Between the Buried and Me

Καινούρια tour με mastodon και baroness.

Βγηκε και βιντεο κλιπ του obfuscation.

Tωρα πηρα πρεφα οτι υπαρχει BTBAM thread… ! Εχω γραψει σε πολλα αλλα το ποση λατρεια εχω για αυτη τη μπαντα, μη τα ξαναλεω…

10 YEAR ANNIVERSARY ΓΙΑ ΤΟ COLORS ME TOUR!!

US προς το παρον, αλλα μπορουμε να ελπιζουμε για Ευρωπη…

https://scontent-lht6-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18447375_10155445006813189_5305961450042971799_n.jpg?oh=0c5259af7c003d41499a98c37416f982&oe=59BED418

Colors was our statement of rebellion. We were challenging how others identified us in the context of heavy metal, and ultimately we were challenging how we identified ourselves. It was some kind of musical manifesto, in which we found new purpose and direction simply by throwing caution to the wind and purging every ounce of creative energy we had, regardless of how unhinged it may have seemed at the time.
Ten years has passed and we are lucky enough to be able to play this album from front to back on stage for our amazing fans. See you all soon!
-BTBAM

Tickets on-sale this Friday at 10am

9.21 - Philadelphia, PA - Theatre of Living Arts
9.22 - Baltimore, MD - Baltimore Soundstage
9.23 - New York, NY - Gramercy Theatre
9.24 - Boston, MA - Paradise Rock Club
9.26 - Pittsburgh, PA - Mr. Small’s Theatre
9.27 - Cleveland, OH - The Agora Theatre
9.28 - Pontiac, MI - Crofoot Ballroom
9.29 - Toronto, ON - Opera House
9.30 - Chicago, IL - Bottom Lounge
10.2 - Lawrence, KS - Granada Theater
10.3 - Denver, CO - Summit Music Hall
10.4 - Salt Lake City, UT - The Complex
10.6 - Santa Cruz, CA - The Catalyst
10.7 - Los Angeles, CA - El Rey Theatre
10.8 - Pomona, CA - The Glass House
10.9 - San Diego, CA - SOMA
10.10 - Phoenix, AZ - Crescent Ballroom
10.12 - Dallas, TX - Trees
10.14 - New Orleans, LA - House of Blues
10.15 - Pensacola, FL - Vinyl Music Hall
10.17 - Fort Lauderdale, FL - Culture Room
10.18 - St. Petersburg, FL - State Theatre
10.19 - Orlando, FL - The Plaza Live
10.20 - Atlanta, GA - Masquerade
10.21 - Charlotte, NC - Neighborhood Theater

https://scontent-lht6-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20449350_10155707741543189_5793258174891904640_o.jpg?oh=44f961dac9cf7d83a3e9c5e6bf2e76eb&oe=5A342E19

Day 1

Μετά από αρκετα άκουσματα μπορώ να πω ότι Automata 1 είναι ένας δίσκος πολύ καλός με ωραία κομμάτια τον ακούς ευχάριστα. Το μόνο που μου φαίνεται παράξενο είναι η μικρή διάρκεια αλλά τον Ιούλιο θα κυκλοφορήσει το 2 μέρος. Αγαπημένα κομμάτια:Blot, House Organ,Millions


Live oλο το Colors μεσω Twitch , 7-8 Aυγουστου!

Πολύ ωραία αν και ακόμα δεν έχω χωνέψει ότι το tour που το παίζανε όλο δεν πέρασε από Μόντρεαλ ενώ πήγε Τορόντο. Θα βλέπαμε το (εξίσου κορυφαίο) Great Misdirect τουλάχιστον αλλά τώρα έκατσε και η πανδημία. :stuck_out_tongue:

1 Like

Το άκουσε κανείς το καινούριο (Colors II);

Έκανα την πρώτη ακρόαση σήμερα, κι όπως συνήθως, ο δίσκος έχει μπόλικο ψωμάκι… Ξεχώρισα τα Revolution in Limbo, Fix the Error και το Human is Hell.
Ωραία παραγωγή, ωραίες ιδέες και - για άλλη μια φορά - εκπληκτικό drumming. Τόσο σε ιδέες όσο και τεχνική. Το (μόνιμο) θέμα μου με τους BATM είναι τα μονοδιάστατα death φωνητικά του Tommy.

Τέλος εγώ το βρήκα ως φυσική συνέχεια του Automata (το οποίο παρεμπιπτόντως μου άρεσε πολύ, σε αντίθεση με το Coma που το είχα βρει μέτριο, πλην κάποιων φοβερών κομματιών) παρά ως οποιαδήποτε συνέχιση του “παλιού” Colors.

2 Likes

Μία μόνο ακρόαση αλλά τα ηχεία μου με ευχαριστούν!

Μου φανηκε πάρα πολύ καλό, έπεται συνέχεια.

1 Like

Τέλος εγώ το βρήκα ως φυσική συνέχεια του Automata (το οποίο παρεμπιπτόντως μου άρεσε πολύ, σε αντίθεση με το Coma που το είχα βρει μέτριο, πλην κάποιων φοβερών κομματιών) παρά ως οποιαδήποτε συνέχιση του “παλιού” Colors.

Σίγουρα φυσική συνέχεια των Automata χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό αν και για μένα υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά μεταξύ των δίσκων απ’ το Colors μέχρι το Parallax 2 και αυτών που το ακολούθησαν. Το Coma για τα δεδομένα των BTBAM όντως μάλλον είναι μέτριος δίσκος αλλά με αυτούς που προηγήθηκαν, το λες και φυσιολογικό.

Βασικά απ’ τη στιγμή που είδα ότι θα λέγεται Colors 2 ο δίσκος δεν ήμουν σίγουρος τι να σκεφτώ μια και το ορίτζιναλ για μένα είναι μνημείο και δυνατός παίκτης για αγαπημένος μου δίσκος έβερ. Και να θες να αποφύγεις τις συγκρίσεις, η επιλογή του τίτλου και οι αντίστοιχες fan service στιγμές στα κομμάτια σε αναγκάζουν να τις κάνεις.

Προφανώς δεν έχω τελική γνώμη ακόμα και μου έχει συμβεί να αλλάξω ως και δραστικά γνώμη για δίσκους μετά από χρόνια - αλλά στις πρώτες 6-7 αυτιές έχω την ίδια εντύπωση όπως με τα Automata, δηλαδή “καλό μεν, αλλά…”. Η μεγάλη - χτυπητή - διαφορά για μένα με προηγούμενους δίσκους είναι η συνοχή. Στο 1ο Colors ας πούμε η βάση ήταν τα μπαράζ από riffs και ανάμεσα σε αυτά υπήρχαν τα σημεία στα οποία έμπαιναν οι επιρροές από άλλα είδη. Το White Walls στο τέλος έδενε μερικά από αυτά των προηγούμενων κομματιών ωραιότατα και τέλος πάντων γενικά υπήρχε ένα δέσιμο ηχητικά. Εδώ παρότι τα κομμάτια μπαίνουν το ένα στο άλλο, η πρώτη τετράδα μού ακούγεται κάπως αποκομμένη από την συνέχεια. Ίσως να είναι και η μεγάλη διάρκεια που συμβάλλει σ’ αυτό βέβαια.

Ακούγοντας τα δυο κομμάτια που βγήκαν πριν τον δίσκο μπορώ να πω ότι είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Ειδικά το Fix The Error (νομίζω το video είναι καταπληκτικό btw, αξίζει ό,τι βραβείο υπάρχει), μου φάνηκε αντίστοιχα φρέσκο με το Voice of Trespass.

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις, θα δούμε πού θα κάτσει η μπίλια.

2 Likes

Λοιπόν, εμένα εξαρχής δεν μου φάνηκε συνέχεια ούτε του (καταπληκτικού) “Coma”, ούτε του “Automata” (το οποίο αν ήταν ένα ενιαίο άλμπουμ παίζει να ήταν το αγαπημένο μου από BTBAM). Νομίζω πως κι ο Tommy συμφωνεί μαζί μου.

Κατά τα άλλα, συνεπέστατα εξαιρετικοί και ενδιαφέροντες, όπως σε κάθε άλμπουμ τους ως τώρα, από το “Colors” και μετά.

Εδώ, η (σχετικά σύντομη) συνέντευξη με τον Tommy, με αφορμή την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ.

5 Likes

Τωρα κανω πρωτη ακροαση στο δισκο… ειναι απο τα αγαπημενα μου γκρουπς οποτε αναμενω τα καλυτερα…

1 Like

Τι να σου πω, ηχητικά για μένα * σαν σύνολο * είναι ξεκάθαρα πιο κοντά στα Automata το υλικό εδώ παρά σε οτιδήποτε άλλο οπότε με αυτή την έννοια μού ακούγεται σαν φυσική συνέχεια. Υπάρχουν κατά τόπους εξαιρέσεις (π.χ. Double Helix = ξαδερφάκι του Decade of Statues) αλλά η ουσία είναι ότι η βάση του ήχου, ειδικά από το Never Seen και μετά, είναι πιο κοντά στο prog που παίζουν εκεί παρά στο πατενταρισμένο κράμα τεχνικού death-metalcore, όπως γενικά μετά το Parallax 2.

Λέγοντας για το Parallax 2, τίμιος ο Τόμης που είπε ότι το είναι το αγαπημένο του. Αν σταματούσαν και το ακατανόητο εμπάργκο στο EP καλά θα ήταν :stuck_out_tongue:

Και τέλος, νόμιζα ότι το “day in, day out” στο Revolution In Limbo ήταν απλή σύμπτωση μέχρι που έπιασα το “Will we be forced to sing with the fear?” στο Prehistory και τότε μου έκοψε ότι υπάρχουν διάσπαρτες αναφορές και εκτός του Colors. Νομίζω σε όλους αρέσουν αυτά τα nuggets

1 Like