Black Metal Albums

Thanks θα τσεκαριστούν :slight_smile:

Μιας και ο Plunderer ανέφερε κάποια EP πείρα ευκαιρία και είπα να βάλω και 'γω διάφορα EP που μου έχουν κάνει εντύπωση κατα καιρούς!:stuck_out_tongue:
Και μπορώ να πω οτι μερικές φορές τα EP είναι αρκετά καλύτερα απο διάφορα Full Length.

Watain - The Essence of Black Purity

Black Metal!Τέλος!Μια απο τις κορυφαίες δουλειες των Watain για μενα!Ειδικά το δεύτερο τραγούδι του EP έχει γαμώ τα riffs μεσα.Τσεκάρετε επιγόντως!

Heresi - Psalm I

Απίστευτη δουλειά για ντεμπούτο από τους Heresi.Εδώ φένεται οτι ο τύπος έπαιξε μεγάλο ρόλο και για το ντεμπούτο των Ondskapt.Ιδεολογικά αλλά και μουσικά.Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Και όπως διάβασα σε ενα άλλο review : “[SIZE=“3”]Psalm I[/SIZE] is nothing unique or original, yet it is almost perfect for the level of minimalism and dark emotion it seeks to express.

Deathspell Omega - Kénôse

Τα λόγια είναι περιττά.[SIZE=“3”]Ίσως[/SIZE] και η αγαπημένη μου δουλειά απο τους Deathspell Omega.Ξεπερνάει κατα πολύ το Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum για παράδειγμα!Από άποψη στίχων (Ένα παραμύθι,πραγματικά.Μαγεία!),από άποψη μουσικής,αυτό το αργό tempo που ξαφνικά “γυρνάει” και βρίσκεσαι στην άβυσσο με την κιθάρα και τα drumms σε ένα τρελό “συνδυασμό”.Δεν έχω λόγια…
Αυτό το EP ΠΡΕΠΕΙ να βρίσκεται στη δισκοθήκη ενός μπλακμεταλά!!

:bow2::papas::bow2:

Ωπ, ναι…

A, και δεν μου άρεσε το nachtmystium. Όταν θέλω ψυχεδέλεια στο black μου ακούω ENSLAVED που τους πατούν κάτω. Νομίζω αυτό ήταν και το σκεπτικό του Γιοβανίτη.
Αααα, και τα ep-άκια (βασικά split-άκια) των Nightbringer είναι οριακά καλύτερα από τα άλμπουμ τους, υπό την έννοια ότι, όπως ειπώθηκε και για τα παραπάνω, είναι πιο συμπυκνωμένα και πιο μεστά…

Ξέχασα να βάλω παραπάνω μια από τις καλύτερες ελληνικές δουλειές στο Black Metal.
Επιθετικό,βλάσφημο Black Metal.Ίσως το καλύτερο EP που έχω ακούσει από ελληνική μπάντα.Τα άτομα παίζουν το στύλ του Black που γουστάρω.Ετοιμάζουν να βγάλουν και Full Length αυτό τον καιρο.
Όλα αυτα για τους Injekting Khaos και το EP Salvation Through Violence .
RESPECT.

Tι μου θύμισες τώρα! Οι Injekting Khaos είναι δικά μας παιδιά, τους αγαπάμε :stuck_out_tongue:
Πράγματι το ep-άκι γάμαγε.
Θέλουμε κι άλλο, ε.
Αν ακούει κανείς… :roll:

:lol::lol::lol:

Ρεσιταλ κανονικο.
Εγω ειμαι ο τιμιος Deathster της παρεας ομως. 8)

Επικο ποστ.
Θα συμφωνησω με Plunderer,οι ImpNaz ειναι μοναδικοι σε αυτο που παιζουν
και αν βρεις κατι παρεμφερες καλα θα κανεις (οπως σου εδειξε και ο Plunderer)
να τσεκαρεις αλλες φινλανδικες μπαντες.

Το αυτό εδώ γαμάει.
Και από Satanic Warmaster μ’ άρεσε το Where Eternity Awaits, το Burning Eyes of the Werewolf είναι απλά ένα acoustic version, άλλη φάση.

Το EP Behexen/Satanic Warmaster ήταν και μαμώ τις δουλειές!
Από την μεριά των Behexen για μένα…Τους Satanic Warmaster δεν τους έχω και σε μεγάλη εκτίμηση…Απλά και ωραία τραγουδάκια… :stuck_out_tongue:

To Μοuth of Leviathan παίζει να ήταν το κομμάτι με το οποίο έγινε ο μεγαλύτερος χαμός προχθές στους Βehexen.
Xαμός όμως…:smiley:

Παρ’ολο που ειναι αρκετα mid-tempo…Κι οπως ειπα και στον φιλτατο Plunderer στο λαιβ οι Behexen ειναι καλυτεροι σε τετοια κομματια 8)

heya biatches , look who’s back :stuck_out_tongue:

οι καλοι μοντς του ροκιν φορουμ - δε ουλτιμειτ χεβυ μεταλ εξπιριενς με αφησαν να γραψω παλι.

