UEFA Champions League 2019-2020

Πρεπει να κανεις πλακα δεν εξηγειται αλλιως :joy: :joy: :joy:

Σε συγχωρω γιατι μαλλον δεν εχεις δει ουτε ενα ματς της Παρι Σεν Ζερμεν φετος εκτος απο το σημερινο. Ο καλυτερος της παικτης ηταν φετος μακραν ο Ντι Μαρια, και φυσικα δευτερος ο Νεημαρ. Μπορεις να εχεις ομως την αποψη σου για τον Μπαππε, τζαμπα ειναι, αρκετα αστειο ομως να θεωρειται ο καλυτερος της Παρι σε τετοιο ροστερ. Ειναι σα να λεει κανεις οτι ο Μουλερ ειναι ο καλυτερος της Μπαγερν. Που οκ, μπορει και να το πιστευεις :stuck_out_tongue:

Μια χαρά ήταν ο Mbappe φέτος, σήμερα δεν ήταν καλός. Και φυσικά με την ταχύτητα του κάνει καλύτερο και το Νεϊμάρ.

Σήμερα το ματς το ξεκλείδωσε ο Τιάγκο Αλκάνταρα με την εκπληκτική μπαλιά του. Η Μπάγερν ήταν φαβορί γιατί έφτασε στο τελικό γράφοντας μόνο νίκες. Το πήρε δικαια. Έχει το καλύτερο φορ στον κόσμο (η κεφαλιά που πάει να πάρει με ανάποδο βηματισμό είναι ίσως ο μοναδικός στον κόσμο που μπορούσε να την επιχειρήσει), έχει και ένα Muller που ξέρει να του ανοίγει χώρους με εκπληκτικό τρόπο. Έχει και τον καλύτερο τερματοφύλακα στον κόσμο.

Ο καλύτερος παίκτης της Παρί φέτος βέβαια δεν ήταν κάποιος από τους 3 μπροστά. Ο Μαρκίνιο ήταν, μαζί με τον Τιάγκο Σίλβα που στα 35 του παίρνει άλλη μια τοπ μεταγραφή, για την Τσέλσι αυτή τη φορά. Αν σήμερα το έπαιρνε η Παρί, μάλλον στον Τιάγκο θα το χρωστούσε.

Δεν είπα ούτε ποιος ήταν ο καλύτερος παίχτης της φέτος, ούτε ποιος ήταν ο καλύτερος παίχτης της σήμερα. Εμένα αν μου έλεγες να διαλέξω έναν παίχτη από την Παρί για την ομάδα μου, θα διάλεγα τον Εμπαπέ. Εσύ μπορείς να τον παραλληλίζεις με τον τιμιότατο εργάτη Τόμας Μίλλερ, κανένα πρόβλημα, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

Στο τόπικ έχουμε διαβάσει ότι οι Γερμανοί βγάζουν καλούς αθλητές αλλά ουσιαστικά δεν ξέρουν από ποδόσφαιρο και μπορεί οι ομάδες τους να πάρουν κάναν τίτλο από τύχη, ότι ο Φλικ στο ματς με τη Μπαρτσελόνα έβαλε τον Κοουτίνιο για να προκαλέσει, ότι η Μπαρτσελόνα είναι καλή όταν ρίχνει 6 και 7 αλλά οι Γερμανοί (ειδικά η Μπάγερν) είναι κακοί, ότι ο Ζλάταν έκανε την Παρί ομάδα και της έδωσε 5 πρωταθλήματα σε 4 χρόνια :stuck_out_tongue: κλπ κλπ. Εντάξει, άσε να γράψουμε κι εμείς καμιά γραφικότητα!

Εν τω μεταξύ, τα πρωταθλήματα δεν είναι και τόσο δείκτης για το πόσο καλή είναι ποδοσφαιρικά μια χώρα, είναι κατά βάση δείκτης για το πόσα λεφτά ρίχουν/διακινούν οι σύλλογοι, τα τηλεοπτικά κανάλια, οι στοιχηματικές εταιρείες αυτής της χώρας. Γι’ αυτό η Γαλλία έχει 2 Μουντιάλ και 2 Euro σε εθνικό επίπεδο και μόνο ένα CL σε συλλογικό (κι αυτό, όπως το πήρε). Ε, οι Γερμανοί έχουν παραπάνω τίτλους σε συλλογικό επίπεδο γιατί έχουν τη Μπάγερν που τα σκάει για να παίρνει τους καλούς παίχτες από τις άλλες γερμανικές ομάδες πριν πάνε στο εξωτερικό.

