Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Συμφωνω. Σιγα μην εδινα καποιον για τσιγαρο. Το λες και ελπιζεις σε πολιτισμενη ανταποκριση :stuck_out_tongue:

Ε ναι και μένα με ενοχλεί πολύ αλλά οκ θέλει μια προσπάθεια πρώτα όχι δειξιμο

1 Like

Και που ξέρουμε τι έγινε;

1 Like

[Σύμφωνα με πληροφορίες, θαμώνας του καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος, ενοχλημένος από τον καπνό άλλου θαμώνα που καθόταν σε διπλανό τραπέζι και συνέχιζε να καπνίζει παρά τις παρατηρήσεις που του έκανε, κάλεσε την Αστυνομία για να καταγγείλει το γεγονός]

ας προσεχε ο ελληναρας

1 Like

Λίγες φυλάκες δεν είναι τίποτα για τους καπνιστές. Ας περιμένουν την επιδότηση του υπουργού υγείας Κικίλια για σόμπες.

Για το κάπνισμα όπως και για άλλα φαινόμενα γαϊδουριάς που βλέπουμε στη χώρα μας, νομίζω φυσικά ότι το ξεκίνημα είναι η παιδεία ξεκινώντας από μικρή ηλικία, αλλά ναι νομίζω και μερικά πρόστιμα τσουχτερά καλό είναι να πέφτουν για τους πιο μεγάλους που νιώθουν ότι ειναι μάγκες και δε λογαριάζουν το διπλανό τους.

Είτε είναι για κάπνισμα, είτε για παρκάρισμα σε ράμπα, είτε για οδήγηση έχοντας πιεί, είναι πολλές οι κατηγορίες που επιδεικνύουμε το σύγχρονο αιλλυνικό μπολιτισμό μας.

5 Likes

Το τελείωμα είναι η παιδεία, όχι το ξεκίνημα. Το ξεκίνημα είναι τα ξεγυρισμένα πρόστιμα. Ακριβώς όπως και για την άθλια οδηγική μας συμπεριφορά. Η παιδεία θα έχει αποτέλεσμα σε 30 χρόνια, άμεσο αποτέλεσμα μόνο με πρόστιμο.

Το κακό που βρίσκω σε αυτό είναι η εξουσία που θα έχει κάποιος (αστυνομικός π.χ.) να επιβάλει μεγάλα χρηματικά ποσά ως πρόστιμα. Είναι bug του συστήματος :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Poly kali mou fili exei pei se oles tis files tis kai tous filous tis oti an pane mazi os parea se magazi kai anapsoun tsigaro, tha tous karfosei i idia. Tin agapo ligo perissotero pleon.

1 Like

Αν του ειπε να το σβησει και τον εγραψε στα παπαρια του παρα πολυ καλα του εκανε.

Δεν κατεχω απο αυτα, αλλα μου φανηκε ενδιαφερον…θα θελα να ξερα αν οντως προωθειται τετοια τροπολογια

https://www.ft.com/content/37512b46-06b4-11ea-9afa-d9e2401fa7ca?fbclid=IwAR3CmsgLkKSC6d0Q7qcgu81Ku57Wx-y0M4TSFVDCY6CYTcFyhixGa-V68jk

Πες όμως και τι λέει γιατί δεν το εμφανίζει “greek law has changed…” κλπ

Τo χει εδω

1 Like

TΙ ακριβώς σε εκπλήσσει?

4 Likes

Τρομερός ο τίτλτος <“Βόμβα” Financial Times>! Κάποιος το μετέφρασε στους Άγγλους από τα ελληνικά και οι Έλληνες ενημερώνονται από τους Άγγλους για το τι γίνεται στην ελληνική Βουλή! Και δεν έχουμε και ιδέα όταν το διαβάζουμε στους Άγγλους.

In all fairness πάντως, 6 χρόνια για να γίνει δικαστήριο και με τα assets παγωμένα στο ενδιάμεσο είναι πολύς χρόνος. Πρέπει να αποδίδεται πιο γρήγορα η δικαιοσύνη. Δε μπορεί τα κεφάλαια του ιδιώτη να είναι παγωμένα (δηλαδή εκτός κοινωνίας αφού ούτε το κράτος μπορεί να τα χρησιμοποιήσει αλλά ούτε ο ιδιώτης) για τόσα χρόνια. Η νέα ρύθμιση θα είναι υπέρμετρα σκανδαλώδης αν δε γίνουν αλλαγές ώστε να επιταχυνθεί η απόδοση δικαιοσύνης.

1 Like

Πιστεύεις ότι θα γίνουν αυτές οι αλλαγές ρε; Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να το πιστεύει…

1 Like

Θα είναι το πρώτο υπερμετρα σκανδαλώδες που θα γίνεται σε αυτή την χώρα :smiley:

7 Likes

Τιποτα :smiley:

2 Likes

Δεν είμαι του νομικού τομέα αλλά παλιότερα που ήμουν Ελλάδα (πριν το 2008 δηλαδή) είχα ακούσει τρομερές ιστορίες για την ανοργανωσιά στα δικαστήρια. Μέχρι και για γραμματείες δικαστηρίων που μόνο το ~10% των γραμματέων ήξεραν να χρησιμοποιήσουν υπολογιστή έχω ακούσει. Οι καθυστερήσεις στη δικαιοσύνη προκύπτουν κι από αυτό.

Ούτε εγώ νομίζω πως θα γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές. Αυτές οι αλλαγές δεν είναι θέμα ιδεολογίας, αλλά θέμα του κατά πόσον η ελληνική δικαιοσύνη μπορεί να προσλάβει τα σωστά άτομα για την εκάστοτε δουλειά (π.χ. αυτούς που ξέρουν πως να κάνουν sort με το excel/access 1000 υποθέσεις σε 1 δευτερόλεπτο). Σπάνια το καταφέραμε στα τόσα χρόνια, οπότε και τώρα είμαι δύσπιστος.

Ενώ στις υποθέσεις που δικάζονται κανονικα, βλέπουμε απονομή δικαιοσύνης ')

3 Likes

Sorry που διακόπτω την κουβέντα σας, μπορείτε να το παραβλέψετε. Κάποιοι πάντως συνεχίζουν να επιμένουν να μην απαγορευτούν κάποιες επικίνδυνες ράτσες.