Τι ακούτε τώρα Vol. 666

Απο τις πιο χαρακτηριστικες στιγμες του original 52 ηταν εκεινα τα ΕΡΧΟΜΑCΤΕ που αλλες φορες σαν συλλογικοτητα τα υποδεχομασταν διθυραμβικα, αλλες πιο χλιαρα. Σε καθε περιπτωση, την επομενη βδομαδα εχουμε το ΕΡΧΟΜΑCΤΕ απο τον μεγαλο Bob Dylan, με διασκευες βεβαια κατα κυριο λογο και μονο δυο πρωτοτυπα κομματια για την ωρα σε αυτο τον πολυ ωραιο δισκο

4 Likes

Αμφιταλαντεύτηκα αλλά δε θα το αναφέρω τελικά. Από το 63 όμως σερί.

Ον τόπικ:

1 Like
1 Like

6 Likes
3 Likes

Τιτάνιο μεράκλωμα.

2 Likes
4 Likes

Τα 35 χρόνια κλείνει σήμερα το Blessing in Disguise που βρήκε τους Metal Church με αλλαγμένη σύνθεση αφού ο “Reverend” David Wayne (μακαρίτης τώρα πια) αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Mike Howe (επίσης συγχωρεμένος, πολύ… επικήδειος μου βγήκε αυτό!) ενώ και ο Kurdt Vanderhoof σταμάτησε ως πλήρες μέλος αλλά παρέμεινε ως συνθέτης, με τον Jοhn Marshall να τον αντικαθιστά.
Μια δισκάρα, σε καθαρόαιμο power ύφος πια, που σήμανε το τέλος της τριετούς απουσίας των εν λόγω από τα δισκογραφικά δρώμενα, μιας μοιραίας όμως απουσίας για την μεγέθυνση της δημοφιλίας τους αφού μιλάμε για τα κορυφαία έτη στα metal χρονικά.

18 Likes

:ok_hand:

1 Like

1 Like

O Greg Dulli εμπνέεται από - παρά διασκευάζει - το μάντρα του John Coltrane με τελείως soulful κατάληξη.( ορίστε βάλαμε και παύλες για αποφυγή σύγχυσης😄)

3 Likes

Πώς?

Τι να σου πω; Το αυτοκόλλητο στο cd αναφέρει ότι εκτός άλλων καλλιτεχνών διασκευάζει και Coltrane κάτι που εγώ δεν το ακούω, οπότε εκεί κολλά το εμπνέεται

1 Like

Φαντάζομαι εννοεί “περισσότερο εμπνέεται παρά…” :sweat_smile:

1 Like

Στο τρέξιμο που το διάβασα στο γραφείο δεν έβγαλα νόημα.

Πρόλαβα να ακούσω όμως παράλληλα με τη δουλειά, 6-7 blues/ soul έπη του '68. Και ντεμπούτο The Band twice, είμαι ευχαριστημένος.

1 Like