Γι αυτο λοιπον δεν εισαι general manager σε καποια ομαδα :stuck_out_tongue:
Σιγουρα απο τον Αλεχαντρο καλυτερος θα ησουν βεβαια, που θα επαιρνε τον Μαρκινιος (!)
Αν και πολυ καλος παικτης φυσικα.

Ήθελε η Παρί να νικήσει την Μπαγερν παίζοντας σε όλο το ματς με 10 παικτες;…
Για λύπηση ο Νειμάρ, ουτε ένα κοντρόλ δεν μπορούσε να κάνει. Και τον είχε μέσα 95 λεπτά. Για να κάνει πλακίτσες με γκομενάκια καλός είναι.

Δίκαια η Μπαγερν, καλύτερη ομάδα.

1 Like

δεν ξέρω αν είναι η ίδια φάση αυτή που θυμάμαι, αλλά ήταν και μια στο πρώτο ημίχρονο που πήρε κεφαλιά πέφτοντας ανάμεσα σε 2 αμυντικούς και την έστειλε μέσα (την έβγαλε ο τέρμας όμως)

1 Like

Αυτή εννοεί λογικά. Και η φάση που είχε το δοκάρι ήταν πολύ δύσκολη. Κοντρόλαρε, γύρισε 180 μοίρες και μπόρεσε και να σουτάρει ο άτιμος.

1 Like

Θυμάσαι που στο τόπικ της Λίβερπουλ, έπρεπε να ξαναδιαβάσεις τη συζήτηση για να καταλήξεις να πεις πως “έμμεσα σας προέτρεψα”, επειδή δε θυμόσουν τι ακριβώς είχα πει? Κι εδώ το ίδιο πρέπει να κάνεις νομίζω. Έτσι για πλάκα πάντως, στο τόπικ αυτό, από Γερμανούς έχει αναφερθεί περισσότερο ο Μουειουιεοιυελερ, που παιχταρά πάντως δεν τον λες. Πιο πολύ για τρομερό αθλητή και φανταστικό στο να ακολουθει οδηγίες, άρα υποθέτω +1 στο ανάποδο πόιντ από το δικό σου?

Σε παραπέμπω στο απο πάνω, διάβασε τι είπα καλύτερα.

Νόμιζα έχετε το τόπικ της Λίβερπουλ σε αποκλειστικότητα γι’αυτό :sunglasses:

Δηλαδή στο βάθος ενός πρωταθλήματος δεν μπορείς να καταλάβεις πως παίζουν ποδόσφαιρο οι ομάδες και χρειάζεσαι τα παιχνίδια στην Ευρώπη?

Πολύ ωραία σύγκριση και συμφωνώ, αλλά εγώ είχα πει

Που γέρνει το ζυγί εδώ?

Στα του ματς χθες, αμφίρροπο ματς, περισσότερες ευκαιρίες η Παρί, αλλά έτσι είναι οι τελικοί, πρέπει να βάζεις το γκολ με την πρώτη. Πολύ εύκολα όμως το ματς πήγαινε απ’την ανάποδη. Η Μπάγερν ξανά έκανε πολλά λάθη αλλά το αναπλήρωσε με ασταμάτητα τρεξίματα, οι της Παρί χέστηκαν πάνω τους μόλις το φάγανε. Highlight μια μπαλιά του Ερέρα ή του Παρέδες στο 1ο ημίχρονο, που του έρχεται από δεξιά η μπάλα και με τη μία γυρνάει και βγάζει τον Μπαπέ μόνο του αλλά το πλασέ κόντραρε στον αμυντικό. Όποια κι απ΄τις δύο κι αν το έπαιρνε θα ήταν “δίκαιο”, χάρηκα για τις παιχτούρες Λεβαντόφσκι και Τιάγκο ( η καλύτερη μεταγραφή που θα μπορούσε να κάνει η Λίβερπουλ, τυράκι για να μη με ξαναπεί γραφικό ο Παντελής )

2 Likes

Καλα κανενας δεν ειπε οτι η Μπαρτσελονα ειναι καλη οταν ριχνει 8, αλλα οκ strawman argument :stuck_out_tongue:

Και ναι, την γραφικοτητα περι Μπαππε ως καλυτερου της Παρι δεν την φτανει καμια αλλη γραφικοτητα εδω μεσα :sunglasses:

Σε αυτό που είπα: στα λεφτά. Οι Άγγλοι έχουν (και σκάνε) άπειρα από τηλεόραση κλπ, οι Ισπανοί έχουν και τη δεξαμενή της Λατινικής Αμερικής με την οποία μιλάνε την ίδια γλώσσα, όλα καλά. Η Ιταλία είναι πολύ πεσμένη, νομίζω ότι αυτό είναι εμφανές εδώ και πολλά χρόνια.