Και ειπα να μπω να πω τα κλασσικα . Το Kenose δεν ειναι ep και οι Injekting σκιζουν και κυκλοφορανε λιγο μετα το καλοκαιρι νεα δουλεια (εχει καινουριο κομματι που σκιζει στο space)

ακομα σεβομαστε απολυτη μαυρη (κ αραχνη) εγκυκλοπαιδια του σκοτους , Plunderer , που συνεχιζει να κανει posts-mini αφιερωματα.

Να πω και γω κανα ep για το καλο ? M ’ GLA ΦΥΣΙΚΑ :wink:

…και τα δυο

Τράβα φάε ΜΠΑΝ ρε!

Δεν ειναι EP?
Οσο για I.K το καινουριο κομματι κοπαναει ασταματητα!Και γαμω!

Αυτο το ακούσατε?

Vredehammer - 4. September

Καλή δουλίτσα.

http://www.metal-archives.com/band.php?id=3540305432

Και τα 3 ΕΡ’s των Mgla σκοτωνουν μεσιε !
Εκτος αν θεωρεις Mdlosci και Further Down the Nest ως ενα.
Μπανταρα διαολε !

οχι ηθελα να πω 7αρια βασικα :wink:

Γαμάει ο τυπάς που έχει τους Mgla :thumbup:

ξερω οτι γινομαι γραφικος, αλλα το μοναδικο αλμπουμ του Macabre Omen ειναι ΤΙΤΑΝΑΣ στο ελληνικο μπιεμ. οι συνθεσαρες του Alexandrou βγαζουν κατι απο νησι. ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.

Σε αυτο το θρεντ ΠΡΕΠΕΙ να εισαι γραφικος! :stuck_out_tongue:

Γραφική ανταπόκριση από το μέτωπο

Λοιπόν Mgla είναι και οι Kriegsmaschine και επειδή έχει αναφερθεί και πάλι το Altered States of Divinity του 2005 ακούστε τα κομμάτια τους στο split με Szron (οι οποοι δεν ειν’ διόλου κακοί) από το 2006, ειδικά το κομμάτι Ε.

Έπειτα είδα ότι έσκασαν από το πουθενά οι παμπαλέ Γάλλοι Osculum Infame με συλλογή που περιέχει παλαιά κομμάτια (94-96) από την Ordo Decimus Peccatum που έβγαλε το Totalselfhatred “πα-μαλ Depressive” που ο bowel-Κώστας το προτείνει παντού. Βέβαια η συλλογή τούτη δεν είναι τυχαία διότι σύντομα σκάει τούτο το ep:

Πολύ ορθόδοξο εξώφυλλο δεν σας μοιάζει?

Αν το πόσταρε κανείς σκέτο θα πίστευα ότι το έβγαλε η noevdia και θα τρεχα bowel αύριο πρωί πριν την δουλειά…

Τελικά δεν μπορεί κανένας ψευτορομαντικός να πείσει ότι το black metal δεν περνά μέρες ευημερίας…ο κάθε πικραμένος ξυπνά από τον τάφο και κάνει μια ακόμα προσπάθεια μπας και γίνει τίποτε και παρατήσει το υπαλληλίκι.

Και εκεί που τα λέω μόνος μου σκάει και το cd-r των Satanic Warmaster-W.A.T.W.T.C.O.T.B.W.O.A.A, φετινό.

Περιέχει παλιά κομμάτια με κακό ήχο, τα περισσότερα είναι μέτρια αλλά μπορεί κανείς να θαυμάσει τον παλιακό πλήκτρο ύμνο A Hymn for the Black Empire (αν θυμάται κανείς απο το split με Stutthof) αλλά οκ η σαπίλα έχει και τα όριά της.
Δύσκολα θα ακολουθήσει κάποιος εδώ αν και αξίζει περισσότερο απο νέα “σκατουλάκια”.

Και μιας και εχθές είπα να το ρίξω και στις mainstream καταστάσεις είδα το περιβόητο until the light takes us…

Πέρα από τον Varg που προσωπικά γουστάρω στα περισσότερα από όσα λέει δεν θα ξεχάσω με τίποτε την στιγμή που ο Fenriz εν μέσω γκριμάτσας και γενικής απόγνωσης δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν την παλεύει με το black metal στην φάση που είναι από τα late zeros.

+1 :stuck_out_tongue: 8)