Tori Amos Thread!

Πόσο θα ήθελα να είμαι σε ένα από τα δύο!!

ΜΜ… για μένα ακόμα και η Ιταλία είναι δύσκολη αυτήν την περίοδο…
Αλλά τι να γίνει… τουλάχιστον θα ακούσουμε το νέο άλμπουμ…

Εδώ η σελίδα της φθινοπωρινής περιοδείας για το νέο δίσκο [U]http://toriamos.com/tours/2011.html[/U]

Ανυπομονώ να δω την νέα της δουλειά η οποία θα έχει κλασσικό ήχο!!!

[COLOR=“Indigo”][I]?It?s a 21st century song cycle inspired by classical music themes spanning over 400 years. I have used the structure of a song cycle to tell an ongoing, modern story. The protagonist is a woman who finds herself in the dying embers of a relationship. In the course of one night she goes through an initiation of sorts that leads her to reinvent herself allowing the listener to follow her on a journey to explore complex musical and emotional subject matter. One of the main themes explored on this album is the hunter and the hunted and how both exist within us.
? Tori Amos?[/I][/COLOR]

Παρεμπιπτόντως, πόσο ΔΕΝ μ’αρέσει το πόσο πολύ την έχουν φωτοσοπιάσει εδώ γαμώτο… Την έχουν χαλάσει πολύ! Ευτυχώς κυκλοφόρησε και μία φωτο για το νέο άλμπουμ που δεν είναι τόσο φωτοσοπιασμένη όσο εκείνη που έχουν βάλλει για κεντρική στο official site της >>

Είχα ενημερώσει το thread πριν καιρό για το dvd της [SIZE=“3”]“live from the artist’s den”.[/SIZE]

To setlist:
[B]Ruby Through the Looking Glass
China
Lust
Concertina
Virginia
Black Dove
Wednesday
Ophelia
Girl
Bells for Her
Toast
Maybe California[/B]

κι εδώ μερικά βιντεάκια, κάποια “επίσημα” κάποια που απλά διέρρευσαν.

[U]Girl[/U]

[U]Ruby through the looking glass[/U]

[U]Concertina[/U]

[U]Lust[/U]

[U]China[/U]

Για περισσότερα, εδώ έχει φωτογραφίες απο το show.
[U]http://theartistsden.com/toriamos/[/U]

19 Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει το “Night of Hunters” !!!

[U]http://www.play.com/Music/CD/4-/20018175/-/Product.html#[/U]

Εδώ το tracklist:

[SIZE=“3”]1. Shattering Sea
2. Snowblind
3. Battle Of Trees
4. Fearlessness
5. Cactus Practice
6. Star Whisperer
7. Job?s Coffin
8. Nautical Twilight
9. Your Ghost
10. Edge Of The Moon
11. The Chase
12. Night Of Hunters
13. Seven Sisters
14. Carry
[/SIZE]
και κάποιες νέες φωτογραφίες που έχουν κυκλοφορήσει στο ίντερνετ, στα πλαίσια της προώθησης του νέου άλμπουμ.

Περιμένω πως και πως το Νοέμβριο για να την δω!!!

ααααααααααααααχ!..
τώρα με πιάνουν οι πίκρες μου!..
είσαι πολύ τυχερός ΠΑΡΑ πολύ τυχερός!!! να το ξέρεις… !

Λονδίνο θα πας? Πότε ακριβώς?

[SPOILER]πόσο τυχερός γμτ… [/SPOILER]