Δε θυμάμαι να τον αναφέρει πρώτος ούτε μια φορά τον Μίλλερ. Είναι περίπου αυτό που λες. Υπεραθλητής δεν είναι σίγουρα, μπαλίτσα ξέρει, παίχτης ομάδας είναι. Υπάρχουν αρκετοί καλύτεροι στο ρόστερ της Μπάγερν, παρ’ όλα αυτά και ο συγκεκριμένος είναι ιδιαίτερα χρήσιμος. Σε άλλη ομάδα δεν ξέρω αν θα έπαιζε τόσο καλά. (EDIT: βασικά ξέρω, σιγά μην έπαιζε τόσο καλά)

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δώσει τα 30 που ζητάει η Μπάγερν. Απορώ που τον αφήνει να φύγει πάντως τον Αλκάνταρα η Μπάγερν, αν τον πάρει ο Κλοπ θα είναι πολύ καλή μεταγραφή για τη Λίβερπουλ πιστεύω.

Στις γραφικότητες έχεις το ακαταλόγιστο :stuck_out_tongue:.

Ισως σε αλλα τοπικ, ο φανατισμος με Μπαγερν και Λιβερπουλ σε αυτο το τοπικ σε κανει να το λες αυτο αλλα δεν πειραζει. Οτι κανουν αυτες οι δυο ειναι χρυσο και τελειο, οι αλλες ομαδες που κανουν ακριβως τα ιδια ειναι οι villains, οκ τι να πω.

Τι σχέση έχουν τα λεφτά με το ποδόσφαιρο που παίζουν οι ομάδες? Εσύ δεν έλεγες πως ο Μουρίνιο είναι ξεπερασμένος? Πόσα έδωσε στη Utd? Είναι απλό, αν θες να δεις ποδόσφαιρο στο ανώτατο επίπεδο, βλέπεις Ισπανία, Αγγλία και Ιταλία κατά σειρά. Αν θες να δεις μπαλίτσα, βλέπεις ό,τι σου αρέσει στο μάτι, και στην Ελβετία βάζουν πολλά γκολ. Οι Ιταλοί στην προηγούμενη δεκαετία έχουν ίδιο αριθμό Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα όσα και οι Γερμανοί, φαντάσου να μην ήταν πεσμένοι κιόλας :stuck_out_tongue: . Στη δεκαετία που ξεκίνησε, οκ είναι μπροστά οι Γερμανοί αλλά έχουμε άλλες 9 διοργανώσεις.

Δεν είπα πρώτος, είπα περισσότερο και επίτηδες γίνομαι εκνευριστικός, γιατί ξεφεύγεις λίγο από αυτά που συζητάμε για να στηρίξεις την άποψή σου ( με μια διαγώνια ανάγνωση ήταν το όνομα παίχτη της Μπάγερν που αναφέρθηκε περισσότερο, αν δε μέτρησα σωστά my bad, είμαι λάθος ).

Για τα υπόλοιπα που αφήνεις ασχολίαστα, θεωρώ ότι η σιωπή είναι κατάφαση :sunglasses:

2 Likes

Τα λεφτά έχουν σχέση με τους παίχτες και τους προπονητές που έχουν οι ομάδες. Εκεί που πέφτουν τα περισσότερα, πάνε συνήθως και οι καλύτεροι. Γι’ αυτό ας πούμε ο Πεπ και ο Κλοπ προπονούν στην Αγγλία. Ο Μουρίνιο τα τελευταία χρόνια έχει μαζέψει αρκετές αποτυχίες. Ένα πρωτάθλημα με την Τσέλσι που την επόμενη χρονιά τον απέλυσε ενώ την είχε λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και μια δεύτερη θέση με τη Γιουνάιτεντ σε σαιζόν που ο Ντε Χέα είχε βάλει τη μπέρτα του Superman, δε νομίζω ότι είναι και φοβερά επιτεύγματα. Τον έχουμε δει να πετυχαίνει πολύ περισσότερα παλιότερα, γι’ αυτό και λέω ότι έχω την αίσθηση ότι τον έχουν ξεπεράσει οι εξελίξεις.

