Καλύτερα albums των '00s

παιδια προλαβα η μπουλο? πριν λιγο εκανα τη λιστα. επισης μπορει νακποιος να μ εξηγησει τι ακρβως παιζει με τα “κειμενακια” γιαιτ κατι πηρε το ματι μου αλλα δεν βρισκω καπου να εχει αναφερθει κατι ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ. αν καποιος μπορει και δεν ειμαι εκτος χρονικων οριων ας μου πει.

φίλε Ψοφιοκρεας…

SPOILERΜΠΟΥΛΟ ΡΕΕΕΕΕΕ

δυστυχώς δεν πρόλαβες, αλλά [U]άμα θες[/U] και σε χρειαστούμε, θα σε χώσουμε για κάνα κειμενάκι.[/SPOILER][/SPOILER]

τι ακριβως παιζει με τα κειμενακια? ειναι ψιλοπεριληψουλες των αλμπουμ η καμμια σχεση? γιατι μπορει κ να θελω…

Ειναι σαν να λες ομως οτι αντιστοιχα ενα ποστ-σεντονι στο φορουμ,δε θα ασχοληθεις καν να το διαβασεις(εσυ η ενας βιζιτορ τελος παντων)επειδη απλα και μονο ειναι tl;dr.Εγω παλι αν το ξεκινησω και α)ειναι για αντικειμενο που με ενδιαφερει και β)εχει ωραια δομη και γενικα ειναι ευπαρουσιαστο(βλεπε ποστ Chrisp για Tiamat πχ),τοτε προφανως και θα το διαβασω.Το λινκ με τους 30 δισκους του 10’ που λινκαρα σε αλλο ποστ εμενα προσωπικα με τραβηξε και το διαβασα ολο γιατι ειναι fuckin neat(θα μου πεις εκει γραψαν 3 προτασεις για καθε δισκο.Και παλι σαν εικονα,δε σου κουραζει το ματι και σε μενα αυτο ειναι που μετρησε πιο πολυ).Αν δωθει λιγο εμφαση στο να μη ξεφευγουν πολυ τα reviews και στο θεμα ‘‘ομορφη παρουσιαση’’,τοτε ειλικρινα πιστευω τι 50,τι 100 δισκοι και ειδικα οταν μιλαμε για δημοφηφισμα καλυτερων δισκων μια ολοκληρης δεκαετιας και μαλιστα χωρις κανεναν απολυτως περιορισμο στα μουσικα ειδη.Εκ των πραγματων δηλαδη δε μπορεις να πεταξεις και απλα μια 20αδα σε ενα τετοιο project.Anyway,το κοβω κι εγω εδω,εμπιστευομαι κριση δουδ για το πως θα παει το πραμα.

Οκ κι εγώ το κόβω,αλλα ζούμε στην εποχή της υπερ-υπερ- πληροφόρησης, όπου ο καθένας μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα βρίσκει 35χιλιάδες αφιερώματα για τη δεκαετία,για ένα δίσκο,για μαι μπάντα,και άλλες 75χιλιάδες λίστες σε να συνοδεύουν όλο αυτό το πράγμα. Καταντάει μια αηδία, νιώστε κάποια πράγματα,είναι λεπτές οι γραμμές μεταξύ του να κινητοποιείς τον άλλο να ασχοληθεί με κάτι, και του να τον κάνεις να βαρεθεί . Ειδικά ΣΗΜΕΡΑ

Και εαν σας ενδιαφέρει αυτό που λες ,ότι δλδ δεν μπορούμε να ξεπετάξουμε μια ολόκληρη δεκαετία, στην οποία συμπεριλάβαμε κ όλα τα μουσικά είδη, με 20 η 30 η 40 δίσκους,τότε δεν έχει νόημα να βάλουμε 100 δίσκους. Πρέπει να βάλουμε 400. Και πάλι λίγοι θα είναι,για να καλύψουμε όλα όσα έγιναν,γιατί έγιναν άπειρα πράγματα. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία, νομίζω 50-60 δίσκοι είναι αρκετοί. Φτάνει σταματάω :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ κι εγώ με το χρήστη RedWaves. Μπορεί κάποιοι να μη θέλουν να μπουν τα κείμενά τους στην κεντρική, κατανοητό και σεβαστό. Προσωπικά εμένα δε με νοιάζει να μπει ένα κείμενό μου για να έχω να λέω, απλά, κι από εμπειρία που έχω με φίλους μου, την κεντρική την παρακολουθούν πολύ περισσότεροι από το φόρουμ. Αν λοιπόν τέτοια κείμενα εμφανιστούν εκεί, θα πάρει πιο μαζικό χαρακτήρα, και θα τα ψάξει κι άλλος κόσμος πιο εκτενώς.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να βάλεις λινκ για το φόρουμ και μετά λινκ για το μπλογκ του κάθε χρήστη και μπλαμπλαμπλα, ο μέσος αναγνώστης δε θα τα πατήσει όμως από βαρεμάρα. Στην εποχή της λινκοκρατορίας, το πιο εύκολο πράγμα είναι ένας ωκεανός από δεσμούς.

Εφόσον μπουν στην κεντρική, υπάρχει και η λύση τα κείμενα να υπογράφονται από τα username του κάθε χρήστη για όσους θέλουν την ανωνυμία τους.

Επίσης, παραδεχτείτε πως ζείτε για τη στιγμή που οι facebook φίλοι του ρόκιν θα γράφουν από κάτω τα μαγευτικά τους σχόλια. Δηλαδή ζω για τη στιγμή που κάτω από το οργασμικο κείμενο του μαλβαλ ή του Σαμ μιρορς, θα υπαρχει “καλα τα λετε, αλλα ποιοι ειναι αυτοι οι αρκουδους?” :lol:

ΥΓ: Mόνο σαν αστείο παίρνω πως ο χρήστης γράκχος λέει πως δεν πρόλαβε, έχει σπαμάρει σε 1000 θρεντς και λέει δεν πρόλαβα, έλεος όμως.

Πωωωω ρε μαλάκα, αφού ΕΙΠΑ, δεν είναι μόνο θέμα να κάτσεις να γράψεις μια λίστα με 20 δίσκους, έπρεπε να κάτσω να βάλω κάτω ένα σωρό πράγματα αν ήθελα να με εκφράζει και να μην είναι ξεπέτα, σε φάση α οκ, έβαλα κι εγώ 20 δίσκους. Ε εγώ για μια τέτοια διαδικασία θέλω πολύ χρόνο και δε μ’ εμπόδισε το ότι “σπάμαρα” σε “1000 θρεντς”.

Σταδιάλα πια. Γκρινιάρη. :frowning:

λοιπόν, είναι μια ντουζίνα παλικάρια που δεν έχουν μπει στο φόρουμ απ’ όταν έστειλα τα πιμίζ, οπότε λέω να περιμένουμε και μέχρι να τελειώσει το τριήμερο μπας και το δουν ρε αδερφέ και μετά να ξεκινήσει σιγά σιγά το νταβαντούρι.

είναι 2-3 χρήστες που με στεναχώρησαν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ, σνιφ.

ψ. δεδμητ, μιλάμε για ένα κείμενο όπου θα βγάζει ο καθείς τα σώψυχά του για τον δίσκο. οτιδήποτε λιγότερο δε θα γίνει δεκτό.

Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο. - Παράγοντας Εδεσσαϊκού.

της ταξεως των ποσων λεξεων? θα υπαρχουν περιορισμοι και κανονες στη δομη? του στυλ παραγραφοι κτλ? εμενα γενικα count me in στην προσπαθεια χωρις να μπορω να εγγυηθω οτιδηποτε γιατι εχει να κανει με τον χρονο κτλ αλλα προτιθεμαι να προσπαθησω οσο πιο πολυ μπορω στα αλμπουμ για τα οποια εχω γνωμη φυσικα!

προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει μόνο ένα υποτυπώδες κάτω όριο (δλδ μη γράψει 2 σειρούλες ο άλλος…), όχι όμως και άνω, καθώς δε θέλω να μπει φρένο σε τυχόντες τζιεμροττενικούς οργασμούς. από κει και πέρα θέλω να πιστεύω πως ο καθένας ξέρει πάνω κάτω πόσο “το έχει”, οπότε θα κάνει τα κουμάντα του.

γενικά καλό θα ήταν να μην είναι τσαπατσούλικο το κείμενο και να έχει μια υποτυπώδη δομή με παραγράφους κ.τ.λ… η ουσία είναι να παρουσιαστούν κείμενα ευανάγνωστα. ας πούμε εγώ αν γράψω κριτική θα φροντίσω το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης να είναι κεφαλαίο :P.

μετρα με και εμενα λοιπον μεσα και ελπιζω να βοηθησω. εχω ξαναασχοληθει με ριβιουζ αλλα πιο πολυ σε ξενα σαιτ για να πω την αληθεια, ελπιζω να την παλεψω!

Όχι και πάλι όχι, από την αρχή να μπουν καλά καθορισμένοι κανόνες για την έκταση των κειμένων, γιατί μετά θα μαζευτούν 10 τηλεγραφήματα, 7 κανονικά άρθρα, 3 πεντάτομες εγκυκλοπαίδειες κοκ και το συνολικό αποτέλεσμα δε θα είναι καθόλου ελκυστικό.

Η αλήθεια βρίσκεται σε προτάσεις όπως αυτή http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1107243&postcount=1683

Επίσης εκτός των παραπάνω ας γράφει ο καθένας και το είδος του άλμπουμ, τη χρονική διάρκειά του και το έτος που κυκλοφόρησε

ok, δεκτόν. πείτε κι άλλοι τη γνώμη σας (νταξ, όχι όλοι :P) να δούμε τι θέλουν οι πολλοί.

Κι εγώ σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτό

http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1107243&postcount=1683

Οι δίσκοι με ποιά κριτήρια θα μοιραστούν;

και εγω συμφωνω με το προσδιορισμο των λεξεων (πχ 70-150). δεν γινεται ενα κειμενο να ειναι 1 παραγραφο και ενα αλλο 4. πρπει να ειναι ισοδυναμα γιατι αλλιως προκαταλαμβανουν και τον αναγνωστη.

μεσα και για ετος και ιδιαιτερα ΣΤΥΛ του καθε αλμπουμ. να προτεινω και να υπαρχει αμεση προσβαση στο myspace της καθε μπαντας για ευκολο τσεκαρισμα απο τον αναγνωστη που του αρεσε η εκαστωτε ριβιου.

βασικά θα τους μοιράσω εγώ :P.

θα προσπαθήσω να γίνεται κριτική σε κάθε δίσκο από άτομο που τον έχει ψηλά στη λίστα του και αφού λάβω υπόψιν τις προτιμήσεις που έχουν δηλωθεί από διάφορους σε αυτό το θρεντ ή μέσω π.μ… επίσης, άτομα που έχουν δείξει πως το έχουν μάλλον θα πάρουν πάνω από ένα άλβουμ, ενώ άλλοι που δήλωσαν πως θα προτιμούσαν να αποτελέσουν για διάφορους λόγους την εφεδρεία του εγχειρήματος θα πάρουν μόνο ένα. εννοείται πως θα συμμετάσχουν όλοι όσοι δήλωσαν πως θέλουν.

αν υπάρξουν πολλές γκρίνιες μετά το μοίρασμα, θα δούμε τι θα γίνει…

Αμφιβάλλεις ότι θα υπάρξουν γκρίνιες? :lol:

Εγώ δεν έχω πρόβλημα όπως και να γίνει, ούτε και θα γκρινιάξω. :stuck_out_tongue: Θα προτιμούσα να γραφτεί κάτι για όοολα τα albums, χωρίς όριο στις λέξεις (για τον ίδιο λόγο που ανέφερε και ο dude), αλλά και να μη γίνει έτσι, δεν πειράζει. Όπως και να 'χει θα είναι κάτι το ωραίο.