Unisonic - Light Of Dawn (2014)

Δεν εχω προλαβει ακομα να τον ακουσω εκτος απο 2 κομματια που μου αρεσαν, αλλα κατι τετοια

μου ανοιγουν την ορεξη…

Δεν υπάρχει ο δίσκος και ο Kiske τον απογειώνει όσο δε πάει. Τα “power” κομμάτια με την δυναμική τους και την ΦΩΝΑΡΑ πατάνε κάτω ότι βγήκε από Keepers και πέρα και έμοιαζε με Helloween, μπορεί να φαντάζει υπερβολικό αλλά προσωπικά αυτό μου βγάζουν. Τα υπόλοιπα “hard rock” ας πούμε κομμάτια δεν χαλάνε καμία ροή ούτε μοιάζουν σαν παρείσακτα σε έναν metal δίσκο, είναι καταπληκτικά και είναι 1000 φορές προτιμότερα από ένα οποιοδήποτε μέτριο metal κομμάτι που θα μπορούσε να υπάρχει. Και τα σόλος είναι για όσκαρ, πολύ βασικό κομμάτι των, τουλάχιστον, πολύ καλών συνθέσεων και μαζί με την ΦΩΝΑΡΑ συνθέτουν έναν από τους πιο φρέσκους δίσκους εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Το είχα πει και για τον προηγούμενο δίσκο αλλά προσωπικά προτιμώ αυτά τα hard rock κομμάτια από ανούσια και χιλιοπαιγμενα power. Πραγματικά εξαιρετικός δίσκος.

Όπως τα λέτε παιδιά, πόσο μάλλον όταν αυτά τα rock κομμάτια είναι όπως τα Exceptional και Night of the Long Knives που είναι κατ’ εμέ και οι κορυφές του δίσκου και από τα καλύτερα που άκουσα φέτος γενικώς. Πραγματικά φοβερός δίσκος, κλάσεις ανώτερος από τον προηγούμενο και προσωπικά βρίσκω μόνο μία μέτρια σύνθεση, το Manhunter. Live το συντομότερο.

Ρε έχω ξεμωραθεί τελείως με το άλμπουμ, πιο παουερ ροκ δεν υπάρχει, ταβάνι λέμε.

Νομίζω πως [B]αυτή[/B]είναι μια συνέντευξη που αξίζει να διαβαστεί.

[B]Ακουστική εκτέλεση[/B] του [B]Exceptional[/B], από τον Kiske:
https://www.youtube.com/watch?v=GyU6aXxGo-s

Μαγευτική ερμηνεία !