Καλύτερα albums των '00s

Μα δεν υπαρχει ενας σοβαρος λογος να μη μπει στη κεντρικη,δε χανει κατι το σαιτ,μονο κερδιζει.Δηλαδη ακομα και αν εμπαινε ως απλο daily new σιγουρα το ‘‘οι users του forum επιλεγουν και σχολιαζουν τα 100 καλυτερα αλμπουμς της 10ετιας που μας περασε!’’(βτσ,τι 103 ρε ντουντ,αντιμαρκετιστικο:p)τραβαει πιο πολυ τον βιζιτορ πχ απο το "Ο Zakk Wylde τιμά τους Led Zeppelin’’.+μια αλφα(εστω μινι)σοβαρη αναλυση που θα διαβασει ο βιζιτορ για τον Χ δισκο απο τον Panagiotis πχ που θα διαφερει απο ριβιουζ τυπου Μπαρμπα ξερω γω που μια χαρα μπαινουν στη κεντρικη.Επισης τη γνωμη του Μαλβαλ απ το Νομιστερακη η του Ντουντ για το Αιρον Γουιλ ο τακτικος φορουμιτης την εχει διαβασει 342435 φορες απο δω κι απο κει,η διαφορα(αν τελικα γινει μονο για εντος του φορουμ)θα ειναι το συγκεντρωτικο του θεματος?Το να μη βγαινουν στη κεντρικη ποστς τυπου τζιμ ροττεν κτλπ(που το ζητησαμε παλια)το καταλαβαινω γιατι ισως ειναι και λιγο ξεκαρφωτο να βγει ετσι μονο του χωρις αφορμη,ειναι και πιο προσωπικο και τα λοιπα.Αλλα εδω μιλαμε για κατι πληρες,μαζικο και δουλεμενο που προερχεται απ τους πνευμονες του πορταλ,το φλορουμ δηλαδις,κριμα ειναι.

Απορία: Τα κείμενα πως ακριβώς θα μαζευτούν; Φαντάζομαι δεν είναι δυνατόν απλά να ξεκινήσουμε να ποστάρουν όσοι έχουν αναλάβει κάποιο άλμπουμ όποτε τους καπνίσει μέσα στο θέμα που θα δημιουργηθεί μιας και θα πρέπει τα κείμενα να έχουν μια σειρά και μια τάξη. Που πάει να πει πως κάποιος πρέπει να αναλάβει να μαζέψει αρχικά τα κείμενα ώστε να τα ποστάρει αυτός μετά στην σωστή σειρά μέσα στο φόρουμ.

Όπως επίσης καλό θα ήταν να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες για την ομοιογένεια των κειμένων, όπως για το μέγεθός τους, τη διάρθρωση, να συνοδεύονται απο φωτογραφία συγκεκριμένου μεγέθους και τέτοια.

Η ιδέα να αναρτηθούν σε blog εν είδει αφιερώματος είναι ενδιαφέρουσα, και ίσως θα μπορούσε να φτιαχτεί και ένα κατοσέλιδο pdf προς ντάουνλοαντ, με κάποια εισαγωγικά κείμενα για τα 00’s in music, χωρίς το τελευταίο να είναι απαραίτητο αν δε βρεθούν εθελοντές. Την επιμέλεια του pdf αν θέλετε την αναλαμβάνω εγώ- εντάξει για τα βασικά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, αλλά είπα να την ρίξω την ιδέα μου, δν κρατήθηκα \:D/

Αν γινει φορουμικο μονο:
—>καταρχας μοιραζονται ολα τα αλμπουμς
—>μπαινει αυστηρο ντεντλαιν για το ποτε πρεπει να ειναι ετοιμα και ενας(οχι αυστηρος)περιορισμος για το μεγεθος τους(8-10 γραμμες φαση) και ενα στανταρ resolution για τα εξωφυλλα για να μη φαει κανεις τα νιατα του στο ρισαιζινγκ(καλυτερα ο καθενας για το δικο του δηλαδη,1 λεπτο υποθεση ειναι)
—>καθενας τριπλοτσεκαρει το δικο του για ορθογραφικα και συντακτικα
—>ληγει το ντεντλαιν
—>καθενας στελνει το κειμενο του στο ταδε mail που εχει οριστει(γιατι με pm θα γινει χαμος προφανως)συνοδευομενο απ τα σχετικα .jpg κτλπ(ο τιτλος του mail που θα στελνει ο καθενας θα εχει ως τιτλο τη θεση που εχει παρει το αλμπουμ στο δημοφηφισμα για να διευκολυνθει η ταξινομηση που θα γινει αργοτερα)
—>-προαιρετικο βημα-τελικο τσεκινγκ σε ορθογραφικα και συνακτικα γινεται απο τον Γερο που α)ειναι μαστερ σε αυτα και β)καιρος να παρει το κωλο του να συνεισφερει καπως:lol:(ή μια ομαδα γιουζερς τελος παντων)
—>τα σενια πλεον κειμενακια ταξινομουνται
—>φτιαχνεται ο σκελετος του ολου τοπικ,πως θα διαρθρωνεται,που θα μπαινουν οι πικς,αποστασεις κτλπ
—>ανοιγεται το θρεντ στη ροκιπιδια
—>τελειωσαμε

Αν βγει στη κεντρικη φανταζομαι οτι το μονο που θα διαφερει ειναι οτι ο τελικος ελεγχος στα κειμενακια θα γινει απο εδιτορς και λοιπους οπως γινεται και οταν δημοσιευεται ριβιου για συναυλια απο καποιον φορουμιτη.

Τί λες μωρή λινάτσα που θα κάθομαι να τσεκάρω ένα σωρό σεντόνια για ορθογραφικά και συντακτικά, εδώ δεν πρόλαβα μια λίστα να κάνω ξέρω γω και θες ν’ αναλάβω κάτι τέτοιο; Στο κάτω κάτω έχω μυωπία 4+ απ’ το ένα μάτι, να πάει στο 44+ ας πούμε; Ασταδιάλα, όχι δεν ασχολούμαι εγώ με κάτι τέτοιο. Μόνο ριβιούζ, αν θέλετε. :stuck_out_tongue:

δεν προλαβα λεει ο απαταιωνας:!:

Αφού δεν είχα χρόνο μωρή τσιμούχα!

Ναι ρε κλαίφτη Γράκχε :!: :stuck_out_tongue:

Αν και είναι αρκετά νωρίς για να τα κανονίσουμε αυτά, τον έλεγχο στα ορθογραφικά - συντακτικά μπορεί να τον κάνει μία ομάδα τριών - τεσσάρων (ας πούμε) ευυπόληπτων, σε ό,τι αφορά αυτό το θέμα, χρηστών. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Προσωπικά, ανάλογα με τον χρόνο μου, ευχαρίστως θα αναλάμβανα μέρος της διόρθωσης (οκ το αν είμαι ευυπόληπτος παίζεται :lol:).

Όσο για την όποια δημοσίευση στην κεντρική, καλό θα ήταν να έπαιρνε θέση κάποιος απ’τα μεγάλα κεφάλια της σελίδας. Πριν συζητήσουμε δηλαδή ο,τιδήποτε περί δημοσίευσης να ξέρουμε και την τοποθέτηση αυτών. Αν και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον λόγο για τον οποίο θα εναντιωνόταν κάποιος στο εγχείρημα.

ναι συμφωνω αφου ειμαστε τοσο κοντα ε να τα κανουμε 100 :stuck_out_tongue:

Αν είναι να μπει το αφιέρωμα στην κεντρική σελίδα θα μπορούσε η επιμέλεια των κειμένων να γίνει από την συντακτική ομάδα του ροκιν. Αλλιώς ας το αναλάβει μια ομάδα μέσα από το φόρουμ που θα αναλάβει επίσης να μαζέψει και τα κείμενα.

