Vote for RnR Hall of Fame, 2011

Ν’ αγιάσει το πληκτρολόγιο του αποπάνου.

εν τω μεταξύ, όλοι (ή οι περισσότεροι) λέτε για το πόσο παπαριά είναι το rnr hall of fame, αλλά μετά πετάτε και ότι δεν έχουν μπει οι τάδε ή παρατάδε.

Δλδ, ποιό το νοημα αυτού; Αμά λες ότι ο τάδε θεσμός είναι για τον πούτσο, λογικά δεν θες να δεις την αγαπημένη σου μπάντα να συμμετέχει σε αυτό. Δλδ, αμα συμμετείχε ξαφνικά θα ήταν οκ ο θεσμός;

Εξάλλου ας είχαν όλοι τα ούμπαλα των Pistolς όπου αντί να πουν ευχαριστώ που τους βάλανε, στείλανε αντίθετα την παραπάνω χειρόγραφη επιστολή και τους τα χώσανε όπως αυτοί νομίζανε.

Εγώ γενικά είμαι ικανοποιημένος, εχουν μπει μπάντες όπως: Ramones, Clash, η Patti Smith, οι Pistols, o Bowie, οι Velvet Underground, οι Doors,οι Floyd, οι Sabbath, οι Μetallica, ή οι Stooges. Από την άλλη, θα μπορούσα να πω: Είναι άθλιοι, δεν έχουν βάλει τους joy division (κάτι που λογικά δεν θα ισχύει τα επόμενα χρόνια, ελπίζω).

Τα παράπονα μας στον Πετρίδη λοιπόν :stuck_out_tongue:

@Mule, από όσους βλέπω στο poll, πρώτη προτεραιότητα για hall-of-famer(#-o) θα έλεγα ότι είναι ο Freddie King, αν και είχα την εσφαλμένη εντύπωση ότι ήταν ήδη! Τώρα από τους υπόλοιπους πολύ δύσκολα θα διάλεγα κάποιον είτε γιατί δεν γνωρίζω το έργο τους, είτε γιατί δεν θεωρώ ότι παρουσίασαν κάτι σημαντικό πέρα από έναν δύο δίσκους (με λίγα λόγια που πας ρε καραμήτρο). Εξαίρεση, ίσως να αποτελούν οι Red Hot Chilli Peppers μόνο και μόνο για την απίστευτη φανκιά αλά Funkadelic που ακούει στο όνομα “Blood Sugar Sex Magik”, για μένα ο καλύτερος δίσκος των 90s.

Βασικά, όχι ακριβώς: όσοι λέμε ότι το R’n’R Hall of Fame είναι για τον πούτσο μάλλον περισσότερο χρησιμοποιούμε το ότι κάποια ιερά τέρατα του rock/metal δεν έχουν μπει μέσα ως επιχείρημα που ισχυροποιεί την άποψή μας ότι το Hall of Fame είναι για τον πούτσο, παρά “γκρινιάζουμε” που δεν έχουν μπει! 8)

Όσο για τους Sex Pistols δεν έχω να πω κάτι, μια ζωή ποζεράδες που η “επαναστατικότητά τους” εξαντλούνταν στο να κράζουν το R’n’R Hall of Fame.

[SPOILER]And the flame is on… :razz:[/SPOILER]

Το που εξαντλούνταν η επαναστικότητα των Pistols δεν θα το συζητήσουμε εδώ έτσι και αλλιώς. To μόνο που θα πω είναι πως αυτό το “μια ζωή” που χαρακτηριστικά έγραψες (άθελα σου;) κρύβει μια μεγάλη αλήθεια από πίσω. Αν αναλογιστείς ότι η εν ενεργεία ζωή τους δεν κράτησε πάνω από 2 κ κάτι χρόνια…

Κατα τα άλλα μπορώ να καταλάβω την λογική του “δεν έχουν μπει οι δικοί μας”, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του συμπεράσματος “άρα είναι για τον πούτσο”.

Τί δεν καταλαβαίνεις, πες μου να στο εξηγήσω.

“Αυτός ο θεσμός σνομπάρει ιερά τέρατα -> ο θεσμός αυτός είναι για τον πούτσο”.
Simple, no? :stuck_out_tongue:

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ξεφτιλα απο αυτον τον θεσμο.

