Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Να απαγορευτουν οι ασχετοι ιδιοκτητες.

4 Likes

Μπορείς να μας πεις πόσες “επικινδυνες” ρατσες και σκυλια κυκλοφορούν εκεί έξω και δεν έχει συμβεί απολύτως τιποτα; ή θα βρίσκεις εσύ και λοιποι μια περίπτωση στις 100 κάθε φορά και θα τις ποσταρετε;

1 Like

Εγώ συμφωνώ, να απαγορευτούν οι επικίνδυνες ράτσες ανθρώπων που δεν είναι άξιοι να διαχειριστούν τα ζώα που αναλαμβάνουν.

10 Likes

Εχει καταντησει αηδια πλεον το θεμα με τις ‘επικυνδινες ρατσες’ βλεπεις λακαμαδες με πιτμπουλακια που ειναι απτις πιο ανθρωποκεντρικες ρατσες και τους κουβουν αυτια ουρες και να τα κανουνε ζορικα επειδη αυτοι ειναι μικροψολιδες,το σκυλι περνει τον χαρακτηρα του αφεντικου του,κανονικα θα πρεπε με τοσα περιστατικα τανας γιων να χε φτιαχτει αστυνομια για κακοποιηση ζωων σαυτη την κωλοχωρα

2 Likes

Οι περισσότερες χώρες έχουν νομοθετικά κατηγοριοποιήσει κάποιες ράτσες ως επικίνδυνες και τις έχουν απαγορεύσει ή περιορίσει την κατοχή τους:

https://petolog.com/articles/banned-dogs.html

Ναι οκ,δεν μου λεει κατι να σου πω την αληθεια για το τι εχουν κατιγοριοποιησει γτ ζω με σκυλια απο παντα ,μεγαλωσα με ροτβαιλερ που ηταν αγγελουδι γτ το καναν αγγελουδι οι δικοι και και η θεια μου ειχε γκριφον που δαγκωνε στο ψαχνο επειδη ηταν μαλακισμενη οικογενεια και το κανε αγριο,παπατζες ειναι αυτα,δεν παει προς εσενα ο χαρακτηρισμος παπατζες οσο στο τι κατιγοριοποιουν για ψυχες,ΒΕΒΑΙΑ αμα δν το χει καποιος σαν ιδιοκτητης και ας μην ειναι καγκουρας και δεν εχει γνωσεις μπορει να παει το σκυλι σε εκπαιδευτη,ουσιαστικα ο εκπαιδευτης εσενα διδασκει κυριως και οχι το σκυλι

1 Like

Γιατί οι περισσότεροι κυνομάχοι είναι ράτσας pit bull;

Από την έρευνα του VICE Greece προκύπτει ότι οι περισσότεροι κυνομάχοι στην Ελλάδα και τα Βαλκάνια είναι ράτσας pit bull. Αυτή η επιλογή δεν οφείλεται σε αυτό που συχνά λέγεται, ότι δηλαδή τα pit bull «γεννιούνται για να σκοτώνουν». «Οι εκτροφείς επιλέγουν pit bull για κυνομάχους, επειδή μπορούν να εκμεταλλευτούν την ιδιαίτερη αφοσίωση και το θάρρος αυτής της ράτσας για δικό τους συμφέρον. Οι εκπαιδευτές χρησιμοποιούν την αφοσίωση και το θάρρος των σκυλιών, για να τα αναγκάσουν να μπουν στη μάχη εναντίον ενός άλλου ζώου. Τα pit bull είναι πρόθυμα να το κάνουν, επειδή θέλουν να ευχαριστήσουν τα αφεντικά τους. Στην πραγματικότητα, τα pit bull δεν θέλουν να παλέψουν, επειδή είναι εκ φύσεως βίαια, αλλά επειδή αγαπούν τον ιδιοκτήτη τους και θέλουν να τον ευχαριστήσουν», λέει ο Mark Randell.

Διαβάστε την έρευνα του Vice, έχει τέσσερα μέρη. Έχει και φωτογραφίες. Μιλάμε για σκατοψυχιά, όχι αστεία :smiley:.

