Black Metal Albums

Δεν τα πες καλα! Ουτε καν παρακολουθω το φορουμ. =p Πλεον μπαινω σε 4-5 θρεντς τακτικα, κι ολα τα αλλα αν κατσει, οποτε κατσει. Δυστυχως δε μπορω να διαθετω τον χρονο που διεθετα για ενδοφορουμικες συζητησεις - εδω καλα καλα δεν προλαβαινω να γραφω κειμενα

Σε αλλα συναρπαστικα νεα παντως

Το μεγαλυτερο ποσοστο του μπι-εμ λαου θεωρει την Γερμανικη σκηνη υπερεκτιμημενη, εγω παλι γουσταρω αυτο το στεγνο στυλακι, οποτε εχει να μου προσφερει κατι τουλαχιστον. Λεγε με Zarathustra, λεγε με Darkened Nocturn Slaughtercult, λεγε με Ungod με το θεικο Circle of the Seven Infernal Pacts,

στο οποιο απ οσο θυμαμαι δεν εχω κανει ποτε σοβαρη αναφορα - κλασσικος & ψιλοιδιαιτερος δισκος, λογω του haunting vibe στην ολη ατμοσφαιρα (οι τυποι ακουγονται λες και παιζουν σε μπουντρουμι). στο θεμα ομως ενιγουει, σε φετινα νεα

αρκετα καλο με φανηκε το φετινο album των wolfsmond (credits to thedrug). απαρτιζονται απο μελη των absurd, και καλα λενε πως αυτο το σχημα δεν εχει επαφη με την αλλη τους μπαντα (ειναι λιγο δεξιοι βλεπετε), αλλα νταξει ειπα να προσπερασω τα κολληματα μου μιας και δεν θα τους βαλω σπιτι μου κι ενω αντικειμενικα (και στυλιστικα) δεν ακουγεται σαν κατι το ιδιαιτερο, μου αρεσε αρκετα περισσοτερο σε σχεση με κατι ondskapt και σιες. γνκ, καλογραμμενες κιθαρες, ωραια παραγωγη, κλπ

Για μένα υπάρχουν λίγες και καλές μπάντες από Γερμανία.Και γενικά δε νομίζω να τη θεωρούν υπερεκτιμημένη σκηνή,ισα ισα το αντίθετο (όσο έχω ψαχτεί τέλος πάντων).
Πιστεύω πάντως πως είναι μια σταθερή σκηνή χωρίς σκαμπανεβάσματα και με αρκετά καλές κυκλοφορίες στο χώρο.

Τωρα ακουω αυτο και μου φαινεται πολυ καλο

Aldaaron - Nous Reviendrons Immortels

οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο, Γαλλια μερια…

για info εδω

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“4”]2010-Hell Militia-Last Station On The Road To Death[/SIZE][/FONT]

Εδώ και μερικές ημέρες η μικρή Militia των διάσημων μαυρομέταλων από την Γαλλία είναι και πάλι κοντά μας, ύστερα από 5 ολόκληρα χρόνια.
Σε αυτό το σημείο ανυποψίαστοι blackmetallers μπορεί να πουν.
-Μα καλά και τι έκαναν στο παρελθόν και σου έλειψαν!
Ας απαντήσουν σε αυτό η Almighty o bbb και μερικοί άλλοι που θα τους έλειψαν και παραπάνω από όσο σ? εμένα.

Σοβαρό εξώφυλλο, περιεχόμενο με μια ουσία και image σε επίπεδο black metal μουσικού και όχι black metal οπαδού.
Γαλλία και πάλι Γαλλία…και να φανταστείτε την χώρα τους ποτέ δεν την συμπάθησα αλλά είναι τόσο καταραμένοι και ΙΚΑΝΟΙ στο black metal τους που στο τέλος θα τους υποστηρίξω και στο μουντιάλ (με την καμία αλλά λέμε τώρα).
Η διασκευή στο Shoot, Knife, Strangle, Beat & Crucify του διαταραγμένου GG Allin ο οποίος αυτοτραυματιζόταν και κυκλοφορούσε γυμνός στην σκηνή πριν την δεκαετία του 90 είναι κορυφαία. Δείτε με τρία κλικ αν δεν τον γνωρίζετε, για τι άτομο μιλάμε:


http://www.stripersonline.com/surftalk/attachment.php?attachmentid=208819&d=1233181355

Παράλληλα δείχνει ξεκάθαρα από πού προήλθαν κάποια πράγματα και βέβαια μιλώ για το Punk που είναι σε μεγάλο ποσοστό μέσα στο black metal όσο και το heavy metal δηλαδή. Ζήτημα πολυσυζητημένο μα και αρκετά ενδιαφέρον. Αν βέβαια έχεις μαζί σου και έναν Meyhnach (προπολεμικός blackmetaller) βαδίζεις στις ρίζες του με οδηγό τον επηρεαζόμενο και θεωρώ αυτό ακριβώς και τον καλύτερο οδηγό στο πώς να ψάχνεις μουσικές. Θυμηθείτε και την άλλη διασκευή που έκανε στο My Way του Frank Sinatra με τους Mütiilation στο split From the Entrails to the Dirt.
οκ το ξέρουν και οι πέτρες αλλά λίγοι ξέρουν αυτό:


:lol::lol:
εδώ είναι η διασκευή:

Συμπερασματικά, λιτά και περιεκτικά το Last Station On The Road To Death μετά από καμιά εφταριά φορές θα έλεγα ότι είναι από τα καλά φετινά δισκάκια. Mid tempo που μου θύμισαν mid tempo των Gorgoroth αλλά και γρήγορα σημεία όπως ακριβώς πρέπει?Highlight τα φωνητικά του προπολεμικού blackmetaller και η original μαυρομεταλική ατμόσφαιρα.
Αγορά σχεδόν βέβαιη.

Θα συμφωνησω και με τους 2 απο πανω…Μου φανηκαν και τα 2 ωραια αλμπουμακια και ειδικα το Hell Militia καλυτερο απ’οτι περιμενα 8)

Αυτά ήταν πραγματικά όμορφα νεα! Αγαπάμε μέχρι τρέλας Χελλ Μιλισα και χοροπηδάμε στους έξαλλους χορευτικούς ρυθμούς τους. Τρέχομεν να ακούσωμεν νέο δίσκο.

Mid tempo που αλλά και γρήγορα σημεία.Hell Militia.
Πολύ καλός ο δίσκος,οχι τίποτα τρομερό αλλά αρκετά δυνατό!Γενικά έχω μια μικρή συμπάθεια σε αυτή τη χώρα αντιθέτως με τον Plunderer,αν και με χαλάνε μερικές φορές οι πειραματισμοί που κάνουν διάφορες γαλλικές μπάντες.

(Οσο για το παγκόσμιο,είπαμε FORZA ITALIA ΜΙΑ ΖΩΗ:p)

2010-Countess-Burning Scripture

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Αφιερωμένο στον Black metal αδελφο Orlok

http://www.youtube.com/watch?v=rQmGGh9XJpM

:cry:

Μπλουζάκι Bathory, μπύρα στο χέρι και Asics Tiger πατούμενο…

Sorry δεν μποροούσα να κρατηθώ μιλάμε οτι το άλμπουμ είναι κάπου μεταξύ 1995-1997 (δείτε και την σελίδα των countess, στο 1997 σταματά και το photo gallery :lol:)

http://www.barbarianwrath.org/Countess/

Μετά το άφθονο γέλιο που ενδεχομένος μπορεί να ρείξουν οι μεγαλύτεροι με τα παραπάνω μπορείτε να γελάσετε και όλοι μαζί με την διασκυεή στο Thor των Manowar…

Δεν εχω λόγια για το φοβερό πληκτράκι που παίζει σε όλο το άλμπουμ και τα φωνητικά βραχνής γριάς χωρίς μασέλα?ΕΠΟΣ

