Αγαπημένο trip hop σχήμα/καλλιτέχνης

το εξήγησα αυτό.δε θεωρώ πως ανήκουν στο trip hop άν και έχουν κάποια (πολύ λίγα πλέον) trip hop στοιχεία.βέβαια αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι μπαντάρα.

ΥΓ:από τους third eye foundation που αναφέρθηκαν έχω ακούσει κάποια τραγούδια στο youtube και θα τσεκαριστούν περαιτέρω.

Αμα εννοούμε το τι είχαν σαν αφετηρία, τότε ίσως θα έβαζα μέσα και τους πολύ καλούς Hooverphonic πίσω απο τους Archive, τους Μassive kαι τους τεράστιους Portishead. Με τα άλλα δεν έχω και σπουδαία επαφή…

Ένα project ονόματι Bomb the Bass, μου φαίνεται ότι κολλάει κάπου εδώ.
το ανακάλυψα τυχαία λόγω μιας συνεργασίας με Mark Lanegan.

(http://www.youtube.com/watch?v=cmP9TUA3Us0&feature=related

ps: Αν κάνω λάθος, διορθώστε

on topic
από τα ήδη υπάρχοντα ονόματα του poll, Massive Attack για μένα,
επιδραστικότεροι όλων, ίσως και οι μακροβιότεροι…(?)

Από αυτά του poll ψήφισα Portishead. Νομίζω πάντως ότι σε αυτή την κατηγορία μπαίνουν και 2 άλμπουμ των Gathering, το Souvenirs και το Home.

Αξιζει πιστευω να αναφερθουμε και στους Morcheeba

Μassive Attack για εμένα. Καλό πολλ, μου θύμισε ότι είναι καιρός να ψάξω το είδος.

μιας και δεν εχει αναφερθει απο κανενα εδω μεσα

πρεπει να πω 2 λογια για την δισκαρα των hooverr(πριν γινουν hooverphonic,μετα απο μηνυση της γνωστης εταιριας με τις σκουπες-αληθεια ειναι δεν λεω μαλακιες-που τους αναγκασε να το κανουν hooverphonic)

a new stereophonic sound spectacular

δεν θα πω πολλα.απλα ειναι μεσα στα 5 αγαπημενα μου τριπχοπ αλμπουμ(και εχω ακουσει παρα πολλα αλμπουμ/σχηματα),οσοι πχ γουσταρετε το dummy αυτο ισως ειναι και καλυτερο αλμπουμ(απλα δεν ειχε την προβολη που ειχε το dummy)

επισης μιας και αναφερατε τους archive , τσεκαρετε οπωςσδηποτε το 1ο αλμπουμ τους londinium το οποιο απλα σπερνει και δεν εχει καμια σχεση με τους νερουλους,‘κλεβουμε αβερτα floyd εποχης wall’’ archive tου τωρα

φωνητικα απο ιρανη γυναικα και μαυρο ραππερ,τρελλες ανορχηστρωσεις και μελωδιες.γενικως δισκος-χασιμο

επισης πολυ καλο,αν και οχι τοσο μπομπα οσο τα 2 παραπανω ειναι το 1ο αλμπουμ της/των goldfrapp

felt mountain.

αντε και ενα τοπ-5 αγαπημενων αλμπουμ της σκηνης

massive attack - mezzanine (μακραν ο δισκος - ογκολιθος της συγκεκριμενης σκηνης)

massive attack - protection
archive - londinium
hoover - a new stereophonic sound spectacular
tricky - maxinquaye

οχι δεν βαζω dummy μιας και ωρες ωρες το τοσο κλαψομουνιασμα της beth με κουραζει

και αλλη μια δισκαρα που δεν ειναι καθαρο τριπχοπ αλλα ειναι απλα χασιματικο αριστουργημα

red snapper - prince blimey

θα σας φυγει το κεφαλι 8O

αυτα.

amon tobin απ’ το πολλ. εκτενεστερα ασχοληθειτε με το Out from Out Where

http://www.youtube.com/watch?v=JEMwe1cv_Pg (ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΤΡΙΠΧΟΠ !!! )

εκτος πολλ, Wax Tailor. Tales of the Forgotten Melodies

και Hope & Sorrow

http://www.youtube.com/watch?v=_21-ip0FjNE&feature=related ()

το prince blimey πράγματι δεν είναι ακριβώς trip hop αλλά είναι δισκάρα.και οι red snapper πραγματικά φοβερή μπάντα.
τους wax tailor τους είχα απλά ακουστά και ο απο πάνω με έψησε έντονα να τους τσεκάρω…8)

Συμφωνώ σε όλα με τον Keyser με την διαφορά ότι δεν έχω δει Unkle ακόμα και πως εμένα oi αγαπημένοι μου είναι οι Massive Attack. :stuck_out_tongue:

Portishead μέχρι η γη να γίνει τετράγωνη

Το maxinquaye ειναι ο αγαπημενος μου trip hop δισκος και δεν τον συγκρινω με κανεναν οσο μεγαλειωδη και κλασσικα αν ειναι τα πρωτα album των massive attack, οσο πανεμορφο και αν ειναι το Dummy και οσο μπροστα για την εποχη του είναι third, ακομα και που το αγαπημενο μου τραγουδι απο “trip hop” (λεμε τωρα… πιο πολυ electronica-downtempo ειναι.) σχημα είναι απο τους unkle, εγω γουσταρω tricky και παλι tricky για αυτη την δισκαρα!
Και ειμαι και ο μονος που τον εχω ψηφισει 8)

βαξ ταιλορ θα τον χαρακτηριζα πιο πολυ ενα μειγμα ηλεκτρονικης μουσικης χιπ χοπ και τζαζ αλα παροβ στελαρ δεν θα τον εβαζα τριπ χοπ

Απο το είδος μ’αρέσουν οι massive attack, tricky moloko, και UNKLE, αλλά… για μένα κορυφαίοι είναι οι PORTISHEAD!!!

Massive Attack
οι Portishead αν και μαρεσουν ειναι πολυ "αγαπουληδες"
οι Thievery καλουτσικοι αλλα ποτε δε μαρεσαν ιδιαιτερα
τους υπολοιπους δεν τους πολυξερω