Black Metal Albums

Αν το μαθεις καποια στιγμη,πες το και σε μενα…Μαλλον στυλιστικα παρα μουσικα θα εννοουν :-k

Για τους Root ας πουμε γιατι δεν διαφωνειτε;

Έκανα την λίστα με βάση το metal archives, συνεπώς δεν μιλάμε για μια αντικειμενική πηγή πληροφοριών αλλά για μια βιβλιοθήκη που απλά περιέχει ονόματα τα οποία έχουν τοποθετεί και ανά music genre με πολλές περιπτώσεις λάθους ή με παραλήψεις.

Συνεπώς μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε όλες τις προσθέσεις ονομάτων, αν πρώτα μιλήσουμε και συμφωνήσουμε για τα κριτήρια που θα μας το ορίζουν αυτό. Αλλά για να συμφωνήσουμε σε ένα τέτοιο θέμα όπως είναι τα κριτήρια θα πρέπει να υπάρξει μεγάλη κουβέντα.

Ο Γιοβανίτης σε όσα έχει γράψει όλα αυτά τα χρόνια στ? αφιερώματα που έκανε για το black metal αναγκάστηκε να βρει ή να εφεύρει έναν όρο για να περιγράψει το είδος που υπήρξε λίγο πριν το Black και το Death metal χωριστούν. Το όνομα ήταν Occult Death με την έννοια ότι το Death Metal υπήρξε σαν αύρα πρώτο αλλά με μια ουσιαστική διαφοροποίησή του προς αυτό σε φιλοσοφικό επίπεδο τουλάχιστον.

Από εκεί και πέρα οι Root είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση για να χαρακτηριστεί εύκολα η μουσική τους, οπότε και το Black Metal τους αντλεί λόγο της πολυσυλλεκτικότητας του. Ενώ οι Morbid Angel είναι μια από τις ποιο γνωστές και σοβαρές Death Metal μπάντες, δεν θα μπορούσα να πω ότι έπαιξαν κάποιο ρόλο στο Black Metal, αν βάζαμε κάτι στην λίστα όμως θα ήταν σίγουρα τα demo τους. Άσε που αν βγω και σου πω ναι ρε Angmar θα βγει πάλι ο Deathster να φωνάζει ότι του κλέβω μπάντες…:lol:

Για την ιστορία όταν οι Venom έκαναν το Black Metal και έγινε σούσουρο ήταν λογικό να τους πλαισιώσει ο τύπος με κάποιες άλλες μπάντες, η επιλογή ήταν πάλι σε ένα φαντασιακό επίπεδο αλλά δεν ήταν τυχαία και μάλιστα πέρα από τους Mercyful Fate χαρακτήρισαν έτσι και τους Running Wild.

Μα γι αυτο ποσταρα το Chapel of Ghouls, συγκεκριμενα. Οι Morbid Angel ηταν πολυ πιο ουσιαστικοι (επι του θεματος) εκεινη την περιοδο, οπως και την περιοδο του Altars σε σχεση με τους Necrophobic (τους οποιους υπερλατρευω, βεβαια).

Δεν ξερω αν το πηρες πρεφα btw, αλλα βγηκε αυτο εδω http://www.metal-archives.com/release.php?id=242943. Και πρεπει να gamay. Το χτυπησα διχως δευτερη σκεψη, παλι χωσέ γμτ

Οι Mercyful Fate επαιζαν καθαρο heavy metal, αλλα το black metal γενικα ειναι και attitude περαν απο μουσικη και για μενα ειναι πανω στο οριο που θα τους περιελαμβανε στο λεγομενο πρωτο κυμα - μιλαμε ομως για μεμονωμενη εξαιρεση. Κι οσον αφορα τους Root, αλλη φαση ηταν στα demo, αλλη στους δισκους, αλλα γενικα απ τους δισκους εχτισαν ενα ονομα. Σωστα ομως τους εχεις τοποθετησει εκει, καθως πετυχαν κατι σκοτεινο κι ουσιαστικο, με τον δικο τους τροπο βεβαια, κι αρκετα ‘‘ετεροχρονισμενα’’.

Κι αυτη τη στιγμη ολοι μισουμε την Almighty επειδη εχει δει Root live.

‘‘Θελω να ξαναδω τους Root, θελω να ξαναδω τους Root. Δεν ηξερα καλα καποια τραγουδια που παιξανε’’.

ΑΙΩΝΙΑ ΜΟΥΤΡΑ γι αυτο. [-X Εδω κανουμε αμαν να τους δουμε μια! [-X

Edit: Καλα εχεις δει κι αλλα για τα οποια σε κυνηγαω οποτε.

