Καλύτερα albums των '00s

ριπ, ο χορρορ που το ξεκίνησε είπε μέχρι τέλος του χρόνου. εμένα μου φαίνεται πολύ μακρινός στόχος αυτός, αλλά βλέπουμε. αν δε μπορείτε να κάνετε εντιτ (σε περίπτωση που χει περάσει καιρός), ζητήστε το από κάποιον μοδ. αρκεί να μην κάνετε αλλαγές κάθε 2 ώρες και τους πρήξουμε τα συκώτια.

Και ξαναρωτάω:
Αν κάνουμε έντιτ, αυτός που μετράει πώς θα το αντιληφθεί?

Επίσης αποσύρομαι από την καταμέτρηση, ήδη στις πρώτες 5 λίστες μόνο δύο ήταν κανονικές.

αραξε, μην τα παρατας.
οταν τελειωσουν οι λιστες και δεν μπορει να γινει εντιτ, τοτε θα τις μετραμε.
ας μαζευτουμε μερικοι, να μοιρασουμε τις λιστες να τα προσθεσει ο καθενας τα δικα του, και κανουμε τελικο αθροιστικο στο τελος.

δε χρειάζεται να κάνουμε από τώρα σούμα ρε συ, όλα μαζί στο τέλος. εκεί θα ναι οι λίστες, δε φεύγουν.

του destroyer είναι με το αρχικό σύστημα, θα την φτιάξει κι αυτός.

εκτός αυτού, μόνο του γιασονα δεν είναι έτοιμη ακόμα.

μπέρδεμα.:?
είπα μέχρι τέλος της χρονιάς γιατί θέλω να υπάρχει μεγάλη συμμετοχή.να το αλλάξω και να το κάνω μέχρι τέλος σεπτέμβρη?
και στις λίστες τα έχετε με σειρά βαθμολόγησης όλοι, έτσι?
α, και ο destroyer χρωστάει edit.
outlaw κι εσύ κάνε edit.10 αγαπημένους δίσκους με σειρά προτεραιότητας.

ε το βλέπουμε μωρέ. αν από κάποιο σημείο κι έπειτα, ποστάρεται μια νέα λίστα ανά τριήμερο, θα χτυπήσουμε το καμπανάκι :stuck_out_tongue:

και μάλλον έτσι θα γίνει.
ωραίος ο destroyer.outlaw και rip_noob, σειρά σας.:wink:

Αφού έκανα το καθήκον μου με τη λίστα, να πω ότι θεωρώ λανθασμένο τον τρόπο με τον οποίο διεξάγεται η ‘δημοσκόπηση’ να το πω? Θα το πω.

Αναμφισβήτητα έπρεπε να υπάρχει ένα πιο συγκεκριμένο πλαίσιο. Οκ, να βάλουμε τα αγαπημένα μας άλμπουμ.
Υπάρχει το χρονολογικό όριο (των 00’s) και ο ποσοτικός περιορισμός (των 20 άλμπουμ), απο κει και πέρα τι? Όλα φλου και ανοιχτά, σχεδόν ανύπαρκτος μπούσουλας.

Χίλιες φορές να υπήρχε μια ταξινόμηση ανα είδος (πόσο δύσκολο ήταν πια), έτσι ώστε όλοι να ξέρουν προς τα που να κινηθούν, τα αποτελέσματα να ήταν εγκυρότερα και η θέση μας πιο εύκολη γιατί θα ξέραμε από ποια είδη πρέπει να βγάλουμε τ’αγαπημένα μας άλμπουμ, απ’το να χαωνόμαστε και να προσπαθούμε να βρούμε τα 20 αγαπημένα από τα -Χ- διαφορετικά μουσικά είδη που μπορεί ν’ ακούει ο καθένας.

Δεν αλλάζει κάτι τώρα, τουλάχιστον για τη δημιουργία του επόμενου πολλ ας ‘σπαταληθούν’ και 2 λεπτά σκέψης παραπάνω, δε γίνεται διαγωνισμός ποιος θα προλάβει να φτιάξει τα περισσότερα.

τι 2 λεπτά σκέψης. κοίτα πιο πίσω να δεις ξύλο που έπεσε.

όπως και να χει, για πες τις προτάσεις σου.

ok την έφτιαξα.

στα 00’s τα μουσικά είδη μπλέχτηκαν αρκετά.τόσο πολύ που είναι σχεδόν αδύνατο να μην υπάρξουν συγχύσεις και παρεξηγήσεις.
απλά ζητάω 20 αγαπημένους δίσκους.ναι, το ξέρω πως είναι δύσκολο.αλλά επίτηδες χρησιμοποιώ τη λέξη “αγαπημένοι” και όχι “καλύτεροι”, ακριβώς για να μπορεί ο καθένας να βάλει τους δίσκους με τους οποίους έχει συνδεθεί μέσα στη δεκαετία, ανεξάρτητα από το είδος.
τώρα ασφαλώς το δημοψήφισμα αφορά μουσικές που εμφανίζονται στην κεντρική σελίδα του φόρουμ (οι οποίες δεν είναι μόνο μέταλ).
πάντως οι λίστες που βγαίνουν είναι ωραίες και δεν καταλαβαίνω τις διαμαρτυρίες.

edit: ωραίος και ο rip_noob.8)

Τον είδα το χαμό γι’αυτό έγραψα ό,τι έγραψα.

Γνώμη μου, όταν υπάρχουν περιορισμοί, εμφανή όρια και αντικειμενικά κριτήρια είναι δύσκολο ο καθένας να πετάει το μακρύ του και το κοντό του. Αν τον εκφράζει το πολλ ψηφίζει, αν όχι, βρίσκει άλλο που να τον εκφράζει περισσότερο.

Ένας βασικός διαχωρισμός είναι Ροκ/Μεταλ (είχε αναφερθεί κιόλας), έστω σε πιο ευρύ πλαίσιο, δε χρειάζεται βούρδουλας αν κάτι δεν είναι αμιγώς ροκ αλλά έχει και άλλα στοιχεία.
Από κει και πέρα απ’τη στιγμή που υπάρχουν ένα σωρό είδη, θα μπορούσαν να φτιαχτούν αντίστοιχα πολλ, για να μην νιώσει κανείς ότι αδικεί κάποιο άλμπουμ που αγαπάει. (blues/soul/funky/jazz, ή electronica/trip hop/experimental/alternative, sludge/post/doom/drone ή ό,τι άλλο συνδυασμό θέλετε, ενδεικτικά τα αναφέρω).

@Horror: Μην το εκλαμβάνεις ως διαμαρτυρία, διάλογος γίνεται και ο διάλογος μόνο εποικοδομητικός μπορεί να είναι όταν γίνεται με σωστό τρόπο.
Υπάρχει και η λύση του να μείνει ο καθένας κολλημένος σ’αυτό που έχει στο κεφάλι του. (δεν απευθύνομαι προσωπικά)

I rest my case

έντιτ:
Οι λίστες εμφανισιακά μια χαρά μπορεί να φαίνονται, σκοπός όμως δεν είναι η εγκυρότητα?

οκ, δεκτόν.
απλά πιστεύω πως έτσι, ένας που ακούει indie μπορεί να γράψει τους 20 αγαπημένους του δίσκους των 00’s, όπως και ένας που ακούει sludge/stoner.
μπορεί να φαίνεται κάπως, αλλά μια σταθερά υπάρχει αν παρατηρήσεις τις λίστες, όπως και με αυτόν τον τρόπο εγγυημένα μεγαλύτερη συμμετοχή.

αυτό με τις υποκατηγορίες δεν είναι άσχημη ιδέα για μελλοντικά. όμως είναι σίγουρο ότι η συμμετοχή (άρα και το στατιστικό δείγμα) θα είναι πολύ πιο περιορισμένη για ευνόητους λόγους… εγώ πάντως το θέλω το ευρέως φάσματος πωλ, γιατί αυτά των αναγνωστών του site δε με καλύπτουν επ’ ουδενί. νταξ, για ροκ & μεταλ μιλάμε! κι εγώ το αμελί το άφησα απ’ έξω, δεν κολλάνε με το δημοψήφισμα τα soundtracks. πάντως φαίνεται και το ρεύμα που έχει το κάθε είδος με αυτό τον τρόπο.

Αυτή η σταθερά που λες οτι υπάρχει δε μου λέει και πολλά. Μάλλον πλασματική θα τη χαρακτήριζα. Επίσης μιας και κάπου είδα ότι αναφέρθηκες σε στατιστική, να πω ότι ο μεγάλος όγκος συμμετοχής από μόνος του δεν λέει τίποτα όταν υπάρχει έλλειψη υποτυπώδους ομοιογένειας.

Όπως είπα και παραπάνω, η συμμετοχή σαφώς θα είναι μικρότερη, αλλά, θα είναι πιο έγκυρα τα αποτελέσματα. Θα αντιπροσωπεύουν σε μεγαλύτερο βαθμό το τι πραγματικά ισχύει. Εσύ άφησες το αμελί απ’έξω, εγώ άφησα το fountain, τη συνεργασία nick cave-warren ellis (απο οστ) παρ’όλο που τα’χω πολύ ψηλά και πόσα ακόμα.

Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο πρέπει να γίνει αυτοσκοπός το τεράστιο ποσοστό συμμετοχής. Δε γίνεται να συγκρίνονται ανόμοια πράγματα. Πρέπει να υπάρχει μια κοινή βάση/αναφορά, πως να το πω.

Τελος πάντων, ιδέα και κουβέντα για μελλοντικά, δεν έχω να πω κάτι άλλο, ήδη νιώθω ότι επαναλαμβάνομαι.

και πάλι δε θεωρώ πως είναι τόσο άκυρα μεταξύ τους τα albums που βρίσκονται στις λίστες.
ας πούμε στο thread “καλύτερες κυκλοφορίες 2010” δε θα βάλεις τα αγαπημένα σου ανεξαρτήτως είδους?
και προσυπογράφω αυτό που λέει ο dude πως έτσι διαγράφονται και τα ιδιώματα που είχαν περισσότερη απήχηση μέσα στη δεκαετία.

Πραγματικά θες να συγκρίνουμε το εύρος των κυκλοφοριών ενός μόνο έτους με το εύρος των κυκλοφοριών μιας ολόκληρης δεκαετίας?

Προσυπέγραψε ό,τι θες.
Απ’τη στιγμή που κάνεις πολ για συγκεκριμένη δεκαετία, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρέπει να περιλαμβάνονται τα ιδιώματα που είχαν περισσότερη απήχηση στη συγκεκριμένη δεκαετία και όχι να διαγράφονται. Γιατί αυτά τα ιδιώματα τη χαρακτηρίζουν.

Αυτό λέει, το “διαγράφονται” δεν το εννοεί με την έννοια του delete.

δεν αναφέρομαι στο εύρος, αλλά στον τρόπο.εσύ δε λες πως δυσκολεύεσαι λόγω εύρους κυκλοφοριών αλλά λόγω ασάφειας στη διατύπωση.αυτό σου εξηγώ λοιπόν.

η λέξη “διαγράφω” εκτός από το “σβήνω” περιλαμβάνει και την έννοια “αποτυπώνω” ή “σχηματοποιώ”.και προφανώς εδώ τη χρησιμοποιώ με τη δεύτερη σημασία της…

Ευχαριστώ για τα δωρεάν μαθήματα νεοελληνικής.

Μέχρι πρότινος γνώριζα μόνο την ύπαρξη του διαγράφω ως συνώνυμο του σβήνω/delete.

Πλέον, διευρύνθηκαν οι ορίζοντές μου. :smiley:

έντιτ

Μόνο που εγώ εννοώ ότι όντως διαγράφονται. Delete. Κυριολεκτικά.
Δεν αποτυπώνονται