Από τη στιγμή που κάποιος θα ανακαλύψει και θα ακούσει την Tori,δεν μπορεί παρά να της παραδωθεί και να την αγαπήσει.Σε όλους τους τομείς…στο πιάνο,στη φωνή αλλά και σαν παρουσία με αυτή τη γλυκιά φατσούλα που έχει,πάντα γεμάτη ενέργεια,ένα τεράστιο αληθινό και ζεστό χαμόγελο και την εκπληκτική επικοινωνία με το κοινό της.Δεν έχω ακούσει ολόκληρα albums της,παρά μόνο σκόρπια κομμάτια από δω κι από κει.Αποφάσισα τώρα να κατεβάσω όλη την δισκογραφία της.Θα είναι όμορφη παρέα στο mp3 καθώς ταξιδεύω,να ταξιδεύει και το μυαλό μες στην αιθέρια φωνή της.Ψήφησα το album [I]Boys for Pele[/I] επειδή περιέχει δύο από τα αγαπημένα μου τραγούδια της-ως τώρα τουλάχιστον-το “Caught a Lite Sneeze” και το “Little Amsterdam” :slight_smile: Επίσης λατρεύω τις διασκευές της,ειδικά από led zeppelin αλλά και το losing my religion,το οποίο εκτελεί με τον δικό της μοναδικό,ευαίσθητο τρόπο.Love you Tori.

Ένα από τα αγαπημένα μου της Tori είναι αυτό:


Μαγεία!

Κατά τα άλλα, ο Νοέμβριος είναι κοντά 8)

Ναι στο Λονδίνο. 3 του Νοέμβρη αν δεν απατόμαι! Με την βοήθεια του Cozy δεν μπορώ να πω ότι χρειάστηκε και αρκετή σκέψη :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Πολύ χαίρομαι που κατέβασες δισκογραφία… αξίζει και με το παραπάνω…!
Έτσι είναι η Τόρι: εφόσον μπει μέσα σου η μουσική της, μετά δύσκολα την αποχωρίζεσαι…

Εγώ έχω φτάσει πλέον στο σημείο που πραγματικά είναι λες και ζει μέσα μου…
Οι μελωδίες της…, αυτό το συναίσθημα στη φωνή της… ,το άλλοτε χορευτικό-άλλοτε ήρεμο-άλλοτε ανήσυχο πιάνο της…, οι φράσεις της…, όλες οι ιστορίες της…, όλες οι “Τόρι” των τραγουδιών της, οι οποίες ζουν και εμφανίζονται μέσα στις μικρές στιγμές των δικών μας ζωών…
Είναι τόσο εκπληκτικό το τί πετυχαίνει αυτή η γυναίκα με τη μουσική της, αυτό το υπεροχο πλάσμα που ονομάζεται Tori Amos…!!!

Δεν έχω βρεί σε άλλον καλλιτέχνη ΤΟΣΗ ψυχή να αναβλύζει μέσα απο τη μουσική του…
Η Τόρι έχει αυτό το εκπληκτικό χάρισμα: ΑΓΓΙΖΕΙ το μέσα σου χωρίς να σε ρωτήσει… απλά τολμάει και το κάνει… και ή σε ξεσηκώνει… ή σε παρασέρνει… ή σε διαλύει… ό,τι και να κάνει πάντως… της ανήκεις! Δεν είναι η Τόρι πλέον η δική σου αγαπημένη καλλιτέχνιδα… ΕΣΥ θα της ανήκεις… θα ανήκεις στις μικρές και μεγάλες ιστορίες και τραγούδια που έχει γράψει…

Μιας και αναφέρθηκες σε Led Zeppelin, δεν ξέρω αν αυτό το’χεις ξανακούσει… αλλά θα το λατρέψεις:
Tori + Robert >> [B]“Down By The Seaside” [/B]

[SIZE=“3”][I]"There’s something believing in her voice… again …said …there’s something believing in her voice…
instead of just leaving…
She said it’s time I open my eyes… don’t be afraid to open your eyes…
maybe she’s right… " [/I][/SIZE]

αχ! είναι όντως όμορφο το the wrong band…
Γαμώτο, μου κάνει εντύπωση, γιατί είχα προσπαθήσει πριν κάααμποσους μήνες (νομίζω πέρυσι νοέμβρη-δεκέμβρη) να το ανεβάσω στο youtube (γιατί ήθελα να το συγκρίνω με [U]αυτό[/U] των Pain of Salvation), και μου το είχε μπλοκάρει για πνευματικά δικαιώματα, και τώρα το έχουν αφήσει… πφ!
Αλλά γενικά χαίρομαι που επιτέλους επιτρέπουν να υπάρχουν αυτά τα τραγούδια στο youtube, και για όσους ενδιαφέρονται, ο συγκεκριμένος χρήστης έχει ανεβάσει ΠΟΛΥ υλικό απο Tori… και μάλιστα σε εξαιρετική ποιότητα !

… Κατα τ’αλλα…

Απ’ο,τι κατάλαβα θα πάτε παρέα στο Λονδίνο!
Αυτό που δεν καταλάβατε εσείς, είναι ότι θα φάτε ΤΡΕΛΟ πρήξιμο απο μένα…
Γιατί θα ζητήσω: ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ υλικό απο το show, και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λεπτομερή ανάρτηση εδώ στο thread αφότου γυρίσετε!!! (βέβαια, οκ, έχουμε καιρό μέχρι νοέμβρη… αλλά εγώ ήδη σκέφτομαι και φαντασιώνομαι ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!)

-=-=-=-=-

Επίσης, μιας και μιλάμε για torishow, και για φανς που πάνε να τη δουν…

Στο ντοκυμεντέρ [U]“Map The Music” [/U]της Samantha Hale συμπεριλαμβάνεται και μια μέρα στο Άμστερνταμ με την Τόρι και τους θαυμαστές της: στιγμές από την ερμηνεία της στη σκηνή, το meet n’ greet με τους fans από την ημέρα του show της με την Metropole Orchestra. Πολύ συγκινητικό! (ειδικά ένας τύπος που βάζει τα κλάματα όταν τη βλέπει… νομίζω ότι έτσι θα’κανα αν την έβλεπα κι εγώ… αν την αγκάλιαζα… θα σπάραζα στο κλάμα…!αν δεν λυποθυμούσα… )

[U]http://www.youtube.com/watch?v=Zut6JN97U0M[/U]

[SIZE=“5”]“Thank you Tori!” <3 <3 <3 [/SIZE]

[SPOILER]αυτό ήταν ειδικό για cozy και astaldo: ιδέες για το υλικό που θα φέρετε! είστε πλέον σε αποστολή![/SPOILER]

:thumbup:

people turned away…
^ Μόλις το άκουσα κι εγώ.Πολύ όμορφο :smiley: σ’ευχαριστώ!
ΥΓ:Κάποια ξενύχτισε χτες. 8O :stuck_out_tongue:

Πολύ όμορφο το βιντεάκι από το Άμστερνταμ.

Καλέεσι, εγώ θα τη δω δύο μέρες λογικά :roll:. Μία στο Royal Albert Hall και μία στο Hammersmith. Ανυπομονώ. Την είχα δει και το 2007 στο fly beyond, αλλά τότε την είχαν 3ο όνομα, κάτω από τους υπερ-βαρετούς Air και δεν το είχα χαρεί όσο θα ήθελα.

χεχε! το’ξερα!
θυμήθηκα που λέγαμε για αυτήν την φωτογραφία…

και εδώ άλλες 2, επειδή… επειδή… επειδή μας αρέσει να τους βλέπουμε μαζί!

τι λες τώρα!!! ακόμα καλύτερα! αυτό σημαίνει ότι θα μας φέρεις υλικό και απο τα 2 show?
πωωω ρεεε… φανταστικά!!!
Θα την απολαύσεις διπλά σε συναυλίες αντάξιες του είδους και της μουσικής της!
Γιατί όπως πολύ σωστά είπες, στο fly beyond δεν την απολαύσαμε όσο θα θέλαμε γαμώτο! όσοι ήταν εκεί ξέρουν τι έγινε… Εμένα πιο πολύ με ενόχλησε ο κόσμος που’χε μαζευτεί κάτω (james-fans οι περισσότεροι)… όχι τόσο η ώρα που βγήκε η Τόρι… (η γλυκούλα! επαιζε και με τον ήλιο ακόμα! τόσο γαμάτη είναι!)
Αλλά αυτό που θα δεις εσύ δε συγκρίνεται με την “χύμα” κατάσταση εδώ…

[SIZE=“3”]και εδώ μια γεύση του νέου δίσκου!!! [/SIZE]

[B][SIZE=“3”]Nautical Twilight[/SIZE][/B]

[B][SIZE=“3”]Carry[/SIZE][/B]

Φαίνεται πως και αυτών τους αρέσει, τα ματάκια της λάμπουν που είνα δίπλα του! 8)
Πλάκα-πλάκα στη φάση που είναι αυτή τη στιγμή ο Plant στην καριέρα του θα μπορούσαν άνετα και να βγουν μαζί σε επριοδεία ή και να ηχογραφήσουν μαζί άλμπουμ με νέο υλικό. Khaleesi ελπίζω να έχεις ακούσει τα Raising Sand και Band of Joy! :wink:

Cozy καλά να περάσεις!

