Basketball ή αλλιώς "μπάσκετ ω ρε"

υπάρχει το topic για ευρωλίγκα,αλλά εδώ είναι γενικά με το μπάσκετ…
λοιπόν λοιπόν…
Την παραίτηση του υπέβαλε το απόγευμα της Κυριακής ο Λευτέρης Κακιούσης, κατά τη διάρκεια της συνάντησης που είχε με τη διοίκηση του Αμαρουσιου. Σε διαφορετική περίπτωση λέγεται ότι κι ο Αρης Βωβός θα του ζητούσε την αποχώρηση του, καθώς δεν ήταν ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας.
Ο Βωβός έχει χώσει αρκετά λεφτά στο Μαρούσι,και η ομάδα είχε γνωρίσει πρωτόγνωρη αγωνιστική άνοδο…αλλά από πού να τα βγάλει τα κέρδη?από το γήπεδο που ποτέ δεν γεμίζει και είναι μια σταλιά?
κρίμα κρίμα κρίμα…
η κατρακύλα της ΑΕΚ συνεχίζεται με τον Γρανίτσα να κοιτά και τον Φιλίππου εξαφανισμένο…
ο ΟΣΦΠ αν καταφέρει και επαναφέρει τον Sofo στα συγκαλά του ανεβαίνει αυτομάτως ένα επίπεδο…το ερώτημα είναι αν θα αλλάξει η εικόνα του με την επιστροφή του Μάτσε…πιστεύω ότι από τη στιγμή που το πρόβλημα παρουσιάζεται στην άμυνα,χρειάζονται πολύ περισσότερα από τον Μάτσε…

Ωραια,ας κανω κι εγω το ρεπορταζ για τη Θεσσαλονικη :smiley:

Ο Αρης παει καλυτερα απο οποιαδηποτε αλλη χρονια,χωρις να εχει καποιον σταθερο ηγετη,αλλα με αρκετους καλους παικτες και μετα απο πολλα χρονια με εναν αξιπορεπη (αλλα οχι αρκετα καλο) παγκο.Φαβορι για τη δευτερη θεση στην κανονικη περιοδο(ολα θα κριθουν στο εντος εδρας ματς με τον Ολυμπιακο),σχεδον σιγουρα στην 3αδα στο τελος της σεζον,απιστευτα καλη πορεια στην Ευρωλιγκα(και πολυ τυχερος στην κληρωση του ΤΟΡ 16).

Ο ΠΑΟΚ παρα τα διοικητικα και τα προβληματα που παρουσιαζε στην αρχη της περιοδου,εστρωσε αρκετα σαν ομαδα,κυριως χαρη στην απομακρυνση του Πρελεβιτς απο προπονητη και στην προσθηκη των Παρκερ κ Ουασιγκτον.Περα απο τους Αμερικανους,βασιζεται αρκετα στην ευστοχια και την εμπειρια του Σκεπανοβιτς,καθως και στους Καλαμποκη,Πασαλιτς.Ωστοσο δεν εχει πολλες λυσεις στον παγκο και με την πωληση και του Σεκουλιτς αποδυναμωνεται πολυ στη ρακετα(ο Οστοιτς δεν ειναι δα και κανενας μεγαλος παικτης…).Καταφερε παντως να μεινει μονος τεταρτος και στο χερι του ειναι να κρατησει τη θεση αυτη και να τα δωσει ολα στα πλει οφ.Στο ULEB Cup ατυχησε και βρηκε μπροστα του τη Σιενα,ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκα,και ουσιαστικα ηδη εχει αποκλειστει αφου εχασε εντος εδρας με πανω απο 10 ποντους…

Ο Ηρακλης παει απο το κακο στο χειροτερο,εχασε 20 ποντους απο τη Δαφνη εντος εδρας κ κινδυνευει να μεινει στη 2η κατηγορια…Η κατασταση στην ομαδα που πριν 3 χρονια με Διαμαντιδη,Παπαδοπουλο,Ηλιαδη,Παυλιδη εβγαινε 3η στο πρωταθλημα ειναι οντως τραγικη…
Το ιδιο και στον Μακεδονικο,που μετα τους Ολυμπιακους και τα οικονομικα προβληματα που δημιουργησαν(απ’οτι λεγεται τουλαχιστον) στον Μεσαϊκο,δεν μπορει να φτιαξει σοβαρη ομαδα και να πληρωσει τους παικτες.Απ’οτι φαινεται δεν τον γλιτωνει τον υποβιβασμο…

Στην Αθηνα οπως τα ειπες,η ΑΕΚ βυθιζεται ολο κ περισσοτερο,ο Ολυμπιακος ψαχνει μια σταθεροτητα και περιμενει την επιστροφη του Ματσιγιαουσκας,ενω ο ΠΑΟ απλα δεν παιζεται.
Το Μαρουσι χωρις Γιαννακη κ Μπλακνει δεν υφισταται…
Ο Πανιωνιος τα παει πολυ καλα,αλλα εχασε την 4η θεση και τωρα πρεπει να κυνηγαει τον ΠΑΟΚ.
Γενικα παντως το πρωταθλημα φετος ειναι αρκετα καλο.

ακριβώς φίλε μου…το πρόβλημα εκεί πάνω με Ηρακλή και Μακεδονικό είναι πολύ σοβαρό.
και ο υποβιβασμός είναι η σωστή και η δίκαιη κατάληξη και για τις 2ομάδες.
δεν υπάρχουν συγκινησιακά κριτήρια,όταν δεν υπάρχει επαγγελματισμός…
συγχαρητήρια στα παιδιά του Μακεδονικού που βούτηξαν στα βαθιά

Καλά τα λέτε. Να προσθέσω επίσης την πολύ καλή πορεία της Ολύμπιας (της οποίας τον προπονητή έχω γνωρίσει και είναι πολύ καλό παιδί) αλλά και της Ολυμπιάδας στα αξιοσημείωτα του πρωταθλήματος. Και οι δύο με Έλληνες προπονητές και πολλούς Έλληνες παίκτες.
Therion, ποια η άποψή σου για τον Ματσόν;

H αποψη μου για τον Ματσον…Καλη ερωτηση.
Οταν ηρθε περισυ θεωρησα οτι ηταν προσωρινη λυση,καθως η κατασταση με τον Μπαρτον δεν πηγαινε παραπερα(επι Μπαρτον ολη τη δουλεια προπονητικα την εκανε ο Παπαχατζης,ο βοηθος του…Ο Μπαρτον μας εκανε μεγαλο καλο,αφου εφερε εναν πολυ μεγαλο παιχτη στον Αρη,τον Σμους Παρκερ,βασικο πλειμεικερ των Λεικερς σημερα,και καταφερε να μας οδηγησει μεχρι την κατακτηση του κυπελλου Ελλαδος,αλλα δεν ηταν ο μεγαλος προπονητης που θα παει μια ομαδα μπροστα).
Ωστοσο με το που ηρθε ο Ματσον η ομαδα εφυγε απο την αγωνιστικη κατρακυλα,αρχισε να παιζει πιο σωστα και να παιρνει σημαντικες νικες.Ο κοσμος τον αγαπησε,τον στηριξε ακομα και μετα την πολυ απογοητευτικη εμφανιση στον τελικο του Σαρλερουα,για την οποια βασικα ηταν ο τελευταιος που εφταιγε…Πηρε μια ομαδα που δεν ειχε φτιαξει ο ιδιος,την εφτασε μεχρι εκει και τα εδωσε ολα απεναντι σε εναν αντιπαλο πολυ καλυτερο και με 5πλασιο μπατζετ.Το στησιμο ηταν αρκετα καλο.Οι παικτες μας εριχναν τα τουβλα,οχι αυτος.
Το καλοκαιρι υπηρχε εντονη φημολογια για αντικατασταση του με τον Γιαννακη.Και για να πω την αληθεια ηθελα πολυ να γινει αυτο.Οχι οτι εχω προβλημα με τον Ματσον.Τον παω πολυ και εχει οδηγησει τον Αρη σε επιτυχιες στην Ελλαδα και στην Ευρωπη,που πριν 5-6 χρονια,οταν παλευαμε να ξεφυγουμε απο τη ζωνη υποβιβασμου και τα οικονομικα,ουτε καν θα τις φανταζομασταν.
Αλλα,οπως ο Μπαρτον,δεν ειναι ο μεγαλος προπονητης,αυτος που θα στηριχθεις πανω του για το μελλον.Ειναι κοινο μυστικο οτι ο Αρης στα επομενα χρονια θελει να εδραιωθει στις 2 πρωτες θεσεις και να χτυπησει στα ισια το πρωταθλημα.Οσο απιθανο και περιεργο και αν ακουγεται…Στοχους βαζουν ολοι,ενας πολυ δυσκολος και μεγαλος για τον Αρη ειναι αυτος.Φυσικα απαιτουνται πολλα λεφτα και πολλες αλλαγες.Μια απο αυτες θα ειναι λογικα του προπονητη…
Στα ματς Αρη-ΠΑΟ ειδικα φαινεται η τεραστια διαφορα που υπαρχει μεταξυ των προπονητων.Ο Ομπραντοβιτς ειναι χιλιομετρα μπροστα.
Εμεις ειναι φορες που νομιζω οτι παιζουμε χωρις συστημα.Και το Isolation που παιζουμε συνεχως με τον Ηλιαδη ναι μεν καποτε αποδιδει,αλλα η Μπαρτσα που το πηρε χαμπαρι οποτε το επιχειρουσε τον εκλεινε με 3 παικτες μεσα στη ρακετα.Οταν δεν πετυχαινει αυτο το “συστημα”,η ομαδα δειχνει να χωλαινει…
Το θεμα απο εδω και περα δεν ειναι μονο να νικας στην Ελλαδα.Αυτο οπως φαινεται φετος το καταφερνεις χωρις μεγαλη δυσκολια.Το θεμα ειναι να στησεις μια ομαδα που θα χτυπαει τις πραγματικα σοβαρες ομαδες,οχι το Αιγαλεω.
Και οσο και αν τον συμπαθω και τον ευγνομωνω,νομιζω οτι ο Ματσον δεν ειναι τοσο ικανος…Ειναι εκφραστικος και εκδηλωτικος,τον αγαπαει ο κοσμος,κανει εξαιρετικη πορεια φετος,εχει και 2 παρα πολυ καλους βοηθους μαζι του,τον Νικολαιδη και τον Παπαχατζη…Αλλα νομιζω οτι χρειαζομαστε το κατι παραπανω.