μαζευονται οι κριτικοι του ρολλινγκ στοουν και δυο-τριων αλλων μουσικων περιοδικων(το ρολλινγκ στοουν ειναι οτι πιο εμετικο εχει υπαρξει στην μουσικη δημοσιογραφια) και διαλεγουν τα κολληταρια τους στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.προφανως υπαρχουν πολλα ονοματα εκει μεσα που αξιζουν να βρισκονται εκει,αλλα για να μπεις πρεπει να εισαι λιγο εως πολυ δημοσιοσχετιστας με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις συγκροτηματων τοσο τεραστιων που πραγματικα δεν γινοταν να μην εισαχθουν.

στην παραπανω κατηγορια συγκροτηματων τοσο τεραστιων που δεν γινεται να μην εχουν εισαχθει ανηκουν και οι deep purple,παρολα αυτα το γεγονος οτι εχουν κραξει απειρες φορες τον μουσικο τυπο και δεν γουσταρουν με την καμια τις δημοσιες σχεσεις τους εχει κρατησει εκτος.ναι,ξερω,υπαρχουν αλλοι 50 που αξιζουν να ειναι στο hall of fame,αλλα για μενα δεν υπαρχει πιο εξωφρενικο σνομπαρισμα απο τους purple.

μα μόλις πριν σου παράθεσα μια λίστα με ιερά τέρατα που ήδη έχουν μπει. Τι είπες;; Α! δεν τα θεωρείς αυτά ιερά τέρατα! Ε μα ακριβώς τότε έρχεσαι στα λόγια μου όταν αναφέρομαι στην λογική του “δεν έχουν μπει τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ιερά τέρατα”. Δλδ, επειδή για κάποιους είναι πιο σημαντικοί οι Ramones και οι Clash από τους Deep Purple και τους Rush πχ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το χαρακτηρίσεις σαν λάθος ή σωστό. Απλά δέξου ότι αυτή είναι η άποψη κάποιων και όχι ότι αυτοί οι κάποιοι είναι για τον πούτσο (ή είναι γαμάτοι τύποι) επειδή δεν συμφωνούν (ή συμφωνούν) μαζί σου.

Καλά, αυτό που λες είναι εντελώς ανούσιο. “Η δική μου άποψη και όχι κάτι σωστό ή λάθος;” Έλα ρε μαν, αυτά τα έχουμε πει και ξαναπεί, όλα απόψεις είναι, δε χρειάζεται να διευκρινίζουμε ότι είναι οι δικές μας απόψεις μπλαμπλαμπλά.

Όσο για το πρώτο που λες, εγώ δεν είπα ότι κάποιοι που είναι στο R’n’R Hall of Fame δεν αξίζουν να είναι εκεί, περιορίστηκα στο ποιοί δεν είναι. Γιατί πρέπει όλα να λειτουργούν αντιθετικά με κάτι άλλο;

προς παναγιωτη:τα ιερα τερατα ειναι συγκεκριμενα ονοματα,ονοματα που εχουν τοσο τεραστια επιρροη στο χωρο της ροκ που ετσι απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ να βρισκονται απεξω.προφανως ο καθενας απο εμας εχει διαφορετικες αποψεις για καποια συγκροτηματα,και προφανως ο καθενας απο εμας εχει στο μυαλο του καλλιτεχνες που θα θελε να μπουν ενω δεν αξιζουν,παρολα αυτα υπαρχουν καποιοι που βρισκονται στο μυαλο ολων,ασχετα αν τους αρεσουν η οχι,πολυ απλα γιατι ειναι τεραστιοι και δεν γινεται να βρισκονται στην απεξω!

εφοσον λοιπον επιλεγουν να το φτιαξουν ενα χολ οφ φειμ για το ροκ εντ ρολ,πρεπει να επιλεγουν με αντικειμενικα κριτηρια τους καλλιτεχνες που εισαγουν!κανεις δεν λεει οτι αυτοι που ανεφερες ειναι λιγοτερο αξιοι να βρισκονται εκει!δεν μπορει ομως να μην βρισκονται μεσα σε ενα ροκ εντ ρολ χολ οφ φειμ oi deep purple,οι rush,οι maiden(ασχετα αν δεν πολυ τρελαινομαι,επρεπε να εχουν εισαχθει απο την πρωτη χρονια)!ετσι απλα δεν γινετε…

το θεμα ξερετε ποιο ειναι?οτι οσο ασχολουμαστε τοσο θα υπαρχουν αυτα τα καραγκιοζιλικια.επιχειρηση ειναι οι τυποι.αν σταματησει να ασχολειτε το ροκ κοινο μαζι τους θα παψουν να υπαρχουν!