Ω ναι, ένα άλμπουμ μαζί θα ήταν ό,τι πρέπει!!!
όσον αφορά το Band of Joy το είχα ακουστά, αλλά δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα…
το Raising Sand ομολογώ ότι δεν το ήξερα! πολύ ωραία συνεργασία… άκουσα μερικά στο youtube για αρχή και με κέρδισαν!.. θα τα ακούσω εκτενέστερα κάποια στιγμή…

-=-=-=-=-=-=-=-


[B]Εδώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ LINK απο το ΝΕΟ videoclip[/B] της Τόρι για ένα απο τα τραγούδια του νέου άλμπουμ που πόσταρα τις προάλλες
(Αυτό το βίντεο δεν είναι καταχωρημένο. Μπορούν να το δουν μόνο όσοι έχουν πρόσβαση σε αυτό. )

[B][SIZE=“3”]“Carry”[/SIZE][/B]

Το Carry σαν ήχος μαζί με το Nautical Twilight έχουν μεν κάτι από το Midwinter Graces… αλλά ειδικά το Carry έχει πολλές στιγμές που με πηγαίνουν πίσω στα “Gold Dust” και “Anastasia” … πόση ομορφιά… !!

[CENTER][SIZE=“6”]<3 <3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΡΙ <3 <3[/SIZE]


[/CENTER]

Άντε να ακούσουμε τον υπόλοιπο δίσκο!!!
(τα λινκς που’χα ποστάρει προηγουμένως τα “έβγαλαν” απο του youtube για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων φυσικά. ΕΚΤΟΣ απο το official με το videoclip το οποίο είναι απο επίσημο κανάλι “ToriAmosVevo”)

EDIT:
μπορείτε να ακούσετε κι άλλο ένα τραγούδι απο το Night of Hunters, αποκλειστικά απο την fb σελίδα της Tori, αν το κάνετε “share” το videoclip, τοτε κάνετε “unlock” το [B]“Shattering Sea”[/B], ακριβώς απο κάτω απο το κουμπί share. (βέβαια φαντάζομαι θα πρέπει να έχετε κάνει και “like” στo page της)

[U][B]http://www.facebook.com/toriamos?sk=app_100305616713378[/B][/U]

H Deca Records δημοσίευσε το [SIZE=“4”]Electronic Press Kit για το Night of Hunters[/SIZE] στην ιστοσελίδα της.
Μέσα ακούγεται και το “Nautical Twilight”, όπως και άλλα τραγούδια… και ειδικά το “Shattering Sea” το οποίο είναι Απίστευτο! … Επίσης θέλω να τονίσω και το σημείο που δείχνει την Tash (natasha), την κόρη της! πόσο όμορφη είναι και ΠΟΣΟ της μοιάζει… μου θυμίζει την Τόρι μικρή <3

[B][U]http://www.deccarecords.com/artist/media/mediaplayer.aspx?meid=1624&aid=32894|[/U][/B]

Υπάρχει και σε youtube video, απλά η ποιότητα δεν είναι τόσο καλή όσο στο site της Deca Records.
[B][U]http://www.youtube.com/watch?v=KMj5PPnt1uo[/U][/B]

Άσχετο, δεν ξέρω αν συμφωνείς Καλέεσι, αλλά σκεφτόμουν σήμερα πως -για μένα- ο 2ος καλύτερος δίσκος της μετά το Little Earthquakes, είναι το… American Doll Posse! Τι φοβερό δίσκος!

Δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω ακριβώς… γιατί προσωπικά δεν υπάρχει άλμπουμ της Τόρι που να πήρα “λιγότερα” απ’όσα απο οποιοδήποτε άλλο της… Αν μου ζητούσε κανείς να επιλέξω κάποιο, ή ακόμα και να τα βάλλω σε σειρά προτίμησης… θα υπέφερα, αλήθεια!

Όμως, μπορώ να φανταστώ τους λόγους που σε κέρδισαν αυτά τα 2 άλμπουμ.

Πρώτα απ’όλα το [B]Little Earthquakes[/B], ήταν το πρώτο της… και έκανε πολύ μεγάλη αίσθηση… Είχε τεράστια διαφορά από το Y Kant Tori Read, και ουσιαστικά με αυτό το άλμπουμ έδειξε όλο το μεγαλείο της και απέδειξε ακόμα και στην δισκογραφική της* ότι αξίζει πολλά και από τότε άρχισε να υπάρχει η Tori Amos που θα αγαπούσαμε… Είχε τόσο μεγάλη επιτυχία το συγκεκριμένο άλμπουμ, που ακόμα και σήμερα, οι περισσότεροι που θα αναφερθούν στην Τόρι, θα μιλήσουν για το Winter!!

*[SIZE=“1”]γιατί όπως φαίνεται απο το αποτέλεσμα της πρώτης δισκογραφικής προσπάθειας με το YKTR, δεν την είχαν εκτιμήσει και τόσο… πιο πολύ ενδιαφέρονταν να βγάλουν χρήμα![/SIZE]

Και το [B]American Doll Posse[/B] είναι το άλμπουμ με το οποίο ήρθε επιτέλους στην Ελλάδα να τη δούμε. Αυτό το άλμπουμ έχει κερδίσει το ελληνικό κοινό γιατί έχει τον πιο “ροκ” ήχο απ’ολα όσα είχε βγάλει μέχρι τώρα. (χωρίς να αμφισβητώ τις ροκ στιγμές και σε παλιότερα άλμπουμ της).
Εκτός απ’αυτό, είναι γραμμένο και πάνω σε ένα concept που έχει ΠΟΛΥ ΨΩΜΊ μέσα!.. Απ’ολα τα άλμπουμ της, αυτό είναι το πιο πολιτικοποιημένο! Εστιάζει πάνω στην πολιτική των Ηνωμένων πολιτειών και όχι μόνο και και τα χώνει αβέρτα… Επίσης, μιλάμε για 5 διαφορετικές προσωπικότητες που έρχονται να συνθέσουν και να ολοκληρώσουν μια γυναίκα. Αυτό, άλλο ένα στοιχείο του άλμπουμ που συνδέει την Τόρι με την Ελλάδα: έχει βασιστεί στην αρχαία ελληνική μυθολογία για τα 5 αυτά πρόσωπα: την [B]Isabel [/B][HisTORIcal - Άρτεμις], την[B] Clyde[/B] [CliTORIdes - Περσεφόνη], την [B]Pip[/B] [ExpiraTORIal - Αθηνά], την [B]Santa [/B][SanaTORIum - Αφροδίτη], και την [B]Tori [/B][TerraTORIes - Δήμητρα&Διόνυσος]. Καταλαβαίνω το πόση πόρωση προκαλεί αυτός ο δίσκος… έχει τόσες γωνίες να ψάξει κανείς… είναι λες και σε τσιμπάει απο 100 διαφορετικές μεριές… και έχει μέσα πολύ μεγάλη ποικιλία ήχων… σαν να’χουμε πολλά άλμπουμ σε 1… (5 γυναίκες σε μία).

Εδώ μια σχετική συνέντευξη… [U]http://www.youtube.com/watch?v=aG61Fb12uAk[/U]
Αλήθεια, να σε ρωτήσω, ποιο θα έλεγες ότι είναι το/α αγαπημένο/α τραγούδι/α σου απο το ADP?

-=-=-=-=-=-=-=-=-

Α, μην ξεχάσω να αναφέρω για το καινούριο της, το “Night of Hunters”, ότι μπορείτε στο amazon να ακούσετε μικρά κλιπάκια των τραγουδιών του άλμπουμ!!! [U]http://www.amazon.com/Night-Of-Hunters-digital-booklet/dp/…[/U]

.