Τι πικαπ να πάρω

αυτό με το βινύλιο και τα παιξίματα το έχω απορία χρόνια…
μετά απο ποσά παιξίματα την “ακούει” ο δίσκος?
και πως μπορούμε να το σώσουμε κάπως…?
και ποια η διάφορα στην αντοχή με τα 180gr??
και για πόσο θα μας λεει ο τζεφρευ οτι υπάρχουν λεφτά??

Συμφωνώ. Όντως για όλα τα πορτοφόλια.
Κι εγώ τέτοιο πήρα και ακούω καλύτερα από ένα Sony της σειράς που είχα, χωρίς να αλλάξω ενισχυτή και ηχεία (ακόμα, όταν βρω λεφτά πάλι).
Εμένα μου συστήσανε: http://www.orpheusaudio2.gr/pages/contact.php

Kαι εγω εχω ακουσει καλα λογια για την Pro-ject και μαλλον κατα εκει με βλεπω.
Ειναι και ομορφα :smiley:

Eσυ ο αποπανω το λινκ που εβαλες δεν ειναι σωστο. :stuck_out_tongue:

Μου είχαν στείλει το Link του μαγαζιού και το έσβησα μόλις πηρα τι πικαπ. Τώρα δε μπορώ να το βρω…
Πάντως τη βρήκαμε την άκρη και με τα λεφτά, αλλά και με καλής ποιότητας πράγματα, σε σχέση με το τι μπορεί να διαθέσει κανείς.
Κάπου εχω φυλαγμένη την απόδειξη (που ισχύει για την εγγύηση) αν χρειαστώ κανα τηλέφωνο.
Πάντως η ατάκα των πιο “ψαγμένων” είναι: “Τι Technics και ΜΚ2 και μαλακίες, άλλες είναι οι καλές μάρκες”

Εδιτ: το λινκ είναι σωστό, αφού από αυτο το μαγαζί πήρα το πικαπ. Έχει και άλλες μαρκες, δεν είναι ο αντιπρόσωπος.

Εδιτ: να και το λινκ με τα μοντέλα και τιμές στην Ελλάδα: http://www.orpheusaudio.gr/brands/Pro-Ject%20Audio/Turntables

Κι εγώ pro-ject έχω κι εγώ από τον Ορφέα το πήρα και ναι είναι οι αντιπρόσωποι. Στις χαμηλές τιμές δεν είναι επαγγελματικά (δεν έχουν pitch κτλ) και δεν είναι αυτόματα, αλλά είναι πολύ καλά πικάπ. Νομίζω ότι είναι μια χαρά σχέση ποιότητας-τιμής.

Αλήθεια, έχει κανείς αίσθηση κάθε πόσες ώρες παιξίματος είναι καλό να αλλάζεις βελόνα;

τελικα το τσέποσα το νεο πικάπ δώρο απο τον πατέρα μου.

πωω δεν περίμενα να ακούω μέχρι και το μπάσο στα τραγούδια.

Tι πικαπακι πηρες ?

ion lpdoc

Ανάλογα.Αν η βελόνα είναι πραγματικά καλή θα ανέβει και η απόδοση του πικ-απ.Μεγάλη μαγκιά η βελόνα γενικά.Άμα για παράδειγμα τα σκάσεις χοντρά για μία βελόνα το αποτέλεσμα θα είναι εκπληκτικό.
Εγώ προσωπικά βελόνα δεν αλλάζω κάθε τρεις και λίγο.

Παλικαρια επειδη σκεφτομαι για pro-ject προς χριστουγεννα μερια με το δωρο,αυτο που εχω το εχω συνδεσει πανω σε μεικτη οποτε υποθετω γινεται και με το pro-ject η ιδια συνδεσμολογια.Οποιος γνωριζει ας πει πλιζ για να ειμαι σιγουρος :slight_smile:

μπορεί να απαντήσει κανείς αυτά??

*σορρυ αλλά είμαι άσχετος…(ελπίζω να αλλάξει αυτό)

Γενικά ο δίσκος δεν την “ακούει” αν τον προσέχεις (να τον αποθηκεύεις κάθετα, να τον πιάνεις από την άκρη, αν έχεις κέφι και να τον πλένεις ακόμα καλύτερα). Φυσικά αν παιχτεί καμιά 100η φορές μπορεί και να έχει πρόβλημα ειδικά αν η βελόνα είναι παλιά. Τα 180gr νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με τη συντήρηση αλλά με την ποιότητα του ήχου. Πιο “παχύς” δίσκος - πιο βαθιά η χάραξη - πιο καλός ήχος.
Τξεφρευ; Λεφτά; Τι δεν έπιασα;

εδιτ . τις προάλλες αγόρασα ένα DLP box π είναι λίγο μεγαλούτσικο κ δν χωράει στο ράφι π βάζω τα βινύλια . το έχω βάλει λοιπόν στα πλάγια , πειράζει ?

Ε, πού να συνδέσω τις δύο λέξεις, κάθε φορά που τον βλέπω φεύγει τουλάχιστον ένα πενηντάρικο από την τσέπη μου

mandrake σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.! :slight_smile:

*ένας είναι ο τζεφρευ

ρε συ κριμσον σε λυπαται η ψυχη μου

εισαι υλιστης με την καλη εννοια

σε βλεπω που σκας τις 100αρες για cd κ boxsets

αμα μπεις κ στο τριπ του βινυλιου την πουτσισες

υποθηκη το σπιτι θα βαλεις

(δεν πιστευω να φταινε τα βινυλ ριπ που σε πρηζω να ακουσεις ? θα τοχω κριμα πανω μου)

ειναι καυλα το βινυλιο. απο οποια αποψη κ αν το δεις

(παλι καλα που δεν εχουμε λεφτα κ δεν κανουμε την υπερβατικη κινηση αγορας)

Κι εγώ τα κουτιά μου τα έχω οριζόντια. Κοίτα, από τη στιγμή που το μόνο βάρος που ασκείται πάνω στο δίσκο είναι το δικό του ή άντε και 2-3 τεμαχίων ακόμα, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει εμφανής διαφορά.

δεν σκάω 100αρες για cd κ boxsets…
άμα τελειώσουν οι γιατροί κάτι θα γίνει

όσο για το βινύλιο αν γίνει αγορά έστω και ενός βινυλίου είμαι σίγουρος οτι θα πέσει τρελό κόλλημα…(και εχω δει κάτι φθηνές επανακυκλοφορίες της capital των queensryche &megadeth 12 ευρό στο media markt στης λαρισας.!!) ακόμη και χωρίς να έχω πικάπ…ενα να πιάσω στα χέρια μου και ο ιός έχει πετύχει τον στόχο του

ρε κριμσον έλα καμία μέρα από δω , κάθομαι κ κοιτάω τους δίσκους με τις ώρες … μετά τους βάζω να παίζουν … ! ΤΡΕΛΑ ! και λέω δν γίνεται , με κάποιον πρέπει να μοιραστώ αυτό το συναίσθημα . είμαι ερωτευμένος …

εδιτ . οκ mandrake , τενκιου !

να ξέρεις ότι μόλις είμαι 100% καλά θα σε επισκεφτώ…:wink:

*ελπίζω να μην πέσω κάτω απο τον αριθμό των Lp