Basketball ή αλλιώς "μπάσκετ ω ρε"

queen, όταν καταλάβεις πώς λειτουργεί ο επαγγελματικός αθλητισμός και δη σε κορυφαίο επίπεδο, έλα και ξανάκανε μου την ερώτηση.

Εχω καταλαβει Γρακχο,αλλα τι να κανουμε αλλο οι συλλογοι που ειναι Ανωνυμες Εταιριες και αλλο η Εθνικη Ελλαδος.

Ε λάθος κάνεις. Πέρα από ορισμένες διαφορές, στην ουσία τους τα δύο πράγματα είναι ίδια.

Παντως μαλλον ακομα και ανθρωποι που κατεχουν το μπασκετ και τον ελληνικο αθλητισμο γενικοτερα,εκφραζουν την ιδια απορια με εμενα,οποτε μαλλον κανεις δεν καταλαβαινει τι σημαινει επαγγελματικος αθλητισμος ή απλα υπαρχουν πολλοι ‘‘ρομαντικοι’’.

Καλά έκανες και έβαλες εισαγωγικά.

Εγώ χέστηκα για το ποιος έδωσε τα 800 χιλ.

Το θέμα είναι τι πάμε να κάνουμε στο μουντομπάσκετ, με ποιον προπονητή και με ποιους παίκτες. Για μένα είναι αδιανόητη η αντιμετώπιση ότι “κάτσε να δούμε αν θα παίξουμε και τότε αποφασίζουμε για προπονητή”.

Γενικά η εθνική από το 2010 και μετά βγάζει πολύ περισσότερη αρρώστια από υγεία (με μίνι εξαίρεση το 2011 όταν τουλάχιστον αυτοί που πήγαν έδωσαν παραπάνω από αυτά που περιμέναμε).

Ξαναθυμίζω ότι η ομάδα πήρε τα πάνω της μετά το στραπάτσο του 2001, όταν έμεινε εκτός από το μουντομπάσκετ της επόμενης χρονιάς, αναγκάστηκε να δώσει προκριματικά για το Ευρωμπάσκετ και κάπως έτσι άρχισε να χτίζεται η ομάδα που χαιρόμασταν να βλέπουμε μέχρι και το 2009.

Κατά τη γνώμη μου αυτό έπρεπε να γίνει και τώρα και να μην ασχοληθούμε καν με wild cards και λοιπές πίπες που το μόνο που δείχνουν είναι πόσο χαμηλό οργανωτικό επίπεδο έχει το παγκόσμιο (πλην ΝΒΑ) μπάσκετ.

Θέλω πολύ να δω ποια θα είναι προσέγγιση με τους “Αμερικάνους” Κουφό και Καλάθη και τον Σόφο.

Για μένα [U]αυτή τη στιγμή[/U] η ιδανική δωδεκάδα είναι σχεδόν ξεκάθαρη:

1/2: Σπανούλης, Καλάθης, Μάντζαρης, Μπράμος και ένας εκ των Παππά/Σλούκα
3/4: Παπανικολάου, Περπέρογλου, Αντετοκούμπο, Πρίντεζης
5: Κουφός, Μπουρούσης και ένας εκ των ΣΧορτσιανίτη, Βουγιούκα με σαφέστατο προβάδισμα του πρώτου.

Δεν παίζει ο Δημητρός ο Διαμαντίδης;;;; [-X

“Δημήτρη, χάρισε μας τον τελευταίο χορο”

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=32990&subid=2&pubid=129628861

Σωστός σε όλα, με μόνη επιφύλαξη από τη μεριά μου μήπως καλύτερα Βουγιούκας αντί για Σόφο.

Εγω θα προτιμουσα αντι να παρουμε τριτο σεντερ,να παρει τον Καιμακογλου ο οποιος ομοσπονδιακος.

παίζει να γυρίσει ο γιαννάκης?

