U.S. Power

΅

Winter’s Bane - Heart Of A Killer (1993)

Mε λιγα λογια…Ενα απολυτως cult διαμαντι του Αμερικανικου Power Metal!!
Ποιος τραγουδαει?O Ripper Owens!Αρχισε και εκτισε την φημη του πανω στο αλμπουμ!
Πολυ καλος δισκος,απιστευτα σπανιος για να βρεθει!Ενα φοβερο ντεμπουτο απο μια μπαντα που δεν ειχε την συνεχεια που επρεπε!!

Axehammer - Lord Of The Realm (1986)

Αλλο ενα χαμενο διαμαντι των Αμερικανικων 80ς!Οι Axehammer παιζουν ενα μειγμα Epic/Power και
τσακιζουν κοκκαλα!Ακομα μια μπαντα που δυαληθηκε αδοξα παρολο που ειχε τα φοντα να πρωταγωνιστησει!
Επεστρεψε περυσι με το παρα πολυ καλο Windrider!!!

Slauter Xstroyes

Το συγκεκριμένο άλμπουμ προτείνεται ιδαίτερα στους fans των Judas Priest, για να διαπιστώσουν ότι ο Owens έχει προσωπικό ύφος στη φωνή και δεν αντιγράφει τον Halford. Eννοείται και στους fans των Iced Earth… ποιός Barlow τώρα…

Σωστος!!
Αλλα το προσφατο cd που εβγαλαν ειναι σκετη απογοητευση:( :frowning: :frowning:
Παντως ο Ripper επεστρεψε στα US power μονοπατια(Beyond Fear) με εναν εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου δισκο

Και συνεχίζουμε το ιερό μας έργο!

1. Crimson Streets
2. Out Of The Night
3. Heaven’s Just Another Way
4. Obsession
5. The Challenge
6. Creating Zero
7. Ra Pariah
8. Bane Of The Black Sword
9. March Of Fire
10. To Be A Hero

Οι Apollo Ra κυκλοφόρησαν αρχικά αυτό το άλμπουμ σε demo μορφή ενώ πριν κάποια υπήρξαν επανεκδοσεις του ως κανονική κυκλοφορία (με κάποια bonus tracks) σε περιορισμένα αντίτυπα! Ότι και να πώ για το άλμπουμ είναι λίγο. Riffs σκάνε από παντού, φωνητικά στο Θεό, με λίγα λόγια ένα εκρηκτικό δείγμα US power! Πραγματικά δεν θέλω να ξεχωρίσω κανένα κομμάτι από το δίσκο, γιατί έτσι θα αδικήσω άλλα, ενώ όλα είναι ένα κι ένα.
Το Ra Pariah (1989) ήταν και η μοναδική κυκλοφορία της μπάντας, όπως είπα ως demo αρχικά και αρκετά χρόνια αργότερα ως κανονική κυκλοφορία. Παρ’όλα αυτά μόνο και μόνο γι’αυτή τη κυκλοφορία αξίζουν ένα πολύ μεγάλο :respect:

Line up:

Vocals : Daniel John Miller
Guitars : Kevin Buckley
Guitars : Bill McKeowon
Bass : Todd Channing Weaver
Drums : Stephen Albinak

Mιάς κι έχουμε αρχίσει να “καιγόμαστε” για τα καλά ρίξτε μιά ματιά και στους APOCRYPHA

Φοβεροι οι Apocrypha!!Eιχα χτυπησει τα cd τους απο ebay…και μετα τα βρηκα εδω…#-o αλλα γενικα ειναι πολυ σπανια!!

Πολύ σημαντική μπάντα και οι Attacker. Όλα τα albums τους (4 στο σύνολο) είναι εξαιρετικής ποιότητας και αξίζουν προσοχής! Πέρισυ το Σεπτέμβρη είχαν έρθει για live στο Underworld (με τιμή ειστιηρίου 10 ευρώ!!) αλλά δυστυχώς δεν τους τίμησα! :frowning:

1985 - Battle At Helms Deep

1988 - The Second Coming

2004 - Soul Taker

2006 - The Unknown

http://www.attacker.tv/
http://www.metal-observer.com/articles.php?lid=1&sid=2&id=5702

Χώστε μάγκες :smiley: εγώ δυστυχώς δεν έχω κθλ χρόνο για αναλύσεις.:frowning:

1. Sister Cybele
2. The Last Prophet
3. Old World Nites
4. Evilution
5. Trapped
6. Mendes Prey
7. Tongue Tied
8. Silent Scream (Prelude to Death)

Άλλο ένα διαμάντι του Αμερικανικου power θεωρώ και το ομώνυμο (και μοναδικό full-length) άλμπουμ των Oliver Magnum. Έτος κυκλοφορίας, φυσικά 1989, μία από τις χρονιές πού έγινε πραγματική “σφαγή” από επικές κυκλοφορίες στο συγκεκριμένο ιδίωμα! Sister Cybele, Old World Nites, Trapped είναι μερικά από τα κομμάτια τα οποία κάνουν τη διαφορά στο άλμπουμ κατ’εμέ!

