Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Lethal-Programmed

Ένα αριστούργημα που σε συνεπαίρνει κάθε φορά που αφήνεσαι στα, oυκ ολίγα, θέλγητρα του!
Οι επιρροές μπορεί να είναι εμφανείς, αλλά το αποτέλεσμα παραείναι άψογο, σε βαθμό που τέτοιες “μομφές” χάνουν κάθε νόημα.

11 Likes
9 Likes

4 Likes

6 Likes

Την έχω δει ελληνικά σήμερα από το απόγευμα.

3 Likes

17 χρονια χωρις τον Quorthon.

θυμαμαι οτι τον συγκεκριμενο δισκο τον ειχε κανει παρουσιαση ο Ριχαρδος στο Antenna Metal Show οταν ειχε κυκλοφορησει και αυτο το intro με τα αλογα μου ειχε μεινει…33 χρονια μετα, ο 13χρονος εαυτος μου ακομα αναπολει αυτες τις στιγμες που ανακαλυπτε το μεταλ, γραφοντας κασετες απο το ραδιοφωνο -παρακαλωντας να μην μιλαει ο παραγωγος στην μεση του τραγουδιου- και ποσο μαλλον με την αμερικανιζον προφορα…-και ξεκλεβει απο τον υπνο του για να ακουσει ενα τραγουδι ακομα…(για την ιστορια σε αυτο το intro…το γ@μησε στην παρλα! :P)

15 Likes

Για κάποιο λόγο, με είχε πιάσει προχθές και το άκουγα σε loop μετά από δε-θυμάμαι-πόσα χρόνια.

1 Like
7 Likes

4 Likes

2 Likes

@potofgold thanks(πριν καιρο ειχες ποσταρει,δεν τους γνωριζα…σουπεεεερ μπαντα :+1:

5 Likes
10 Likes
5 Likes
2 Likes
3 Likes

bonus(απο τον ιδιο δισκο,live εκτελεσαρα)

6 Likes
4 Likes

To Bandcamp τους παρουσιάζει περίπου σαν τους νέους Nevermore στις καλύτερες Metal κυκλοφορίες του Μάη οπότε φυσικό επακόλουθο να τους τσεκάρω. Οκ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αλλά δεν είναι κακοί, τώρα αν θα καταφέρουν να με κρατήσουν δεν το ξέρω αλλά ένα ξέθαμα σε δισκογραφία λατρεμένων Nevermore θα το κάνω σίγουρα.
(Πιθανόν να έχουν αναφερθεί, έχω την αίσθηση ότι έχω δει κάπου στο φόρουμ το εξώφυλλο)

8 Likes

Το ύφος με το οποίο συστήνονται εδώ οι Markus Becker, Michael Koch, Manuel Trummer, Florian Kreuzer και Mario Weiss είναι το επικό doom metal, αυτό που αρέσκεται σε μακρόσυρτες και μακροσκελείς συνθέσεις και αντλεί έμπνευση από τους παλιούς Candlemass, τους “μεσαίους” Bathory, τους Solstice, αλλά, πρώτα και πάνω από όλους, τους Manowar και συγκεκριμένα αυτούς του “Into Glory Ride”!
Είναι τέτοια η επιρροή των “Βασιλέων” που νομίζεις σε στιγμές ότι ακούς τον Columbus να σφυροκοπάει τα τύμπανα του στο ρυθμό του “Gates of Valhalla”, ή τον Ross “The Boss” να σολάρει – καλά, το τελευταίο όντως συμβαίνει στο “From Shores Forsaken”!

Σε μια διάρκεια που υπερβαίνει ελαφρώς την μισή ώρα θα βρούμε τρία μεγαλύτερα κομμάτια κεραυνοβόλου, επιβλητικού doom με άκρως ενδιαφέροντες, αφηγηματικούς στίχους και μια σύντομη ακουστική μπαλάντα (“The White Ship”) που ενθουσίασαν τους ρέκτες του είδους και δημιούργησαν ταυτόχρονα μεγάλες προσδοκίες από αυτούς εδώ τους Βαυαρούς, τις οποίες οι Atlantean Kodex φρόντισαν να μην διαψεύσουν, πάντα με τους δικούς τους όρους και ρυθμούς!

14 Likes


Ψάχνομαι γενικότερα με νέα μουσικά είδη και συγκροτήματα, τί, όχι;

11 Likes