AC/DC News and Rumors

Σέβομαι τον Phil και θα το πω μέτριο.

Κουλο νεο, εχω περιεργεια να δω πως θα ειναι.

Έλα ρεε. Αχχχαχαχα. Ακούγεται ακούγεται. Είναι απο τα κλασικά ροκάκια του κόλου που λέω εγώ. Θα το βάλω σε ένα φίλο μου που ακούει τέτοια θα του αρέσει σίγουρα.
Νταξ περίμενα πολυ χειρότερα οπότε είμαι κομπλέ. Έχει και το κλασικό ντραμάκι μέσα,ε.
Δεν αγοράζω αλλά στηρίζουμε Phil…Αρκεί να μη βγάλει κι’ άλλο.

PHIL RUDD (AC/DC): ?Θα πρέπει όλοι να είμαστε νεκροί πριν σταματήσουμε?

Σε πρόσφατες δηλώσεις του ο ντράμμερ των αυστραλών Phil Rudd επιβεβαίωσε ότι το συγκρότημα θα συνεχίσει κανονικά να δίνει συναυλίες, χωρίς τον Malcolm Young: ?Θα υπάρξει κι άλλη περιοδεία και θα συμμετέχω σε αυτή. Κι όταν θα έρθει μία ακόμα, θα είμαι και σε αυτή. Κι άλλος δίσκος; Θα είμαι και σε αυτόν, θα συνεχίσω μέχρι να πεθάνω.[B] Πιθανότατα θα πρέπει όλοι να είμαστε νεκροί πριν σταματήσουμε[/B]… Δε θα σταματήσεις ποτέ τον Angus φίλε μου!?

:p8)

Ξανα Phil

AC/DC: Δέκα μέρες πήρε η ηχογράφηση του νέου album

Όπως δήλωσε σε Αυστραλιανό μέσο ο drummer Phil Rudd τους πήρε μόνο ένα δεκαήμερο να ολοκληρώσουν τις ηχογραφήσεις.“Δεν έχω παίξει καλύτερα” δήλωσε o Rudd στο Triple M. “Είναι πολύ καλό. Ελπίζω να έχω δίκιο!”

Ψεκαστε,σκουπιστε,τελειωσατε.:stuck_out_tongue:

Εννοουσε την ηχογραφηση των drums

καλά ποιος είχε τη φαεινή ιδέα να αφήσει έξω (έστω στην τωρινή έκδοση) από τον καλύτερο Ac Dc δίσκο, αυτή την κομματάρα ?
[U]http://www.youtube.com/watch?v=16wgfp9ZPWA [/U]
και γιατί εγώ νόμιζα οτι τα είχα ακούσει όλα απο τους Ac Dc ?
τελικά όσο ζούμε, μαθαίνουμε .

Πες τα, ο καλύτερος AC/DC δίσκος 8) η Powerageάρα!!!

Το Cold Hearted Man είναι όντως πολύ ωραίο κομμάτι αλλά (κατά τη γνώμη μου) ένα επίπεδο κάτω από τον υπόλοιπο δίσκο που έτσι κι αλλιώς είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η ροκ μουσική.

Δεν ξέρω πόσα από αυτά είναι αληθινά αλλά όλα είναι αληθοφανή.

https://www.linkedin.com/pulse/article/20140910133309-19804514-10-ac-dc-songs-that-are-more-important-than-you-think

To Cold Hearted το είχα πρώτα σε δίσκο που πήγα σε π-γιο φίλο να μου το γράψει σε κασέτα όλο το Powerage με τα extra cuts γιατί ποτέ δεν είχα πικάπ και μου έφαγε o αρχιμαλάκας 30 δευτερόλεπτα απο το RNR damnation. Ακόμα τον μισώ! Μετά το είχα σε silver bootlegs και μετά κάπου βγήκε official δε θυμάμαι, τεσπά το θέμα είναι οτι έχω φάει τόσο τρέξιμο με το συγκεκριμένο που δεν ανέχομαι να το μειώνει ο Crabsody που στο τέλος θα μας βγάλει και δισκάρα το Flick να ούμε :slight_smile:

A, άκουσα ένα lounge music @@ρια που είχε τους στίχους του Sin City. Αφού άρχισα τα βρισίδια, πήγα σπίτι και έβαλα Powerage. E,τι.

Δεν τα έφαγε ο αρχιμαλάκας ρε. Στην έκδοση βινυλίου με το Cold Hearted Man μέσα 2-3 κομμάτια ήταν κομμένα στο τέλος με fade out. Kαι το Down Payment Blues από ότι θυμάμαι

Edit: (το έψαξα)

Πολλές αλλαγές υπήρχαν

Rock N’ Roll Damnation; Single version. Middle section edited, fades rather than cold ending.
Gimme A Bullet; Cymbal crash when Angus’ part comes in during the intro (you can still hear this if you listen closely to the “final mix”). No backing vocals.
Down Payment Blues; Guitars panned hard left and right (this maybe the case with more of the tracks but I can’t be sure as I’m trying to do this from memory). No effect on Bon’s voice (there’s something subtle there on the second mix, bit of Chorus? not sure). Different reading/take of the line “floating down a storm drain”. No “blues coda” at the end.
Gone Shootin’; Fades later, I’m pretty sure the guitars are panned hard right and left again here.
Riff Raff; More vocal ad libs but one missing that was included on the second mix.
Sin City; No difference I can recall.
What’s Next To The Moon; No solo(s), no backing/double tracked vocals, different readings/takes of some chorus lines towards the end. I think it’s also a little longer by a few measures.
Up To My Neck In You; Vocal ad lib(s?), different take of ending (no lead guitar)
Kicked In The Teeth; Different intro, begins with the band, different reading of the first line “Two faced woman with your two faced lies”.

Και το Rock N Roll Damnation απο εκείνη την έκδοση

Στο Down Payment Blues τα πράγματα είναι χειρότερα γιατί λείπει το μπλουζαριστό γαμάτο τελείωμα

Τα έφαγε τα έφαγε. Λέω για την αρχή του τραγουδιού. Κολοβάραγε μάλλον και δεν πάτησε rec παρά μετά απο λίγο.

she’s got balls το 86 με Brian και Simon Wright στα drums. Τρομερή εκτέλεση. Τα τύμπανα τα άλλαξε ο Wright. Κανείς δεν του είπε ότι δεν πειραματίζεσαι με αυτά στους AC/DC?

Πάντως είναι σπαστικός ο Simon, ειδικά στο Sink the Pink που τα drums μπαίνουν σε άσχετο σημείο, μου χαλά το init headbang.
Καλά όταν μιλάμε για drummer εκτός Phil ας βλέπουμε λίγο donigton 91,ε.
Νομίζω το thundercats είναι το μόνο που παίζει ο Phil ακόμα απο άλλον drummer. ΟΚ πέρα απο τα αρχίκα στα 70’s που δε ξέρεις ποιος παίζει που. Αλλά θα μου πεις αν δε παίζει Lian-O τι θα παίξει; Κανένα Nervous Shakedown;…Πω, παώ μετά για flick audition!

Για τους AC/DC μόνο το Thunderstruck θεωρείται κλασσικό από την εποχή μετά το For Those About to Rock. Όσο για τα κομμάτια του Αυστραλιανού High Voltage κάνει μπαμ ότι δεν παίζει ο Phil σε αυτά.

Λογικά σύντομα θα έχουμε ανακοινώσεις για το νέο άλμπουμ.

Δεν έχω καμιά διάθεση ρε γαμώτο χωρίς τον Malcolm.

Προ ολίγου (ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!):

[B]AC/DC confirm departure of Malcolm Young and announce new album, Rock or Bust[/B]

AC/DC?s 17th studio album will be the first not to feature their founding rhythm guitarist, whose place has been taken by his nephew Stevie Young

AC/DC have announced details of their 17th studio album, and the permanent departure of founding guitarist Malcolm Young. Rock or Bust was produced by Brendan O?Brien and will[B] be released on 1 December[/B]. It will be the band?s first album not to feature Malcolm Young, whose role on the album has been taken on the record by his nephew Stevie.

Earlier this year, AC/DC announced that owing to illness, Malcolm would be taking a break from his duties. Now the band?s label, in the press release for Rock or Bust, has stated: ?Unfortunately, due to the nature of Malcolm?s condition, he will not be returning to the band.?

Rock or Bust is the first AC/DC album since 2008?s Black Ice, which went straight into the album charts at No 1 in 31 countries, and has sold 8m copies worldwide. Atrack from the album, Play Ball, will be teased from 27 September in the US, as part of the Major League Baseball postseason campaign. It is possible, given AC/DC?s history of ball-related double entendres, that the song is not actually about baseball.

Stevie Young will be joining the band for a [B]world tour in support of Rock or Bust in 2015.[/B]

http://www.theguardian.com/music/2014/sep/24/acdc-confirm-departure-of-malcolm-young-new-album-rock-or-bust

http://classicrock.teamrock.com/news/2014-09-24/ac-dc-confirm-rock-or-bust-album

Αυτά έιναι, άντε να δούμε!:smiley: Ωραίος τίτλος πάντως, ελπίζω και τα κομμάτια να είναι σε επίπεδο τουλάχιστον Black Ice. Και περιοδεία του χρόνου, κομπλέ! Κρίμα για τον Malcolm, δεν του αξίζει αυτή η ταλαιπωρία, ελπίζω να βελτιωθεί η κατάστασή του αν και είναι φανερό ότι μάλλον δεν πρόκειται.:frowning: