Black Metal Albums

Θέλεις τα επιχειρήματά μου για κάτι που δήλωσες εσύ και όπως φαίνεται δε μπορείς να το τεκμηριώσεις? :lol:

Χμμμ…Γμτ παλι μπερδευτηκα,νομιζα πως πατησα για το black metal θρεντ… :-k

[SPOILER]Οποιος δε νιωθει,περναει εξω… http://www.youtube.com/watch?v=1y8ESHXZXZg[/SPOILER]

Αν αναφερεσαι στο Come Reap, μου αρεσει παρα πολυ. Ειναι απο τις λιγες ηχογραφησεις αυτης της ρετρο ροκ φασης που θεωρω πραγματικα μεγαλες. Κατα τ αλλα, και τους Sabbath να μου λεγατε σκοτεινους, σατανικους ή αποκρυφιστικους για τα δεδομενα του ετους 1970, θα σας ελεγα ναι ισχυει. Γιατι εν συγκρισει με τις αλλες μπαντες εκεινης της εποχης, οι Sabbath ηταν πολυ σκοτεινη μπαντα. Ενας καλλιτεχνης σαν τον King Diamond προφανως και ειχε εναν occult χαρακτηρα, θες απο θεμα image, θες υφους, θες νοοτροπιας των φερστ γουεβ μπαντων, τον ειχε. Εχουμε 2013 ομως και οταν ακουω τους Head of the Demon, ακουω ατμοσφαιρα, σκοταδι, κλπ. Οταν ακουω τους Devils Blood, λεω ωραια μπαντα, αλλα αν δεν ειχανε τοσο επιτηδευμενο μαρκετινγκ θα μου αρεσαν ισως και περισσοτερο.

Αναφερόμουν στο ep των Year βασικά, στους Devil δεν κάνω αναφορά αφού μόνο το come reap έχω ακούσει και τίποτα άλλο προς το παρόν. Επίσης η τελευταία σου πρόταση το μόνο που λέει σε έμενα είναι πως όσο μεγαλύτερη προβολή έχει μια μπάντα τύπου devil η year τόσο περισσότερο fake θεωρείται (γιατί όταν τους λες κακέκτυπο τι άλλο εννοείς; ). Πράγμα περίεργο βασικά αφού και οι Mercyful και οι Sabbath χρησιμοποίησαν όλο αυτό το image για καθαρά διαφημιστικούς λόγους για προώθηση στα μέσα της εποχής (any publicity is good publicity), άσχετα με το πόσο σκοτεινή ακουγόταν η μουσικής τους. Η μόνη διαφορά στο image για μένα είναι πως ο King Diamond το έκανε πρώτος.

Μαλλον δεν διαβασες καλα το ποστ μου. Αν δεν θεωρεις τους Sabbath ή τους Mercyful Fate σκοτεινους για τα δεδομενα της εποχης τους, δεν εχω κατι αλλο να πω, παω να ακουσω Σακιρα. Πραγματικα, με κανετε να νοιωθω οτι μιλαω με ανθρωπους που ακουσαν μεταλ πρωτη φορα χθες.

Σαφώς και δεν είχε, κακέκτυπο Plant/Gillan/Mercury ήταν.

Διαφωνω, εγω πιστευω πως ηταν καχεκτυπο της Παολα.

που το είδες αυτό;;

Το μόνο που λέω είναι πως η διαφορά στο image είναι πως Sabbath και King απλά προηγήθηκαν. Σε θέματα marketing που μου γράφεις πως καταφεύγουν οι Devil ξέρω γω δεν μου λέει τίποτα, για τους ίδιους λόγους marketing το έκαναν και τότε οι Sabbath και ο King . Όταν είσαι πρώτος σε κάτι σαφώς και κάνεις μεγαλύτερη εντύπωση στον χώρο σου. Αυτό δεν κάνει όσους επηρεάζονται κακέκτυπα.

(ναι χθες άκουσα για πρώτη φορά maiden, καλοί μου ακούστηκαν)

Και οι Devils Blood δεν ειναι σκοτεινοι ουτε στο ελαχιστο. Μου φαινεται οτι να ναι αυτο που κανουν, φαση επιασε η ρετρο φαση των Witchcraft, ε ας λανσαρουμε λιγο θανατακι με το ιματζ μας, ωραια, ετοιμη η συνταγη. Οι Sabbath και οι MF μου φαινεται να ταιριαζουν απειρως περισσοτερο σε αυτο που λανσαραν, ενω κατι Devils Blood και παει λεγοντας βγαζουν μια επιτηδευση, πως να το κανουμε. Προσωπικα θεωρω απειρως πιο τιμιες μπαντες οπως οι Head of the Demon στο χαρακτηρα τους που θα θελησουν να εκτιμησει ο αλλος τη μουσικη για αυτο που ειναι, γιατι δεν λανσαριστηκαν ουδεποτε σαν παρακλαδι των Kaamos ενω καλλιστα θα μπορουσαν.

Ειδικά οι MERCYFUL FATE καθόλου επιτήδευση, έπαιζε πλήρως συνειδητοποιημένο και πολυσχιδές concept από πίσω.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση (έτσι κι αλλιώς πάνε για σβήσιμο/μεταφορά τα τελευταία ποστ) αλλά δεν άντεξα.

Ρε συ Angmar, μας δουλεύεις όλους ψιλό γαζί έτσι ? Δεν εξηγείται αλλιώς το πράμα.

Ξεκινάς με ένα offtopic flame. Σε ρωτάνε κάτι για επεξήγηση.
Απαντάς σε κάτι άλλο, άσχετο για το οποίο κανείς δε σε ρώτησε και μετά ζητάς (με απαξιωτικό τρόπο) επιχειρήματα για κάτι που [U]εσύ[/U] δήλωσες. :dizzy:

Κάνε την καλή και ξαναδιάβασε λίγο από πού ξεκίνησε η κουβέντα και πού κατέληξε.
Δεν παίζει αυτό που γίνεται κάθε φορά. Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν γίνονται καλές συζητήσεις…

σιγοντάρω τους δυο αποπάνω

[SPOILER]CHRIST OR COCAINE :?:

Εσύ αποφασίζεις![/SPOILER]

Eιναι η δεν ειναι occult rock?? Μην ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε… Εμενα μου ακουγεται λιγο χιπικο παντως…

Παιδια, σας αγαπαω σας εκτιμαω και μη το παρετε στραβα, αλλα οχι αλλη Ασχετοσυνη. Εχω 150% δικιο, δεν θα αλλαξουμε τη πορεια 40βαλε ετων.

Είσαι πολύ occult τύπος τελικά :!:

Ρε μλκ ειλικρινα, ειδικα το σχολιο περι Mercyful Fate ειναι απο τα πιο αστεια πραγματα που εχω ακουσει σε ολη μου τη ζωη. Δεν σου κανω πλακα τωρα. Σκεψου ποιες ηταν οι επηρροες του King Diamond και μετα ελα πες μου.

Oι Coven ειναι οccult rock η οχι??

Για το 1970; Να πω τα ιδια επιχειρηματα;

πιο χίπης από τους σάμπαθ, σχεδόν πεθαίνεις.

ενώ οι σάμπαθ με τις μαστούρες, τις σατανίλες και τον χίπικο έρωτα πήγαιναν κόντρα στο ρεύμα! υποθέτω, επίσης, δεν πλάσαραν τον εαυτό τους κάπως!

όταν μας πεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ occult και όχι τι δεν είναι, βλέπουμε. μέχρι τότε το λατεράλους π.χ. είναι 666 φορές πιο οκάλτ από όλο το θρεντ μαζί. επίσης, άλλο πράγμα η επιτήδευση, άλλο η σκοτεινιά, άλλο ο οκάλτ χαρακτήρας. μήπως να τα ξεχωρίσουμε και να συμφωνήσουμε για τι πράγμα μιλάμε;