Διακόπτω λίγο την παρελθοντολάγνα συζήτησή σας (την οπoία προφανώς και απολαμβάνω καθότι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχουμε επαφή με τις ρίζες της μουσικής που αγαπάμε -btw κάπου στη λίστα χωράνε και 1-2 κυκλοφορίες από Sodom θαρρώ), για να ποστάρω αυτό εδώ μιας και στο άλλο θρεντ με θα θαφτεί κάτω από τόνους σλατζοσπλίτς:

Ελα ! Παρων ! Ξεθαψα κατι dvd με mp3’s προσφατα και λιωνω το
Bloody Vengeance.
Kολαση !

Eλεος πια ! :stuck_out_tongue:

Ωραια η λιστουλα.Θελω να τσεκαρω κατι μπαντες απο Λατινικη Αμερικη μερια που
δεν εχω προλαβει.Holocausto ας πουμε.Α και Death Yell (αν και αυτο το θυμαμαι
απο το site της NWN!).

τζον σοβαρεψου ε…

οι μερσιφουλ φατε , απλα χορορ θεματολογία είχαν.

ντεθ στερ , ντεθ γιελ γαμουν. βιασμος στα ισα …:wink:

θα σε μαλωσω ε

[SPOILER]

Upon a cross a nun will be hanged, she will be raped by an evil man
Knock spikes through her hands, things won’t come she won’t understand
You’re a nun you haven’t had no fun, living your life as virgin queen
I’m gonna change it and I’ll get it done, tomorrow you won’t be a virgin queen
C. U. N. T. that’s what you are, you’re C. U. N. T. yeah

I get it up, I get it up in the dark, I make her feel I’m not a holy man
Faster breathing, she’s like a shark, she wants more, I’m gonna give her my cross

Nuns have no fun, They just have their fathers and sons
But I’ll give them hell, I never fail
Nuns have no fun, They just have their fathers and sons
But I’ll give them hell, I never fail

I get it up, I get it up in the dark, I make her feel I’m not a holy man
Faster breathing, she’s like a shark, she wants more I’m gonna give her my cross

C. U. N. T. that’s what you are, you’re C. U. N. T. yeah.[/SPOILER]

και τετοια φιλοσοφια ειχε γενικα η μπαντα, περαν απο χορρορ / γουιτσι πραματα
αλλα αυτα επειδη μιλαμε για το 82

Horror

Horror

αλλα και horror

και

το point της φασης … και ο σατανας horror ειναι αν τον παρουσιαζεις ετσι . οπως και τα ζομπι και ολα …

και για του λογου το αληθες παρε απο τον ιδιο δισκο

[SPOILER]'m back again, back in the evil night, and you’re waiting Doomed by the Living Dead
Flames are rising, can?t you see you’re dying?

The wolves are howlin?, a baby’s cry in the distance, cold winds blowing, in the dead of night
Flames are rising can’t you see you’re dying?

No way to survive this evil night, if the dead won’t leave you alone
So just say goodbye to all your holy angels
You’re gonna die

Long black hair, face like a dead,
I am here, Satan in my head

You can’t see nothing but confusing mirrors, now you feel it, it’s getting nearer
Flames are rising, can’t you see you’re dying?

So dark in your mind, breath of Satan in your back, I can’t help you cause I?m one of the dead
Flames are rising can’t you see you’re dying?

No way to survive this evil night, if the dead won’t leave you alone
So just say goodbye to all your fuckin’ angels.[/SPOILER]

αλλα και παλι το ολο θεμα ειναι οτι μουσικοι οι Root ειναι μπιεμ , οι Mercyful οχι … ειναι σκετο χεβι μεταλ. και η θεματολογια τους horror

edit : Καταραμενα image host

ρε, πραγματικα εισαι λαθος. 30 χρονια τωρα οι mercyful fate εχουν περασει ετσι, επειδη αυτη τη φιλοσοφια ειχαν οι μπαντες του πρωτου κυματος. ρωτα και τους βενομ να δεις τι θα σου πουν. τωρα αν εσυ διαφωνεις, ε πασο, βαργιεμαι να το συνεχισω

ακομα και γω βαριεμαι :smiley:

που καταντησαμε ε ?:lol:

Σε αλλα νεα :

Trelldom ή γιατι με 2 ριφς μπορουμε να κανουμε καλυτερη μουσική από εσάς. :stuck_out_tongue:
Νορβηγικό εσάνς στα διαολεμένα καλά του … σορρυ τυροβλαχίλα νορβηγική πιο σωστά. Και με ένα αγόρι στα φωνητικά το οποίο στο μέλλον θα αποδειχθεί πολύ καλόγουστο για να φοράει πρόκες . Το χω ξανα πει αλλά το sonar dreyri είναι σεμιναριακά τέλειο.

Άσχετο, αλλάς μέσα στο καλοκαίρι αγάπησα αυτό:

Περσινά ξινά σταφύλια, θα μου πεις, αλλά ‘‘αργώ’’ να ακούω πράγματα μιας και τις περισσότερες φορές μου απαιτεί κάμποσο χρόνο μέχρι να το αφοιμοιώσω. Οι Lurker of Chalice, λοιπόν, αναδείχθηκαν σε μεγάλη μπάντα μέσα μου, και λόγω του C.D., και λόγω των 2 demo που μου άρεσαν κι αυτά πολύ, ιδίως το δεύτερο πάρα πολύ. Όταν βρούμε χρόνο θα περάσουμε και στους Leviathan. Αλλά ως τότε ακόμα λιώνω το ‘‘Lurker of Chalice’’ και μένω μαλάκας από το ταλέντο αυτού του ανθρώπου να συνθέτει κάτι που μου ακούγεται black χωρίς τα ‘‘βασικά’’/κλασικά/κλισέ/you know what I mean συστατικά του black.

Αν και ο Wrest με Leviathan κάνει σεμινάριο και στους blackmetallers του “know How” (λέγε με καλή κόπια Darkthrone) εντούτις σε εσένα αρχικά θα αρέσει αρκετά το “A Silhouette in Splinters” του 2005 (αν και βέβαια μιλάμε για μουσική που έγραψε απο το 2000-2002) είναι ένα μια διαφορετική προσπάθεια κάτω απο το όνομα των Leviatahan σχετικά με όλες τις άλλες δουλειές τους αλλά θα το απολαύσεις εύκολα μιας και οι ομοιότητες του με τους Lurker of Chalice είναι πολλές.
Μιλάμε πρώτα για Ambient και μετά για Black Metal εδω έτσι.

Θα τσεκαριστεί κι αυτό.

Καλά κάνετε και τα ποστάρετε αυτά για να μου υπενθυμίζουν ότι κάποια στιγμή πρέπει κι εγώ να κάτσω να ακούσω Leviathan/Lurker.

Εν τω μεταξυ το Lurker το εχω ψιλολιωσει ενω δεν μπορω να πω οτι
εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με Leviathan.Εχει και 200 κυκλοφοριες ο πουστης. :stuck_out_tongue:

Σημαντικοτα νεα. 9 Νοεμβρη νεο Deathspell Omega.Εντυπωση μου κανει που
πηγανε στην SoM παντως.

Season of Mist is proud to welcome kult French black metallers DEATHSPELL OMEGA to the North American roster! On next November 9, the mysterious, meta-physical, black metal omega lords will unleash their fifth album, “Paracletus”.

Initially emitting raw, traditional black metal, this enigmatic entity experimented and evolved into a more technical, eviscerating evil. Outside of the music, very little is known about its member’s beliefs and ideology. What is certain however is the return of the most revered kult band in the world!

More details on the album soon …

http://www.season-of-mist.com/news/detail/deathspell-omega-2010-09-02

[SIZE=“4”][FONT=“Arial Black”]ΣΟΚ[/FONT][/SIZE]

Για την μεταγραφή…[-X

Δηλαδή πως να το κάνουμε δηλαδή…θέλετε να αποδεχθώ ότι το μυστήριο και το μεταφυσικό concept θα το εγκαταλέιψουν για μερικά ευρώ? [-X

Δηλαδή θα κάνουν και live με μίνι τελετή?[-X

Μέχρι ν’ ακούσω τι μου λέει ο Παράκλητος θα κράζω, αν μου τα πει καλά θα βγώ και θα πω πόσο μαλάκας είμαι…

Αν ακούσω όμως κανα τρίγκι τρίγκι θα τους κάνω ριβιού στα Γαλλικά μόνο με Γαλλικά…

ΓΚΑΓΚΑ ΜΠΟΥΜΠΙ Hasjarl ?

Στα σοβαρά τώρα ποιός ήταν άραγε ο Παράκλητος?

“Βασιλεύ Ουράνιε,Παράκλητε, το Πνεύμα της Αληθείας, Ο πανταχού Παρών και τα πάντα Πληρών, Ο θησαυρός των Αγαθών και Ζωής Χορηγός, ελθέ και σκήνωσον εν ημίν και καθάρισον ημάς από πάσης κηλίδος και Σώσον Αγαθέ τας ψυχάς ημών.”

Μαλλον πηραμε τις απαντησεις μας για παρα πολλα πραγματα!

Απο μια μπαντα με την (λολ) ιδεολογια των DSO μου φαινεται πραγματικο ανεκδοτο το αποπανω. Μυριστηκαν μαρουλι φαινεται.

Οι μονοι αληθινοι αυτη τη στιγμη ειτε ειναι στο χωμα, ειτε βλεπουν champions league, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Αυτο ειναι το black metal του σημερα.

Edit: Ωραιο αβαταρ Πλάντι.
Edit2: Για το προηγουμενο ελεγα. ;/

Καινουριο βιντεο Immortal.Μ’αρεσε γιατι ειναι κλασσικο Immortal,τι αλλο δλδ?! :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=sOOebk_dKFo&feature=sub