Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

οκ θεμιτο, πασο!

Η αποχή σημαίνει άνοδο του ποσοστού των αυγών. Πήγαινε και ψήφισε, είναι χειρότερα αν δεν πας.

όποτε μας λες:
ή ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ για να πάρουν όσες περισσότερες έδρες γίνεται και να μειωθούν αυτές των αυγών.
Χρυσή Αυγή(3ο κόμμα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ) βγαίνει απ’ την εξίσωση.
και ύστερα το ρίχνουμε στις πιθανότητες με τα υπόλοιπα, φάση ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ?!
οπότε έχεις μια win win κατάσταση

Περί αποχής (ή άκυρου/λευκού κτλ.):
Ως συνήθως, οι μόνοι που μπορούν να την επικαλούνται and get away with it που λέμε και στο χωριό μου, είναι οι αναρχικοί. Σ’ αυτούς τουλάχιστον η επιλογή αυτή προκύπτει ως αποτέλεσμα μιας στοιχειώδους και βασικά ιδεολογικής/όντως πολιτικής (και όχι ευκαιριακής) ανάλυσης. Όσο για τους υπόλοιπους; Αυτούς που λένε ότι δεν έχει νόημα να ψηφίσεις σε ΑΥΤΕΣ τις εκλογές;

Αυτοί είναι σα να λένε ένα από δύο πράγματα:

  1. Ότι το μόνο περιεχόμενο της ψήφου είναι να ψηφίζεις για κυβέρνηση (που είδαμε πού μας έφερε ως λογική) και δε βλέπουν και τίποτα το λάθος σ’ αυτό.
  2. Ότι μ’ έναν έμμεσο τρόπο νομιμοποιείται πολιτικά η μεγαλύτερη παπάντζα των τελευταίων 5 ετών - ότι δηλαδή “είμαστε υπό κατοχή”, “δεν έχει κανένα νόημα η ψήφος, όλα αποφασίζονται σε Βρυξέλλες/Βερολίνο” (ή όπου σκατά τοποθετείται το κουμάντο από την παπάντζα του καθενός), “είμαστε αποικία χρέους” κτλ. κτλ.

Οπότε σου λέω, να πας να ψηφίσεις. Το τι θα ψηφίσεις είναι δικό σου θέμα και δικό σου πρόβλημα. ΑΝ δεν πας να ψηφίσεις κάτι εκτός ΧΑ, αυτομάτως το ποσοστό της ΧΑ ανεβαίνει. Αυτό είναι σίγουρα lose σενάριο. Δε μίλησα για win-win, αλλά ψηφίζοντας αποκλείεται να είναι χειρότερα. Το πολύ-πολύ να ψηφίσεις κάτι που δε θα μπει στη Βουλή και το αποτέλεσμα για το ποσοστό της ΧΑ να είναι το ίδιο με το να μην είχες ψηφίσει. Your call.

Eννοειται, η συζητηση θα ειναι ανοιχτη ετσι κι αλλιως για πολυ πολυ καιρο οποτε ισως μπορεσω μετα να επεκταθω σε συγκεκριμενα πραγματα. Θα ηθελα ομως να συμμετεχω πραγματικα και γιαυτο θα ηθελα μια σχετικη ανεση χρονου για να μην ειμαι τελειως επιγραμματικος.

Για να μην φαντασιωνονται διαφορα καποιοι, ο φιλικος μου κυκλος πια αποτελειται απο διαφορων εθνικοτητων μουσουλμανους, εχω ζησει και ζω στην ευρυτερη περιοχη της Αραβικης χερσ., εχω επισκεφτει μεγαλο μερος της περιοχης, ακομα και τη Μεκκα, ενω ακομα ειχα σχεδιασει μια βοηθεια στην περιοχη Deir Ezzor σε επιπεδο νοσοκομειακων εγκαταστασεων λιγο πριν ολο σκασει και τελικα δεν εγινε βεβαιως, οποτε μπορω να διαφωτισω 2-3 πραγματα περισσοτερο.

