Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Kοιτα η λιστα ειναι για το πες οταν εχεις μεσα evanescence εκει σταματας να διαβαζεις

1 Like

Έβαλαν μέταλ όχι classic rock ή hard rock

Ασχέτως που υπάρχουν οι kyuss με την σουπερ δισκαρα blues of the red sun ( αλλά heavy blues ουσιαστικά )

Για Black Sabbath επειδή αναφέρθηκε ότι έχουν τιγκαρει την κορυφή, να ρωτήσω πια άλλη μπάντα δημιούργησε περισσότερα sub genres στο μεταλ και πόσες άλλες μπάντες στο Μεταλ ( γιατί άλλου υπάρχουν μπόλικες ) με κάθε δίσκο τους άλλαζαν και λίγο τον τρόπο που παίζεται, ακούγεται και γράφεται / ηχογραφείται το μέταλ;;;

Δικαιωματικά για μένα σε μια 100αδα μπαίνουν

Black Sabbath - ίσως το καλύτερο heavy blues oriented rock που έπαιξε μπάντα. Σίγουρα το πιο σκοτεινό

Paranoid - το λόγια περιττά . Groundbreaking

Master of Reality - γεννήθηκαν 2-3 είδη εξαιτίας του

Vol. 4 & Bloody Sabbath & Sabotage - Νομίζω επηρέασαν πολύ συγκεκριμένα είδη και αρκετά τους Αμερικανούς σλαντζοποταμισιους σαουθερνομεταλλαδες ( + τα προηγούμενα )

Heaven & Hell - Απίστευτο heavy metal . Μπορεί και ο ορισμός . Αν με ρωτήσει κάποιος άσχετος “τι είναι μέταλ ρε συ;” Θα πω βάλε αυτό τον δίσκο

Edit : το.Painkiller είναι στην 5αδα όλων των εποχών

1 Like

@Rebel τι ειναι μεταλ ρε συ?

Είπαμε το Heaven & hell :grin:

2 Likes

Α εγω ειμαι ασχετος με αυτα… οι Black Sabbath ειναι ισως το μονο συγκροτημα για το οποιο νιωθω πρωτοδισκακιας, σε φαση πεθαναν μετα το 1978 για μενα (!)

Δεκτον δεκτον. Και σεβαστόν

Κάποιες αλλαγές δεν είναι εύκολα χωνεψιμες. Και για μένα δεν υπάρχουν Helloween μετά τα keepers . Επίσης όσο μεγαλώνω σκέφτομαι ότι το Load + Reload όχι απλά δεν έπρεπε να ξενίζει κανένα αλλά έχουν διπλάσια μουσική “μέσα τους” απλά τα κλασσικά αριστούργημα ( που είναι thrash - heavy metal , μέχρι εκεί )

Αλλά άκου αυτό το νταγιαν ( die young ντε ). Τo children of the sea

Αν δεν σε αρέσει , δεν σ αρέσει γενικά οπότε απλά το σέβομαι

1 Like

Συμφωνώ κι εγώ ότι πέρα από τα πρώτα 10-20 δεν έχει νόημα η κατάταξη.

Savatage κι εγώ θα έβαζα αλλά δε νομίζω να τους ξέρουν καν εκεί στο Rolling Stone.
Οι πιο χτυπητές απουσίες για μένα (δηλαδή να τους έχω στην πρώτη 20άδα και να μην υπάρχουν καν στα 100 και να είναι μη μικρής κλίμακας) είναι:

  • DT - Metropolis pt2
  • Pain of Salvation - Remedy Lane
  • Judas Priest - Painkiller (αλλά ΟΚ, έχουν τα άλλα 3 καλύτερα τους/μου, άρα το δέχομαι)
  • ΜΗ - The Blackening
  • Death - Symbolic (αλλά ΟΚ μάλλον χοντρό να βάλουν 2)

από πιο μικρής, ναι θα έβαζα 2 Savatage: Hall και Gutter Ballet. Βασικά θα έβαζα πολλά power (πχ Blind Guardian, Helloween) που απ’ ότι καταλαβαίνω το εξαντλούν το είδος σε δίσκους Maiden, Priest κτλ.

Πάντως τους τιμά που έβαλαν Pig Destroyer. Ρε @drenie σου είχα πει να το ακούσεις αυτό, δες, έχει και σφραγίδα πλέον.

2 Likes

Sepultura εβαλαν; Γιατι δε θυμαμαι.

1 Like

To chaos νομίζω . Ούτε εγώ θυμάμαι απέξω

Πρωτοδεκαετίας είναι αυτό

2 Likes

Σίγουρα τα 5 πρώτα Metallica θα έμπαιναν σε αυτή τη λίστα, σίγουρα το ομώνυμο από Maiden αλλά και τα 7th Son και Number Of The Beast πολύ πιθανά και ένα εκ των Piece Of Mind ή Somewhere in Time. Σίγουρα Paradise Lost το Draconian Times μπορεί και το Gothic ή και το Icon. Επίσης το Arise από Sepultura το Human από Death, Το Μegatherion από Celtic Frost , Helloween τα 2 Keepers εύκολα, Το Imaginations από Blind Guardian, Gutter Ballet από Savatage , Prince Of The Poverty Line από Skyclad.
To Αngel Witch επίσης, Sad Wings… & Bristish Steel & Painkiller από Judas Priest. Από Black Sabbath το πρώτο, το Paranoid, το Master of Reality, Slayer Hell Awaits & Reign In Blood, Diamond Head το Lighnting to the Nations, Saxon το Wheels of Steel, Manowar το Into Glory Ride, Candlemass το Epicus… Accept το Balls To The Wall & το Restless And Wild

είναι πολύ δύσκολο να βρεις ΜΟΝΟ 100 δίσκους

Πάντως παιδιά σοβαρά τώρα, οι Maiden έχουν βγάλει πολύ μεγάλες δισκάρες και στον καθέναν μπορεί να αρέσουν διαφορετικοί δίσκοι (σε άλλον με Di’ Anno, σε άλλον χωρίς τα πλήκτρα κλπ), όμως τα δικά μου 2 cents είναι ότι το The Number Of The Beast είναι ο πιο κλασσικός τους δίσκος. Νομίζω είναι ο καλύτερος χαρακτηρισμός που μπορώ να κάνω γι’ αυτό - θα είναι πάντα σε όλες τις λίστες με τα αγαπημένα Maiden. Σε αλλουνού τη λίστα μαζί με το πρώτο, σε αλλουνού μαζί με το 7th Son, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να λείπει από κάποια λίστα!

5 Likes

Το Number of the Beast είναι ο πιο κλασσικός, ο πιο επιδραστικός, ο πιο ρηξικέλευθος, ο πιο διαχρονικός και ο πιο αντιπροσωπευτικός δίσκος τους. Αντικειμενικά αυτά.

Για μένα είναι και ο καλύτερός τους (επειδή πρώτη φορά έπαιξαν έτσι γιατί και το Powerslave είναι ισάξιο τουλάχιστον) και περιέχει το καλύτερο κομμάτι τους. Άρα…

2 Likes

συμφωνω μαζι σου. number και 7th ειναι οτι καλυτερο εβγαλαν. συν οτι το Piece of mind ειναι επισης πολυ κοντα με 7th.
γενικα η λιστα του stone ε ναι πασχει σε σημεια. δεν γινεται να μην εχεις ενα keeper μεσα ή savatage ή lost.

4 likes ήδη στο post μου, κι ο @drenie άφαντος :pensive:, καλά σου ρε Δημήτρη :confused:

1 Like

Ορίστε ρε παραπονιαρη. Έχεις απόλυτο δίκιο . Το NOTB ορίζει το τι είναι μεταλ. Ίσως όχι μόνο του αλλά όσο και να θεωρεί κάποιος άλλες δουλειές τους καλύτερες , πιο αγαπημένες κτλ , αυτό άνοιξε τις πόρτες για πάρα πολλά πράγματα .

Προσπαθώ όμως να μην πετάγομαι σαν σφηνοπουτσα .
Η καλή μου διάθεση είναι προς όλους .

1 Like

Εδω εχει μονο ενα Manowar και στο 87 :stuck_out_tongue:
Παντως οι μισοι απο αυτους αν ακουσουν οτι καποιος τους θεωρει “μεταλ” βγαζουν σπυρακλες

2 Likes

29ο ειναι το chaos

εγω διαμαρτυρομαι με την λιστα τους
Δεν αξιζαν μια θεση οι Machine Head?
ελεος :rage:

1 Like

Ποιους εννοεις ; τυπου RATH , soundgarden , helmet, Kyuss κτλ?

Αυτους και αλλους, ασχετα αν μου αρεσουν. Απλα παιζουν σκληρη μουσικη. Ουτε θα κατσω να το πολυαναλυσω. Απλα εχει την σημασια του και το ενδιαφερον του να χωνεις καποιους σε μια λιστα, στην οποια δεν νομιζω οτι οι ιδιοι πιστευουν η θελουν να ανηκουν.

2 Likes