2 Likes

Σαν πρώην ιδιοκτήτης σκύλου μεσαίου μεγέθους -και μάλιστα ιδιαίτερης ράτσας, όχι τόσο επιθετικής, όσο με “περίεργο” χαρακτήρα-, θα έλεγα ότι η “αλήθεια” τείνει συντριπτικά προς τη μεριά της ευθύνης των ιδιοκτητών.

Αναμφίβολα, κάποιες ράτσες έχουν τέτοια εγγενή χαρακτηριστικά που χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης κι εκπαίδευσης. Το νομοθετικό πλαίσιο υπάρχει και είναι σαφές κι επαρκές, όσον αφορά τόσο το σεβασμό στα δεδομένα δικαιώματα των μη ιδιοκτητών σκύλων, όσο και στην αποφυγή εκμετάλλευσης και κακοποίησης των ζώων.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι οι ιδιοκτήτες:

α) γίνονται ιδιοκτήτες για λανθασμένους λόγους,

β) περιφρονούν το πλαίσιο, χωρίς να γνωρίζουν συνέπειες (επιβολή προστίμων κ.λπ.), και

γ) λησμονούν ότι η κατοχή σκύλου συνεπάγεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ & ΧΡΗΜΑ.

Όσοι πιστεύουν ότι ένα σκυλί θα αποτελεί ένα αρκουδάκι με μπαταρίες, το οποίο θα “πηγαίνει με τα νερά μας”, είναι σε εντελώς λανθασμένη νοοτροπία εξ αρχής. Είναι οι ίδιοι “άνθρωποι”/ “ιδιοκτήτες” που παρατούν στα μπαλκόνια τα σκυλιά τους, δεν τα βγάζουν ποτέ βόλτα και όταν παρουσιαστεί κάποιο ζήτημα υγείας στο ζωντανό ή κατανοήσουν τι σημαίνει πληρώνω για να ταΐσω σωστά και να περιποιηθώ το σκυλί, τα παρατούν στο δρόμο ή κάτω από το σπίτι ενός αληθινού ζωόφιλου (μου έχει συμβεί).

Εγώ απορρίπτω, εδώ και αρκετό καιρό, απαιτήσεις κοντινού μου προσώπου για αγορά σκυλιού, διότι ξέρω ότι δεν μπορώ να προσφέρω -στην παρούσα φάση- όσα πρόσφερα στο παρελθόν ως ιδιοκτήτης. Αυτό καλείται υπευθυνότητα.

Λίγο πριν πεθάνει, ο σκύλος μου αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας, το οποίο τον είχε κάνει εντελώς αδύναμο και με χαμηλή ψυχολογία. Αναγκαζόμουν να τον κουβαλάω στα χέρια μου για να τον βγάλω βόλτα, ενώ ο ίδιος προτιμούσε να μην με βάζει σε κόπο και να ικανοποιεί τις ανάγκες του σε σημείο του μπαλκονιού στο οποίο γνώριζε ότι προβλέπεται. Τέτοιες ψυχούλες έχουν τα σκυλιά. Όταν πέθανε, αναρωτηθήκαμε πού θα τον θάψουμε, κάναμε την έρευνά μας και καλέσαμε τους υπευθύνους ταφής σκύλων, ώστε να γίνει η διαδικασία όπως έπρεπε. Τον πήραν, τον μετέφεραν στο Κορωπί και τον έθαψαν σε δικό του σημείο. Σε σχετική μας ερώτηση για το πού καταλήγουν συνήθως τα νεκρά ζώα, η απάντηση που πήραμε ήταν ότι κατά ένα συντριπτικό ποσοστό καταλήγουν στους κάδους απορριμμάτων. Τέτοιες “ψυχές” έχουν μόνο οι “άνθρωποι”.

7 Likes

Αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα, ήθελα να κάνω μια “παρέμβαση”.

Δεν γνωρίζω το νομοθετικό πλαίσιο, αλλά πιστεύω ότι είναι επαρκές όπως γράφεις. Υπάρχει όμως κανείς που ελέγχει τους κατόχους των σκύλων στην Ελλάδα;

Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος για πιο εύκολα και “μετρήσιμα” πράγματα, όπως για την ηχορρύπανση από πειραγμένα αυτοκίνητα ή μηχανάκια, για το παρκάρισμα σε πεζοδρόμια και ράμπες, για το κάπνισμα που έγινε τόση συζήτηση κλπ. Πώς μπορείς να κρίνεις ότι ο τάδε τύπος είναι ακατάλληλος να έχει σκύλο, επειδή είναι κάγκουρας/ανεύθυνος και θα κάνει το σκύλο φονική μηχανή;

2 Likes

Δυστυχώς δεν μπορείς να κρίνεις… όπως δεν μπορείς να ξέρεις το μυαλό του καθενός για τα “μετρήσιμα” πράγματα που λες (δεν μπορείς να ξέρεις αν ένας με τούμπανο αυτοκίνητο έχει για παράδειγμα iq αμοιβάδας και μπορεί να γίνει δημόσιος κίνδυνος στο δρόμο)
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο δεν φταίει το αυτοκίνητο έτσι δεν φταίει και το ζώο… κακό ζώο δεν υπάρχει, μόνο φοβισμένο, άγριο και κακομεταχειρισμένο.

Και ίσως στην αρχή να μην είναι κανένας κατάλληλος για να έχει ζώο… αλλά αυτό φαίνεται στην πορεία. Αν το αγαπάει πραγματικά και δεν το κάνει από κόμπλεξ ή από μόδα και είναι σε θέση να του δώσει χρόνο, χρήμα και ενδιαφέρον τότε με τον καιρό βελτιώνεται και ο ιδιοκτήτης (και μαζί του χτίζει και πιο καλό χαρακτήρα το ζώο)

3 Likes

Όχι, δεν ελέγχει κανείς κάποιον, ούτε μπορεί να κρίνει κάποιος την “ικανότητα” κάποιου να γίνει ιδιοκτήτης.

Ο “επίδοξος ιδιοκτήτης” θα πρέπει να καταλάβει το μέγεθος της ευθύνης και να πράξει συνειδητά, έχοντας ως προτεραιότητα το σκυλί και όχι τον εαυτό του.

Τα συναφή περιγράφονται με το ν. 4039/2012 και κάποια εδάφια από το ν. 4235/2014.

3 Likes
1 Like
3 Likes

Πέθανε ένας λέει επειδή τον έγλειψε σκύλος, περιμένω ποστ του μανταριν αλλά τίποτα ακόμα

2 Likes

tha itan apo tis kales ratses

2 Likes

Δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει, δεν αφήσανε ψυχή αδιόριστη τα καθίκια.

Μικρότερος μου φαινότανε απλά άλλο ένα ελληνικό ευτράπελο, τώρα που λόγω δουλειάς έχω επαφή με δημόσια νοσοκομεία, ειλικρινά έχω πάθει σοκ. Βλέπω από κοντά πόσο της πουτάνας έχει γίνει το τελευταίο δίμηνο με τις αλλαγές των διοικήσεων και πως τώρα βάλανε τα δικά τους παιδιά και αυτό στην πράξη, πέρα από τις εκατό άλλες συνέπειες που φυσικά υπάρχουν, σημαίνει ότι δεν μπορεί να εξελιχθεί τίποτα για την βελτίωση των υπηρεσιών υγείας. Θα ξεκινήσει νέος γύρος φαγοποτιού, θα πάρουν με συμβάσεις προμηθευτές και λοιπούς τρίτους τα δικά τους παιδιά, θα αλλάξουν τις διαδικασίες όπως τους γουστάρει, γενικά πάρτι… Και αυτό προφανώς γίνεται με κάθε αλλαγή κυβέρνησης. Αίσχος.

5 Likes

Διασκεδαστικο βιντεο…

4 Likes

Υπερβολικοί είστε νομίζω. Η απάντηση είναι προφανής. Γιατι να το κρύψουν άλλωστε;

6 Likes

Αυτός ο άνθρωπος (και όλη η συνομοταξία του) με κάνει να νιώθω μίσος που δεν ήξερα πως έχω μέσα μου.

3 Likes

6 Likes