Ufomammut - Eve

To κείμενό σου Keyser με έκανε να βάλω το Eve μετά από πολύ καιρό. Ωραίος!

Bump γιατί αυτό είναι εξαιρετικό και κακώς το αγνοήσαμε.

Δεν έχω ακούσει όλα τα παλιά τους, μόνο το Idolum, και αυτό τελευταία φορά πρόπερσι περίπου, οπότε δεν έχω ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης, αλλά το ΕνΕ τελικά είναι υπερβολικά όμορφο. Είναι ο τρίτος δίσκος του 2010 με αντίστοιχη δομή (ένα ενιαίο κομμάτι χωρισμένο σε μέρη δηλαδή) που ξεχωρίζει και μακάρι να συνεχίσει έτσι το πράμα. Μεγάλο τριπ, μεγάλο χάσιμο, σε σημεία συγκλονιστικό, του λείπει -για μένα- μόνο ένα μικρό ‘τσακ’ που θα έστελνε το άλμπουμ στην αιωνιότητα. Α και το IV μου φαίνεται να κάνει μια ελάχιστη κοιλιά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα αν και οκ τα ψειρίζω τώρα.

Απόλυτα κατανοητό γιατί έκανε τόσο ντόρο στο χώρο αυτό το άλμπουμ. Το αξίζει και με το παραπάνω.

Ρε γαμώτο, ακόμη δεν το έχω ακούσει αυτό το Eve, παρά τις συνεχείς αναφορές του Keyser και το πολύ όμορφο ποστ του πιο πάνω.

Δε γίνεται να κάνουμε λίγο ένα pause στο χρόνο?
Έχω πολλά χρωστούμενα από την περασμένη χρονιά που δεν έχω ακούσει…

Τέλος πάντων.
Δεν το βιάζω πάντως. Ίσως να είναι γραφτό…
Μπορεί να μου σκάσει σε ανύποπτο χρόνο. Το timing θα παίξει ρόλο. :wink:

Bleedin ακουσε Οπωσδηποτε και το Snailking

ουτε γω το χω ακουσει γαμωτο, ενω τα snailking-idolum τα θεωρω δισκαρες

ολο το βαζω στο προγραμμα και τιποτα…εδω και ποσους μηνες η ιδια ιστορια ε

τωρα το ακουω συνεχεια λογω χαιπ επειδη θα τους δω νεξτ σατουρντευ και εχω να πω οτι μπαινει ανετα στη περσυνη μου τοπ τεν! ακουσε το μολις εχεις ευχαιρια :wink:

Δεν έχει πολύ σχέση πάντως με αυτά τα 2, το Eve. Μόνο λίγο σε ατμόσφαιρα φέρνει σε Idolum, αλλά και πάλι δεν υπάρχουν πολλές ομοιότητες. Τελείως διαφορετική δομή και τελείως διαφορετική προσέγγιση της μουσικής τους.
Αυτό είναι το γαμάτο με τους Ουφομάμουτ. Σε κάθε δίσκο εξελίσσονται με φρενήρη ρυθμό, δεν επαναλαμβάνονται και τελικά βγάζουν μόνο ΔΙΣΚΑΡΕΣ.
Και για να το πάω και λίγο παραπέρα, εκτός του ότι το Eve είναι ένα εξελικτικό άλμα για τη μουσική τους, νομίζω ότι αποτελεί και ένα εξελικτικό άλμα για το ντουμ είδος γενικότερα. Αυτό όμως μένει να το δείξει η ιστορία.

να και ενα ωραιο review

εμένα ο δίσκος με έκανε να γονατίσω πάντως … και προφανώς ακούγεται σε βινύλιο και όχι σε mp3-4 κτλ… αμα το μπάσο είναι ντιτζιτάλ δεν λέει τόσο :wink: