Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Κάθε χρόνο έχει έξαρση, ειδικά αυτή την εποχή. Κάθε χρόνο οι νεκροί είναι εκατοντάδες. Δεν έχω ακούσει αυτό με τα εμβόλια.

Τρομερή η επικαιρότητα αυτές τις μέρες

3 Likes

Γεωργούτζος περιγράφει;

2 Likes

Την πατήσαμε κι εμείς στην οικογένεια με τη γιαγιά και τη μάνα μου που κάνουν κάθε χρόνο εμβόλιο

Υπάρχουν διαφορά άρθρα που εξηγούν γιατί την πάτησαν αρκετοί

https://www.philenews.com/eidiseis/ellada/article/872031/ellada-38-oi-nekroi-apo-ti-gipi-to-embolio-den-epiase

https://www.google.com/amp/s/www.athensvoice.gr/life/health/620065_giati-den-epiase-fetos-emvolio-tis-gripis%3Famp

Θυμάμαι στα νοσοκομεία μας κυνηγούσαν με το βουρδουλα να φοράμε μάσκες , οπότε δεν με παραξενευει που έφτασε η στιγμή να είναι σε έλλειψη . Αντισηπτικά με έχει ξεχεσει δερματολόγος που πήγα για άλλο λόγο και είδε τα χέρια μου και λέει δεν έχω αφήσει ούτε τα καλά βακτήρια / μικρόβια τόσο που βάζω :joy:

1 Like

Αυτό που ξέρω είναι πως τα εμβόλια της γρίπης χρειάζονται recalibration κάθε χρόνο. Επειδή κάθε χρονιά είναι και διαφορετική μορφή της γρίπης που εμφανίζεται, οι γιατροί κάνουν μια εκτίμηση ποιες μορφές γρίπης αναμένονται και σχεδιάζουν το αντίστοιχο εμβόλιο. Μερικές φορές όμως η εκτίμηση δεν επαληθεύεται. Αν όμως κάνει κανείς το αντίστοιχο εμβόλιο κάθε χρόνο, τότε οι πιθανότητες να μην προστατεύεται από παλιότερο εμβόλιο είναι λίγότερες. Φέτος πρέπει να έχει συμβεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα με τον Η1Ν1. Το φετινό εμβόλιο δεν ήταν ισχυρό για τον Η1Ν1 γιατί δε τον περίμεναν σε τέτοια έκταση.

Edit: αυτά που λέει ο @Rebel που με πρόλαβε. Κάπου είχα διαβάσει πως το 40% όσων έπαθαν γρίπη είχαν κάνει και το εμβόλιο. Αυτό σημαίνει πρακτικά πως το εμβόλιο δεν κάλυπτε τη μορφή που εμφανίστηκε.

2 Likes

Α ΟΚ, έτσι ναι, το καταλαβαίνω. Το εμβόλιο αλλάζει κάθε χρόνο και περιλαμβάνει διαφορετικά στελέχη της γρίπης. Αν τώρα ο ιός μεταλλαχθεί με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που προέβλεψαν όταν κατασκεύαζαν τα εμβόλια, που δεν είναι καθόλου απίθανο, ναι, μπορεί να κολλήσεις.

Πάντως η έξαρση είναι Φεβρουάριο/Μάρτιο πάντα, όχι Δεκέμβριο/Ιανουάριο. Και οι νεκροί είναι πολλοί.

Ποικίλει η περίοδος έξαρσης των διαφόρων στελεχών της γρίπης. 38 είναι πολλοί, αλλά θα ήταν παραπάνω αν δεν είχαν κάνει τα εμβόλια όλος αυτός ο κόσμος. Απλά δε θα ήταν μόνο από τη νέα μορφή γρίπης οι θάνατοι.

Πάντως, με την κοινωνική ευαισθησία που έχουμε στην Ελλάδα σε θέματα υγείας, θα μπορούσε να ήταν χειρότερα. Η Αττικό Μετρό ξέρω πως σταμάτησε να βάζει δοχεία με αντισηπτικό για τους πελάτες, γιατί κάποιοι κάφροι το έκλεβαν συνεχώς. Αν υπάρχει μια ελπίδα να περιοριστεί ο κορωνοϊός σε ελάχιστα κρούσματα στη Θεσσαλονίκη, είναι επειδή δεν έχει μετρό η πόλη.

Τι εννοεις δεν εχει μετρο; Εγω στις ειδησεις ειδα τα εγκαινια περσι.

2 Likes

Θα αρχίσουν οι προμήθειες τώρα στα supermarket…,γνωρίζω κάποιους που ήδη έχουν ξεκινήσει. Πανικός χωρίς πραγματικο λόγο, τροφοδοτουμενος φυσικά οπως πάντα απο τα ξεφτιλισμενα αδηφαγα ΜΜΕ, για έναν υπαρκτό κίνδυνο που σε καμια όμως περίπτωση δεν είναι στα επίπεδα που παρουσιάζουν. Κάποιοι πιο ψύχραιμοι επιστήμονες, γιατροί, το λένε αλλά ποιος τους ακούει αυτους;…

6 Likes

Η μάσκα 2 ευρώ στα φαρμακείο σήμερα που ζήτησαν μπροστά μου. Γελάει ο κόσμος.

3 Likes

Αυτό που πρέπει να κάνουμε για τον κορωνοιό είναι να κάνουμε γυμναστική και να πίνουμε πολύ νερό.

3 Likes

Ο οασθ υπεραναπληρωνει το κενο

3 Likes

Ευτυχως που δεν εχουν και μετρο…

4 Likes

Ο οασθ είναι 100% legit λόγος να αποφύγεις την Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες.

Να ανοίξω τον οδηγό επιβίωσης SAS ;;;

Καραγκιόζηδες

Οι πιθανότητες να δούμε τα λαηβακια μας μικραίνουν τώρα που έφτασε Αθήνα και ακυρώνουν καρναβάλια

4 Likes

Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι οι ακυρωσεις συναυλιων…

3 Likes

Θέλει μεγάλες άμυνες!

16 Likes

Δυτικός κόσμος παιδιά , εκεί όπου προσωπικά φοβάμαι περισσότερο να κολλήσω τον ιό για να μην με έχουν 5 εβδομάδες καραντίνα να μην βλέπω ούτε τη μάνα μου , να έχω 10 γιατρούς με στολές να με κουράρουν και 100 κανάλια έξω από το νοσοκομείο να κάνουν ρεπορτάζ για το κουφάρι μου παρά την γρίπη που προκαλεί

πάω Πάρνηθα να μαζέψω μανιτάρια , λέει ο οδηγός επιβίωσης ποια κάνει να φας . Καλού κακού θα διαβάσω και για αφαλάτωση θαλασσινού νερού

όχι τίποτε άλλο , αλλά ήταν και οι μέρες που θέλαμε να πάμε σουπερ μαρκετ ούτως ή άλλως

4 Likes

Κάπου διάβασα άρθρο με εισαγωγή το εξής:

Ο ΠΟΥ μας λέει πως δεν είναι πανδημία. Καλά όλα αυτά, αλλά τώρα που έφτασε Ελλάδα να τι προβλέπεται σε περίπτωση πανδημίας για να ξέρετε:

Η τρομοπροπαγάνδα πάει σύννεφο. Και εγώ ανησυχώ για τις συναυλίες, αλλά ΟΚ, βλέποντας και κάνοντας, όλοι μας.

1 Like

9 Likes