Τι πικαπ να πάρω

Οτι καλυτερο, γνωστο και ως ΜΚΙΙΙ, για πικαπ.

Πόσο κοστολογείται (στο περίπου) ;


:bow::bow:

εγω αυτο θα επαιρνα αλλα μην με ακουτε! προτιμηστε κατι πιο φτηνο και δωστε πιο πολυ σημασια και λεφτα! στην βελονα που θα βαλετε πανω.

Pro-Ject είπαμε (για μη επαγγελματική χρήση)…

Εγω παντως που πηρα προσφατα Pro-Ject ειναι μια χαρα :wink:

Μεση τιμη 700 ευρω απο οσο ειδα. Αγοραστηκε (μου το εκαναν δωρο) τον Ιανουαριο του 2003 με 30% εκπτωση (προσφορα μονο για μια μερα) 380 λιρες. Εγω αγορασα 75 λιρες τη βελονα που εβαλα. Πολυ σημαντικο αυτο:!:

τι βελονα του φορεσες!?:slight_smile:

ortofon κλασσικα :slight_smile:

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11378&LANG=GR

εισαι ευχαριστημενος!? πρεπει να παιζει και δυνατα ε? 6mv βλεπω!!

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Βεβαια δεν ξερω τι διαφορα μπορει να εχει απο μια οποιαδηποτε αλλη. Αυτη μου προτειναν και αυτη πηρα :stuck_out_tongue: Διαφορα στον ηχο καταλαβα οταν (επιτελους) ρυθμισα το πικαπ, επιστημη μιλαμε. Εγινε πιο ογκοδης ο ηχος.

το ρυθμισες ε?! για πες πως ρυθμισες το antiscating να δουμε αν το εχουμε κανει σωστα!
γιατι και γω δεν ειμαι σιγουρος για το δικο μου

Αρχικα επρεπε να βρω το βαρος της βελονας για να ρυθμισω το βαρος στο πισω μερος του μπρατσου. Ευτυχως ηταν μεσα στα ορια και δεν χρειαστηκε το επιπλεον βαρυδι. Κατεβασα το σταθεροποιητη και εβαλα το antiscating στο 0. Επειτα γυρισα το ρυθμιστη ισσοροποιας μεχρι να ειναι οριζοντιο το μπρατσο, το οποιο πρεπει να ειναι σε θεση πανω απο το δισκο, εγω ειχα δισκο απο κατω ωστε αμα επεφτε να μην εκανα μεγαλη ζημια :stuck_out_tongue:

Ρυθμισα το stylus βαρυδι του μπρατσου στο 0, επειτα επρεπε να βρω τις οδηγιες για τη πιεση που χρειαζεται για τη συγκεκριμενη βελονα (το οποιο δεν ηξερα οτι πρεπει να βρω αρχικα). Και φυσικα εμαθα τι ειναι η ''κεντρικη γραμμη΄΄ :lol:

Αυτο που δεν ηξερα και μου ειχαν σπασει τα νευρα ηταν για το υψος της βελονας καθως δεν το ηξερα για να κανω τις ρυθμισεις ‘‘high control’’ ρυθμιζοντας το ‘‘index’’. Μεχρι που εμαθα αρκετα αργοτερα οτι η καλυτερη λυση ειναι να τοποθετησψ ενα δισκο στο πικ αθπ και να το υπολιγσιαω ετσι. Πραγμα που το ειχα κανει στην ουσια επειδη ειχα ηδη δισκο πανω.

ρε φιλε με μπερδεψες! το antiscating ειναι αυτο

και εχω την εντυπωση πως εσυ μου μιλας μονο για το βαρος.

Με βαση το βαρος και τη πιεση της βελονας το ρυθμιζεις. Πρεπει να το κανεις βημα βημα. Απλα η φωτογραφια εχει διαφορετικους ορους.

Θα σου το πω με βαση αυτο που βλεπω

Αν η πιεση της βελονας ειναι πανω απο 3 γραμμαρια ρυθμιζεις το Anti-skate adjustment στο 3. ‘‘Unlock’’ το Arm high adjustment’’ , δες ποιο ειναι το υψος της βελονας (στη περιγραφη της λογικα) και ρυθμισε αναλογα.

Κοιτα στις οδηγιες η καθε θεση αντιστοιχει στο υψος. Αν π.χ. το υψος βελονας ειναι 20 θα πρεπει να γυρισεις το ‘‘Arm high adjustment’’ sto 3. Αν ειναι 21 στο 4.

Αν δεν εχεις τις οδηγιες χρησεως, θα πρεπει να το ρυθμισεις βαζοντας ενα δισκο στο πικαπ. Το μπρατσο και ο δισκος θα πρεπει να ειναι παραλληλα. Καλο θα ειναι να μαθεις ομως τα χαρακτηριστικα της βελονας.

ωραια! κανε μου μια χαρη τωρα, βρες εναν δισκο με την μια πλευρα του κενη!!death angel-art of dying πχ. βαλτο να παιξει στην κενη πλευρα και πες μου προς τα που φευγει το μπρατσο! βαλτο περιπου στην μεση του δισκου. με προσοχη ε? μη σου φυγει και τα σπσσεις ολα! αν το εχεις ρυθμισει σωστα το μπρατσο πρεπει να μεινει στην μεση και να μην φυγει δεξια η αριστερα. ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις κενο δισκο :slight_smile:

Λαθος ¨)

Καψονια μου κανεις? :lol: Πως θα παιξει σε κενο δισκο? Και ποιος ο λογος? :-k[-X Θα φυγει παντως λογικα στη φορα του δισκου…

οχι ρε συ! τι καψωνια? απλα ειναι ο ποιο ευκολος τροπος για να δεις αν ειναι οκ το antiscating. δεν ειπα οτι θα βγαλει και ηχο!! απλα θα ακουμπησεις την βελονα πανω στο δισκο την ωρα που γυριζει. anyway αστο…λογικα το εχεις ρυθμισει μια χαρα! και εγω επισης!!:wink:

η προς το κεντρο θα παει η προς τα εξω αν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο. πρεπει να μεινει ακινητο περιπου στο κεντρο. αν οσο γυριζει παιξεις λιγο με το antiscating,θα βρεις που πρεπει να ειναι.

Ρε παίδες να ρωτήσω κ εγώ…πήρα μια βελόνα στάντον κ μου δίνει περιθώρια βάρους 2-5 γραμμ.Το έβαλα στο 2.8 χωρίς λόγο κ παίζει κανονικά.Ξέρει κανείς να μου πεί το ιδανικό βάρος?

για το βάρος επειδή ούτε γω ξέρω,το έχω αφήσει να πέφτει αρκετά κάτω…τωρα ιδανικό βάρος δεν ξέρω αλλα στα χαρτιά δε σου λέι πως να το ρυθμίζεις?