Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Ti λέτε ωρέ παιδιά?Μήπως θα πρέπε να τους έχουν και στα ώπα-ώπα,να τους φέρονται βασιλικά κτλ…ΟΚ συμφωνώ ότι η υπερβολική χρήση βίας δεν οδηγεί πουθενά αλλά σαν πολύ μαλθακοί δεν εχουμε γίνει?Κοιταμέ το δέντρο και χάνουμε το δάσος…

Το παραδειγμα με τις ζημιες σε δικα μας αντικειμενα/προσωπα, ειναι ατυχες. Οχι μονο τωρα αλλα παντα. Αλλιως σκεφτομαστε τοτε γιατι θολωνει το μυαλο μας και δεν μπορουμε να ειμαστε αντικειμενικοι.
Αντικειμενικα τωρα, αυτος ο ανθρωπος πρεπει να κανει φυλακη. Δε νοειται αστυνομικος, ο οποιος πληρωνεται κι εχει μια υποχρεωση απεναντι στην κοινωνια να προλαμβανει καταστασεις βιας, να εξασκει τετοια σωματικη και ψυχολογικη βια απεναντι σε δυο νεαρους οι οποιοι, τι εκαναν? Ηταν τσαντακηδες. Ωραια, τους αρκει καποιος χρονος φυλακισης, συμφωνα με τους νομους της πολιτειας-αν κι εγω διαφωνω ως προς την “τιμωρια” αυτη. Γιατι να πρεπει να υποστουν εξεφτελισμο?
Τωρα, αυτο που εκανε ο αρρωστος αστυνομος ειναι αποτελεσμα της ασυλιας που εχει η αστυνομια. Εχουν ξεφυγει κι εχουν παρεκτραπει τελειως μιας και καμια μα καμια κυβερνηση δεν τους ελεγχει αποτελεσματικα. Τι θελω να πω? Οταν ο καθε Πολυδωρας τους χαιρετιζει ως πραιτορες και τους δινει απολυτη ελευθερια, θα τα κανουν αυτα. Θα απαγαγουν Πακιστανους χωρις λογο. (Αν και αυτο εγινε με τον Βουλγαρακη, το ιδιο κανει.) Θα χτυπουν φοιτητες κι ηλικιωμενους. Θα πετανε καρκινογονα χημικα. Θ’αποκτουν και θα χρησιμοποιουν με τις ευλογιες της κυβερνησης οπλα με εμπρηστικες σφαιρες, αυτα τα οπλα paintball που μας ελεγαν που προκαλουν σοβαρα εγκαυματα. Θα κατεβαζουν ΟΥΚαδες να χτυπησουν λιμενεργατες. (οπως εγινε επι ΠΑΣΟΚ) Και μετα… Μια δημοσια συγγνωμη, ενα ψευτικο δακρυ, ενας αποτροπιασμος για τα ματια του κοσμου και ο κοσμος σε 2 βδομαδες ΤΟ ΠΟΛΥ τα εχει ξεχασει ολα. Αν δεν γινουν βαθιες τομες και ριζικες αλλαγες, θα εχουμε συνεχως τετοια περιστατικα. Κι οσο ο κοσμος εχει τη νοοτροπια “μακρια απ’τον κωλο μου κι οπου θελει ας ειναι”, αυτες οι αλλαγες δεν θα ρθουν. Μπραβο τους λοιπον και καλα μας κανουν.

Και ο Χίτλερ άνθρωπος ήταν αλλά δεν είδα να ασχοληθεί κανένας με τις ευαισθησίες του. Α και ευθύνεται για 50 εκατομμύρια θανάτους.
Συμφωνώ με Davidian.

Το να στειλες εναν ανθρωπο σε κωμα επειδη εκλεψε μια τσαντα το βρισκεις φυσιολογικο??

Ακυρο αυτο τελειως…

Σ’αυτο δεν διαφωνω αλλα ειναι πολυ ακραια περιπτωση. Για μενα αυτο ειναι χειροτερο και απτο να χει σκοτωσει 15 ανθρωπους.