Αυτα :smiley:

Να προσθεσω για τον Ματσον οτι παιζει καθαρα παιχνιδι σκοπιμοτητας. Οσο πιο μικρο σκορ γινεται, γεγονος που απωθει εναν ουδετερο φιλαθλο. Γι’αυτο αλλωστε ο Αρης εχει την 4η χειροτερη επιθεση, ενω ειναι 2ος! Κατα τ’αλλα εχει κανει καλη δουλεια.

Ναι παιζει για να κρατησει το σκορ σε χαμηλα επιπεδα(60-70 ποντους).Οταν το καταφερνει συνηθως νικαμε.Αλλα εχει καταφερει να φτιαξει μια ομαδα που παιζει πολυ καλη αμυνα,εχουμε την 3η καλυτερη αμυνα στην Ευρωλιγκα μετα την CSKA και την Μπενετον(και την χειροτερη επιθεση βεβαια… :stuck_out_tongue: Μονο εμεις και η ΛεΜαν δεν εχουμε περασει τους 1000 ποντους…)

Αυτοι οι Ιταλοι εχουν μια μανια με την αμυνα, οτι σπορ κι αν ειναι. :stuck_out_tongue:

ΚΑποτε ημουν φανατικος του μπασκετ.Πλεον δε μπορω να παρακολουθησω ουτε 1 λεπτο ετσι οπως το εχουν καταντησει.Καθε επαφη και φαουλ.Ελεος απλα.Ουτε το γυναικειο πολο δεν ειναι τοσο μιγιαγκηχτο.Το μονο που αξιζει να παρακολουθεις ειναι NBA και κολλεγιακο πρωταθληματα.Κατα την ταπεινη μου αποψη παντα…

+1

Και εγώ για αυτό το έχω ελαττώσει. Και μέσα σε όλα, έγιναν και οι διαιτητές 3. Εκεί που μερικοί γκρίνιαζαν ότι σε κάθε ματς δε δίνονταν 2-3 φάουλ σε σκληρά μαρκαρίσματα, από τότε που βάλαμε 3 διαιτητές, δίνεται η κάθε επαφή φάουλ και έχουν αυξηθεί και τα λάθη, αφού υπάρχουν περισσότερες σφυρίχτρες στο παρκέ… Έχω κλείσει πολλές φορές τη τηλεόραση γιατί έχω βαρεθεί τις διακοπές με τα σφυρίγματα…

+1

διαφωνώ σχετικά με τη διαιτησία!!!αφήνεται πλέον πλεονέκτημα,και έχουν δημιουργηθεί τόσοι κανονισμοί που αφήνουν το θέαμα και ειδικά το “μπασκετικό” θέαμα να εξελιχθεί.
οι εγκέφαλοι των ομάδων πλέον δουλεύουν περισσότερο,κι αυτό είναι ελκυστικότερο από το άναρχο μπάσκετ του παρελθόντος…
το γεγονός ότι υπάρχουν 3 διαιτητές έχει περιορίσει σε τεράστιο βαθμό διάφορα παράπονα από τις ομάδες για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος…

Εγω θελω να αρχισουν να ξαναδειχνουν ΝΒΑ oπως εκανε παλια ο ΣΚΑΙ με Σκουντη στην περιγραφη και Bulls στα ντουζενια τους.
Δεν μπορω να καθομαι να ξημερωνομαι για να δω τον 1 αγωνα τη βδομαδα που δειχνει (αμα δειχνει πια) η ΕΤ1…
ΘΕΛΩ NBA!

Δεν τα δειχνει το Sport+ (η ψηφιακη της ΝΕΤ) ή κανω λαθος?

Παραπάνω αγώνες δείχνει…Εγω πετυχαίνω παιχνίδια 2-3 φορές τη βδομάδα στα κρατικά…Καμιά μαγνητοσκόπηση βέβαια δε θα έβλαπτε.Το ψηφικό πάντως πρέπει να έχει περισσότερα και πέρα από τον αποκωδικοποιητή δεν πληρώνεις τιποτα.

Οκ και 5-6 να δειχνει,αν τα βαζουν 3-4 τα ξημερωματα σε παιρνει ο υπνος…Βαλτε τα το απογευμα που δεν εχει και καμια σοβαρη εκπομπη να τα δει ο κοσμος!

Τουλαχιστον τα μαγνητοσκοπιμενα νομιζω τα δειχνει μια χαρα ωρες, απογευμα ή κατα το βραδακι. Για live δεν ειμαι σιγουρος ποσα δειχνει και ποτε.

Συμφωνώ απόλυτα. Σε σχέση με 10-15 χρόνια πριν η διαιτησία έχει βελτιωθεί αισθητά τόσο ώς προς τα λιγότερα λάθη όσο και ως προς τη διατήρηση του ρυθμού.

Ο Ματσόν είναι ένας αρκετά καλός προπονητής, που ταίριαξε με το στυλ του Άρη. Δε νομίζω όμως ότι μπορεί να τον ανεβάσει πολύ ψηλότερα. Φανταστείτε τον Άρη του χρόνου με προπονητή Γιαννάκη, με 2 πολύ καλούς ξένους, τον Κακιούζη, τον Στακ (έλα πίσω αρχηγέ, ο θρύλος δεν ξέρει να σε αξιοποιήσει), τον Πελεκάνο (τον οποίο ο Γιαννάκης θα απογειώσει), και τον Κυρίτση (παιδί του Γιαννάκη, περίπτωση παρόμοια με του Σπανούλη). Οι παραπάνω παίκτες είναι μέσα στις δυνατότητες του μπάτζετ του Άρη , φυσικά καλύπτει τις φιλοδοξίες τους και μπορεί να τους πάρει όποτε θέλει αν έχει προπονητή το Δράκο. Με τέτοια ομάδα χτυπάει Final Four Ευρωλίγκας, και ο ΠΑΟ θα φτύσει αίμα για το πρωτάθλημα.

Αν πάρει και ο ολυμπιακός προπονητή του χρόνου θα έχουμε φοβερό πρωτάθλημα.

Για την ομάδα μου την ΑΕΚ δε βλέπω ανάκαμψη σύντομα. :frowning:
Ντεμη θεέ πάρε την ΚΑΕ! :slight_smile:

Άσχετό! Από τους καλύτερους αγώνες μπάσκετ που έχω δει είναι ο ημιτελικός Κόρατς Μπενετόν - Άρης το 97. Απίστευτη εξέλιξη και τεράστια πρόκριση.

Τσιμπησα τα εισητηριακια μου για τα ματς με Εφες Πιλσεν, Ολυμπιακο και Μπαρτσελόνα. 3 Ματς φωτια σε 8 μερες. Αν κανουμε 3/3 θετουμε γερες βασεις για 1η θεση στον ομιλο του ΤΟΡ 16 και για 1η θεση στην κανονικη περιοδο της Α1.

Ρε Ryche, δεν στελνεις κανα pm να κανονισουμε να βρεθουμε με Εφες? Θα παω και γω με την αδερφη μου και εναν φιλο. Θυρα 27 εχουμε εισιτηριο, ξερεις στο αγαπημενο μας πεταλο!! Και αν περασουμε καλα (που θα περασουμε) κανονιζουμε και για τα υπολοιπα… :wink: