Καλύτερα albums των '00s

καρφί νούμερο 3 θα πάει ο δίσκος : P.

#-o

ξέχασα το Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer από Ayreon

προσωπικά, τυχαία πήρα χαμπάρι ότι γίνεται κάτι τέτοιο.
και οκ τώρα που το πήρα χαμπάρι, δεν πρόκειται να κάτσω να διαβάσω προηγούμενες σελίδες και posts, ε…:stuck_out_tongue:
σε πρώτη ευκαιρία θα την παραθέσω.

Δεν χρειαζεται Χρηστο.Απλα πηγαινε στο πρωτο ποστ στο στικυ θρεντ.
Διαβασε τους κανονες και ποσταρε μια λιστουλα.

που μπορω να στειλω την νεα λιστα για τα 00s ?

edit : ακυρο , βαριεμαι να αλλαζω για 1 αλμπουμ

απλα ηθελα να βαλω για νο1 αλμπουμ των 00s αυτο

mars volta - frances the mute.

στελνει για τσαι ακομα κ το lateralus. δισκος απο αλλο πλανητη.

Πωωω, σωστόοοοος! Τι γαμάτο που είναι αυτό το soundtrack! :slight_smile:
Και ειδικά της πρώτης ταινίας της τριλογίας, γιατί στις υπόλοιπες γίνεται ψιλο-αναμάσημα…
Είχα τέτοια τρέλα όταν το άκουσα που τα έσκασα και αγόρασα εκείνη την έκδοση-βιβλίο που είχε όλο το music score της ταινίας.

Καταλαβαίνεις πως ήθελα να βάλω και το The Two Towers τουλάχιστον, αν όχι και το Return of the king, αλλά είπα να σεβαστώ τα υπόλοιπα της λίστας μου. Έχεις άδικο, κανένα αναμάσημα δε γίνεται. Εμένα αυτοί οι 3 δίσκοι με έχουν σημαδέψει μουσικά όσο δε μπορείς να φανταστείς, απλά είπα να βάλω το Fellowship ως πιο ενδεικτικό.

Εννοείται πως και τα 3 κατατροπώνουν τα μισά πράγματα που έχουν ποσταριστεί σε τούτο το φόρουμ.

Καλά κοιτάζω τη λίστα μου και κλαίω που έχω αφήσει κάτι μονόθειστ, DEP, converge και άλλα τέτοια έξω, αλλά τι να κάνεις, οι λίστες είναι μια αποτύπωση μόνο, μια φωτογραφία δοσμένης στιγμής.

Έβαλες όμως Adultery \m/

Τα score του άρχοντα είναι καταπληκτικά όντως, θα μπορούσες να τα βάλεις ως ένα ενιαίο μουσικό έργο πάντως. Εγώ να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα να βάλω καν κάποιο score ταινίας αν και έχω αρκετά υπόψην που είχαν κολλήσει για καιρό στο στέρεο :-s

Τό 'βαλες επειδή ξέρω που μένεις, έτσι;

:roll:

Εδώ μια δική μου, αναλυτική λίστα, με τα 100 αγαπημένα μου των '00ς, οι θέσεις 100 ως 51. Με ταλαιπώρησε αλλά το χάρηκα. Όταν με το καλό φτάσω στο δεύτερο μέρος, θα ποστάρω τα 20 πρώτα και στο σχετικό τόπικ εδώ. :slight_smile:

Το διάβασα λίγο πιο πριν, ωραίες περιγραφές και αρκετά album για τα οποία δεν έχω ιδέα. Ίσως ακούσω μερικά :slight_smile:

Συγχαρητήρια ελάνορ πολύ καλή δουλειά!

ellanor, επειδή γράφεις συχνά τη φράση “post ήχος”, απέφευγέ την, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. εκτός αν μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι το post rock με το post punk και το post grunge.

ωραίο άρθρο πάντως~!

electric six!

Σωστός ο shaman! Έχεις δίκιο, λέω “post” αλλά στην ουσία εννοώ “post rock/metal”. Μόλις έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις, καλό είναι να είμαστε ακριβείς.

Κατα τ’ άλλα χαίρομαι που σας άρεσε παιδιά, απο τον επόμενο μήνα με το καλό θα ποστάρω και τη συνέχεια! :smiley:

Ενδιαφέρουσα η λίστα σου ellanor. Κυρίως επειδή είναι πολύ προσωπική, και όχι επηρεασμένη από charts η αντιγραφή από άλλους όπως είναι οι περισσότερες τέτοιες λίστες.

μπράβο ρε ellanor …μέχρι και Æon Spoke έχεις χώσει μέσα.!! άξιος.!

*Katatonia - Last Fair Deal Gone Down-δίσκος-πλάκωμα-πάτωμα-πτώμα. :smiley:
**μαγκιά που έβαλες το Nightwish - Once μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει αλλά ήταν σημείο αναφοράς αυτός ο δίσκος…very nice…8)

Ελλανορ αν δεν είχες πάρει τα μέτρα σου* θα σου σπαγα τα νεύρα τώρα :b
Δηλαδή οκ να μην έχει ακούσει κάποιος το Perdition City να το καταλάβω, να το χει ακούσει και να το βάζει #82;;; :P:P (και έχοντας #51 Nightwish!! :p)

*(Καταλαβαίνω λοιπόν φίλε αναγνώστη οτι πολύ πιθανό να απορήσεις, να εξοργιστείς ενδεχομένως που θα απουσιάζει απο τη λίστα το δικό σου αγαπημένο άλμπουμ αλλά τι να κάνουμε. Ο καθένας με τα γούστα του.)

edit: αν και τώρα που το σκέφτομαι εσύ μιλάς για ΑΠΟΥΣΙΑ :stuck_out_tongue: