Τι ακούτε τώρα Vol. 666

5 Likes

4 Likes

1 Like
2 Likes

1 Like

Ένεκα της επετείου

image

7 Likes

Κυρα-Βικυ, άκου πως ξηγιόταν ο άντρας σου με τους άλλους και κόψε τις μαλακίες.

7 Likes

Από όταν είχαν τον Homme να τους φέρνει τα νερά :stuck_out_tongue: (ή την πρέζα :joy:)

5 Likes

1984, σαν σημερα (χθες τυπικα). Round and round λεμε.

4 Likes

1 Like

Γενικά αποφεύγω να λέω η τάδε μπάντα είναι αδικημένη, γιατί δεν είχε μεγάλη καριέρα. Ποιος είμαι εγώ που θα το κρίνω αυτό;

Αν όμως το τολμούσα να το πω για μια μπάντα, αυτή θα ήταν οι screaming trees…ΜΠΑΝΤΑΡΑ!

1 Like

Τρομεροί δίσκοι και στα '80s και στα '90s, φανταστική μπάντα. Δυστυχώς μάλλον αδικήσανε και οι ίδιοι λίγο τους εαυτούς τους, αν και κρίνοντας από background τους κάτι τέτοιο ήταν έως και αναμενόμενο :joy:. Πάντως ό,τι έχουν βγάλει, είναι από πολύ καλό και πάνω στο είδος του (γιατί τα πρώτα ήταν γκαραζοψυχεδέλεια κανονική).

1 Like

Συμφωνώ σε όλα, απλά σχεδόν όλη η σκηνή ήταν αυτοκαταστροφική και όμως μπάντες όπως οι Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden και οι Alice in chains πήρανε όλα τα credit και το feedback.

Τους Screaming Trees θα τους έβαζα στην ίδια συνομοταξία με τους παραπάνω και όχι πχ με τους Melvins ή και τους Mudhoney που η «φύση» τους ήταν τέτοια, όπου δύσκολα θα μπορούσαν να κάνουν τεράστιες καριέρες :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Αντίθετα με τους Melvins και τους Mudhoney, οι Screaming Trees βγάλανε τρεις καθαρούς rock δίσκους που είχαν μέσα τραγούδια που θα μπορούσαν να τους κάνουνε και δημοφιλείς. Σε αυτό το θέμα τους λέω κι εγώ αδικημένους, σίγουρα. Το ότι η σκηνή ήταν αυτοκαταστροφική νομίζω ότι έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με το υπόβαθρο όλων αυτών των μουσικών, το από πού προερχόντουσαν, το πώς είχανε μεγαλώσει, το γεγονός ότι γνώρισαν απότομα την επιτυχία και δεν μπόρεσαν να τη διαχειριστούν κλπ.

Ακούω μια συνέντευξη του κιθαρίστα τώρα, λέει ότι ο αδερφός του μένει κοντά στο Seattle, δουλεύει σε εταιρεία ηλεκτρισμού και βγάζει πολλά λεφτά από εκεί. Ο ίδιος μένει στο Texas εδώ και 20 χρόνια. Έχουν όλοι πάρει άλλους δρόμους τώρα πια και εκτός του Lanegan δε νομίζω ότι έχουν το μυαλό τους στη μουσική επαγγελματικά. Κρίμα μεν, αλλά όσο κράτησε ήταν πολύ καλό.

2 Likes

4 Likes

Κατι τετοια diy θα εκλειναν το ματι στον @apostolisza8 αν δεν ακουγε μονο metal και punk :stuck_out_tongue:

5 Likes

3 Likes
4 Likes

3 Likes

Τώρα δεν το κλείνουν δηλαδή; Να προσπεράσω άφοβα :stuck_out_tongue: ?

On topic:

image

4 Likes