Δεν έχω λόγια για την ληστεία στο Blood Of Our Gods (Ο Prosatanic πριν λίγο που το άκουσε ήταν έτοιμος για αυτοτραυματισμό…)

Αλλα επειδή δεν μπορώ να πω και ψέματα εγω όλα τα παραπάνω τα γουστάρω…

Οπότε ακούστε και μια τον The Mad Pharaoh…και κάντε σε σταμπαδικο unofficial μπλουζάκι το κάκιστο αυτό εξώφυλλο και τα λέμε από κοντά…

Χαχαχαχα
Το αλμπουμ ειναι καλτιλα απο τις λιγες,ακομη και στην αντιγραφη…Αν το αγορασει ποτε καποιος (αν λεμε…),μονο σε βινυλιο!! 8):stuck_out_tongue:

λοιπον, νεοανακαλυφθεν
Nocte Obducta - Lethe (Gottverreckte Finsternis)(1999)

Black metsal εκ Γερμανιας με μπολικες μελωδιες και ατμοσφαιρικα στοιχεια8)

Καλη μπαντουλα η απο πανω για τις ωρες της…
Σε αλλα νεα…Εσκασε καινουριο Nachtmystium!ΝΤΟΥΥΥΥΥΥ!! 8)

Εντιτ : Προσωπικη γνωμη-Το αλμπουμ ειναι μια ομορφια!

για να δούμε…
καιρό το περίμενα αυτό.
το προηγούμενο με ενθουσίασε αλλά τα δύο πρώτα τραγούδια που διέρρευσαν από το addicts τα βρήκα λίγο μέτρια.
θα το ακούσω και θα πω επανέλθω με ολοκληρωμένη άποψη.

χμμμμμ παταω play, για να δουμε…

Το προηγούμενο των Nachtmystium ήταν δισκάρα.Και περίμενα πάλι κάτι σε τέτοια φάση από τούτους.Πολύ καλο άλμπουμ,συμφωνώ με Prosatanic ότι είναι μια ομορφιά.Έχει και τα περίεργα σημεία του μέσα,έχει και τι γρηγοράδα και το “τουπα-τουπα” του Black Metal.'Oτι πρέπει είναι!Προσωπικά γούσταρα πολύ τις κιθάρες…
Ακόμα ένας καλός δίκος για το 2010! 8)

δισκαρα το Nachtmystium … :bye: :dizzy:

Και αλλα νεα αλμπουμ ! Εχουμ πηξει να’ουμε.

Φιλος δεν την παλευεις ! Καθολου !

Πήζει και δεν την παλεύει όποιος ακούσει όλες τις νέες κυκλοφορίες απο όλα τα είδη που θα πρέπει να ακούει, επειδή πρέπει…για να είναι ενημερωμένος.

Τότε έρχεται και η στιγμή που δεν την παλεύει…

Εγώ είμαι τίμιος Deathster και παραμένω σε λάθος εποχή, ελπίζω μόνο ν’ανακαλύψω που στο διάολο είναι τα παλιά Μάουι μακό μου μπλουζάκια…

8O

εξαιρετικο δισκακι μου φανηκε, αλλα νομιζω δυσκολα χαρακτηριζεται black metal
επισης σημειωνω οτι δεν ημουν και τεραστιος fan του πρωτου
το κομματι που μου εμεινε με το πρωτο ακουσμα ειναι το No Funeral
σιγουρα θα παρει και αλλες ακροασεις!

τελικά μου άρεσε αρκετά.
πάντως με την καμία δεν είναι black metal.θα ταίριαζε περισσότερο στις garage/psychedelic ή heavy/power/epic κυκλοφορίες.
βέβαια το προηγούμενο δε φαίνεται να το ξεπερνάει.
πάντως σίγουρα μιλάμε για έναν καλό δίσκο με πολλά “χιτάκια”.

Το άκουσα και μπορώ να πώ ότι εδώ έχουμε μια πολύ ωραία δουλειά. Δεν θα γράψω τίποτα για τον δίσκο εγώ γιατί όλα τα γράφει ο Plunderer.

Έχει +1 από εμένα.