Έλα πολύ το παιδεύετε, μην το γαμάτε στην ανάλυση δεν είναι πυρηνική φυσική.

Πολλοί είναι 103, η 100, 97 δίσκοι. Πιο λίγοι

Ρε φιλε εδω εγινε τοπ30 μονο για το 2010 απ το σαιτ με αντιστοιχες παραγραφουλες,τι πολλοι ειναι οι 100 για μια δεκαετια.Αν γινει μεθοδικα το πραγμα δε θα κουραστει κανεις,επειδη ακριβως δεν ειναι πυρηνικη φυσικη που λες κι εσυ.

(http://rocking.gr/articles/I_antistrofi_metrisi_ksekinise_To_Rockinggr_epilegei_tis_30_kuklofories_tou_2010_Suntonisteite/8731/ Για κατι τετοιο μιλαμε φανταζομαι με πιο μεγαλες παραγραφους,εως αρκετα πιο μεγαλες=p)

σοβαρά τώρα δεν έχετε καταλάβει γιατί είναι 103 κι όχι 100? αρχίζω και ανησυχώ λιγάκι… :-s

Καλά οκ ,εγώ εξήγησα γιατί το λέω αυτό με τους πολλούς δίσκους. Δλδ αμα είναι να μπαίνουμε μετά 40 - 50 άτομα ,να διαβάζουμε κ να καυλώνουμε μεταξύ μας σε φάση"“ουάου τι ωραία που τα είπες για αυτό”, “αχ σε ευχαριστώ, κι εσύ μπόμπα τα έγραψες στην δικιά σου κριτική” κτλ. οκ πάσο.Εγώ νομίζω ότι ένα φόρουμ πρέπει να φάινεται ελκυστικό κ στους απ’έξω, όχι μόνο στους φορουμίτες.Και προσωπικά ΠΟΤΕ δεν κάθομαι να διαβάσω ένα ένα τα λόγια για δίσκους σε αφιερώματα με 100 κ 200, είναι απωθητικό κ δεν σε ιντριγκάρει να ασχοληθείς στο φουλ.

Τεσπα μη το κουράζω άλλο

ναι οκ, σε καταλαβαίνω. δεν απάντησα βέβαια στο γιατί 100 κι όχι 30-40-50, αλλά στο γιατί 103 κι όχι 100 :P.

Ναι οκ, εγώ δε θέλω κείμενο μου στην κεντρική.
Αν είναι να υπάρχει απλώς ένα λίνκ σε κάποιο θρεντ του φόρουμ έχει καλώς.

Αν μπορώ να βοηθήσω, ορθογραφικό έλεγχο ή οτιδήποτε άλλο, στείλτε pm.

:slight_smile: Ναι σόρρυ στον Pumkin πήγαινε το σχόλιο,απλά βαριέμαι τα quotes

Για τα ορθογραφικά, μπορεί ο καθένας από εμάς που θα γράψει κείμενο, να το γράψει στο word και να το διορθώσει, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο…:stuck_out_tongue:

αυτό νομίζω πως θα ήταν το καλύτερο γα όλους στην τελική.
ούτε θα υπάρχουν μεγάλοι περιορισμοί στα κείμενα (ντάξει, κάποιοι θα υπάρχουν για να υπάρχει μια συνοχή και να είναι ευανάγνωστα), και μάλλον θα ενθαρρύνει περισσότερο κόσμο από το φόρουμ για να γράψει κείμενο, που μπορεί να μη θέλει να αναρτηθεί στην κεντρική.ένα λινκ για το thread που θα είναι τα κείμενα είναι και η καλύτερη λύση.
τώρα, από τα άλμπουμ που ισοψηφούν μέχρι τη θέση 103, δεν υπάρχει έστω και ένα που να έχει καλύτερα πλασαρίσματα σε λίστες?