και 2 άτομα είχαμε βγει παραστάτες και σημαιοφόρος αντίστοιχα. Έλα όμως που κανείς μας δεν ήταν από “καλή οικογένεια” και τα παιδιά των “καλών οικογενειών” έμειναν έξω. Λίγες μέρες μετά, και ενώ στο ενδιάμεσο ακούγαμε συγκεκριμένους συμμαθητές να μας λένε “δεν αξίζατε” “όποιον νάνε κάνουν σημαιοφόρο” κτλ, με μαγικό τρόπο και οι 3 μας βγήκαμε εκτός παρέλασης για να μπουν όσοι ειρωνεύονταν. Ο λόγος προφανής. Οι γονείς των καλών οικογενειών ήρθαν και έκαναν παρέμβαση στο σχολείο. Και άντε εμένα ήταν εντελώς στα αρχίδια μου, πανηγύριζα βασικά που δεν θα χρειαστεί να πάω, αλλά ο τύπος που ήταν να γίνει σημαιοφόρος μόνο που δεν τον πήραν τα ζουμιά

Και αν νομίζετε πως αυτό ήταν η εξαίρεση… think again. 2 συγγενείς καθηγήτριες έχω, αναπληρώτριες ακόμα που μαζεύουν μόρια και κάθε χρόνο είναι και σε άλλο νόμο και περιστατικά τα βλέπουν να γίνονται σχεδόν σε κάθε παρέλαση, κάθε χρόνο. Κάποτε μάλιστα γίνονταν και στα κρυφά, τώρα είναι ακόμα χειρότερα, ειδικά σε καμιά μικρή κοινωνία αν βγει κανένα πιτσιρίκι από Αλβανία η και εγώ δεν ξέρω από που άλλου, στη σημαία λόγω καλών βαθμών μέχρι και γενικευμένη φασαρία γίνεται στο σχολείο. Στα ΜΜΕ ακούγεται το 1/10 από ανάλογα περιστατικά.

Το μόνο που μαθαίνουν στα παιδιά είναι φασιστικές μαλακίες περί ανωτερότητας, φυλετικής, ιδεολογικής και ταξικής. Το αντίθετο το όποιου σεβασμού είναι οι μαθητικές παρελάσεις.

12 Likes

+1000

Πραγματικα εξευτελιστικα παρωχημενο να βαζεις παιδια να αναπαριστουν στρατιωτικη πειθαρχεια. Τεσπα τα χετε πει ολα αρκετοι, οποτε με χετε καλυψει

3 Likes

Έχω υπερκαλυφθεί, απλά θέλω να μοιραστώ μια προσωπική εμπειρία από ένα ιδιαίτερο μάθημά μου σε παιδάκι δημοτικού πέρσυ.

Ζοριζόταν πολύ στα μαθηματικά, ελέω κακού εκπαιδευτικού που δεν μπορούσε να ελέγξει τα νεύρα του μες την τάξη οπότε σε κάθε απορία παιδιού τα περνούσε γενεές 14. Οπότε, σε κάποια μαθήματα δεν διάβαζε λόγω άγχους, αντιδραστικά, και δεν έβγαζε “άριστους βαθμούς”.

Με τις κληρώσεις πέρσυ, κληρώθηκε να είναι παραστάτης. Πάω στο προγραμματισμένο μάθημα μετά την κλήρωση, και με περίμενε ενθουσιασμένο. Μου λέει και εγώ αξίζω να είμαι εκεί και ας μην έχω 10ρια, δεν πειράζω κανέναν, δεν βρίζω τα άλλα παιδάκια, είμαι καλός στην ιστορία και χαίρομαι που έτυχα.

Δώστε βάση στην οπτική του. Αν η απόδοση τιμών στην ηγεσία της χώρας και η ανύψωση του εθνικού φρονήματος είναι άμεσα συσχετισμένα με τον βαθμό, τότε η κοινωνία που λέτε ότι ζουμε, που υπόψιν, την κοινωνία την φτιάχνουν τα μέλη της, δεν είναι κάτι αμετάβλητο, προωθεί μια βαθιά σάπια άποψη για το τι σημαίνει σωστός πολίτης.

Αυτό, δημιουργεί ψυχολογική πίεση σε αρκετά παιδάκια, νιώθουν πως είναι παρίες. Μέσα σε όλα όσα λέτε για τις μαθητικές παρελάσεις, (ας τις κάνουν εθελοντικές να συμβαδίζει και με το μήνυμά τους…), ο βαθμός αντικατοπτρίζει κάτι αρκετά πιο σάπιο. Υπάρχουν χαόδεις κοινωνικές/πολιτισμικές/ταξικές διαβαθμίσεις που δεν επιτρέπουν την εξίσου πρόσβαση στην “αριστεία” στα παιδιά μιας τάξης. Φυσικά αυτά είναι κατά μερικούς “επικίνδυνα” για την κανονικότητα.

10 Likes