Οι Ιταλοί έχουν ίδιο αριθμό ΤσΛ με τους Γερμανούς στην περασμένη δεκαετία, αλλά σε μια άλλη ανάγνωση, οι Ισπανοί έχουν τα εξαπλάσια. Και τα τριπλάσια από τους Άγγλους. Στην περασμένη δεκαετία οι δύο πλουσιότερες και δημοφιλέστερες ομάδες του κόσμου πήραν 6 ΤσΛ. Τα 4 που απομένουν δε νομίζω ότι μπορούν να μπούνε σε κάποια ζυγαριά και να δείξουν πού παίζεται το ποδόσφαιρο στο ανώτατο επίπεδο αναφορικά με τη χώρα.

Οι Γερμανοί είναι ισχυρογνώμονες. Θέλουν να πετυχαίνουν με τον δικό τους τρόπο. Θα δοκιμάσουν 100 φορές να πετύχουν με τον τρόπο τους, ακόμα κι αν βρούνε τοίχο και τις 100. Την 101η θα επιχειρήσουν και πάλι με τον τρόπο τους, θα πάνε να σκάσουν στον τοίχο υπηρετώντας το πλάνο τους. Κάποια στιγμή θα πετύχουν. Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι που σε “ενοχλεί” σε αυτούς. Εμένα δε με ενοχλεί, πόσω μάλλον στο ποδόσφαιρο.

Προσωπικά τον αναφέρω μόνο και μόνο επειδή σας εκνευρίζει :stuck_out_tongue:. Όπως είπα, η Μπάγερν έχει αρκετούς καλύτερους παίχτες.

Άφησα ασχολίαστο μόνο αυτό που είπες για το χτεσινό ματς, νομίζω. Το βλέπω ως μία ψύχραιμη ανάγνωση κάποιου που ήταν εναντίον της Μπάγερν και ναι, πάρ’ το ως κατάφαση, συμφωνώ. Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στο γκολ. Ό,τι και να λέμε, με μια φάση το ματς θα μπορούσε να αλλάξει. Όσο και να λέμε ότι η Παρί δεν μπορούσε, ότι ο Νεημάρ ήταν τραγικός και δεν μπορούσε να κάνει ούτε ένα κοντρόλ, ότι ο Εμπαπέ δεν κατέβηκε στο ματς, το ματς κρίθηκε στο γκολ. Η Μπάγερν είχε και τον Νόιερ που έβγαλε ό,τι χρειάστηκε και κέρδισε.

1 Like

Συμφωνώ, αλλά η συνεπαγωγή δεν είναι λεφτά->καλύτερο ποδόσφαιρο. Η Λίβερπουλ και η Σίτι παίζαν/παίζουν μπαλάρα λόγω του Κλοπ και του Πεπ. Ένα βήμα παραπάνω στο συλλογισμό είναι πως αν θυμάσαι εγώ είμαι αυτός που έλεγα πως η Λίβερπουλ ξόδευε και πρέπει να συνεχίσει να ξοδεύει για να παραμείνει σε κορυφαίο επίπεδο, ενώ εσύ και ο Αλεχάντρο λέτε πως δεν είναι έτσι το μοντέλο τους. Μου μοιάζει πως πέφτεις σε λογικό σφάλμα εδώ πέρα.

Την προηγούμενη φορά δε τα σχολίασα αυτά, γιατί ξεχάστηκα. Τη δεύτερη χρονιά στην Τσέλσι τον φάγανε οι παίχτες, δεν ήταν ομάδα για τέτοια πορεία και σίγουρα δε θα έφευγε μετά από μια κακή χρονιά . Απόδειξη του ισχυρισμού είναι πως την επόμενη χρονιά ξαναπήρανε την Πρέμιερ. Όσον αφορά τον Ντε Χέα, τότε και ο Φλικ ήταν τυχερός χθες που ο Νόιερ είναι τόσο καλός τερματοφύλακας. Ούτως ή άλλως η Utd πάει σφαίρα αυτά τα χρόνια και η 2η θέση με κατάκτηση Europa, League Cup και τελικό FA δεν ήταν επίτευγμα του Mourinho, όσο του οργανισμού Utd…

Σ’αυτό συμφωνώ εν μέρει, αλλά πιστεύω πως θα σε διαψεύσουν οι επόμενες 2 χρονιές.

Πολύ καλά τα λες, αλλά συνέκρινες Γάλλους με Γερμανούς αρχικά, ενώ η κατάταξη που είχα κάνει ήταν Ισπανία, Αγγλία, Ιταλία. Συνέπεια υπάρχει και εδώ μου φαίνεται.