Λογαριαζετε χωρίς βασιλακο. Τον φωτση θα τον πάρει σίγουρα, είναι κ πιο παλιός, θα είναι κ τελευταιο του τουρνουά. Αν πάρει Γιαννάκη Έλρικ θα έχουν ομορφιές παλι. Καλυτερα όχι.

Το ξέρω ότι λογαριάζω χωρίς τη μούμια, για να γίνεται κουβέντα το έγραψα.

Από κει και πέρα:

  • Αν πάρει Φώτση, δεν θα δω ούτε ένα ματς από σεβασμό προς το άθλημα.
  • Τον Καϊμακόγλου τον εκτιμώ, αλλά είμαι πάντα της άποψης ότι μια 12άδα πρέπει να έχει τρία πεντάρια. Νομίζω ότι αυτά που δίνει, θα τα δώσει και ο Αντετοκούμπο και ας είναι πολύ πιο άπειρος.
  • Στη θεωρία Σόφο >>>>> Βουγιούκας. Και κάνει και αξιοπρεπέστατη σεζόν πάλι στη Μακάμπι. Το πρόβλημα είναι ότι και οι δυο τους είναι υποθέσεις στις οποίες η “πολυαγαπημένη” ΕΟΚ τα έχει κάνει σκατά. Όπως με τα αμερικανάκια.

Δεν είναι μόνο ο Φώτσης που έχει σίγουρη θέση. Είναι και ο Ζήσης που τον ξεχάσατε.

καλα ετοιμαστειτε για Μισσα τωρα κι αφηστε το Γιαννακη…
επισης για να ρθουν οι nbaερς θελει 250 χιλιαρικα ασφαλιση για τον καθενα
ηδη τα 800 χιλιαρικα που εδωσε για τη wc δεν αφορουν εξτρα χορηγια, ειναι απο τα εσοδα που θα ειχε η ομοσπονδια ουτως η αλλως. Οποτε το να πληρωσεις τις ασφαλειες των 3 nbaερς και να παρεις και προπονητη με το κασε του κατσικαρη ειναι ονειρο θερινης νυκτος, εκτος κι αν ο κωλογερος παρατησει στη τυχη τους ολα τα πρωταθληματα, ενωσεις, υπαλληλους κλπ (τον εχω ικανο)

Tα 800 χιλ δε τα παιρνει πισω η ομοσπονδια αμα παρει τη wild card η μαλακιες ελεγαν?

…πολλά για ένα wc…ούτε μόντα μπάνιο να ήταν:p …ξεφτίλα θά’ναι πάντως να τα σκάσαμε για να μπούμε και να πάμε με χάλια ομάδα,χωρίς στόχους:):!:

Βγάλε Μπράμο και βάλε και Παππά και Σλου, έχουμε ήδη εξαιρετικούς αμυντικούς στα γκαρντ αλλά μόνο έναν σκόρερ. Αν και για μένα δεν πρέπει να κατέβει ούτε ένας παίχτης του Ολυμπιακού, πάει πολύ να τους βγαίνει η πίστη (ειδικά του Σπαν) για να τους βρίζουν στο Ελλάντα.

Συμφωνω απολυτα με την 12αδα που προτεινεις, πραγματικα εξαιρετικες επιλογες. Το θεμα ειναι αν θα θελουν να ερθουν η 3αδα απο NBA, αν και πιστευω πως θα θελουν.

O Κουφός δήλωσε ήδη ότι θα παίξει με την εθνική. Ο Αντετοκούμπο και ο Καλάθης αναμένονται, αλλά θαρρώ πως ειδικά ο πρώτος, θα ωφεληθεί άπειρα να προπονηθεί και να συμμετέχει στην εθνική, ώστε να μπει γερά στη sopho χρονιά του

To αγόρι μας ο Διαμαντίδης θα κατέβει αυτή τη φορά ή τον γλιτώνουμε μια για πάντα;