Universe217 - Never (2013)

Γεια σας παιδια.
Δεν υπαρχουν λογια. Μονο χαρμ.
Αντιο παιδια.

Σε περίπτωση που δεν το έχει πάρει χαμπάρι κάποιος, ο δίσκος ακούγεται ολόκληρος εδώ: [B]http://universe217.bandcamp.com/[/B]

Επίσης, έχει ανέβει το προχτεσινό, ακουστικό live τους σε διαδικτυακό ραδιόφωνο [B]εδώ[/B]. (ξεκινάει μετά το 2ο λεπτό)

Παίζουν ακυκλοφόρητα τραγούδια που μάλλον δεν έχετε ξανακούσει.
Στη συνέντευξη παίζει να μην έδωσαν ούτε μία σοβαρή απάντηση οι ρεμπεσκέδες…υπερ-τρολ λέμε.

Νιώστε.

ο δισκος που ακουσα περισσοτερο απο καθε αλλο τις τελευταιες βδομαδες.

σοκ,δεος,αγαπες,κλαμα και ολα τα σχετικα.σκεφτομαι να χτυπησω βινυλιακι.

Bump!

Για να πω τα γνωστά και γραφικά. Ότι είναι δισκάρα κτλ κτλ. Και ότι παίζει τον τελευταίο μήνα ΚΑΘΕ βράδυ από μία φορά. Cd player, σβηστά φώτα, φάση λίγο πριν τον ύπνο, ιεροτελεστία και μαγεία. Σίγουρα στα τοπ5 μέχρι στιγμής στη χρονιά και γενικά απορώ πώς θα το ξεπεράσω. Όχι ότι χρειάζεται, ακόμα.
Από το πώς σκάει η φωνή της Τάνιας στο Mouth που σε εκτοξεύει στον…θεό (:wink: μέχρι το πώς σβήνει δυνατά, σταθερά και βασανιστικά-ψυχοβγαλτικά στο Never, πρόκειται για ένα σύνολο τόσο δεμένο και καθηλωτικό. Το οποίο όσο ωραίο κι αν ακούγεται στο δίσκο, στο live περνάει σε άλλη διάσταση. Είναι απερίγραπτες οι εκτελέσεις των κομματιών ζωντανά, απλά. Όταν άκουσα το She τις προάλλες, που είναι το αγαπημένο μου, λύγισα. Είναι επίσης μαγικό το Harm και αυτό που ακολουθεί του “are you with me?” καλέσματος της Τάνιας: υπνωτισμένα κεφάλια που κοπανιούνται στο ρυθμό σχεδόν απόλυτα συγχρονισμένα∙ μυσταγωγία.

Φακιν έπος.-

Έβαλα να τον ακούσω μια φορά. Τον άκουσα 4. την άκουσα. συνεχίζουμε ακάθεκτοι. η νύχτα είναι μεγάλη ακόμα.

Μα ακριβώς το ίδιο, ειδικά τώρα το καλοκαιράκι όταν σταματάω διάβασμα.
Εθιστικό.-

Είναι απίστευτο το που φτάνουν οι Universe 217 με αυτόν το δίσκο. Προσωπικά έβρισκα τις μικρές διάρκειες του “Familiar places” το μοναδικό μειονέκτημα του, οπότε εδώ νιώθω ότι μπαίνεις στο trip τους πιο ομαλά και βαθιά. Δίσκος με 2 εξωπραγματικά, αιώνια κομμάτια (“She”, “Never”), 4 κομμάτια που διαλύουν σύμπαντα (“Mouth”, “Mark my word”, “Gravity”, “Harm”) και άλλα 3, ένα κλικ πιο κάτω, αλλά που δε με χαλάνε. Γενικά όλο και πιο ψηλά οι Universe με κάθε δίσκο. Από άποψη ήχου, συνοχής, συνθέσεων κλπ. Το “She”, ας πούμε, έχει live συναίσθημα, δεν ξέρω αν και σ’ άλλους φαίνεται έτσι. Η όλη δομή του εννοώ.

Ο δίσκος κινείται σε άλλο πλανήτη. Μπάντα με κότσια και δικό της στυλ… Στα καλύτερα μέχρι στιγμής για φέτος.

Εύκολα!!!

http://wildthing.gr/_recordpage.php?RID=380
Έχω κάνει και ένα κάπως περιγραφικό review εδώ… Δυστυχώς δεν είχα ακούσει τον δίσκο όσο τώρα…

Αυτή η υπερμπάντα συνέχισε την ανοδική της πορεία με τον καλύτερο τρόπο. Είναι δύσκολο να περιγράψει κανείς με λόγια το Never. Θα έλεγα ότι είναι μια βουτιά σε μια ευχάριστη άβυσσο, από την οποία η φωνή της Τάνιας, οι ριφφάρες τους και η ψυχεδέλειά τους δε σε αφήνουν να βγεις. Και γιατί να θες να βγεις άλλωστε?

Κάθε φορά που το ακούω, μαζί με το Soulship των Agnes Vein, μου διαλύει το μυαλό όλο και περισσότερο. Καταπληκτικές κυκλοφορίες και από τις δύο μπάντες. Επενδύστε άφοβα.

Πριν λίγο ήρθα απο το live ('Αρτα), δεύτερη φορά που τους είδα, η πρώτη πρέπει να ταν το 2008 αν θυμάμαι καλά στη Λαμία και επιβεβαίωσα για μια ακόμη φορά το πόσο μπαντάρα είναι. Τρελό συναίσθημα, κατραμίλα, χάσιμο…

μου άρεσε και εμένα πολύ ο δίσκος. σε σημεία μου έφερε στο μυαλό μία μοντέρνα μορφή των candlemass στο ντεμπούτο τους.

Βασικά αυτό που κάνουν οι u217 δύσκολα θυμίζει κάποια άλλη μπάντα. Νομίζω πώς πια έχουν κάνει τόσο ιδιαίτερο τον ήχο τους που δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να θυμίζει

Κάποιο πουλάκι μου σφύριξε πως έρχεται κι άλλη κυκλοφορία απ’ τη μπάντα φέτος. :vibrate:

Πωω, αυτά είναι :smiley:

Να ναι άραγε αυτά τα απίστευτα ακυκλοφόρητα που υπάρχουν κ στο γιουτιουμπ?