Δες εδώ

Πως αυτό που λες διαφέρει από το παρακάτω?

Μπορούμε να συζητάμε για τα πιο συγκεκριμένα και τις λεπτομέρειες, αλλά αν συνεχίσει η κουβέντα έχω την πεποίθηση πως θα καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα.

Δεν είμαι εναντίον καμίας ομάδας, είμαι λίγο παραπάνω Τότεναμ από όλες τις υπόλοιπες, απλά μ’αρέσει η μπάλα, έτσι παρακολουθώ και λέω την άποψη μου. Όσο δίκιο έχω εγώ, άλλο τόσο έχεις κι εσύ εν τέλει, δεν υπάρχει θέσφατο πέραν του Μέσσι.

1 Like

Εννοείται ότι το θυμάμαι. Εννοείται ότι τα λεφτά δεν αγοράζουν την καλή μπάλλα και τα αποτελέσματα, αλλά σίγουρα βοηθάνε. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι η Λίβερπουλ δεν έχει ξοδέψει πολλά χρήματα για να φτάσει εδώ που είναι σήμερα. Αυτό το λένε και οι αριθμοί, άλλωστε. Το τι θα ξοδέψει από εδώ και πέρα και τι αποτελέσματα θα έχει, θα το δούμε. Πάντως είπαμε, στην εποχή Κλοπ έχει δώσει κάπου 85 εκ.€ περισσότερα από αυτά που έχει εισπράξει. Το ποσό είναι αστείο. Οπότε κανείς μας δεν έχει πέσει σε κάποιο λογικό σφάλμα μέχρι στιγμής :stuck_out_tongue:.

Άρα οι παίχτες τη μια χρονιά γουστάρανε τον Μουρίνιο και την άλλη δεν τον γουστάρανε;

Ο Νόιερ χτες έκανε αυτά που κάνει πάντα. Ο Ντε Χέα εκείνη τη χρονιά, έκανε τη σαιζόν της ζωής του. Τα λένε και ο Τσάρλυ με τον Θέμη στα xGoals :stuck_out_tongue:. Σοβαρά τώρα, το παιδί έβγαζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Μακάρι να ξαναδούμε ομάδα του Μουρίνιο να παίζει ωραία. Έχει υπάρξει μεγάλος προπονητής. Ειδικά σε ομάδες με τις οποίες ήταν “από κάτω”.

Δε συνέκρινα Γάλλους με Γερμανούς, ανέφερα ότι αυτοί οι δύο έχουν πολλούς τίτλους σε εθνικό επίπεδο. Τους συνέκρινα με Ισπανούς, Ιταλούς και Άγγλους, με τους τελευταίους να αποτελούν το μόνιμο ανέκδοτο των διοργανώσεων εθνικών ομάδων.

Το ξέρω, απλώς εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό, that’s it. Μπορώ να απολαύσω και αυτού του τύπου το ποδόσφαιρο όταν αισθάνομαι ότι έχει πράγματα να μου δώσει. Εσύ ίσως να το βλέπεις ως ποδόσφαιρο παιγμένο από υπολογιστές, εγώ δεν το βλέπω έτσι. Μια χαρά ομάδες έχει παρουσιάσει η Μπάγερν αρκετές χρονιές, σπουδαίες ομάδες έχει παρουσιάσει και η Ντόρτμουντ.

Μαζί σου :smiley:.

1 Like

Έχω να πω 2-3 πράγματα, αλλά είναι αρκετά λεπτομέρειες και θα κουράσουν τη συζήτηση. Περίμενα κανένα τσιτάτο πάντως να απαντήσω κατάλληλα, αυτό τον πολιτισμένο διάλογο θέλουμε ακόμη και στην μπάλα? Γερμανοί γίναμε μου φαίνεται.

2 Likes

Ναι, η μπάλα ήταν ουσιαστικά ένα βήμα πίσω του.

πέστα ρε άνθρωπε να το βγάλεις από μέσα σου… ρίξε και μπινελίκι να το ευχαριστηθείς

2 Likes

2 Likes

Μέχρι τη Β’ Λυκείου ήμουν αρχοντικό 10αρι μέχρι τα U-21 της Β’ Εθνικής, μιλάω με πράξεις και πολύ τουπέ, βλεπω το άθλημα και τους υπόλοιπους πλεμπαίους αφ’υψηλού

2 Likes