Τωρα παρομοιαζεις τον Χιτλερ με τους 2 αλλοδαπους κλεφτες; Ακυρο.
Δεν ειπαμε τιποτα για τις ευαισθησιες τους, αλλα να τηρουμε και καναν νομο. Δηλαδη αμα χτυπανε με τετοιο αρρωστημενο τροπο τους μικροκλεφτες, ζητω που καηκαμε.
Συμφωνω με led zeppelin.

Εμενα παντως αν μου χαν κλεψει απλα την τσαντα το μονο που θα με ενοιαζε ηταν να παρω την τσαντα μου πισω…

Και πιστεύεις ότι θα την έπαιρνες ποτέ πίσω? :lol: :lol: :lol:
Γενικά επικρατεί ένα κλίμα ατιμωρησίας και γι αυτό δεν ευθύνονται οι αστυνομικοί, αλλά το κράτος και το δικαστικό σύστημα. Αφού οι παραβάτες δεν τιμωρούνται, τουλάχιστον ας φάνε ένα χέρι ξύλο μπας και σκεφτούν δύο φορές όταν θα παν να το ξανακάνουν.

Αν ησουνα στη θεση τους τα ιδια θα ελεγες???

Ψάχνουμε να βρούμε αν τηρούνται οι νόμοι στην Ελλάδα.Τι ωραία ουτοπία αλήθεια…Αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι νοοτροπία (χλωμο εως κατάχλωμο)μια ζωή έτσι θα μαστε…Καποιοι μας έχουν κοιμίσει τόσο πολύ που δεν ασχολουμαστε πλέον με πράγματα καίρια και πράγματα ζωτικά για αυτό και όλα περνάνε στο ντούκου…Και επίσης να ξέρετε όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση…Τίποτα δεν γίνεται τυχαία…Το χαζοκούτι έχει και αυτό εντολές τι να δείχνει και τι όχι…

οκ…απλα προσωπικα, για μια τσαντα και μονο δεν θα με ενοιαζε αν θα τις τρωγανε…ο βιασμος παιδιων που ανεφερες πιο πανω ειναι πολυ πιο ακραια περιπτωση.

ΚΑΚΟ τόπικ. Νίχιλιστ θέλω να σου κόψω το αυτί και να χοροπηδάω πάνω του:!:

Και μετά να σου πάρω το τσαντάκι.

Δεν θα μουν στην θέση τους. Τόσο απλά.

Με τους βιασμους εχει δικιο ο nihilist… Τη θανατικη ποινη τη θελω να εφαρμοζεται σε 2 περιπτωσεις: βιαστες και εμπορους ναρκωτικων… Τωρα θα πεσουν ολοι πανω μου, αλλα δεν πειραζει…:stuck_out_tongue:

Ευκολο να το λες, αλλα ποτε δεν ξερεις πως τα φερνειη ζωη… Δε λεω οτι θα εκλεβες τσαντες:p , αλλα το να συλληφθεις γενικοτερα…

Υπαρκτή όμως και επαναλαμβανόμενη. Πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους τιμωρίας. Οι νόμοι είναι δεδομένο ότι δεν εφαρμόζονται όπως είπε ο Davidian. Όχι όπως θα έπρεπε τουλάχιστον.

Και κατι που μου ρθε τωρα:

απτη στιγμη που γινονται αυτα σε καθημερινη βαση και δεν εχουν υπαρξει προκοπες γιατι να συνεχιστουν? οχι οτι αν υπηρχαν θα ηταν σωστο αλλα τωρα μιλαω για αυτη τη πλευρα…
ο συγκεκριμενος αστυνομικος ειμαι σιγουρος οτι την ωρα που εκανε οσα εκανε δεν επεδιωκε την προκοπη της χωρας και της κοινωνιας γενικοτερα, απλα ειχε καυλες και γουσταρε να ψυχαγωγηθει…τον κλεινουν κι αυτον τον καημενο μες τη νυχτα στο τμημα…τι να κανει ο ανθρωπος…#-o :evil:

Σωστα. Αφου δεν εφαρμοζονται οι νομοι ας τους παρουμε στα χερια μας.Βαρατε. Με αρρωστημενο τροπο α λα κουρτινα 1, κουρτινα 2 οπως στο βιντεακι.:roll:

Τα είπα όλα εδώ νομίζω.