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο έντονα η ανάγκη να «τα χώνουμε» σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν μας φάγανε το μπιφτέκι μας.

Εγώ, πάντως, θέλω τους [B]War[/B]!

(και δεν ψηφίζω, εις ένδειξη διαμαρτυρίας, για το γεγονός ότι τοποθετήθηκαν στο «κλπ.» του poll - απεργώ!)

Όσο και αν δεν υπάρχει κάποιο νόημα σε κάτι τέτοιους θεσμούς (αν και τους λατρεύω για τις κουβέντες που δημιουργούν), δε μπορούσα παρά να ψηφίσω Cure.
Διάολε, πόσο τεράστιος δίσκος είναι το “Three Imaginary Boys”. Ολόκληρα τα 80’s παιγμένα το 1979.

το hall of fame ειναι παπαρια για το λογο του οτι βαζουν οτι μπαντα γουσταριζουν αυτοι να βαλουν, για να πουλησουν, για να προωθησουν, για το τι ξερω γω αλλο.

εγω “πεταξα” το “ας βαλουν τους guns n roses” για αυτο που ορθα εθεσα.

αλλά [I](θα ψηφιζα)[/I] guns n roses μπας και μαζευτουν τα ποζερια μαζι, ετσι για τον χαβαλε (βλεπε newsted προπερσι)

To περίμενα πως θα συμφωνούσαμε! :wink:

Κατά τα άλλα:

-Συμφωνώ με όσα έγραψες για τους RHCP, θεωρώ πως κάποια μέρα θα τους θυμόμαστε ως μεγάλο γκρουπ των περασμένων δύο δεκαετιών. Πέρα από τα άλμπουμ είναι και στα live δύναμη!

-Συνειδητοποιώ από τα ποστς που ακολούθησαν πως δεν είναι μέσα ακόμα οι Purple!!! 8O8O8O

Tι συζητάμε; Kανονικά μερικές μπάντες/καλλιτέχνες θα έπρεπε να είναι μέσα για ένα riff και μόνο (Purple, Kinks, Chuck Berry π.χ.)! Oι Purple παίζουν σε αυτή την κατηγορία λόγω smoke on the water αλλά θα έπρεπε έτσι και αλλιώς να είναι για την συνολική τους προσφορά!

Εγώ αδυνατώ να καταλάβω το νόημα αυτού του θεσμού. Γίνεται κάθε χρόνο. Ε λογικό είναι κάποια στιγμή να μπούνε όλοι ξέρω γω!

Φέτος κάποιος εκ του poll, του χρόνου οι μεν του παραχρόνου οι δε. Πραγματικά νομίζω ότι είναι πολύ ηλίθια η όλη φάση!

Cramps-LUx interior δαγκωτο…

Αστειεύεσαι; Κάθε χρόνο μπαίνουν πέντε, ενώ υπάρχουν χιλιάδες διάσημα συγκροτήματα και ξεφυτρώνουν δεκάδες κάθε χρόνο! Πώς είναι δυνατό να πιστεύεις ότι θα μπούνε όλοι;

E καλά δε μιλάω για την χ-ψ-ω νέα μπάντα που βγαίνει από το Wisconsin :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Μιλάω για τις μεγάλες, κλασσικές μπάντες! Πχ ξέρω γω όλες οι μεγάλες του NWOBHM! Κάποια στιγμή δεν θα έχουν μπει μέσα οι περισσότερες;;

yeap, thats my (euro)boy :!:

Όχι! Ειδικά αυτές! To metal έτσι και αλλιώς υπο-εκπροσωπείται αν δεις, πόσο μάλλον όταν οι περισσότεροι που ψηφίζουν είναι Αμερικάνοι και από NWOBHM δεν πολυ-γνωρίζουν. Το πολύ να μπουν οι Maiden. Για Saxon, Diamond Head κλπ. ούτε που γίνεται λόγος…