UNIDA @ An Club 26/6/2014

το Αν ειναι το καλυτερο το καλοκαιρι, ολα τα κλιματιστικα δουλευουν στο φουλ
στους Samsara πχ κρυωνα εκει που καθομουν και ειχα φορεσει τη κουκουλα μη παθω καμια ψυξη

τόσες μέρες περίμενα , [I]Last day[/I] λοιπόν για την αυριανή -ελπίζω- συναυλιάρα !
[U]https://www.youtube.com/watch?v=bbifP4F3OSQ[/U]

Εγω θελω να παιξουνε το Summer… μια μερα εμεινε, αντε να δουμε τι θα δουμε…

εσύ έχεις πιο πολλές πιθανότητες από εμένα .

Ξέρουμε ώρα για τις πόρτες και ώρες εμφάνισης;

εδιτ. άκυρο, τις γράφει στην αφίσα. 20:00 οι πόρτες, 20:30 το σόου

Και τώρα ? Τι να πρωτοπείς ?
Ο μπασίστας άψογος , βαρύς και ασήκωτος, ο κιθαρίστας εκφραστικότατος και πολύ καλός παίχτης (solo, riffs, όλα τέλεια) . Kαλά, o drummer ήταν o showman της βραδιάς, κοπάναγε αλύπητα ,μεγάλη μορφή, πορωτικά drums . Και τέλος ο Garcia αν και μου φάνηκε κάπως αγχωμένος στην αρχή (πάντως σίγουρα ευθύνεται για την καθυστέρηση, αφού πέρασε από μπροστά μου για τα παρασκήνια 2 λεπτά πριν τη συναυλία), μόλις μπήκε στο κλίμα, άλλαξε και ήταν όλο χαμόγελα . Βέβαια δεν έχασε νότα από το πρώτο λεπτό και η φωνή του ήταν όπως την ακούμε στα cd.
Και το καλύτερο απ’ όλα και καταλυτικό για μια καλή συναυλία, ο ήχος . Όλα και όλοι ακουγόντουσαν τέλεια.
Έχοντας πάει τελευταία σε μια σειρά από live, μετά βεβαιότητας ήταν το αποκορύφωμα .

Άψογο live, ακριβώς όπως τα λέει ο απο πάνω. Πολύ καλός ήχος, φοβερό σετλιστ, στο τζαμάρισμα κάναμε ένα μικρό ταξιδάκι στην έρημο και γενικά πολύ κέφι. Τόσο από τον κόσμο όσο και από τη μπάντα που γούσταρε με το χαμό που γινόταν από κάτω.Εχω την εντύπωση ότι οι Unida παίζει να είναι η πιο cool μπάντα του πλανήτη. Όλοι φοβεροί, ειδικά ο ντράμερ μεγάλη μορφή αλλά όπως και να το κάνουμε ο Garcia είναι ζωντανός θρύλος. Ελπίζω να μας έρθει και με Vista Chino.

Το support ήταν πολύ καλό, με επίσης πολύ καλό ήχο και γενικότερα ωραία παρουσία και ωραία κομμάτια με ωραίο groove. Μπράβο τα παιδια.

Η φωνή του Garcia είναι αψεγάδιαστη, κρατιέται τέλεια ο άτιμος. Η συναυλία πολύ καλή. Θα προτιμούσα τα drums λίγο πιο χαμηλά στη μίξη, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια. Μετά ο Garcia έφυγε αμέσως, οι άλλοι βγήκανε και μιλήσανε με τον κόσμο, ήταν όλοι τους cool. Είπαν ότι μάλλον ήταν η καλύτερη συναυλία της περιοδείας.

Μαλλον θα ειμαι ο πρωτος που θα γκρινιαξει, απλα, αν και πολυ καλη συναυλια, μου φανηκε απελπιστικα λιγο. Αν βγαλεις το jam που θα μπορουσαν να ειχαν παιξει 2-3 κομματια επιπλεον στη θεση του, και την αναμονη στο encore παιξαν σχεδον μια ωρα ρε γμτ. Θα μου πεις κι οταν ειχε ερθει ο Garcia με Hermano στο Gagarin 70 λεπτα ειχαν παιξει οποτε ισως θα πρεπε να το περιμενω…

Τον λατρεύω τον Garcia αλλά ναι η αλήθεια είναι πως γενικά δεν κάνει μεγάλα σετ! Κατ άλλα και γαμώ τα live με πολύ καλό ήχο (επίσης ARTHUR SEAY ΘΕΟΣ!!)
σε μια συνέντευξη η Garcia είπε ότι έχει κλείσει το Νοέμβριο live στην Ελλάδα :-k
με ποιους λέτε? Αν ισχύει εγώ πιστεύω ως σόλο γιατί τώρα βγαίνει ο δίσκος του

Απο κοσμο?

Τίγκα ήταν το An. Νομίζω πως είχε περισσότερο κόσμο και από Kylesa και από Samsara

Ρε παίδες ο Γκαρσία άραξε κοντά στο τέταρτο στα αποδυτήρια και γενικά δεν την πάλευε πάρα πολύ. Μέτρια μου φάνηκε εμένα η εμφάνιση των Unida…