1. Metal Sport
2. Dead On Arrival
3. Will You Be There
4. Breakout
5. Backstreet Rebels
6. Caught in the Crossfire
7. Secret Agent Man
8. Behind the Lines
9. The Test of Time

Τι να πεί κανείς για το ομώνυμο ντεμπούτο των Hittman; (1988.) Αυτό το άλμπουμ μόνο με το Metal Sports να κυκλοφορούσε θα μιλούσαμε έτσι κι αλλιώς για μία από τις κορυφαίες δουλειές στο US power και όχι μόνο! Βέβαια το ότι περιέχονται σε αυτό το άλμπουμ κομμάτια σαν τα: Dead On Arrival, Breakout, Caught In The Crossfire κλπ το κάνουν ακόμη πιο σημαντικό! Το δευτερο άλμπουμ των Hittman “Vivas Machina” (1993) θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να αναφερθεί/αναλυθεί εδώ μιάς και το ύφος κινείται στο μελωδικό hard n’ heavy.


[COLOR=“DarkOrchid”]

  1. Visionary
  2. Outcast
  3. Time Master
  4. Forgotten One
  5. Flamedream
  6. Target: Earth
  7. Future World
  8. Heir To The Throne[/COLOR]

Στο πρώτο και μοναδικό άλμπουμ των Screamer το οποίο κυκλοφόρησε το 1988 βρίσκουμε σαφέστατες επιρροές από Queensryche εποχής EP & Warning. Θα πώ μόνο ότι μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα στα καταστήματα τα οποία έχω αναφέρει κατά καιρούς :wink:

Απίστευτος δίσκος και για μένα τα καλύτερα φωνητικά που έχει κάνει ο Ripper!

Savage Grace…αλλη μια πολυ μεγαλη αδικοχαμενη μπαντα!Με αυτους τους 2 δισκους Master of Disguise και After the Fall from Grace καταφεραν να μεινουν για παντα στο πανθεον!Προσωπικες αδυναμιες τα κομματια Bound to Be Free,Sins of the Damned απο το πρωτο και We Came, We Saw, We Conquered,After the Fall from Grace απο το δευτερο!!

LIEGE LORD

Η αγαπημενη μου μπαντα απο το Us Power κινημα!Εβγαλαν 3 σπανια διαμαντια τα οποια πρεπει οπωσδηποτε με καθε τροπο να ακουσετε!!Τα Freedom’s Rise,Burn To My Touch και Master Control με το τελευταιο να ειναι μεσα στα 3 Us Power καλυτερα αλμπουμ ολων των εποχων κατα την αποψη μου!

Savage Grace… τι κομματάρα το trial by fire! O ορισμός του speed!

ΚΑΝΕΝΑ :lol:

πλακα κανω ε:p

Το πιστεύετε, δεν το πιστεύετε τα έχω όλα από κάτι συλλογές που αγοράζω συχνά στην Ομόνοια… 8)

Από τη μία είναι καλό για τον ακροατή αυτό μιάς και μπορείς να έχεις αυθεντικά (έστω και bootlegs) κάποια albums και σε συμφερουσα τιμή, από την άλλη όμως είναι κρίμα για τέτοιες μπάντες μιάς και δεν ξέρω αν κερδίζουν ποσοστά από τις -οποιες- πωλήσεις…

Δυστυχώς, δυστυχώς…

Αααααχ! :frowning:

Δεν έχω και πολύ χρόνο αυτό τον καιρό και δεν μπορώ να ασελγήσω με την ησυχία μου σε κάτι τέτοια threads! :lol:

Στα πολύ γρήγορα, να σχολιάσω για αυτά που αναφέρθηκαν:

Destiny’s End - Breathe Deep The Dark: Καλό, αλλά προτιμώ το Transition.

Riot - Thundersteel: Είμαι μικρός για να κρίνω αυτό το αριστούργημα!

Jag Panzer - Ample Destruction: Ομοίως!

Crimson Glory - Transcendence: Ανυπέρβλητη δισκάρα!

Armored Saint - Symbol Of Salvation: Προσωπική μου αδυναμία είναι το ντεμπούτο τους March Of The Saint!

Savatage - Hall Of The Mountain King: Πάρα πάρα πολύ καλό, αν και το αγαπημένο μου θα έβγαινε 6 χρόνια αργότερα…

Heir Apparent - Graceful Inheritance: Δεν μπορώ να το ξεχωρίσω από το One Small Voice! Μου αρέσουν εξίσου!

Vicious Rumors - Soldiers Of The Night: Πάρα πολύ καλό, αλλά το αγαπημένο μου είναι μάλλον το Digital Dictator!

Sanctuary - Refuge Denied: Μόνο και μόνο για το “Die For My Sins” ο δίσκος αξίζει, αλλά το Into The Mirror Black μου αρέσει απείρως περισσότερο!

Fates Warning - Awaken The Guardian: O αγαπημένος μου F.W. δίσκος! O Arch είναι θεός!!!

Queensryche - Queen Of The Reigh (EP): Με μεγάλη δυσκολία θα επιλέξω το The Warning!

Vicious Rumors - Vicious Rumors : Δεν μου αρέσει…

Hexx - No Escape: Συμπαθητικό…

Winter’s Bane - Heart Of A Killer: Το έχω από το 1994 (για να μη βιαστεί κάποιος να βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα), αλλά πέρα από τα φωνητικά που έιναι θεϊκά, το album μουσικά με κουράζει…

Axehammer - Lord Of The Realm: Mιλάμε για φοβερή δισκάρα και το καλύτερο είναι ότι κυκλοφόρησαν το 2005 το εξίσου καταπληκτικό Windrider! Φωνάρα ο Bill Ramp και φοβερός riffoπλάστης ο Jerry Watt!

Apollo Ra - La Pariah: Ούτε για souver…

Oliver Magnum - Oliver Magnum
: Καλό δισκάκι!

Ηittman - Hittman: Πάρα πολύ καλό δισκάκι! Και το καλύτερο είναι ότι το είχα πάρει 450 δραχμές (για βινύλιο μιλάμε) από το Happening, το 1995!

Screamer - Target: Earth: Μου θυμίζει πολύ το Programmed των Lethal, αλλά δεν είναι τόσο καλό…

Οι Liege Lord και oι Savage Grace, δεν με ενθουσίασαν ποτέ, ώστε να θεωρώ κάποιον ολόκληρο δίσκο τους φοβερή δουλειά, αλλά κάποια επιλεγμένα κομμάτια τους μου αρέσουν πάρα πολύ!

Οι Attacker από την άλλη ποτέ δεν μου έκατσαν καλά…

Aς προτείνω και εγώ, έναν από τους 10 καλύτερους US power δίσκους που κυκλοφόρησαν ποτέ!

Οι Gargoyle με ένα μόνο EP (του οποίου τα 3 tracks υπάρχουν και στο LP) και ένα ομώνυμο LP to 1988, εξαφανίστηκαν άδοξα αφού πρώτα κατάφεραν να δώσουν στον κόσμο ένα album σπάνιας ποιότητας, ασύλληπτων φωνητικών από τον Tim Lachman και αριστοτεχνικών riffs και solos από τους Kevin Sanders και Pat Lachman!

Trivia 1: Nαι, ο Pat ύστερα από 12 χρόνια θα συνεργαστεί με τον metal god Rob Halford, όταν ο τελευταίος αποφάσισε να επιστρέψει στο metal!
Trivia 2: Πέρα από τα 9 κομμάτια που μας αφήσαν ως κληρονομιά, υπάρχει και ένα ακυκλοφόρητο track, το θεϊκό “Into The Darkness” που υπάρχει μόνο στη συλλογή “Μetal Massacre VIII”

@Eagleheart: Πολύ καλά τα αφιερώματά σου στο άλλο forum :thumbup: , αλλά έχω μια μικρή παρατήρηση για το αφιέρωμα στους Fifth Angel!
To εξώφυλλο που έχεις για το ντεμπούτο δεν είναι το αυθεντικό της Shrapnel Records , αλλά η επανέκδοση του 1988 από την Epic Records! :wink:
Νομίζω ότι και το cd έχει το ίδιο εξώφυλλο με την επανέκδοση!

Ιδού το αυθεντικό:

Lethal-Programmed

Τι απιστευτη δισκαρα

Το αλλο που κυκλοφορησαν το 1996 ειναι εξισου καλο?