Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

πώς ακριβώς διασφαλίζει το πάμε ότι το αίμα θα πάει στη σωστή τάξη;

Εκτός κι αν το ΠΑ.ΜΕ. έχει καμια δικιά του, ιδιωτική ιατρική μονάδα (που δεν το νομίζω), κάτι τέτοιο δεν μπορεί να διασφαλιστεί. Το ίδιο ίσχυε και για την αιμοδοσία των χρυσαυγιτών. Όπως καταλαβαίνει κανείς σημασία δεν έχει αυτό, αλλά τα νοήματα που πηγάζουν από μία τέτοια ανακοίνωση.

Ναι η λέξη ρατσισμός είναι λάθος ετοιμολογικά. Ας πούμε δεν υπάρχει ρατσισμός εναντίον των gay. Βλέπω πάντως το ΠΑΜΕ δίνει αίμα μόνο σε άτομα της δικιά τους “τάξης” (πώς ορίζεται βέβαια αυτή δεν ξέρουμε). Είναι λοιπόν υπέρ των διακρίσεων.

Δώστε μας λοιπόν έναν ορισμό για την τάξη για να ξέρουμε αν δικαιούμαστε αίμα σε περίπτωση που πάθουμε κάτι…

Η ‘‘διάκριση’’ που λες είναι μεταξύ αυτών που εργάζονται και μεταξύ αυτών που εκμεταλλεύονται την εργασία άλλων. Τόσο δύσκολο;

Βέβαια το ΠΑ.ΜΕ. δε μας είπε τα μικροαφεντικά σε ποια τάξη είναι, αλλά δε νομίζω να εννοούσες κάτι τέτοιο.

Δε νομίζεις. Μάλιστα. Μπορείς να μας πεις με ποια κριτήρια μπαίνει κάποιος σε μια συγκεκριμμένη τάξη; Ποιός αποφασίζει; Μικροαφεντικά ποιά είναι;

Με το κριτήτιο αυτού που έγραψα πριν, θες να το ξαναγράψω; 2 τάξεις είναι όλες κι όλες, πόσο δύσκολο πια.

Εγώ αποφασίζω.

Μικροαφεντικά είναι αυτοί που έχουν έως και 9 υπαλλήλους.

Αφού ρε κράμπζοντι, εσύ δεν πιστεύεις στην ύπαρξη τάξεων, τουλάχιστον με την μαρξική εκδοχή της ταξικής θεωρίας. Γιατί λοιπόν ρωτάς να μάθεις ποιες είναι οι τάξεις και πώς ορίζονται όταν έχεις εξαρχής απορρίψει το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα στις ορίσει ο Λέπερ?

ο ελευθερος επαγγελματιας που εντασσεται?

Χα, εδώ σε θέλω.

Τυπικά δεν παράγει υπεραξία.

Βέβαια αν θες να λιώσεις το μυαλό σου στις Ιδεολογικές συζητήσεις μπορείς να μιλήσει για το αν η αυτοαπασχόληση σαμποτάρει τον ταξικό ανταγωνισμό κλπ. κλπ. αλλά ξεφεύγουμε πολύ για εδώ.

Μαλιστα. Δηλαδη αποκλειεται να εκμεταλευεται καποιος μεχρι 9 υπαλληλους. Τωρα καταλαβα…

Τι εννοεις?

Με ενδιαφερει αν ειμαι σε κρισιμη κατασταση και χρειαστω αιμα απο το ΠΑΜΕ να ξερω αν θα μπορω να εχω λιγο…

στη προκειμενη περιπτωση ομως
θα παρει αιμα ή οχι?

Πιθανότατα θα σ’ αφήσουμε να ψοφήσεις.

Συνεχίστε.

Δεν ειμαι σαν εσενα ζωο για να ψοφησω…

Τα μισά

Nah, he’s cool, man, he’s cool :lol:

Εντάξει, Κράπσοντι. Θα σου δώσουμε αίμα. Pm me για να κανονίσουμε τα διαδικαστικά.

Απο σενα με τιποτα. Αν και δεν κολλαει η βλακεια.

Αν σου κάνω κονέ με αίμα αλλουνού;

Ω ρε λοβοτομη που εχει πεσει…

Πωωω πολύ παράξενος είσαι [-X
Πάντως κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν προσπάθησα. :dunno:

Σοβαρά τώρα, δεν έχεις καταλάβει ακόμα το λογοπαίγνιο;

Και γιατί τους προτιμάς από τα “μεγάλα” αφεντικά;
Eγώ σου λέω πως αυτοί μπορεί τους υπαλλήλους τους να τους έχουν πολύ χειρότερα γιατί με 9 άτομα δεν φτιάχνεις σωματείο…