War Dance - Epic Heavy Metal

Έχουμε το setlist με την σειρά του Σαββάτου από τους War Dance?

Recall
Freedom
War of titans
Achilees war dance
Promitheus

Thank you :slight_smile:

Είχα ακούσει πολλά για αυτούς το τελευταίο χρόνο, αλλά δεν είχε τύχει να τους δω live. Έτσι λοιπόν τους τσέκαρα το Σάββατο 28/4/2013 και απλά επιβεβαιώθηκαν τα όσα θετικά ακούγονται. Είχαν πεντακάθαρο ήχο αλλά δεν έπαιξαν το αγαπημένο μου The Thunder Inside me (τη Κυριακή νομίζω το έπαιξαν αλλά δεν πήγα). Τσίμπησα και το promo τους στο merch, παρά την αλμυρή τιμούλα των 7? (δεν το μετάνιωσα όμως, χαλάλι).

Ακούγοντας το promo διακρίνω έναν progressive επικό ήχο με όμορφες και τεχνικές εναλλαγές στα riffs. Χωρίς να ξέρω τα μέλη και χωρίς να είμαι εγώ ο ίδιος μουσικός διακρίνω τεχνικό και βιρτουόζικο παίξιμο δείχνοντας ότι τα άτομα το κατέχουν το σπορ από τεχνικής άποψης. Αν έχουν και ταλέντο σε συνθετικό επίπεδο (που μάλλον το έχουν όπως δείχνει το promo) μάλλον πάνε για μεγάλα πράγματα.

Το Prometheus το βρήκα λίγο μονότονο (χωρίς να είναι κακό), αλλά τα υπόλοιπα 3 είναι ύμνοι. Ειδικά το The Thunder που είναι και το αγαπημένο μου.

Πριν αρκετές εβδομάδες, εντελώς τυχαία είχα κάνει ένα like σε ένα βίντεο στο facebook το οποίο είχε ένα σχόλιο (προφανώς από μέλος του γκρουπ) που έλεγε ότι ο δίσκος είναι έτοιμος και ψάχνουν εταιρεία. Εγώ προσωπικά ήδη τους έχω στη λίστα μου και παρακολουθούνται στενά.

Σε ένα μήνα η επόμενη συναυλία

κ ένα μπόνους βιντεάκι που έβγαλε η μπάντα από τις πρόβες τους

Με αφισόνι “Operation: Mindcrime” στον τοίχο!!! Τρελά γούστα!!! Έλα μωρή μπαντάρα!!!

Σήμερα στο Αν το λάιβ!

Ακούσαμε και νέο τραγούδι. Μια γεμάτη ώρα συνεχούς έκκρισης έπους:D

Φοβερή διασκευή
https://www.youtube.com/watch?v=SQ6TDPThnC0&feature=youtu.be

Γάμησε. Όχι ότι περίμενα τίποτα λιγότερο από τη μπάντα που έβαλε τη σούστα στο metal. Άντε βγάλτε το το ρημάδι το άλμπουμ :stuck_out_tongue:

Ειδικά η μουσική είναι καταπληκτική…

Ο κιθαρίστας είναι κάτι σαν τον Σπάθα μόνο που αντί για φράσεις και κλίμακες κλαρίνου από ηπειρώτικα και από τσάμικα χρησιμοποιεί κλίμακες κρητικής λύρας. Δηλαδή τέντωμα. Βάζεις και την πολύ καλή παραγωγή ακόμα και στο promo τους με ένα rhythm section δυναμίτη (ακόμα ανατριχιάζω με τον ήχο του μπάσου) και έχεις metal με κάκαλα όπως ακριβώς πρέπει να είναι.

Επιτέλους 9/1 του 15 βγαίνει από την ΕΑΤ ΜΕTAL ο δίσκος
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205094687470558&set=a.1236482675922.35826.1344884137&type=1

Αναλυτικά:

Εξώφυλλο, ημερομηνία κυκλοφορίας και teaser για το ντεμπούτο των War Dance

[B][SIZE=5]ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ!!![/SIZE][/B]

Ενθαρρυντικότατο το teaser, ένα τεράστιο “Άντε γεια” σε όλα τα γατάκια που νομίζουν ότι παίζουν metal!!! Το ριφφ της σούστας στο “The Thunder Inside Me” είναι στα καλύτερα που έχω ακούσει από epic μπάντα. Πάμε μωρή τρέλα!!!

Εγώ είχα ενθουσιαστεί με το promo που αγόρασα στις περσινές εμφανίσεις των Warlord στο Gagarin. Το teaser είναι κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικό. Μάλλον πάμε για δισκάρα. Εγώ θα κάνω υπομονή για το βινύλιο.

Εχτές τους είχε καλεσμένους στο TV War και πέχτηκε σε πρώτη προβολή και το βιντεο κλιπ που κάνανε για το Freedom.
https://www.youtube.com/watch?v=i_W1sS9lTM8&feature=youtu.be

…αξιολογότατο τραγούδι, και καλό κλιπ:):!: