Black Metal Albums

[QUOTE=Plunderer;899410]

Acherontas-Theosis
Burzum-Belus
Dark Fortress-Ylem
Imperium Dekadenz-Procella Vadens
Ov Hell-The Underworld Regime
Rotting Christ-Aealo
Shining (Swe)-VII, Född Förlorare
Thulcandra (Deu)-Fallen Angel?s Dominion
Triptykon-Eparistera Daimones
Twilight (USA)-Monument to Time End
Valkyrja-Contamination

Να προσθέσω και αυτο;

Antares Predator-Twilight of the Apocalypse

Λιγα σχετικά έχω ακουσει μιας και κινουμαστε και σε άλλα λημερια. Πάντως απο τα παραπάνω Τα Burzum, Triptykon, Twilight (αν και με λιγες ακροασεις ακομα) είναι κορυφη. Επισης τα Rotting Christ, Antares Predator και ναι και το Dark Fortress (μην πετατε πετρες) ξεχωρισαν στα δικα μου αυτια κυριως οι δικοι μας με το Aelo. Απο τα άλλα συμπαθητικα ειναι όλα εκτος απο τους Ov Hell που τους βαρέθηκα εύκολα.

Πάντως υπαρχουν αρκετά στην λίστα που θέλω να ακουσω αλλά δεν θέλω να ριχνω προχειρες ακροασεις μονο και μονο για να λεω το άκουσα (ειπαμε κινουμαστε και σε άλλα λημερια εμεις :stuck_out_tongue: )

εγώ έχω ακούσει μόνο αυτά και με bold έχω όσα μου άρεσαν πολύ.
γενικά επειδή δεν ασχολούμαι τόσο με το black metal όσο με άλλα είδη μουσικής, υπάρχει κάτι μεγάλο που να μου έχει ξεφύγει και που πρέπει να ακούσω οπωσδήποτε μέσα στη χρονιά?

Έτσι έλεγε ο Prosatanic με το που έσκασε μύτη αλλά μάλλον το Progressive ξέφυγε απο την διαφήμηση της Twilight Vertrieb.

Η γνώμη μου είναι πως σε σχέση με το παρελθόν τους είναι πολύ βελτιωμένοι και σίγουρα αξίζουν.

Ειδικά αν βάλουμε πως στο υποείδος του υποείδους κυκλοφόρησαν τα:

Ondskapt-Arisen from the Ashes
Orcivus-Est Deus in Nobis
Nightbringer-Apocalypse Sun

Νιώθω ότι το MXCII είναι καλύτερο, πάντα αλλά πάντα όμως βάζω στο παιχνίδι του καλύτερου, τι έκανε κάποιος στο παρελθόν…είναι πιο έντιμο να συγκρίνουμε τις μπάντες πρώτα με τον εαυτό τους και έπειτα με τις άλλες.

Ondskapt-Orcivus-Nightbringer έκαναν άλμπουμ καλά μα τυπικά…στα δεδομένα τους στο ύψος τους…επαγγελματικά…7αράκια

Οι Gorath ξεπέρασαν και σε αισθητική αλλά κυρίως σε ουσία τα περασμένα τους, εκεί βρίσκουμε και την θέληση για μεγάλα πράγματα…

…Όταν έχεις γράψει 4 ολοκληρωμένα άλμπουμ και μερικά ακόμη παρελκόμενα κομμάτια αλλά το όνομά σου δεν βρίσκεσαι σε ορατό σημείο του μαυρομεταλικού χάρτη, πρέπει να σκεφτείς σοβαρά ποιο θα είναι το επόμενο σου βήμα, ειδικά αν είσαι Βέλγος και όχι Νορβηγός.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να σε μάθει παραπάνω κόσμος ή θα είσαι για πάντα μια support μπάντα σε live που οι μισοί βαριούνται να σε δουν και οι άλλοι μισοί μπαίνουν στο μαγαζί όταν παίζεις το τελευταίο σου κομμάτι, κοιτώντας σε με αδιαφορία ν? αφήνεις τα σωθικά σου στο σανίδι?
Οι Gorath έκαναν υπέρβαση με πιστό οδηγό το Black Metal που επιτάσσουν τα 10?s. Δηλαδή, Κιθάρες που λένε με κάθε ευκαιρία πόσο έξυπνος είναι ο Hasjarl και φωνητικά που μοιάζουν με την «έχω ένα φλέμα στο λαιμό» φωνή του Arioch και προσπαθούν να γίνουν ο Mikko Aspa των φτωχών.
Με ένα πιο διεισδυτικό κοίταγμα το MXCII είναι ένα album με λαϊκή κατεύθυνση, δεν έχει άλλωστε την δυνατότητα να κρύψει μέσα στα άγια δισκοπότηρα που χρησιμοποιεί περίεργα κόλπα και ανείπωτα μυστικά, μιας και αυτά τα δισκοπότηρα δεν είναι δικά του.
Μπορεί όμως ν? αναπαράγει όσα έμαθε πολύ καλά με την λέξη αντιγραφή να στρογγυλοκάθεται στο μυαλό μας. Αλλά ποιο το πρόβλημα εξάλλου σε κάθε εκκλησία η ίδια ψαλμωδία ψέλνεται αλλά με διαφορετικό ψάλτη σε κάθε ενορία?

Το rhythm section είναι μπροστάρης υποβοηθούμενο από μελωδικά μυρωδικά που εμφανίζονται αριστερά και δεξιά του. Άρτιο σύνολο δεμένο και με όραμα πλέον οι Βέλγοι έφτιαξαν μια καλοπαιγμένη ορθόδοξη λειτουργία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένα γερό ποτήρι μεθαδόνης για όλους εμάς που περιμένουμε εναγωνίως νέα δουλειά από τους Γαλλοφιλανδούς Αρχιμανδρίτες.

Το album παίρνει φωτιά από την μέση και έπειτα, ζήστε μαζί τους μοναστικά το μεγάλο έπος Gesta Sancti Servatii (εμπεριέχει και συμπαθές σολάκι) και τραγουδήστε με τον F. Dupont ?Άγιος, Άγιος, Άγιος και Σωτήρας ο Παντοκράτωρ στο κορυφαίο Deathspellικό Godsgerecht Geschiedde… Εν κατακλείδι το νέο Gorath αξίζει ν? ακουστεί από κάθε ορθόδοξο νηστεύσαντα ή μη.

Έχει κανείς σας υπόψη τους Gravdal? Μάλιστα έβγαλαν πριν λίγο καιρό το 2ο άλμπουμ τους με τίτλο “Torturemantra”. Νορβηγοί, καθαρόαιμο black και τα μυαλά στα κάγκελα. Τσεκάρετέ τους.

Το Alcest από την λίστα.

edit: α, τώρα διάβασα καλά τι λες, δηλαδή το alcest που δεν το έχεις bold δεν σ’άρεσε;
καλά είστε μαλάκες;!

1349-Demonoir : Ευτιχώς βγάλανε τούτο και καλύψανε τη βαρεμάρα του “Revelations of the Black Flame”.Όπως και να 'χει ειναι απλά ενα καλό άμλπουμ.
Abigor-Time Is the Sulphur in the Veins of the Saint… : Περίεργο,σε σημείο που καταντάει βαρετό.
Acherontas -Theosis : Καλύτερο απο το πρώτο full length.
Alcest-Écailles de lune : Προτίμησα το full length των Les Discrets.
Blacklodge-T/ME : Δισκάρα,απλά θα μπορούσαν να έχουν 2-3 παραπάνω κομμάτια μέσα.
Blasphemophagher-?For Chaos, Obscurity and Desolation? : ΜΑΜΗΣΙ ΚΑΙ ΞΥΛΟ!
Blaze of Perdition-Towards the Blaze of Perdition : Πολύ καλή η πρώτη προσπάθεια των Πολωνών ορθόδοξων!Σας το πρτίνω ανεπιφύλακτα!
Celeste (Fra)-Morte(s) Nee(s) : Μάπα.Προτιμώ το προτελευταίο τους που πιστεύω είναι η καλύτερη τους δουλειά.
Dark Fortress-Ylem : Σταθερή αξία οι γερμανοί.Όχι τίποτα τρελό αλλά όχι και μάπα.
Gorath (Bel)-MXCII : Τα είπατε παραπάνω και παρακάτω.
Hell Militia-Last Station on the Road to Death : Μεγάλη αγάπη:pΦοβερός δίσκος,ακούγεται βρώμα οτι μπορεί ο MkM να αντικαταστήσει τον Meyhnach.
Lantlôs-.Neon : Θέλει μερικές ακροάσεις ακόμα αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερο απο το προηγούμενο.
Limbonic Art-Phantasmagoria : Leakαρε ??? 8O
Nachtmystium-Addicts: Black Meddle Pt. 2 : Τα είπα και σε προηγούμενα post.Μπορεί να μη φέρνει πολυ σε black αλλά το καραγούσταρα.
Ondskapt-Arisen from the Ashes : Απογοήτευση.Περίμενα πολύ ποιο πολλά μετά απο τόση αναμονή.

Valkyrja-Contamination
Watain-Lawless Darkness

Τα είπαμε αυτά.

Για τους πρώτους : Που 'σαι ρε Rabid Death’s Curse?! :frowning:

Για τους δεύτερους :

:lol::lol::lol:
ατάκα του μήνα!
πάντως plunderer μιλάμε είσαι το black metal το ίδιο.
λατρεύω τους γαλλοφιλανδούς αρχιμανδρίτες, οπότε το gorath τσεκάρεται χθες κιόλας…

το alcest καλό είναι μωρέ (ειδικά τα τραγούδια που έχουν μόνο καθαρά φωνητικά) αλλά όπως είπε και ο chrisp πολύ hype.προτιμώ τους peste noire.
αλλά γούστα είναι αυτά.

Nαι,καλη μπαντα.Κυριως το καινουριο τους,το πρωτο δεν μου ειχε πει και πολλα αλλα να πω και την αληθεια δεν του εδωσα και μεγαλη σημασια οποτε κραταω μια επιφυλαξη.Το καινουριο παντως ειναι αρκετα καλο.

Σου είπα, εσένα σε έχω αγαπήσει!:stuck_out_tongue:
Νόμίζω ότι η παραγωγή του τελευταίου τους είναι πολύ καλή για black δίσκο. Ούτε πολύ σαπίλα ούτε πολυτέλειιες. Και θυμίζουν πολύ το κλασικο, παλιο πατροπαράδοτο black.

Σωστο 8)
Ε Νορβηγοι ειναι,ξερουν απο τετοιους ηχους 8)

Πάνο ΤΩΡΑ στο MSN ! :x:razz::lol::lol::lol:

Leakαρε το Setherial.
Γνώμες.

Επίσης!

Blut Aus Nord - What Once Was… (Liber I)



“Trailblazing Blut Aus Nord is ready to transmit a deadly new virus, injecting the exposed vein with a potent cocktail of dizzying virulence and urban decay. ?What Once Was? constitutes an epitaph for the past; a headstone for the present; and a funeral of the future. With a cheeky sidestep - nodding appreciatively in the direction of old school Death Metal whilst maintaining Blut Aus Nord?s own trademark take on Black Metal - the French mavericks bare a previously-undisclosed visage. This release will be “Liber 1”, the first in a series of intriguing, raw and primitive releases running parallel to their main body of work. But it?s still Blut Aus Nord! A turbulent excursion along some crumbling, loathsome highway, where every pale, trembling breath is accompanied by the painful reality of existence: a living daymare. Dynamic, multi-textural, barely-controlled bedlam; man and machine in total disarray. Visionary. Redefining. Transcending all boundaries. The storm before the calm. What once was has ceased to be … as all things shall come to pass … forever … nevermore.”

Μηπως γνωριζει κανεις καμια καλη μπαντα ειτε doom/Black ειτε depressive rock . Γενικοτερα κατι σε forgotten woods, in the woods, agalloch με αναλογη ατμοσφαιρα δηλαδη δεν με συγκινει να υπαρχουν απλα τα κλασσικα αργα ριφφ

δε με ενδιαφερει επισης και το depressive Black Metal

@Whorecrown
Από Setherial έχω ακούσει μόνο το Endtime Divine, το οποίο μ’ άρεσε αρκετά, οπότε αξίζουν περαιτέρω ψάξιμο.
Τώρα για το Blut Aus Nord, εικάζω πως θα είναι το επόμενο άλμπουμ τους αυτό που παρουσίασες? 8)

βεβαια δεν ξερω αν πεφτω μεσα,δοκιμασε ulver κυριως τον πρωτο δισκο και my dying bride

Τσεκαρε October Falls :wink:

Joyless πρωταπολλα, μπαντα του Olav και των αλλων 2 των FW. Lifelover και Sancta Poenas απο ντιπρεσσιβ ροκ. και οσον αφορα το ντουμ, απαραιτητα τους The Gault, μπαντα του Weakling.

Green Carnation ίσως;:-k

α ναι ξεχασα να τους αναφερρω τους ulver και τους october falls. my dying bride μου φαινεται ειναι εντελως διαφορετικοι αλλα θα ακουσω./ Joyless - Lifeover - Green Carnation τους ξερω . θα τσεκαρω τους αλλους 2 που ειπε ο νομιστερακι