Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Πού έφαγαν κριτική και σνομπαρία οι VIC, εγώ θυμάμαι πως όπου έβλεπα να αναφέρεται το όνομά τους, συνοδευόταν από (λίγα ή περισσότερα) λόγια αποθέωσης. Τώρα άν εννοείς τους αιώνιους γκρινιάρηδες που περιμένουν να γίνει γνωστή μια μπάντα για να αρχίσουν τα “έλα μωρέ σιγά, είναι μάρκετινγκ, έχουν κονέ, τα σκάνε στον μουσικό τύπο κτλ.”, δε νομίζω ότι με τους VIC έγινε σε μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι έγινε με τον Gus G, τους PLANET OF ZEUS, ακόμα και τους ROTTING CHRIST ή τις ΤΡΥΠΕΣ.

Ομολογώ ότι έχω υπάρξει αντίστοιχος “γκρινιάρης”/“ξερόλας” παλιότερα, ώσπου κατάλαβα ότι είναι εντελώς ηλίθιο και το σταμάτησα.

Ειδικά από Planet, που είναι και πιο κοντινός ήχος, έχουν φάει πολύ περισσότερο κράξιμο. Τουλάχιστον αυτό έχω δει εγώ, κράξιμο σε σημείο κόμπλεξ.

1 Like

Με την υπερδισκάρα ΙΝFLIKTED τότε(ς) στις αποσκευές τους.

4 Likes

Ένα Καρακόλια στο κλείσιμο τα θελε πάντως. Να, ένας γκρινιάρης.

7 Likes

Κομμάτι κόλλημα από αρχαιοτάτων χρόνων, μου ξανάρθε στο μυάλο και είπα να το μοιραστώ

3 Likes

Λιγότερα γνωστά από αυτά που ακολούθησαν, τα πρώτα άλμπουμ των floyd ειναι σκετη μαγεία

13 Likes

Αν και τα 2 κομμάτια στο τέλος μου χαλάνε λίγο το mood (το “Jugband Blues” ΟΚ, το αποδέχομαι ως αποχαιρετισμό στον Syd, μουσικά όμως θα έπρεπε να βρίσκεται σε κάποιο από τα προσωπικά του), τα πρώτα 5 είναι πράγματι μαγευτικά.

Φυσικά το ομώνυμο και το “Set The Controls…” απογειώνονται στο “Live in Pompeii”.

3 Likes

Για το see-saw θα διαφωνήσω, έχει αυτό το dreamy στοιχείο που μου αρέσει αρκετά. Δεν είναι πάντως στις κορυφές του δίσκου (ολη η πρώτη πεντάδα πηγαίνει τρένο με τα set, light και φυσικά το saucerful να ξεχωρίζουν)

Για το jugband blues συμφωνώ είναι κάπως παράταιρο και λιγότερο εμπνευσμένο!

&

3 Likes

image

4 Likes

Samora Pinderhughes- GRIEF

1 Like
3 Likes

Cops fart our balls

1 Like
15 Likes

5 Likes
3 Likes

Και μετά τον τιμιότατο φετινό δίσκο των undeath, το πιο κάτω αριστούργημα, που δεν αναφέρεται πολύ συχνά σαν αριστουργημα, επειδή δεν έχει στυλ αριστουργήματος, αλλά είναι

4 Likes

14 Likes
11 Likes
1 Like