Καλύτερα albums των '00s

Συμφωνώ και γενικά Αν πάνε όλα καλά προτείνω να το αναρτήσετε και στη κεντρική. Γενικά να δουλέψουμε τα δημοψηφήσματα στο φόρουμ

εδώ όμως όλοι λένε ότι τους πήγε αίμα να καταλήξουνε στην τελική 20άδα, είναι κάπως άδικο ένας δίσκος της 20άδας να παίρνει 20πλάσιους πόντους από έναν άλλον :?. αν πάμε στη φόρμουλα, ήδη στη δεκάδα ο πρώτος παίρνει 25 και ο τελευταίος έναν. αν το προσαρμόσουμε σε 20άδα, θα παίρνει ο πρώτος 50 και ο τελευταίος 1 ξέρω γω? :?

επίσης, αν έχω πιάσει το αίσθημα του κοινού (λωλ), οι περισσότεροι ρίξανε ιδρώτα για να φτιάξουν την κατάταξη στις πάνω θέσεις (λογικό), ενώ τα πιο κάτω δίσκια τα χουν περίπου στο ίδιο επίπεδο…

τέσπα.

ναι ετσι καντε το, μπορει καποιος να πσηφισει το 21στ σεντιουρη μπρεκηνταουνι.

απλά δε θέλω ισοβαθμίες.
από όσα διάβασα, το πιο πιθανό να χρησιμοποιηθεί, αν αλλάξει ο τρόπος βαθμολόγησης, είναι αυτό του awake.
και στο τέλος θα υπάρχουν αναλυτικά στοιχεία, όχι μόνο για το ποια μπάντα πήρε τις περισσότερους ψήφους, αλλά ανα είδος, ανά έτος κυκλοφορίας κλπ. κλπ.

ισοβαθμίες βγαίνουν με οποιοδήποτε σύστημα βαθμολόγησης… over and out.

Κανεις paste στο αρχικο σου post τα 3 συστηματα,κανεις poll(στου οποιου τον τιτλο παραπεμπεις εκει που τα χεις κανει paste για να τα δουν οι χρηστες)και βαζεις deadline 30 Αυγουστου.Αφου θα αναρτηθει και στην αρχικη,πρεπει να ειναι οσο πιο αξιοκρατικη γινεται η ολη φαση:p

Btw,αν προτιμας ενα αλμπουμ πολυ οριακα σε σχεση με ενα αλλο πιο ρεαλιστικο ειναι στο συνολο να ισοβαθμουν παρα να εχουν 20 βαθμους διαφορα.

θεωρώ στατιστικά το υπάρχον σύστημα το πιο σωστό και λογικό.στην τελική εδώ δεν κάνουμε δημόσιες σχέσεις με τις μπάντες.
κανείς ειδικός στη στατιστική υπάρχει εδώ μέσα?εγώ μόνο δυο μαθήματα στατιστικής έχω κάνει στη σχολή…:stuck_out_tongue:

Ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου. Μιας και δεν τα έχετε (-ουμε) όλοι με απόλυτη σειρά, μπορούμε να κάνουμε το εξης:

1ος->20 πόντοι
2ος->19 πόντοι
3ος->18 πόντοι

20ος->1 πόντος

ΟΜΩΣ ο καθένας μπορεί να φτιάξει τη λίστα του με ισοβαθμίες.

Με άλλα λόγια:

  1. Αηρον Μεηδεν-Φαηναλ Φροντηρ
  2. Μπουρζουμ-Φακ Δε Μπλακ
    _. Κισ Δε Εηνους Οφ Ε Μπλακ Κατ-Κις Ιτ
    _. Αβαντεηζια-Σμαρφετ
  3. Μεταλλικατς-Ντεθ Μαγκνήτο
  4. κτλ κτλ

όπου όσα ισοβαθμούν θα παίρνουν τον μέσο όρο. Δλδ σε αυτήν την περίπτωση και τα 3 που ισοβαθμούν θα πάρουν 19+18+17/3=18.

Δηλαδή μπορεί κάποιος να βάλει αν θέλει ότι ισοβαθμούν όλα (λίστα χωρίς σειρά με άλλα λόγια) οπότε θα πάρουν όλα 10 πόντους. Η να βάλει ότι ισοβαθμούν τα 10 τελευταία, στα οποία δεν μπορεί να ξεχωρίσει σειρά, οπότε αυτά θα πάρουν 5 πόντους.

Θεωρητικά εγώ είμαι ο ειδικός που ζητάς αλλά δεν έχω ασχοληθεί με συστήματα “δίκαιης” βαθμολόγησης…:stuck_out_tongue:
Αυτό που έχω να πω πάντως είναι ότι δε χρειάζονται τόσο υψηλές βαθμολογίες όσο του awake. Δηλαδή εννοώ ότι αφαιρώντας 4 μονάδες από κάθε βαθμό η τυπική απόκλιση(δηλ. η σχετική θέση των τραγουδιών στην τελική 20αδα) δε θα αλλάξει. Οπότε έτσι απλά ταλαιπωρείται αυτός που θα καταμετρήσει…

αυτό λέω κι εγώ.
τώρα, η ιδέα του manos87 δεν είναι κακή, αλλά με τη λογική “δύο μέτρα και δύο σταθμά” ψιλοκαταργείται η εγκυρότητα του δημοψηφίσματος

Βασικά με τον μάνο συμφωνώ στη περίπτωση που αυτό μπορούμε να το κάνουμε μέχρι ενός σημείου (πχ 4 μπάντες, 2 και 2) γιατί μετά η ιστορία θα gamithei

Γιατί χώνω 20 μπάντες ισοβαθμία στη πρώτη θέση και τέλοθ

βασικά σε αυτό ίσως συμφωνώ.
βέβαια μην το κάνετε ακόμα.θέλω να το εξετάσω καλά.

Του μανου ειναι ισως ακομα καλυτερη γιατι ο γιουζερ κανει την ομαδοποιηση μονος του οπου σπαζοκεφαλιαζει,δεν υπαρχει μια ετοιμη φορμα δηλαδη και ειναι ακομα πιο αξιοπιστο αυτο.Και δε νομιζω καποιος να κανει αυτο που λετε,να βαλει 16,17 η και ολα μαζι να ισοβαθμουν,σε καποιες συγκεκριμενες θεσεις σπαμε το κεφαλι μας παντα.(το 5.5 και το 10.5 γιατι στογγυλοποιηθηκαν προς τα κατω?:p)

Γι’αυτο ειπαμε καλυτερα οχι μεγαλα νουμερα.Αλλα γενικα(επειδη ειπε ο Horror για Στατιστικη)μετραμε ποιοτικη μεταβλητη,το οτι ειναι το συστημα τελειο αναλογικο,δε σημαινει οτι ειναι και το πιο δικαιο.

Ναι αλλά σε ζυγό αριθμό επιλεγμένων για ίδια βαθμολόγηση, βγαίνει δεκαδικός και θα είναι πιο δύσκολο για τον καταμετρητή

Ε καλα,δε θα σκαψει κιολας.Αλλα ετσι κι αλλιως τι την εχουμε τη στρογγυλοποιηση?:stuck_out_tongue:

τόσο δύσκολο είναι πια να κάνετε μια 20άδα σε σειρά αξιολόγησης?
δείτε λίγο high fidelity μωρέ:!:

Ναι πιστεύω αυτό είναι προφανές. Δε νομίζω ότι στα αυτιά κανενός εδωμέσα(όσο και αν σκίστηκε να τα βάλει σε σωστή σειρά) κάθε δίσκος απέχει ακριβώς το ίδιο από τον προηγούμενό του ή τον επόμενό του…Αυτό δε μπορεί να καταμετρηθεί.
Εκτός αν του δώσεις ένα συνολικό άθροισμα βαθμών που θα πρέπει να χρησιμοποιήσει και αυτός το μοιράσει όπως νομίζει…:roll:

Ποια ειναι τα ζητουμενα μιας λιστας (μας) ?

  1. Να δουμε ποιος ειναι ο νο1 δισκος
  2. Να δουμε τι ειναι στην 1η δεκαδα
  3. Να δουμε τι ειναι στην 2η δεκαδα
  4. Να επιβραβευσουμε τους δισκους που μπηκαν συχνα στις λιστες
    5.Να επιβραβευσουμε τους δισκους που χτυπανε ψηλα νουμερα σε ατομικες λιστες

Σκεπτομενος ολα αυτα εγω θα παω στα 90s με το παρακατω , γιατι νομιζω οτι καλυπτει τα παραπανω points

o 1oς παιρνει το bonus
η υπολοιπη 10αδα παιρνει ποντους , οι οποιοι μειωνονται με βαση την θεση 1-1
σπαμε την 2η δεκαδα σε 2 πενταδες (για να δειξουμε οτι κατι στην 12η θεση ε ειναι πιο πανω απο κατι στην 16η)

και η αναλογια των βαθμων με καλυπτει

πχ

ο 2ος παιρνει 80% του 1ου
ο 5ος παιρνει 68% του 1ου
0 10ος παιρνει 48% του 1ου
ο 11ος-15ος παιρνει 40% του 1ου
ο 16ος-20ος παιρνει 20% του 1ου

τα ποσοστα ειναι καλα στο μυαλο μου (ισως να ανεβασω λιγο τα ποσοστα για 16-20,αντι 20% στο 30%)

πχ εστω οτι της aguillera βγαινει 3o,8ο,12ο (deckard,ellanor,dude)
και της britney βγαινει μονο 1ο (ο χορρορ το ψηφισε στανταρ) :stuck_out_tongue:

θαχουμε

aguillera 43 βαθμους
britney 25 βαθμους

δικαιο.αν οι 3/4 ψηφισαν ενα αλμπουμ πρεπει ναναι πιο πανω οτι θεσεις κ να εχει παρει το 1 (εκτος εαν τα 3 ειναι στους 16-20 κ το 1 εχει πιασει κορυφη)

οποτε εγω θα παιξω με αυτη τη βαθμολογια…

[B]1-25

2-20
3-19
4-18
5-17
6-16
7-15
8-14
9-13
10-12

11 μεχρι 15 - 10

16 μεχρι 20 - 5 [/B]

(ισως παω τα 16-20 στους 7 βαθμους)…εχουμε χρονο να το σκεφτουμε

(τωρα δικαιωνεται η διπλωματικη μου στην στατιστικη 8) )

Δεν το πιστεύω, ευτυχώς που ξαναφεύγω διακοπές.

στο δημοψήφισμα για τα 00’s η βαθμολόγηση μένει αυτή τη στιγμή ως έχει.
θα εξετάσω τα υπόλοιπα (μιας και σκληροπυρηνικός θεωρητικός δεν τα πιάνω με τη μία:p) και θα δω αν λειτουργούν καλύτερα.
(τη britney σιγά μην την ψηφίσω στο δικό σου δημοψήφισμα.θα την κρατήσω για αυτό με τα ηλεκτρονικά!:razz:)