προφανώς και αναφέρομαι σε αυτό που λέει ο ΕΑΜ. συνειδητή αποχή και όχι αναγκαστικά απ’ την αναρχική σκοπιά που λέει. αλλά και τους υπόλοιπους λόγους να πιάσεις(έφαγα χυλόπιτα απ’ όσους ψήφισα, Ι give up/μας κυβερνούν τα βριλ κτλ.) το βρίσκω εντελώς ηλίθιο να πάει κάποιος να ψηφίσει κάτι εντελώς τυχαία ή που δεν τον εκφράζει μπας και κάτσει κάποιο αυγό σπίτι του και δεν μπει στη βουλή. γενικά το βρίσκω ηλίθιο να ψηφίζεις απλά για να ψηφίζεις. και σίγουρα είναι ηλίθιο να συνεργήσεις στην όποια απόφαση θα πάρει το κόμμα που ψήφισες σε φάση προπο.

Right there

Όπως είπε και ο DarthVader η πλειοψηφία των Ελλήνων [I]πλιατσικολόγησε[/I] (αυτός είναι ο μόνος ακριβής ορισμός) για άλλη μία φορά πάνω στους μετανάστες. Ξενοδόχοι, ταβερνάρηδες, έμποροι με είδη camping, καφενετζήδες που χρεώνουν το ρεύμα και τις καρέκλες, ιδιώτες που τσεπώνουν 300ευρα για διαδρομές (όχι, δεν τους “βοηθάνε στη μετακίνηση”). Από εκεί και πέρα στην Κω υπήρξε ακόμα και ομαδοποίηση ρατσιστών και ξύλο.

Η κοινή γνώμη, όπως λες, είναι κάτι που κατασκευάζεται και σερβίρεται, κυρίως από τα Μ.Μ.Ε. Το ότι δεν υπήρξαν γενικευμένα πογκρόμ δεν οφείλεται στη ξαφνική “ευαισθητοποίηση” των Ελλήνων, αλλά στην επικοινωνιακή στροφή που υπήρξε το τελευταίο διάστημε. Ξαφνικά στα δελτία δεν ακούγαμε για “εγκληματίες” και “βρωμιάρηδες”, για ανασφάλεια και φόβο, αλλά για την “οδύσσεια των οικογενειών” και το “προσφυγικό δράμα”. Ξαφνικά δεν προβάλλονται εικόνες από δίμετρους μαυριδερούς, αλλά από μωράκια που κείτονται νεκρά σε παραλίες και μάνες με τα παιδιά τους. Και φυσικά η σημαντικότερη συνιστώσα που “κράτησε” τους ρατσιστές να μη βγουν στους δρόμους, είναι ότι “αυτοί δεν ήρθαν για να μείνουν, άσ’ τους να φύγουν”. Σε λιγότερο από ένα μήνα, όταν στην Ειδωμένη θα κλείσουν τα σύνορα προβλέπονται να μείνουν κάμποσες χιλιάδες εγκλωβισμένοι εδώ -κάποιοι που έφτασαν Ουγγαρία και έφαγαν πόρτα έχουν γυρίσει ήδη πίσω. Όταν λοιπόν παγιωθεί ΤΟΤΕ αυτή η κατάσταση, εδώ θα 'μαστε να σχολιάζουμε πάλι την κοινή γνώμη.

Με τα παραπάνω δε θέλω να πω ότι συνολικά η ελληνική κοινωνία αποτελείται από ρατσιστές φασίστες. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί κι αυτές που καθημερινά, αθόρυβα αντιστέκονται στην επέλαση του φασισμού. Επίσης σίγουρα υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί που άνοιξαν τις πόρτες τους και τους κήπους τους για να μπορέσουν κάποιοι κατατρεγμένοι να διανυκτερεύσουν, να κάνουν ένα μπάνιο. Ε με αυτούς πρέπει να στεκόμαστε δίπλα-δίπλα.

Κάτι ακόμα: την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε δεκάδες νεκρούς στο Φαρμακονήσι. Φυσικά αυτό δεν ακούγεται, γιατί πλέον έχουμε συνηθίσει στις εκατόμβες ή πρέπει να υπάρχει μία φωτογραφία ενός νεκρού μωρού για να γίνει ζήτημα. Αυτό για να μην υπάρχουν αυταπάτες ότι τα “σύνορα άνοιξαν” και “τα κράτη ευαισθητοποίηθηκαν”. Επίσης πριν λίγες μέρες έγινε γνωστό ότι η Ε.Ε. ξεκινάει τη δεύτερη φάση της επιχείρησης EU Navfor Med, το οποίο σημαίνει ότι τον επόμενο καιρό θα ακούσουμε για διάφορα πλοιάρια δουλεμπόρων να καταστρέφονται. Το ζήτημα είναι θα έχουν κόσμο μέσα;

[U]Περί αποχής[/U]: δε με ενδιαφέρει να κάτσω να επιχειρηματολογήσω για την αποχή, απλά θέλω να τονίσω κάτι που το είχα ξαναπεί στις εκλογές του '12 όταν και έγινε το μπαμ με τη Χ.Α. Κόπτονται όλοι, λέει, να ψηφίσουμε για να μη μεγαλώσει το ποσοστό των φασιστών. Και ερωτώ εγώ, έχει σημασία αν θα είναι 5, 10 ή 15%, ή ότι κάμποσες χιλιάδες κόσμου (ανεξάρτητα από την ποσοστιαία έκφραση τους) τους ψηφίζει; Δηλαδή άμα μείνουν στο 5%, κομπλέ, δεν υπάρχει πρόβλημα φασιστικοποίησης της κοινωνίας. Στο 10% υπάρχει. Με τον ίδιο αριθμό ψήφων.

Αυτές είναι αυταπάτες της κοινοβουλευτικές δημοκρατίας. Όποιον τον καίει τόσο πολύ το πρόβλημα της Χ.Α. ας συμμετέχει τις υπόλοιπες 364 μέρες του χρόνου στον αντιφαστικό αγώνα (στους χώρους εργασίας του, στις προσωπικές τους σχέσεις, στα σχολεία), κι ας πάει και μία ψήφος χαμένη, δεν έγινε κάτι. Και μη μου πείτε τώρα “ναι αλλά, θα περνάν νομοσχέδια φασιστικά κλπ.”, είδαμε και με τους μη-ακραίους (αριστερούς και δεξιούς) τι νομοσχέδια πέρασαν.

για το θεμα της κοινης γνωμης δεν αναφερομαι στο πως ακους τον κοσμο να αναφερεται στο θεμα, πιο ευαισθητοποιημενο κτλ, αλλα στο πως αρκετοι ανθρωποι εχουν συνεισφερει πρακτικα ωστε να βοηθηθουν οι προσφυγες/μεταναστες. νταξει ,προφανως υπαρχουν κι οι πλιατσικολογοι κτλ αλλα, εμπειρικα επειδη ειμαι απο χιο και ειδα την αντιμετωπιση που ειχαν οι ντοπιοι στον κοσμο που ερχοταν, συνολικα ο απλος ανθρωπος εχει βοηθησει παραπανω απο οτι προσωπικα περιμενα (εχοντας στο μυαλο τον πατο που εχουμε πιασει σαν κοινωνια).

γενικα δε διαφωνω σαυτα που λες και ειναι οντως πολυ πιθανο με λιγη “σωστη” καθοδηγηση να γυρισουν τα κοζα και να την δουν παλι ολοι “ερχονται και μας τρωνε τις δουλειες”.

Κατι για τον Λεβεντη

  1. Ο ανθρωπος ειναι ηλιθιος, γραφικος και επικινδυνος. Θα μου πεις ο μονος θα ειναι στη βουλη? Οχι,αλλα δεν παυει να ειναι ολα τα παραπανω.
  2. Τοσα χρονια το συστημα και τα media δεν τον χρειαστηκαν οποτε τον κρατουσαν στην αφανεια, τωρα που τον χρειαζονται εφαγε την προωθηση του και λογικα μπαινει στην βουλη για να στηριξει τα μνημονια, οποτε οσοι ψηφισετε προς τα εκει μην κλαιγεστε μετα για βαρβαρους φοροεισπρακτικους νομους και τα λοιπα.

right there. έμπλεξα με τις λέξεις “ψήφισε”, "ηλίθιος"¨& “βριλ” και το ΕΑΜ αγανάκτησε. ο φασισμός έχει εδραιωθεί για τα καλά στην κοινωνία και εάν κάποια στιγμή τα αυγά φτάσουν σε σημείο να κόβουν βόλτες στο Μαξίμου, δε θα φταίει η χαμένη ψήφος.

Εγώ αγανάκτησα; Πότε;

Όχι μόνο στην κοινωνία μας , αλλά και σε όλη την Ευρώπη και τον υπόλοιπο πλανήτη…

Φασισμό και ρατσισμό έχουμε ΟΛΟΙ , υποβόσκει μέσα μας, είναι στην ανθρώπινη φύση. Όσοι δεν το αντέχουν ας αλλάξουν πλανήτη. Το ανθρώπινο είδος είναι σκατενιο και πράττει πάντα ενάντια των άλλων ειδών, ενάντια στους υπόλοιπους ανθρώπους, πάντα με γνώμονα τον ατομισμό, τη δίψα να είναι αφεντικό όλων και την ροπή που έχει στις διακρίσεις…

Όσοι συμπεριφέρονται έτσι, έχουν εκδηλώσει αυτά τα στοιχεία. Όσοι το κρύβουν, απλά έχουν την κατάλληλη παιδεία να το διαχειριστούν και να μη δίνουν τροφή στο “εγώ” τους. Και πάλι καλά που υπάρχουν τέτοιοι και λες ότι υπάρχει ελπίδα. Αλλά η μάζα/όχλος πάντα θα υπερνικα την ατομική προσπάθεια για αλληλοσεβασμο και συνυπαρξη, που είναι όπως φαίνεται αδύνατη

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Contradiction detected

γιατί αντίφαση; Η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει έκδηλη φασίζουσα συμπεριφορά και η μειοψηφία έχει τη νοημοσύνη να μην υποκύπτει στην ανθρώπινη ροπή του. Αυτό λέω

καλύτερα πες ότι δεν έχω την ικανότητα αυτά που γράφω να γίνουν κατανοητά, αλήθεια θα είναι

Μου τη σπάει που χρειάζεται να το διευκρινίσω περαιτέρω, αλλά ας είναι. Η αντίφαση έγκειται στο ότι από τη μία λες πως ο φασισμός προέρχεται βασικά από την τάση προς το ατομισμό και το “όλοι εναντίον όλων”, κι απ’ την άλλη ότι ο ατομισμός είναι η ελπίδα αλλά χαντακώνεται από τον “όχλο”. Ή το ένα θα ισχύει ή το άλλο, και τα δύο αποκλείεται.

Η φράση στο τελευταίο ποστ σου, η οποία έχει αν μη τι άλλο το ενδιαφέρον της ως άποψη (αν και παραμένει αντι-επιστημονική - αλλά αυτό μάλλον δεν είναι της παρούσης), από μόνη της στέκει ως αυτό που θέλεις να πεις. Όταν προσθέτεις σάλτσες περί “ανθρώπινης φύσης” μάλλον αποδυναμώνεις το επιχείρημά σου. All I’m saying.

i’m fine with it

Jolly good then

Γράκχε εσύ τι άποψη έχεις για αυτές τις εκλογές ; Βρίσκεις νόημα να πας ; Αιτιολόγησε :stuck_out_tongue:

Όσο για την Ελλάδα , την κοινή γνώμη, το ρατσισμό κλπ , συμφωνώ με τον έλρικ. Περίμενα πολύ χειρότερα. Θα δούμε πολύ σύντομα βέβαια πως θα κλιμακωθεί η κατάσταση, αλλά είμαι πιο αισιόδοξος απ’ότι παλιότερα.